Ciśnienie krwi – w którym miejscu należy dokonywać pomiaru? Co na ten temat mówią badania naukowe?
Katarzyna Szulik

Ciśnienie krwi – w którym miejscu należy dokonywać pomiaru? Co na ten temat mówią badania naukowe?

Pomiar ciśnienia należy do podstawowych procedur medycznych mających na celu określenie naszego stanu zdrowia. Jego wyniki decydują między innymi o zastosowaniu konkretnych leków – odstępstwa od normy mogą być zwiastunem poważnych schorzeń. Okazuje się jednak, że wynik pomiaru może być zupełnie inny w zależności od tego, gdzie na ciele zostanie wykonany – takie wnioski płyną z badania naukowców z University of Texas.

Ciśnienie ma znaczenie

Wykonywanie częstych pomiarów ciśnienia u osób, które mają z nimi problem, to standardowa praktyka, związana między innymi z faktem, że wynik pomiaru może się zmieniać nawet kilka raz w ciągu dnia. Częste mierzenie ciśnienia pozwala wyciągnąć średnią, która realnie opisuje stan zdrowia danej osoby i pozwala zalecić stosowne leczenie. Ta wiedza oparta jest na założeniu, że ciśnienie pozostaje na tym samym poziomie w każdym miejscu ciała.

Standardowym miejscem pomiaru zazwyczaj jest ramię. Jest to założenie naturalne, choć jak się okazuje, niekoniecznie oczywiste, ponieważ, jak pokazują najnowsze badania naukowe, pomiędzy poszczególnymi ramionami, jak również między jego górną częścią a nadgarstkiem, mogą występować istotne różnice pomiarowe. 

Miejsce pomiaru robi różnicę

Tę prawidłowość sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie, którzy w tym celu zrekrutowali do badania 80 pacjentów uniwersyteckiego szpitala chorujących na schorzenia neurologiczne, zwiększające między innymi ryzyko zawału serca czy udaru. Ze względu na to, pomiar ciśnienia jest jedną z podstawowych procedur medycznych, której są regularnie poddawani, a precyzyjny wynik jest kluczowy dla zastosowania odpowiedniego leczenia. W ramach badania naukowcy dokonali przy pomocy ciśnieniomierza równoczesnego pomiaru ciśnienia na obu ramionach, określając wysokość ciśnienia rozkurczowego i spoczynkowego.

Jak się okazało, w przypadku ciśnienia rozkurczowego różnica między ramionami wyniosła 8 mmHg, a w przypadku spoczynkowego – 6 mmHg. Gdy z kolei ciśnienie mierzono krzyżowo, tj. równocześnie na ramieniu jednej i nadgarstku drugiej dłoni, różnice w ciśnieniu spoczynkowym wyniosły aż 13 mmHg, ale w przypadku rozkurczowego zmalały do 5 mmHg. 

Polecane dla Ciebie

Precyzyjny wynik pozwala zachować zdrowie

Wspomniane wartości są uśrednione dla wszystkich pacjentów – w indywidualnych wypadkach różnice bywały znacznie większe, sięgały nawet 40 punktów. Oznacza to, że pomiar ciśnienia na konkretnej ręce może wskazywać na zupełnie inne rezultaty wymagające odmiennego podejścia terapeutycznego. Nieprecyzyjny pomiar może więc sprawić, że pacjent będzie nieprawidłowo leczony, co realnie zagrozi jego życiu lub zdrowiu. Wyniki badania sugerują, że ponowny pomiar ciśnienia weryfikujący pierwszy wynik powinien być standardem, by w możliwe najbardziej precyzyjny sposób określić właściwą wartość ciśnienia krwi u poszczególnych pacjentów. Różnica nawet kilku punktów mmHg może  mieć ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia pacjentów. 

Naukowcy z Teksasu planują kontynuację badań skupioną na odkryciu przyczyn tak dużych różnic w pomiarach na konkretnych częściach ramion, z udziałem nie tylko osób mających problemy z nadciśnieniem, ale również całkowicie zdrowych i wolnych od schorzeń mogących je zaburzać.

Obwód ud a nadciśnienie

W kwestii badań nad nadciśnieniem ostatnio pojawiły się również inne spostrzeżenia, wiążące jego wysokość z obwodem ud. Jak się okazuje, większy obwód ud u osób otyłych i z nadwaga sprzyja niższemu ciśnieniu i mniejszej skłonności do nadciśnienia. We wspomnianym badaniu naukowcy przeanalizowali dane o zdrowiu pochodzące od niemal 10 tys. osób po 40. roku życia. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze na temat swojej kondycji fizycznej i zdrowia oraz zostali poddani pomiarom obwodów ciała, czemu towarzyszył także pomiar ciśnienia.

Wyniki potwierdziły, że obwód ud, a więc gromadzenie tłuszczu w dolnych partiach ciała, jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko nadciśnienia. Naukowcy podejrzewają, iż wynika to z faktu, że na udach znajduje się więcej tłuszczu, co ma ułatwiać utrzymywanie ciśnienia krwi na stabilnym, zdrowym poziomie. Naukowcy podkreślili także, że zależność między obwodem uda a nadciśnieniem występowała wyłącznie u osób o nadmiernej wadze. U tych z wagą prawidłową ta zależność nie została dostrzeżona. 

Wspomniane wyniki pozostają w zgodzie z wcześniejszymi obserwacjami naukowców, zgodnie z którymi nadmierne gromadzenie się tłuszczu w górnych partiach ciała, w tym na brzuchu, sprzyja problemom ze zbyt wysokim ciśnieniem.

  1. T. Huzar, Is there a link between thigh size and blood pressure?, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-there-a-link-between-thigh-size-and-blood-pressure, [dostęp:] 17.04.2020 r.
  2. S. Lunz, Blood pressure readings vary by body site much more than anyone thought, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/blood-pressure-readings-vary-by-body-site-much-more-than-anyone-thought/, [dostęp:] 17.04.2020 r.
  3. G. Ning, Risk evaluation of cancers in Chinese diabetic individuals: a lONgitudinal (REACTION) study, “Journal of Diabetes”, https://doi.org/10.1111/j.1753-0407.2012.00182.x, [dostęp:] 17.04.2020 r.
  4. C. A. Sullivan, S. E. Kahn, W. Y. Fujimoto, Change in intra-aabdominal fat predicts the risk of hypertension in Japanese Americans, https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.114.04990Hypertension. 2015;66:134–140, [dostęp:] 17.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij