Lekarz w białym kitlu trzyma aparat do mierzenia ciśnienia
Zuzanna Kręcisz

Preparaty na niedociśnienie – co stosować?

Niedociśnienie to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Pacjenci, u których stwierdza się hipotensję, są stale zmęczeni, zazwyczaj bladzi, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Jak sobie radzić z niskim ciśnieniem, które utrudnia funkcjonowanie?

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi to bardzo ważne narzędzie diagnostyczne. Odbiegające od normy wartości ciśnienia, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wskazują, że układ krążenia działa nieprawidłowo. Czy niedociśnienie niesie dla organizmu zagrożenia? Czy można je bagatelizować?

Czy niskie ciśnienie jest groźne?

Niedociśnienie, hipotonia, hipotensja to pojęcia stosowane zamiennie i oznaczające stan, gdy ciśnienie krwi jest niższe niż 100/60 mmHg. Jest to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć każdego – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podobnie jak nadciśnienie tętnicze (przy nadciśnieniu mówi się od wysokości ciśnienia powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego) może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta oraz z całą pewnością powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niedociśnienie dzieli się na pierwotne i wtórne.

  • Pierwotne niedociśnienie nie ma ustalonej przyczyny i przyjmuje się, że jest uwarunkowane predyspozycjami dziedzicznymi, zazwyczaj również nie daje żadnych objawów lub są one łagodne. Niewielkie modyfikacje diety i stylu życia poprawiają samopoczucie.
  • Przyczyną niedociśnienia wtórnego mogą być różne schorzenia, odwodnienie lub stosowanie niektórych leków, a jedną z jego konsekwencji jest hipotonia ortostatyczna, czyli nagły spadek ciśnienia, który towarzyszy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą i często prowadzi do omdleń. Co ciekawe ten problem może się również pojawiać u chorych na nadciśnienie.

Niskie ciśnienie, które daje niepokojące objawy, powinno być skonsultowane przez lekarza. Należy ustalić jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Może towarzyszyć innym chorobom, które wymagają leczenia, np. demencji, depresji czy chorobie Alzheimera. Niedociśnienie wywołane odwodnieniem w wyniku krwotoku, rozległych oparzeń, wymiotów i biegunki może być niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Omdlenia w wyniku hipotonii mogą pojawiać się w nieoczekiwanych sytuacjach i być powodem urazów oraz wypadków (również komunikacyjnych). Niskie ciśnienie jako takie nie jest przyczyną śmierci.

Niskie ciśnienie – jakie daje objawy?

Osoby z niedociśnieniem są stale zmęczone, zazwyczaj blade, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Narzekają na szybkie męczenie się, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, ból i mroczki przed oczami. Pojawiają się również mdłości i wymioty oraz zaburzenia w sferze psychicznej – nastroje depresyjne i uczucie lęku. Ze strony serca charakterystyczne są: kołatanie, bóle i uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszność. Niekiedy można zaobserwować obrzęki kończyn dolnych.

Seniorzy z chorobami układu krążenia, cukrzycą i otyłością mogą doświadczać hipotonii poposiłkowej. W jej przypadku w ciągu 2 godzin po zjedzonym posiłku ciśnienie skurczowe ulega obniżeniu o 20 mmHg (lub więcej) i spada poniżej 90 mmHg. Objawy są podobne do wymienionych powyżej i mogą obejmować zawroty głowy, nudności, osłabienie, upadki i omdlenia oraz bóle w okolicy serca. Mogą się również pojawić objawy przejściowego niedotlenienia mózgu – osłabienie wzroku czy zaburzenia mowy. Obniżone ciśnienie utrzymuje się 2–3 godziny najczęściej po posiłku bogatym w cukry proste (makarony, słodycze, słodzone napoje) oraz rzadziej w białko i tłuszcz (mięso, jajka, tłuste produkty mleczne). Pacjentom zaleca się jedzenie częstszych, lecz mniejszych posiłków i odpoczynek po jedzeniu.

Powiązane produkty

Leki i tabletki na niskie ciśnienie – na receptę i bez recepty

Niskie ciśnienie nie jest samo w sobie wskazaniem do leczenia. Jeśli to możliwe leczy się jego przyczyny oraz dolegliwości z nim związane. Jednym z powodów rozpoczęcia leczenia jest pogorszenie jakości życia pacjenta.

Nie należy samemu zażywać jakichkolwiek leków podwyższających ciśnienie tętnicze krwi bez konsultacji z lekarzem. Pacjent cierpiący na niedociśnienie po wizycie u specjalisty, np. kardiologa może sięgnąć po dostępny bez recepty preparat z niketamidem i glukozą, choć badania nie potwierdziły jednoznacznie jego wpływu na podniesienie ciśnienia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preparatów z guaraną, która zawiera kofeinę oraz tych z żeń-szeniem, który w zależności od zastosowanej dawki, a nawet rodzaju preparatu może zarówno podnosić, jak i obniżać ciśnienie. Żeń-szeń poprawia jednak wydolność psycho-fizyczną oraz wspiera pamięć i koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, co u pacjentów z lekkim niedociśnieniem może być korzystne.

Należy pamiętać, że żeń-szeń może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. na cukrzycę czy przeciwzakrzepowymi. Dowiedz się więcej o tym, jakie właściwości i przeciwwskazania do stosowania występują w przypadku żeń-szenia.

Lekami na niedociśnienie wydawanymi na receptę o potwierdzonej skuteczności w leczeniu są:

  • miododryna,
  • etylefryna,
  • fludrokortyzon.

Działają niestety krótko, są obarczone działaniami niepożądanymi i posiadają obostrzenia w prowadzonej kuracji.

Domowe sposoby i zioła na podniesienie ciśnienia

Czasem wprowadzenie leczenia farmakologicznego jest konieczne, najczęściej jednak zaleca się wprowadzenie zasad, które poprawią komfort życia i bezpieczeństwo pacjenta.

Można wymienić tutaj:

  • jedzenie małych, ale częstych i dobrze zbilansowanych posiłków;
  • umiarkowaną aktywność fizyczną (najlepiej na powietrzu);
  • picie wody – minimum 8. szklanek dziennie;
  • wykonywanie po przebudzeniu masaży i unikanie gwałtownego wstawania;
  • rzucenie palenia;
  • wysypianie się.

Wśród domowych metod miejsce znalazła również aromaterapia, np. z wykorzystaniem olejku rozmarynowego, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Stosowny w zmęczeniu, apatii, zaburzeniach koncentracji. Poprawia jakość życia pacjentów z niedociśnieniem. Warto zadać także pytanie „A co z kawą?”. Mimo że kawa należy do najczęściej spożywanych napojów na świecie, jej wpływ na serce i ciśnienie wciąż podlega badaniom i nie jest do końca wyjaśniony. Dowiedziono, że jednorazowe spożycie kawy z kofeiną powoduje niewielki wzrost ciśnienia, ale szybko wytwarza się także tolerancja i efekt ten zanika. Mogą z kolei pojawić się zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź, jakie produkty do aromaterapii znajdują się na DOZ.pl
  1. J.Głuszek, T.Kosicka, Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy, Nadciśnienie Tętnicze 2014, tom 18, nr 1, strony: 1–8.
  2. Z. zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, Family medicine & primary care Reviev 2014, tom 16, strony 387-391.
  3. Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005.
  4. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
  5. Januszewicz, W. Sznajderman, M. (2004).: Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba? Choroby Serca i Naczyń; 1(1):81-83. ⬏

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do Pomocy lekowej w 2025 roku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl