Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak niestety raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi.

Jakie są przyczyny zapalenia piersi? 

Przyczyny zapalenia piersi mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak przyczyną zapalenia piersi jest zastój pokarmu, który może wynikać z nieprawidłowej techniki karmienia dziecka lub też ze zbyt dużej ilości pokarmu, którego dziecko nie jest w stanie wyssać, a kobieta popełnia błąd i nie odciąga nadmiaru mleka z gruczołu piersiowego. Jednak przyczyn zapalenia piersi może być znacznie więcej. Do jego powstania może też  doprowadzić zatkanie mlecznych przewodów wyprowadzających. Ponadto, do rozwoju zapalenia piersi może też przyczyniać się niewłaściwa dieta, która nie jest kompletna we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zapalenie piersi może też rozwinąć się w przebiegu niedokrwistości (anemii), jak również na skutek długotrwałego przemęczenia, stresu czy też różnego rodzaju zaburzeń odporności. Zdarza się także, że do zapalenia piersi może też doprowadzić uszkodzenie brodawki piersiowej czy też zapalenie piersi przebyte już wcześniej z innego powodu. 

Jakie są objawy zapalenia piersi? 

Objawy zapalenia piersi można podzielić na objawy miejscowe i objawy uogólnione. Podstawowym objawem miejscowym sugerującym zapalenie piersi jest bolesność, obrzęk oraz zaczerwienienie fragmentu piersi. Ponadto, pierś miejscowo staje się również bardzo twarda oraz wyczuwalne jest jej nadmierne ucieplenie (skóra na fragmencie piersi, który objęty jest zapaleniem, jest cieplejsza niż skóra na pozostałej części piersi). Czasami, kiedy stan zapalny obejmuje duży obszar piersi, cała pierś jest twarda, obrzęknięta, bolesna, zaczerwieniona oraz nadmiernie ucieplona. W przypadku nasilonego stanu zapalnego zaczynają pojawiać się różne objawy ogólne. Co się do nich zalicza? Jednym z objawów ogólnych zapalenia piersi jest gorączka, niekiedy bardzo wysoka sięgająca nawet 40 st. C, choć zwykle jest ona niższa i osiąga wartość około 38 st. C. Gorączce bardzo często towarzyszą również dreszcze oraz bóle głowy i bóle mięśniowe. Kobieta skarży się również często na ogólne zmęczenie i uogólnione złe samopoczucie.  

Kiedy zazwyczaj dochodzi do rozwoju zapalenia piersi? 

Do rozwoju zapalenia piersi może dojść tak naprawdę na każdym etapie laktacji, jednak najczęściej rozwija się ono pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie. Zwykle też zapalenie piersi rozwija się znacznie częściej w miesiącach zimowych niż wiosennych i letnich. 

Czy zapalenie piersi obejmuje jedną czy obydwie piersi? 

Zazwyczaj zapalenie piersi rozwija się jednostronnie, bardzo rzadko dotyczy ono obydwu piersi w tym samym czasie. Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi dochodzi w górnym, zewnętrznym  jej kwadrancie. Zapalenie piersi rozwija się tak samo często w piersi lewej, jak i prawej.  

Jakie bakterie najczęściej doprowadzają do rozwoju zapalenia piersi?  

Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi przyczynia się zakazanie gronkowcem złocistym penicylinoopornym MSSA. Rzadziej do rozwoju zapalenia piersi doprowadza zakażenie gronkowcem złocistym metycylinoopornym MRSA, jak również gronkowcem skórnym, enterokokami, paciorkowcami czy tez drożdżakami (bardzo rzadko). Należy pamiętać o tym, że lekarz, który rozpozna u pacjentki zapalenie piersi, nie zleca za każdym razem posiewu pokarmu, aby przekonać się, jak bakteria doprowadziła do rozwoju stanu zapalnego.

Wskazaniem do wykonania posiewu pokarmu jest zapalenie piersi, które nie poddaje się leczeniu, jak również nawracające zapalenia piersi oraz zapalenia piersi o bardzo ciężkim przebiegu, które wymagają hospitalizacji pacjentki.  

Jak leczy się zapalenie piersi? 

Leczenie zapalenia piersi polega przede wszystkim na systematycznym i częstym opróżnianiu piersi z zalegającego pokarmu. Co to oznacza? Chodzi zatem o to, aby do chorej piersi jak najczęściej przystawiać dziecko, jeśli natomiast nie chce ono ssać piersi, wtedy należy odciągać pokarm za pomocą laktatora. Należy pamiętać o tym, że pokarm z chorej piersi jest dla dziecka całkowicie bezpieczny, bowiem bakterie są opłaszczone przeciwciałami i są one nieaktywne w pokarmie.

Należy też pamiętać o tym, że w przypadku zapalenia piersi obowiązuje zasada, że dziecko najpierw powinno się przystawić do chorej piersi, a dopiero potem do zdrowej. Maluch powinien być przystawiany do piersi co dwie godziny, a jeśli nie chce ssać mleka, wtedy kobieta regularnie co dwie godziny powinna sama odciągać pokarm. W czasie karmienia chorą piersią warto też zmienić pozycje do karmienia w taki sposób, aby nosek i broda dziecka znajdowały się od strony chorego miejsca. Po karmieniu powinno się zrobić zimny okład na zmieniony zapalnie fragment piersi, co przyniesie kobiecie dużą ulgę. Do wykonania takiego okładu można wykorzystać po prostu mokrą ściereczkę czy też okłady z lodu. Ponadto, w przypadku zapalenia piersi należy też pić dużą ilość płynów, dbać o racjonalną dietę, jak również dużo odpoczywać.

W przypadku, kiedy dojdzie do rozwoju zapalenia piersi, stosuje się także leki, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Czasami też niestety zachodzi potrzeba zastosowania u kobiety antybiotyku. Jeśli już zajdzie taka konieczność, to antybiotykoterapia powinna trwać około 10-14 dni. Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się penicyliny, amoksycylinę z kwasem klawulonowym, cefalosporyny pierwszej i drugiej generacji oraz makrolidy. Należy pamiętać o tym, że zażywanie tych leków nie stanowi przeciwwskazania do dalszego karmienia dziecka piersią. W naprawdę sporadycznych  przypadkach zdarzają się sytuacje, że przebieg zapalenia piersi jest tak ciężki, że kobieta wymaga hospitalizacji oraz dożylnego podawania płynów i antybiotyków w warunkach szpitalnych.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij