Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta
Katarzyna Szulik

Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie, licząc obie płcie, a w ostatnich dekadach obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby, co niesie za sobą konieczność wdrożenia nowych strategii profilaktycznych. Najnowsze badania opublikowane na łamach pisma The Lancet Global Health dowodzą, że przed tą chorobą nie chroni wysoki status społeczny czy pochodzenie z bogatszej części globu – wobec tego zagrożenia wszystkie kobiety są równe. 

Rak piersi a status materialny

Wspomniane badanie powstało na bazie danych pochodzących od kobiet z 44 krajów całego świata, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy rozgraniczyli swoje wyniki na pacjentki przed i po menopauzie oraz powiązane z tym stanem ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak się okazało, wśród przedstawicielek narodów o wyższych dochodach, rośnie liczba zachorowań wśród kobiet przed menopauzą. Nowotwory postmenopauzalne częściej występują natomiast w krajach rozwijających się i tu także zaobserwowano znaczący wzrost ich liczby. 

Różnicowanie na raka przed i po menopauzie pozwoliło naukowcom wyodrębnić trendy, co może pomóc we wdrożeniu skuteczniejszych działań profilaktycznych, niezwykle ważnych w kontekście globalnego wzrostu liczby przypadków zachorowań na raka piersi.

Fokus na młode pacjentki

Mowa o wzroście na przestrzeni wszystkich grup wiekowych, ale naukowców szczególnie zaniepokoiły dane dotyczące krajów o wysokim PKB, ponieważ tam dotyczą one kobiet młodych. Ogółem na 44 badane populacje, wzrost zachorowań w tej grupie odnotowano w 22. 

To oznacza, że badania uwzględniające udział młodych, chorujących kobiet powinny zostać zintensyfikowane. Danych dotyczących starszych pacjentek jest znacznie więcej, ponieważ ryzyko nowotworu piersi rośnie wraz z wiekiem, co ma związek z posiadaniem dzieci czy zwiększeniem masy ciała. Nowotwór w młodszym wieku może stanowić poważne obciążenie dla całego dalszego życia, co ma związek między innymi z problemami dotyczącymi płodności, ale także ogólnie gorszym stanem zdrowia i wyższym ryzykiem zachorowania na inne choroby. 

Powiązane produkty

Profilaktyka to podstawa

W przypadku nowotworów postmenopauzalnych, liczba chorych rośnie do 24 z 44 zbadanych populacji, przy czym większość z nich stanowią mieszkanki krajów rozwijających się i o niższych dochodach. Zdaniem badaczy może to wynikać z faktu, że w tych krajach dochodzi do systematycznego przejmowania wzorców z krajów bogatej północy czy zachodu. Wzorców, dodajmy, negatywnych, takich jak rzadsza aktywność fizyczna i zwiększenie poziomu konsumpcji alkoholu. 

Te statystyki mógłby zmienić lepszy dostęp do pomocy medycznej i badań profilaktycznych, co pozwala zidentyfikować zagrożenie na etapie, na którym szanse pełnego wyleczenia są wyższe. Z kolei wdrożenie działań prewencyjnych, takich jak zachęcanie do aktywności fizycznej czy zdrowszego odżywiania (i trybu życia w ogóle) to również dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi jeszcze przed osiągnięciem menopauzy. 

Rak zbiera żniwo w biednych krajach

Statystyki pokazują, że rak piersi niemal na równi dotyka kraje rozwinięte, ze świetną opieką medyczną oraz kraje rozwijające się. Krajów biedniejszych dotyczy niemal połowa zachorowań, ale blisko 60 proc. śmierci w ich wyniku. To właśnie ryzyko śmierci w wyniku zachorowania jest kluczowe w przypadku raków u kobiet młodych, czyli przed menopauzą.

W krajach rozwijających się ryzyko śmierci kobiet z tej grupy w wyniku nowotwory piersi wynosi aż 47 proc., podczas gdy w krajach rozwiniętych – tylko 11 proc. Gdy natomiast mowa o raku postmenopauzalnym, w krajach rozwijających się umiera na niego 56 proc. kobiet, natomiast w rozwiniętych – 21 proc. To istotny zwrot w każdej z grup, przy czym w przypadku kobiet z krajów bogatych warto zwrócić uwagę, że wzrost ryzyka jest niemal dwukrotny.

Właśnie z tego względu możliwość wczesnej diagnozy i dobry dostęp do leczenia są kluczowe dla zmiany tych ponurych statystyk, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie narodowym. 

  1. E. Heer, A. Harper, N. Escandor i in., Global burden and trends in premenopausal and postmenopausal breast cancer: a population-based study, “The Lancet Global Health” 2020, nr 8 (8), DOI: 10.1016/S2214-109X(20)30215-1, [dostęp:] 27.07.2020.
  2. University of Calgary, Study finds global trends in women's breast cancer show cause for concern: Findings show significant increase in premenopausal breast cancer rates in countries around the world, including Canada, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200723143707.htm, [dostęp:] 27.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.