Regeneracja zamiast przeszczepu serca
Katarzyna Szulik

Regeneracja zamiast przeszczepu serca

Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

Lekarze i naukowcy nieustannie poszukują alternatyw dla przeszczepów serca, jednak do tej pory postępy w tej dziedzinie nastąpiły głównie w sferze tworzenia sztucznych organów lub różnego typu rozruszników przywracających sercu utracone funkcje. Hodowla wciąż pozostaje poza zasięgiem, ale jak się okazuje, komórki macierzyste mogą stanowić alternatywę dla przeszczepu dla osób po zawale.

Kluczowe osierdzie

Badania nad komórkami tego typu podjęli naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu w Cambridge, którym udało się przekształcić ludzkie komórki macierzyste w komórki mięśnia sercowego i nasierdzia, które po wprowadzeniu do osłabionego serca wspierały jego regenerację, doprowadzając do naprawienia zniszczeń wywołanych przez chorobę. Szczególną rolę w tym procesie mają odgrywać komórki osierdzia, które pełnią ważną rolę na etapie rozwoju serca, odpowiadając między innymi za właściwe ukształtowanie tkanki łącznej.

Taka terapia komórkowa zastosowana u szczurów po zawale serca była w stanie odbudować tkanki serca, znosząc konieczność przeszczepu organu. Podobne efekty uzyskano na trójwymiarowych modelach ludzkiej tkanki serca hodowanej w laboratorium, co daje nadzieję, że te wyniki mogą okazać się przekładalne na zdrowie i życie pacjentów z chorobami serca.

Serce z drukarki

W kwietniu tego roku przełomu w dziedzinie leczenia chorób serca dokonali również naukowcy z Tel Avivu, którzy jako pierwsi na świecie zdołali stworzyć w pełni funkcjonalny model serca na bazie własnych komórek pacjenta, wykorzystując technologię druku 3D. Do tej pory z pomocą tej technologii udawało się wytwarzać jedynie tkanki pozbawione naczyń krwionośnych. Izraelski projekt ma jednak budowę komórkową, naczynia krwionośne i komory, więc jest w pełni przygotowany do pompowania krwi. Było to możliwe dzięki opracowaniu specjalnego „tuszu” do drukarki 3D bazującego na macierzy pozakomórkowej przekształconej w hydrożel, w którym umieszczono wyhodowane komórki serca. Ponieważ wszystkie materiały pochodziły z organizmu dawcy, przeszczep serca stworzonego tą metodą znacznie ogranicza ryzyko odrzucenia organu wynikające z konieczności wprowadzenia do organizmu pacjenta obcych komórek.

Serce, które w warunkach laboratoryjnych stworzyli naukowcy z Tel Avivu, jest miniaturą ludzkiego organu mającą wielkość króliczego serca. Kolejnym etapem badania jest testowanie funkcjonalności serca, a docelowo ma ono zostać wszczepione zwierzęciu w celu potwierdzenia jego przydatności w sensie praktycznym.

Polecane dla Ciebie

Tymczasowe sztuczne serce

Gdy mowa o polskich osiągnięciach w tej sferze, w lipcu 2018 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca dokonali pierwszego wszczepienia sztucznego serca, mającego pomóc pacjentowi ze skrajną niewydolnością krążenia. Organ został całkowicie wycięty i zastąpiony sztucznym sercem. Operacja zakończyła się sukcesem, jednak pacjentowi nie wszczepiono modelu opracowywanego w Centrum, ale model będący w seryjnej produkcji w USA. Sztuczne serce było jednak rozwiązaniem tymczasowym do momentu znalezienia dawcy prawdziwego organu, co udało się w listopadzie 2018 roku.

Do tej pory maksymalny czas życia ze sztucznym sercem wyniósł 4,5 roku, natomiast przeszczepione pozwala przedłużyć życie o nawet kilkadziesiąt lat.

Transplantacje serca w Polsce

Zgodnie z danymi Poltransplantu, do końca lipca tego roku w Polsce przeszczepiono w sumie 85 serc, przy liczbie oczekujących wynoszącej obecnie 459 osób. Jeśli to tempo się utrzyma, jest szansa na przebicie wyniku z roku 2018, w którym przeszczepiono w sumie 147 serc, przy w sumie 453 oczekujących pod koniec grudnia ubiegłego roku. Mimo to jasne jest, że nadal liczna dostępnych organów jest kilkakrotnie niższa od zapotrzebowania. W tej sytuacji poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnych przeszczepów serca staje się realnym wyzwaniem, od którego zależeć może zdrowie i życie setek pacjentów.

  1. J. Bargehr, L. Ping Ong, M. Colzani i in., Epicardial cells derived from human embryonic stem cells augment cardiomyocyte-driven heart regeneration, NATURE BIOTECHNOLOGY | VOL 37 | AUGUST 2019, https://doi.org/10.1038/s41587-019-0197-9
  2. T. Hale, Can You Mend A Broken Heart? New Research Takes Us A Step Closer, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/can-you-mend-a-broken-heart-new-research-takes-us-a-step-closer/ [dostęp:] 07.08.2019 r.
  3. G. Hunka, Tel Aviv University scientists print first 3D heart using patient's biological materials, "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-04/afot-tau041519.php [dostęp:] 07.08.2019 r.
  4. Statystyka Poltransplantu: http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2018.html

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij