Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta
Katarzyna Szulik

Rak piersi coraz groźniejszy: liczba przypadków wzrasta

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie, licząc obie płcie, a w ostatnich dekadach obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby, co niesie za sobą konieczność wdrożenia nowych strategii profilaktycznych. Najnowsze badania opublikowane na łamach pisma The Lancet Global Health dowodzą, że przed tą chorobą nie chroni wysoki status społeczny czy pochodzenie z bogatszej części globu – wobec tego zagrożenia wszystkie kobiety są równe. 

Rak piersi a status materialny

Wspomniane badanie powstało na bazie danych pochodzących od kobiet z 44 krajów całego świata, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy rozgraniczyli swoje wyniki na pacjentki przed i po menopauzie oraz powiązane z tym stanem ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak się okazało, wśród przedstawicielek narodów o wyższych dochodach, rośnie liczba zachorowań wśród kobiet przed menopauzą. Nowotwory postmenopauzalne częściej występują natomiast w krajach rozwijających się i tu także zaobserwowano znaczący wzrost ich liczby. 

Różnicowanie na raka przed i po menopauzie pozwoliło naukowcom wyodrębnić trendy, co może pomóc we wdrożeniu skuteczniejszych działań profilaktycznych, niezwykle ważnych w kontekście globalnego wzrostu liczby przypadków zachorowań na raka piersi.

Fokus na młode pacjentki

Mowa o wzroście na przestrzeni wszystkich grup wiekowych, ale naukowców szczególnie zaniepokoiły dane dotyczące krajów o wysokim PKB, ponieważ tam dotyczą one kobiet młodych. Ogółem na 44 badane populacje, wzrost zachorowań w tej grupie odnotowano w 22. 

To oznacza, że badania uwzględniające udział młodych, chorujących kobiet powinny zostać zintensyfikowane. Danych dotyczących starszych pacjentek jest znacznie więcej, ponieważ ryzyko nowotworu piersi rośnie wraz z wiekiem, co ma związek z posiadaniem dzieci czy zwiększeniem masy ciała. Nowotwór w młodszym wieku może stanowić poważne obciążenie dla całego dalszego życia, co ma związek między innymi z problemami dotyczącymi płodności, ale także ogólnie gorszym stanem zdrowia i wyższym ryzykiem zachorowania na inne choroby. 

Polecane dla Ciebie

Profilaktyka to podstawa

W przypadku nowotworów postmenopauzalnych, liczba chorych rośnie do 24 z 44 zbadanych populacji, przy czym większość z nich stanowią mieszkanki krajów rozwijających się i o niższych dochodach. Zdaniem badaczy może to wynikać z faktu, że w tych krajach dochodzi do systematycznego przejmowania wzorców z krajów bogatej północy czy zachodu. Wzorców, dodajmy, negatywnych, takich jak rzadsza aktywność fizyczna i zwiększenie poziomu konsumpcji alkoholu. 

Te statystyki mógłby zmienić lepszy dostęp do pomocy medycznej i badań profilaktycznych, co pozwala zidentyfikować zagrożenie na etapie, na którym szanse pełnego wyleczenia są wyższe. Z kolei wdrożenie działań prewencyjnych, takich jak zachęcanie do aktywności fizycznej czy zdrowszego odżywiania (i trybu życia w ogóle) to również dobry sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi jeszcze przed osiągnięciem menopauzy. 

Rak zbiera żniwo w biednych krajach

Statystyki pokazują, że rak piersi niemal na równi dotyka kraje rozwinięte, ze świetną opieką medyczną oraz kraje rozwijające się. Krajów biedniejszych dotyczy niemal połowa zachorowań, ale blisko 60 proc. śmierci w ich wyniku. To właśnie ryzyko śmierci w wyniku zachorowania jest kluczowe w przypadku raków u kobiet młodych, czyli przed menopauzą.

W krajach rozwijających się ryzyko śmierci kobiet z tej grupy w wyniku nowotwory piersi wynosi aż 47 proc., podczas gdy w krajach rozwiniętych – tylko 11 proc. Gdy natomiast mowa o raku postmenopauzalnym, w krajach rozwijających się umiera na niego 56 proc. kobiet, natomiast w rozwiniętych – 21 proc. To istotny zwrot w każdej z grup, przy czym w przypadku kobiet z krajów bogatych warto zwrócić uwagę, że wzrost ryzyka jest niemal dwukrotny.

Właśnie z tego względu możliwość wczesnej diagnozy i dobry dostęp do leczenia są kluczowe dla zmiany tych ponurych statystyk, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie narodowym. 

  1. E. Heer, A. Harper, N. Escandor i in., Global burden and trends in premenopausal and postmenopausal breast cancer: a population-based study, “The Lancet Global Health” 2020, nr 8 (8), DOI: 10.1016/S2214-109X(20)30215-1, [dostęp:] 27.07.2020.
  2. University of Calgary, Study finds global trends in women's breast cancer show cause for concern: Findings show significant increase in premenopausal breast cancer rates in countries around the world, including Canada, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200723143707.htm, [dostęp:] 27.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij