Leczenie potrójnie ujemnego raka piersi statynami
Justyna Piekara

Leczenie potrójnie ujemnego raka piersi statynami

Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Potrójnie ujemny rak 

Potrójnie ujemny rak piersi (ang. triple-negative breast cancer, TNBC) jest agresywnym podtypem raka piersi, który stanowi około 10% do 20% wszystkich diagnoz (częściej stwierdza się go u młodych kobiet). Jest on bardziej podatny na rozprzestrzenianie się i nawroty po zakończeniu leczenia. Rokowania są niekorzystne.

Charakteryzuje się brakiem receptorów steroidowych oraz brakiem nadeskpresji czynnika wzrostu (HER2). Ten typ raka wymaga zastosowania inwazyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia, mastektomiia, ooforektomiia. Celowane terapie, które są skuteczne w leczeniu innych nowotworów piersi, w przypadku TNBC nie zdają egzaminu. 

Statyny – co to za leki?

Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMG-CoA, należą do klasy leków obniżających stężenie lipidów, pierwotnie zostały opracowane na potrzeby leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Działanie statyn polega na hamowaniu enzymu HMG-CoA, który katalizuje biosyntezę cholesterolu. Leki te wykazują działanie przeciwzapalne i przyczyniają się do stabilizacji blaszek miażdżycowych.

W ostatnich dziesięcioleciach stwierdzono jednak, że statyny mają także działanie plejotropowe, co oznacza, że posiadają dodatkowe właściwości, które nie wynikają z głównego mechanizmu działania leku. Największą uwagę skupia się ostatnio na ich funkcjach przeciwnowotworowych. 

Statyny są dobrze tolerowane przez większość pacjentów, jednak u niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów oraz nudności. Poważniejsze działania niepożądane są rzadkie.

Polecane dla Ciebie

Statyny w terapii potrójnie ujemnego raka piersi

Badacze z University of Texas, poinformowali, że jest to pierwszy duży eksperyment, w którym zbadano związek między statynami a agresywnymi postaciami nowotworów. Odkrycie naukowców może mieć istotny wpływ na poprawę rokowań pacjentek zmagających się z tą chorobą. Statyny są tanie, łatwo dostępne i powodują minimalne skutki uboczne, co jest ich dodatkową zaletą.

W badaniu retrospektywnym wybrano osoby włączone do rejestrów dwóch dużych baz danych – SEER-Medicare oraz Texas Cancer Registry. Obejmowały one dane od 23 192 kobiet w wieku powyżej 66 lat z rakiem piersi w stadium I-III. Okazało się, że 2 281 z uczestniczek było przypadkowymi „użytkowniczkami” statyn, co oznacza, że rozpoczęły terapię lekową w ciągu jednego roku od rozpoznania raka piersi.

Kierujący badaniem, dr Kavin Nead, zwrócił uwagę, że istnieje wiele podtypów raka, a wcześniejsze prace nie uwzględniały specyfiki tych schorzeń, uogólniały problem i traktowały je jako jedną chorobę. W ostatnich latach przeprowadzono dużą liczbę badań klinicznych i epidemiologicznych nad statynami, jednak dotychczas dawały one niespójne wyniki.

Jak wypadły wyniki nowego badania?

Naukowcy odnotowali 58% poprawę przeżycia specyficznego dla raka piersi i 30% ogólną poprawę przeżycia przy stosowaniu statyn. Mediana okresu obserwacji wynosiła 3,3 roku dla przeżycia specyficznego dla raka piersi i 4,4 roku dla całkowitego przeżycia. 

Z kolei analiza według zaawansowania choroby sugeruje, że stosowania statyn daje silniejszy efekt u kobiet z wczesnym stadium potrójnie ujemnego raka piersi. Stosowanie leków o wysokiej intensywności miało najsilniejszy wpływ na całkowite przeżycie wśród kobiet z TNBC. Naukowcy odkryli również statystycznie istotny związek między lipo filo-statynami a ogólną poprawą przeżywalności pacjentek.

 1. Statins: Are these cholesterol-lowering drugs right for you?, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statins/art-20045772, [dostęp:] 10.09.2021.
 2. K. Czechowicz, Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi - dowiodły badania z udziałem Polki, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88994%2Cstatyny-poprawiaja-przezywalnosc-pacjentek-z-najbardziej-agresywnym-rakiem, [dostęp:] 10.09.2021.
 3. Statins may improve survival for triple-negative breast cancer patients, „cancerletter.com” [online], https://cancerletter.com/clinical-roundup/20210806_7d/,  [dostęp:] 10.09.2021.
 4. M. K. Nowakowska, X. Lei, M. T. Thompson, Association of statin use with clinical outcomes in patients with triple-negative breast cancer, „Cancer” 2021, [online] https://doi.org/10.1002/cncr.33797, [dostęp:] 10.09.2021.
 5. W. Jiang, J. Hu, X.  He, Statins: a repurposed drug to fight cancer, „Journal of Experimental & Clinical Cancer Research” 2021, nr 40, [online] doi: 10.1186/s13046-021-02041-2 ,  [dostęp:] 10.09.2021.
 6. J. Longo, J. E. van Leeuwen, M. Elbaz, Statins as anticancer agents in the era of precision medicine, „Clinical Cancer Reaserch” 2020, [online] DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-20-1967, nr 22  [dostęp:] 10.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

  Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

 • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

  Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

 • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

  Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij