interakcje lekowe, interakcje pomiędzy lekami, jakich leków nie łączyć
Bożena Szymańska

Dekalog Pacjenta, czyli „DOZkonała lekcja zdrowia”

Kampania „DOZkonała lekcja zdrowia” została stworzona w celu zwiększenia świadomości pacjentów na temat prawidłowego stosowania leków. Jej głównym celem jest edukacja w zakresie zdrowia oraz promowanie właściwych praktyk. Na co warto zwrócić uwagę przyjmując leki?

  1. Właściwie przyjmujesz – zdrowie ratujesz
  2. Dekalog Pacjenta – zasady przyjmowania leków

Właściwie przyjmujesz – zdrowie ratujesz

W ramach kampanii „DOZkonała lekcja zdrowia” opracowaliśmy „Dekalog Pacjenta – zasady przyjmowania leków ”, aby w jednym miejscu zgromadzić najważniejsze informacje dotyczące przyjmowania leków oraz dostarczyć kluczowych wskazówek pomocnych w zadbaniu o zdrowie. Do kampanii dołączył również znany rysownik Henryk Sawka, który swoimi rysunkami przedstawia w humorystyczny sposób poszczególne punkty dekalogu.

Nadal dużym problemem w społeczeństwie pozostaje kwestia właściwego łączenia leków i dokładnego czytania ulotek produktów leczniczych. Takie sytuacje mogą nie tylko stwarzać zagrożenie dla zdrowia, ale również generować znaczne koszty dla systemu ochrony zdrowia.

Powiązane produkty

Niedostateczne przestrzeganie zaleceń lekarskich prowadzi do powikłań, przedłuża proces leczenia oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Dekalog Pacjenta – zasady przyjmowania leków

W prawidłowym przyjmowaniu leków pomoże stosowanie zasad zawartych w Dekalogu Pacjenta:

  1. Nie zmieniaj samodzielnie dawki! Leki zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Samodzielne modyfikowanie dawek niesie poważne konsekwencje (np. w przypadku leków psychotropowych może prowadzić nawet do depresji lekoopornej).
  2. Pamiętaj o regularności. Warto ustawić przypomnienia w telefonie lub zapisywać informacje na kartkach, aby nie zapominać o dawkach.
  3. Nie przerywaj terapii, gdy poczujesz się lepiej! Wiele chorób może nawrócić, jeśli przestaniesz przyjmować leki.
  4. Poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach i ziołach – unikniesz wówczas niebezpiecznych interakcji.
  5. Zawsze czytaj ulotki leków! Zwróć uwagę na informację czy lek należy przyjmować na czczo, po posiłku czy w trakcie jedzenia.
  6. Przechowuj leki w odpowiednich warunkach. Wilgoć i ciepło mogą wpłynąć na ich trwałość.
  7. Popijaj leki wyłącznie wodą.
  8. Nie łącz leków z alkoholem, sokiem grejpfrutowym czy ziołami – mogą one wchodzić w interakcje z przyjmowanym lekiem
  9. Nigdy nie popijaj leków mlekiem – może to utrudniać ich wchłanianie.
  10. Pamiętaj, że rozgryzanie, rozkruszanie czy dzielenie tabletek może wpływać na ich działanie. Należy sprawdzić w ulotce czy można to zrobić przed zażyciem.

WITAMINY I MINERAŁY

PROBIOTYKI

PREPARATY NA ODPORNOŚĆ

Prawidłowe przyjmowanie leków i pełne zaangażowanie pacjenta w proces leczenia jest kluczowe. I właśnie dlatego powstała kampania „DOZkonała lekcja zdrowia” – dzięki edukacji w zakresie zdrowia i prawidłowego przyjmowania leków można uniknąć wielu groźnych powikłań i skutków negatywnych dla zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Interakcje leków – jakich substancji nie powinniśmy łączyć?

    Przyjmowanie kilku leków jednocześnie stało się dziś codziennością, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami przewlekłymi. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że niektóre substancje mogą wzajemnie wpływać na swoje działanie – osłabiać je, nasilać skutki uboczne, a nawet prowadzić do poważnych powikłań. Jakich leków nie powinniśmy ze sobą łączyć? Jak uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia interakcji?

  • Niebezpieczne interakcje leków z żywnością

    Czy wiesz, że interakcje między lekami a żywnością mają ogromny wpływ na efekt działania Twojego leku? Skuteczność leczenia i czas, po którym lek zacznie działać zależą od składników pokarmowych w naszej diecie. Zażywając lekarstwa należy zwrócić szczególną uwagę, czy przyjmujemy je wraz z produktami mlecznymi bogatymi w wapń, z tłuszczem, witaminą K czy błonnikiem. Ważne jest też, czy popijamy lekarstwa wodą, herbatą, czy też sokami owocowymi. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka najniebezpieczniejszych interakcji leków z żywnością.

  • „Uważaj! Papierosy mogą zmieniać działanie Twoich leków...”

    Nowelizacja ustawy antynikotynowej od samego początku budziła liczne kontrowersje. Została jednak w końcu przegłosowana i wprowadzona w życie. Od 15 listopada 2010 nie można palić w miejscach pracy i lokalach publicznych (między innymi rozrywkowych oraz gastronomicznych). Wreszcie! Jak wykazał raport z sondażu GATS (Global Adult Tobacco Survey) przeprowadzonego w Polsce na przełomie 2009 i 2010 roku co trzecia badana osoba była narażona na bierne palenie w miejscu pracy.

  • Kuracje ziołowe – jak bezpiecznie stosować zioła?

    Zioła i inne produkty roślinne jeszcze sto lat temu były podstawowymi środkami leczniczymi w terapii wielu chorób. Choć współczesna medycyna opiera się głównie na lekach syntetycznych, naturalne preparaty roślinne nadal cieszą się dużym zainteresowaniem – zarówno jako środki wspomagające leczenie, jak i alternatywa w leczeniu wielu dolegliwości. W powszechnym przekonaniu zioła uchodzą za bezpieczniejsze niż leki syntetyczne, jednak należy pamiętać, że zioła również mogą powodować działania niepożądane.

  • Płytki sen – przyczyny i jak sobie z nim radzić?

    Zbyt długi płytki sen to jedno z częstszych zaburzeń utrudniających prawidłowy wypoczynek i regenerację organizmu w trakcie nocy. Warto wiedzieć, w jaki sposób można poprawić komfort swojego snu oraz spowodować, że nienaturalnie długi płytki sen przestanie utrudniać nam życie. 

  • Zaburzenia snu

    Na problemy ze snem uskarża się aż 35 procent naszych rodaków? To 10 procent więcej niż jeszcze pięć lat temu. Tymczasem badania wykazują, że osoby z zaburzeniami snu częściej są sprawcami wypadków, mają kłopoty z pamięcią, osiągają gorsze wyniki w nauce, pracują poniżej swych możliwości.

  • Leki rozkurczowe – jak je bezpiecznie stosować?

    Leki na skurczowy ból brzucha dostępne bez recepty szybko łagodzą uporczywe dolegliwości bólowe podczas menstruacji, ataku kolki nerkowej lub wątrobowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Co warto o nich wiedzieć?

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyki i kosmetyki. W poniższym tekście znajdziecie odpowiedzi na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl