Rak piersi u mężczyzn – mammografia nowym standardem diagnostycznym? - portal DOZ.pl
Młody mężczyzna trzyma różową wstążkę raka piersi ze zdziwioną twarzą, wskazuje palcem na siebie
Justyna Piekara

Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rak piersi u mężczyzn — co mówią statystyki?

Rak piersi u mężczyzn jest rzadką chorobą, która wciąż pozostaje niedostatecznie zbadana. Oszacowano, że takie przypadki stanowią mniej niż 1% wszystkich nowotworów piersi. Przewiduje się, że do końca 2021 roku u około 2650 mężczyzn zostanie zdiagnozowany raka sutka, z czego około 20% okaże się przypadkami śmiertelnymi.

Większość przypadków zachorowań u mężczyzn związanych jest z ekspresją receptora estrogenowego (ER, ang. Estrogen Receptor). Inne czynniki podwyższające ryzyko raka piersi u mężczyzn, to: wiek, historia zachorowalności na raka piersi w rodzinie, a także dziedziczne mutacje genetyczne (mutacje genu BRCA2, rzadziej BRCA1, TP3, CHEK2 i PTEN), zespół Klinefeltera, otyłość, choroby wątroby i jąder. Narażenie na promieniowanie, takie jak np. radioterapia klatki piersiowej także sprawia, że ryzyko raka piersi wzrasta.

Ponieważ mężczyźni nie są rutynowo badani pod kątem tej choroby, zwykle jest ona diagnozowana wówczas, gdy przybiera zaawansowane stadium. Szacuje się, że z tego powodu mają oni 14,6% niższy wskaźnik przeżywalności w porównaniu do populacji kobiet.

Rak piersi u mężczyzn – objawy

Najczęstszym objawem wzrostu raka jest pojawienia się guzka lub pogrubienie w tkance piersi, zazwyczaj zlokalizowanego za brodawką sutka, rzadziej w górno-bocznym kwadrancie. Brodawka może stać się wklęsła. Mogą też występować zmiany na skórze pokrywającej pierś, takie jak różne wgłębienia, zaczerwienienie lub łuszczenie się oraz wydzielina z brodawki sutka (bezbarwna lub krwista). Rozwijający się nowotwór często powoduje także powiększenie pachowych i szyjno-nadobojczykowych węzłów chłonnych, zwłaszcza wtedy, kiedy choroba przybiera na sile.

Polecane dla Ciebie

Rak piersi u mężczyzn — leczenie

Autorzy artykuły opublikowanego w „Cureus Journal of Medical Science” podkreślają, że brak specyficznych badań klinicznych i wytycznych dotyczących badań przesiewowych mężczyzn, a także ograniczona wiedza na temat powikłań związanych z leczeniem, utrudnia wybór optymalnego leczenia w przypadku rozpoznania raka sutka w tej grupie.

Lecznicze raka piersi wygląda podobnie jak to, podejmowanego w przypadku kobiet, z taką różnicą, że u mężczyzn przeprowadza się mniejszą ilość operacji oszczędzających. Chociaż wraz z dostępem do nowoczesnych, mniej inwazyjnych metod, coraz częściej, w miarę możliwości, odchodzi się od wykonywania radykalnych mastektomii. Rodzaj terapii zależy od tego, jak duży jest guz i jak daleko się rozprzestrzenił.

Do metod leczenia raka piersi u mężczyzn, zaliczono:

Operacje chirurgiczne – stosowane przede wszystkim we wczesnych stopniach zaawansowania choroby. Zazwyczaj usuwany jest gruczoł piersiowy razem z węzłami chłonnymi pachy.

Radioterapię – wykorzystywana  jako wyłączna, ale też skojarzona (będąca częścią wielotorowego leczenia) nieoperacyjna metoda leczenia, terapia uzupełniająca po leczeniu chirurgicznym, zmniejszą liczbę nawrotów miejscowych.

Terapię hormonalną – stosowana w miejscowo zaawansowanym lub uogólnionym raku piersi u mężczyzn, dosyć popularna ze względu na wysoki odsetek guzów zawierających receptory hormonów steroidowych.

Chemioterapię – pozwala wydłużyć czas życia pacjenta po operacji. Ten rodzaj leczenia wdrażany jest w zaawansowanym stadium choroby, jeśli guz nie ma receptorów steroidowych lub po zakończeniu hormonoterapii.

Mammografia – nowy standard diagnostyczny?

Najlepszą formą profilaktyki raka piersi, także w przypadku mężczyzn, jest samobadanie oraz regularne badanie wykonywane przez lekarza. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki raka piersi, można zostać skierowanym na badania genetyczne w kierunku wykrycia mutacji określonych genów, które w zmienionej formie mogą przyczyniać się rozwoju choroby nowotworowej. Osoby, u których raka zdiagnozowano na wczesnym etapie, mają duże szanse na wyleczenie.

Nasze odkrycia pokazują potencjał mammografii w badaniach przesiewowych mężczyzn z wysokim ryzykiem raka piersi i w wykrywaniu choroby na długo przed jej rozprzestrzenieniem się na inne części ciała” – powiedziała Yiming Gao, radiolog, adiunkt w NYKU Langone Health. Badaczka wraz ze swoim zespołem przeanalizowała wykorzystanie badań obrazowych w grupie prawie 1900 mężczyzn w wieku od 18 do 96 lat. Okazało się, że na każde 1000 mammografii wykonanych u mężczyzn stwierdzono 18 nowotworów piersi. Badanie diagnostyczne było bardziej skuteczne w znajdowaniu raka piersi u mężczyzn, którzy należeli do wysokiego ryzyka, niż u kobiet o średnim ryzyku zachorowania.

Naukowcy stwierdzili również, że zanim zalecą jakiekolwiek zmiany w zaleceniach klinicznych, potrzebne są dalsze prace, aby określić, w jakim wieku i jak często należy wykonywać mammografię u mężczyzn. Planują przyjrzeć się danym z innych ośrodków onkologicznych, aby lepiej zrozumieć i zdefiniować ryzyko zaistnienia choroby w obrębie danej rodziny.

 1. Male Breast Cancer, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-breast-cancer/symptoms-causes/syc-20374740, [dostęp:] 25.11.2021.
 2. Male Breast Cancer, „breastcancer.org” [online], https://www.breastcancer.org/symptoms/types/male_bc, [dostęp:] 25.11.2021.
 3. Rak piersi u mężczyzn – objawy, leczenie, „zwrotnikraka.pl” [online] , https://www.zwrotnikraka.pl/rak-piersi-u-mezczyzn-objawy-i-leczenie, [dostęp:] 25.11.2021.
 4. Arzanova E. i in., Male Breast Cancer: Treatment Trends, Reported Outcomes, and Suggested Recommendations,  Cureus Journal of Medical Science 2021, 13 (9), [dostęp:] 25.11.2021.
 5. Gao Y. i in., Breast Cancer Screening in High-Risk Men: A 12-year Longitudinal Observational Study of Male Breast Imaging Utilization and Outcomes, „Radiology 2019", [dostęp:] 25.11.2021.
 6. Co to jest rak piersi?, „onkologia.org.pl”, onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn, [dostęp:] 25.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

  To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

 • Mikroorganizmy jelitowe mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

  Oś mózgowo-jelitowa jest siecią neuronów, które łączą centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Komunikacja między tymi dwoma układami następuje dwukierunkowo na drodze hormonalnej, nerwowej, metabolicznej i immunologicznej.  Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest mikroflora jelitowa, na której stan wpływa szereg czynników. Według najnowszych badań naukowych zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być przyczyną problemów natury behawioralnej u dzieci.  

 • Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

 • Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

  Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

 • Konferencja „Choroby zakaźne 2021”. Jak eksperci podsumowują poprzedni rok?

  Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego. Chociaż w ostatnim czasie za sprawą panującej pandemii COVID-19 przyćmił inne schorzenia, to nie można o nich zapominać. Na konferencji „Choroby zakaźne 2021”, która odbyła się pod koniec listopada, eksperci podsumowali, z jakimi problemami przyszło zmagać się lekarzom i pacjentom w ciągu poprzedniego roku.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstał eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij