Lekarz w białym kitlu trzyma aparat do mierzenia ciśnienia
Zuzanna Kręcisz

Preparaty na niedociśnienie – co stosować?

Niedociśnienie to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Pacjenci, u których stwierdza się hipotensję, są stale zmęczeni, zazwyczaj bladzi, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Jak sobie radzić z niskim ciśnieniem, które utrudnia funkcjonowanie?

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi to bardzo ważne narzędzie diagnostyczne. Odbiegające od normy wartości ciśnienia, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wskazują, że układ krążenia działa nieprawidłowo. Czy niedociśnienie niesie dla organizmu zagrożenia? Czy można je bagatelizować?

Czy niskie ciśnienie jest groźne?

Niedociśnienie, hipotonia, hipotensja to pojęcia stosowane zamiennie i oznaczające stan, gdy ciśnienie krwi jest niższe niż 100/60 mmHg. Jest to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć każdego – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podobnie jak nadciśnienie tętnicze (przy nadciśnieniu mówi się od wysokości ciśnienia powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego) może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta oraz z całą pewnością powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niedociśnienie dzieli się na pierwotne i wtórne.

  • Pierwotne niedociśnienie nie ma ustalonej przyczyny i przyjmuje się, że jest uwarunkowane predyspozycjami dziedzicznymi, zazwyczaj również nie daje żadnych objawów lub są one łagodne. Niewielkie modyfikacje diety i stylu życia poprawiają samopoczucie.
  • Przyczyną niedociśnienia wtórnego mogą być różne schorzenia, odwodnienie lub stosowanie niektórych leków, a jedną z jego konsekwencji jest hipotonia ortostatyczna, czyli nagły spadek ciśnienia, który towarzyszy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą i często prowadzi do omdleń. Co ciekawe ten problem może się również pojawiać u chorych na nadciśnienie.

Niskie ciśnienie, które daje niepokojące objawy, powinno być skonsultowane przez lekarza. Należy ustalić jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Może towarzyszyć innym chorobom, które wymagają leczenia, np. demencji, depresji czy chorobie Alzheimera. Niedociśnienie wywołane odwodnieniem w wyniku krwotoku, rozległych oparzeń, wymiotów i biegunki może być niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Omdlenia w wyniku hipotonii mogą pojawiać się w nieoczekiwanych sytuacjach i być powodem urazów oraz wypadków (również komunikacyjnych). Niskie ciśnienie jako takie nie jest przyczyną śmierci.

Niskie ciśnienie – jakie daje objawy?

Osoby z niedociśnieniem są stale zmęczone, zazwyczaj blade, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Narzekają na szybkie męczenie się, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, ból i mroczki przed oczami. Pojawiają się również mdłości i wymioty oraz zaburzenia w sferze psychicznej – nastroje depresyjne i uczucie lęku. Ze strony serca charakterystyczne są: kołatanie, bóle i uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszność. Niekiedy można zaobserwować obrzęki kończyn dolnych.

Seniorzy z chorobami układu krążenia, cukrzycą i otyłością mogą doświadczać hipotonii poposiłkowej. W jej przypadku w ciągu 2 godzin po zjedzonym posiłku ciśnienie skurczowe ulega obniżeniu o 20 mmHg (lub więcej) i spada poniżej 90 mmHg. Objawy są podobne do wymienionych powyżej i mogą obejmować zawroty głowy, nudności, osłabienie, upadki i omdlenia oraz bóle w okolicy serca. Mogą się również pojawić objawy przejściowego niedotlenienia mózgu – osłabienie wzroku czy zaburzenia mowy. Obniżone ciśnienie utrzymuje się 2–3 godziny najczęściej po posiłku bogatym w cukry proste (makarony, słodycze, słodzone napoje) oraz rzadziej w białko i tłuszcz (mięso, jajka, tłuste produkty mleczne). Pacjentom zaleca się jedzenie częstszych, lecz mniejszych posiłków i odpoczynek po jedzeniu.

Polecane dla Ciebie

Leki i tabletki na niskie ciśnienie – na receptę i bez recepty

Niskie ciśnienie nie jest samo w sobie wskazaniem do leczenia. Jeśli to możliwe leczy się jego przyczyny oraz dolegliwości z nim związane. Jednym z powodów rozpoczęcia leczenia jest pogorszenie jakości życia pacjenta.

Nie należy samemu zażywać jakichkolwiek leków podwyższających ciśnienie tętnicze krwi bez konsultacji z lekarzem. Pacjent cierpiący na niedociśnienie po wizycie u specjalisty, np. kardiologa może sięgnąć po dostępny bez recepty preparat z niketamidem i glukozą, choć badania nie potwierdziły jednoznacznie jego wpływu na podniesienie ciśnienia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preparatów z guaraną, która zawiera kofeinę oraz tych z żeń-szeniem, który w zależności od zastosowanej dawki, a nawet rodzaju preparatu może zarówno podnosić, jak i obniżać ciśnienie. Żeń-szeń poprawia jednak wydolność psycho-fizyczną oraz wspiera pamięć i koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, co u pacjentów z lekkim niedociśnieniem może być korzystne.

Należy pamiętać, że żeń-szeń może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. na cukrzycę czy przeciwzakrzepowymi. Dowiedz się więcej o tym, jakie właściwości i przeciwwskazania do stosowania występują w przypadku żeń-szenia.

Lekami na niedociśnienie wydawanymi na receptę o potwierdzonej skuteczności w leczeniu są:

  • miododryna,
  • etylefryna,
  • fludrokortyzon.

Działają niestety krótko, są obarczone działaniami niepożądanymi i posiadają obostrzenia w prowadzonej kuracji.

Domowe sposoby i zioła na podniesienie ciśnienia

Czasem wprowadzenie leczenia farmakologicznego jest konieczne, najczęściej jednak zaleca się wprowadzenie zasad, które poprawią komfort życia i bezpieczeństwo pacjenta.

Można wymienić tutaj:

  • jedzenie małych, ale częstych i dobrze zbilansowanych posiłków;
  • umiarkowaną aktywność fizyczną (najlepiej na powietrzu);
  • picie wody – minimum 8. szklanek dziennie;
  • wykonywanie po przebudzeniu masaży i unikanie gwałtownego wstawania;
  • rzucenie palenia;
  • wysypianie się.

Wśród domowych metod miejsce znalazła również aromaterapia, np. z wykorzystaniem olejku rozmarynowego, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Stosowny w zmęczeniu, apatii, zaburzeniach koncentracji. Poprawia jakość życia pacjentów z niedociśnieniem. Warto zadać także pytanie „A co z kawą?”. Mimo że kawa należy do najczęściej spożywanych napojów na świecie, jej wpływ na serce i ciśnienie wciąż podlega badaniom i nie jest do końca wyjaśniony. Dowiedziono, że jednorazowe spożycie kawy z kofeiną powoduje niewielki wzrost ciśnienia, ale szybko wytwarza się także tolerancja i efekt ten zanika. Mogą z kolei pojawić się zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź, jakie produkty do aromaterapii znajdują się na DOZ.pl
  1. J.Głuszek, T.Kosicka, Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy, Nadciśnienie Tętnicze 2014, tom 18, nr 1, strony: 1–8.
  2. Z. zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, Family medicine & primary care Reviev 2014, tom 16, strony 387-391.
  3. Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005.
  4. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
  5. Januszewicz, W. Sznajderman, M. (2004).: Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba? Choroby Serca i Naczyń; 1(1):81-83. ⬏

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij