Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta
Katarzyna Szulik

Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie, licząc obie płcie, a w ostatnich dekadach obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby, co niesie za sobą konieczność wdrożenia nowych strategii profilaktycznych. Najnowsze badania opublikowane na łamach pisma The Lancet Global Health dowodzą, że przed tą chorobą nie chroni wysoki status społeczny czy pochodzenie z bogatszej części globu – wobec tego zagrożenia wszystkie kobiety są równe. 

Rak piersi a status materialny

Wspomniane badanie powstało na bazie danych pochodzących od kobiet z 44 krajów całego świata, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy rozgraniczyli swoje wyniki na pacjentki przed i po menopauzie oraz powiązane z tym stanem ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak się okazało, wśród przedstawicielek narodów o wyższych dochodach, rośnie liczba zachorowań wśród kobiet przed menopauzą. Nowotwory postmenopauzalne częściej występują natomiast w krajach rozwijających się i tu także zaobserwowano znaczący wzrost ich liczby. 

Różnicowanie na raka przed i po menopauzie pozwoliło naukowcom wyodrębnić trendy, co może pomóc we wdrożeniu skuteczniejszych działań profilaktycznych, niezwykle ważnych w kontekście globalnego wzrostu liczby przypadków zachorowań na raka piersi.

Fokus na młode pacjentki

Mowa o wzroście na przestrzeni wszystkich grup wiekowych, ale naukowców szczególnie zaniepokoiły dane dotyczące krajów o wysokim PKB, ponieważ tam dotyczą one kobiet młodych. Ogółem na 44 badane populacje, wzrost zachorowań w tej grupie odnotowano w 22. 

To oznacza, że badania uwzględniające udział młodych, chorujących kobiet powinny zostać zintensyfikowane. Danych dotyczących starszych pacjentek jest znacznie więcej, ponieważ ryzyko nowotworu piersi rośnie wraz z wiekiem, co ma związek z posiadaniem dzieci czy zwiększeniem masy ciała. Nowotwór w młodszym wieku może stanowić poważne obciążenie dla całego dalszego życia, co ma związek między innymi z problemami dotyczącymi płodności, ale także ogólnie gorszym stanem zdrowia i wyższym ryzykiem zachorowania na inne choroby. 

Powiązane produkty

Profilaktyka to podstawa

W przypadku nowotworów postmenopauzalnych, liczba chorych rośnie do 24 z 44 zbadanych populacji, przy czym większość z nich stanowią mieszkanki krajów rozwijających się i o niższych dochodach. Zdaniem badaczy może to wynikać z faktu, że w tych krajach dochodzi do systematycznego przejmowania wzorców z krajów bogatej północy czy zachodu. Wzorców, dodajmy, negatywnych, takich jak rzadsza aktywność fizyczna i zwiększenie poziomu konsumpcji alkoholu. 

Te statystyki mógłby zmienić lepszy dostęp do pomocy medycznej i badań profilaktycznych, co pozwala zidentyfikować zagrożenie na etapie, na którym szanse pełnego wyleczenia są wyższe. Z kolei wdrożenie działań prewencyjnych, takich jak zachęcanie do aktywności fizycznej czy zdrowszego odżywiania (i trybu życia w ogóle) to również dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi jeszcze przed osiągnięciem menopauzy. 

Rak zbiera żniwo w biednych krajach

Statystyki pokazują, że rak piersi niemal na równi dotyka kraje rozwinięte, ze świetną opieką medyczną oraz kraje rozwijające się. Krajów biedniejszych dotyczy niemal połowa zachorowań, ale blisko 60 proc. śmierci w ich wyniku. To właśnie ryzyko śmierci w wyniku zachorowania jest kluczowe w przypadku raków u kobiet młodych, czyli przed menopauzą.

W krajach rozwijających się ryzyko śmierci kobiet z tej grupy w wyniku nowotwory piersi wynosi aż 47 proc., podczas gdy w krajach rozwiniętych – tylko 11 proc. Gdy natomiast mowa o raku postmenopauzalnym, w krajach rozwijających się umiera na niego 56 proc. kobiet, natomiast w rozwiniętych – 21 proc. To istotny zwrot w każdej z grup, przy czym w przypadku kobiet z krajów bogatych warto zwrócić uwagę, że wzrost ryzyka jest niemal dwukrotny.

Właśnie z tego względu możliwość wczesnej diagnozy i dobry dostęp do leczenia są kluczowe dla zmiany tych ponurych statystyk, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie narodowym. 

  1. E. Heer, A. Harper, N. Escandor i in., Global burden and trends in premenopausal and postmenopausal breast cancer: a population-based study, “The Lancet Global Health” 2020, nr 8 (8), DOI: 10.1016/S2214-109X(20)30215-1, [dostęp:] 27.07.2020.
  2. University of Calgary, Study finds global trends in women's breast cancer show cause for concern: Findings show significant increase in premenopausal breast cancer rates in countries around the world, including Canada, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200723143707.htm, [dostęp:] 27.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl