Leczenie potrójnie ujemnego raka piersi statynami
Justyna Piekara

Leczenie potrójnie ujemnego raka piersi statynami

Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Potrójnie ujemny rak 

Potrójnie ujemny rak piersi (ang. triple-negative breast cancer, TNBC) jest agresywnym podtypem raka piersi, który stanowi około 10% do 20% wszystkich diagnoz (częściej stwierdza się go u młodych kobiet). Jest on bardziej podatny na rozprzestrzenianie się i nawroty po zakończeniu leczenia. Rokowania są niekorzystne.

Charakteryzuje się brakiem receptorów steroidowych oraz brakiem nadeskpresji czynnika wzrostu (HER2). Ten typ raka wymaga zastosowania inwazyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia, mastektomiia, ooforektomiia. Celowane terapie, które są skuteczne w leczeniu innych nowotworów piersi, w przypadku TNBC nie zdają egzaminu. 

Statyny – co to za leki?

Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMG-CoA, należą do klasy leków obniżających stężenie lipidów, pierwotnie zostały opracowane na potrzeby leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Działanie statyn polega na hamowaniu enzymu HMG-CoA, który katalizuje biosyntezę cholesterolu. Leki te wykazują działanie przeciwzapalne i przyczyniają się do stabilizacji blaszek miażdżycowych.

W ostatnich dziesięcioleciach stwierdzono jednak, że statyny mają także działanie plejotropowe, co oznacza, że posiadają dodatkowe właściwości, które nie wynikają z głównego mechanizmu działania leku. Największą uwagę skupia się ostatnio na ich funkcjach przeciwnowotworowych. 

Statyny są dobrze tolerowane przez większość pacjentów, jednak u niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów oraz nudności. Poważniejsze działania niepożądane są rzadkie.

Powiązane produkty

Statyny w terapii potrójnie ujemnego raka piersi

Badacze z University of Texas, poinformowali, że jest to pierwszy duży eksperyment, w którym zbadano związek między statynami a agresywnymi postaciami nowotworów. Odkrycie naukowców może mieć istotny wpływ na poprawę rokowań pacjentek zmagających się z tą chorobą. Statyny są tanie, łatwo dostępne i powodują minimalne skutki uboczne, co jest ich dodatkową zaletą.

W badaniu retrospektywnym wybrano osoby włączone do rejestrów dwóch dużych baz danych – SEER-Medicare oraz Texas Cancer Registry. Obejmowały one dane od 23 192 kobiet w wieku powyżej 66 lat z rakiem piersi w stadium I-III. Okazało się, że 2 281 z uczestniczek było przypadkowymi „użytkowniczkami” statyn, co oznacza, że rozpoczęły terapię lekową w ciągu jednego roku od rozpoznania raka piersi.

Kierujący badaniem, dr Kavin Nead, zwrócił uwagę, że istnieje wiele podtypów raka, a wcześniejsze prace nie uwzględniały specyfiki tych schorzeń, uogólniały problem i traktowały je jako jedną chorobę. W ostatnich latach przeprowadzono dużą liczbę badań klinicznych i epidemiologicznych nad statynami, jednak dotychczas dawały one niespójne wyniki.

Jak wypadły wyniki nowego badania?

Naukowcy odnotowali 58% poprawę przeżycia specyficznego dla raka piersi i 30% ogólną poprawę przeżycia przy stosowaniu statyn. Mediana okresu obserwacji wynosiła 3,3 roku dla przeżycia specyficznego dla raka piersi i 4,4 roku dla całkowitego przeżycia. 

Z kolei analiza według zaawansowania choroby sugeruje, że stosowania statyn daje silniejszy efekt u kobiet z wczesnym stadium potrójnie ujemnego raka piersi. Stosowanie leków o wysokiej intensywności miało najsilniejszy wpływ na całkowite przeżycie wśród kobiet z TNBC. Naukowcy odkryli również statystycznie istotny związek między lipo filo-statynami a ogólną poprawą przeżywalności pacjentek.

 1. Statins: Are these cholesterol-lowering drugs right for you?, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statins/art-20045772, [dostęp:] 10.09.2021.
 2. K. Czechowicz, Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi - dowiodły badania z udziałem Polki, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88994%2Cstatyny-poprawiaja-przezywalnosc-pacjentek-z-najbardziej-agresywnym-rakiem, [dostęp:] 10.09.2021.
 3. Statins may improve survival for triple-negative breast cancer patients, „cancerletter.com” [online], https://cancerletter.com/clinical-roundup/20210806_7d/,  [dostęp:] 10.09.2021.
 4. M. K. Nowakowska, X. Lei, M. T. Thompson, Association of statin use with clinical outcomes in patients with triple-negative breast cancer, „Cancer” 2021, [online] https://doi.org/10.1002/cncr.33797, [dostęp:] 10.09.2021.
 5. W. Jiang, J. Hu, X.  He, Statins: a repurposed drug to fight cancer, „Journal of Experimental & Clinical Cancer Research” 2021, nr 40, [online] doi: 10.1186/s13046-021-02041-2 ,  [dostęp:] 10.09.2021.
 6. J. Longo, J. E. van Leeuwen, M. Elbaz, Statins as anticancer agents in the era of precision medicine, „Clinical Cancer Reaserch” 2020, [online] DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-20-1967, nr 22  [dostęp:] 10.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

  Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij