Torbiele piersi – przyczyny, objawy, leczenie
Anna Posmykiewicz

Torbiele piersi – przyczyny, objawy, leczenie

Zacznijmy od początku… Torbiel. Z tym określeniem spotykamy się w kontekście wielu narządów. Pojawiają się w wątrobie, jajnikach, jądrach, piersiach, tarczycy, nerkach… niemal w każdym narządzie. I co z tymi torbielami począć? Martwić się czy ignorować?

Torbiel to taka komora wypełniona płynem lub „galaretką”. Skąd się biorą? Mogą być konsekwencją wad wrodzonych, urazów, zaburzeń hormonalnych, infekcji, obecności pasożytów… Można by o tym pisać i pisać. Grunt, że w większości przypadków torbiele to zmiany łagodne i z punktu widzenia onkologa nie stanowią istotnego problemu klinicznego. Najczęściej nie stanowią podstaw do podjęcia leczenia chirurgicznego.

Torbiele piersi to najczęściej diagnozowane zmiany u młodych kobiet, przed okresem przekwitania. Z tym problemem zgłaszają się głównie pacjentki między dwudziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia. Wiele z tych, które się nie zgłaszają, nie wie, że w ich piersiach występują torbiele, bo nie wykonują badań obrazowych, a małe torbiele najczęściej są niewyczuwalne w trakcie samobadania. Młode kobiety traktują zagrożenie rakiem piersi jako coś odległego, jako coś co ich nie dotyczy, więc nie przywiązują uwagi do okresowych badań.

W większości przypadków faktycznie nie ma to znaczenia, bo najczęściej z torbielami nie trzeba nic robić. Bardzo rzadko zachodzi konieczność usuwania ich chirurgicznie. Taką ingerencją można czasem spowodować więcej szkody niż pożytku. Czasem duże torbiele mogą powodować uczucie ucisku i ból. Wówczas można rozważyć wykonanie biopsji i usunięcie płynnej zawartości. Nie daje to jednak gwarancji, że taka torbiel się nie odbuduje.

Najprostszym i najlepszym badaniem w diagnozowaniu torbieli jest bezapelacyjnie ultrasonografia piersi. Jest to także niezastąpione badanie w przypadku, kiedy chcemy nakłuć torbiel, a jest ona słabo wyczuwalna. Dzięki zwizualizowaniu zmiany można w nią zwykle precyzyjnie wprowadzić igłę i usunąć jej płynną zawartość.

Co zrobić, gdy zostaną rozpoznane torbiele piersi?

  1. Po pierwsze powinno być wykonane dokładne badanie USG. Dokładne to znaczy oceniające oprócz piersi także doły pachowe. Dobry ultrasonografista przypisze zaobserwowane zmiany do skali BIRADS. To taka skala, która podpowiada jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka. Uogólniając: BIRADS 1-3 zmiany raczej mało niepokojące, BIRADS 4-5 zmiany podejrzane.
  2. Bardzo ważny jest wywiad rodzinny – czy w u kogoś z najbliższych występował rak piersi, czy problem torbieli występował u mamy siostry, babci, czy innych członków rodziny.
  3. Jeżeli torbiel jest duża i powoduje dolegliwości, warto rozważyć nakłucie. Jest nadzieja, że torbiel się nie odnowi, jednak pewności nie ma i nie jest to kwestia złego wykonania biopsji. Warto natomiast przekazać pobraną treść komórkową do badania cytologicznego. Tak na wszelki wypadek (po otrzymaniu wyniku zalecam zgłosić się do lekarza wykonującego biopsję, a nie szukanie tłumaczenia wyniku w internecie; można się czasem niepotrzebnie przestraszyć).
  4. Małe bezobjawowe torbiele najczęściej zostawia się w spokoju. Są to zmiany, które mogą ulegać samoistnemu zanikaniu, szczególnie po menopauzie. Ryzyko, że ulegną transformacji w proces złośliwy jest minimalny (w medycynie nie istnieje niestety pojęcie 100% pewności). W sytuacji, gdy podejmuje się decyzję, by obserwować zmiany, pacjentka powinna przestrzegać okresowych badań USG według zaleceń lekarza prowadzącego.

SKALA BIRADS (stosowana powszechnie w opisach USG i mammografii) – opis uproszczony

0

zmiana niejednoznaczna wymaga dodatkowej oceny

1

obraz prawidłowy

2

widoczne zmiany o charakterze łagodnym

3

widoczna zmiana o małym prawdopodobieństwie procesu złośliwego

4

zmiana podejrzana

5

zmiana mocno podejrzana

Często zadawanym pytaniem przez pacjentki jest, co lepsze: USG czy mammografia. Odpowiedź jest złożona. Zależy co się chce zdiagnozować. Jeśli chcemy potwierdzić obecność torbieli lepsze jest jest USG. Natomiast, gdy szukamy mikrozwapnień zwykle cenniejsza okazuje się nowoczesna mammografia. Kolejnym kryterium determinującym wartość tych dwóch badań jest wiek pacjentki. U młodych kobiet, gdy piersi są „gęste”, to znaczy, że są zbudowane w większości z tkanki gruczołowej, mammografia może być mało dokładna. Dlatego młodym kobietom zaleca się przede wszystkim USG. U kobiet starszych, gdy większą masę piersi stanowi tkanka tłuszczowa, mammografia jest świetnym i dokładnym badaniem. Zawsze powtarzam pacjentkom, że potrzebne jest i USG i mammografia. Zwykle, jeśli dzieje się coś niepokojącego w piersi, wykonuje się jedno i drugie badanie. Oba mają swoje wady i zalety, a razem stanowią potężne diagnostyczne narzędzie w rozpoznawaniu raka piersi.

Choć to na każdym kroku jest powtarzane przytoczę jeszcze raz zalecenia na temat profilaktyki raka piersi. Jest jedna rzecz, na którą szczególnie chcę zwrócić uwagę. Bardzo często pacjentki mówią, że nie badają piersi, bo nie umieją. W samobadaniu nie chodzi o zastąpienie lekarza. Nie polega ono na tym, by rozróżniać samodzielnie co jest torbielą, a co innym rodzajem guzka. Samobadanie jest ważne, bo pozwala poznać swoje piersi, pozwala zauważyć, że coś się w nich zmienia, coś pojawia, czego wcześniej nie było. Nikt nie zna swojego ciała lepiej niż my sami, pod warunkiem, że go słuchamy i staramy się poznawać, trzymać rękę na pulsie.

Jak często się badać?

Raz w miesiącu pod prysznicem. Raz w roku warto sobie zrobić USG piersi. Wykorzystywać zaproszenia na darmową mammografię.

Im wcześniej rozpoznany rak piersi tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Im wcześniejsze zdiagnozowanie guzka jako zmiany łagodnej, tym mniej stresu. Nie bójmy się badań. One są po coś…

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl