Plamienie po okresie – kiedy może niepokoić?
Barbara Bukowska

Plamienie po okresie – kiedy może niepokoić?

Plamieniem nazywamy brązową lub czerwonawą wydzielinę z dróg rodnych, która może pojawiać się w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Plamienie pojawiające się po okresie oznacza zwykle zaburzenia hormonalne, choć może również świadczyć o schorzeniach ginekologicznych. Postępowanie w przypadku plamień po okresie uzależnione jest od przyczyny ich występowania. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, którą zajmuje się lekarz ginekolog.

 1. Plamienie po okresie – czym jest?
 2. Plamienie po okresie – przyczyny
 3. Plamienie po okresie – postępowanie

Plamienie po okresie – czym jest?

Plamieniem nazywamy skąpą wydzielinę z dróg rodnych. Przyjmuje zwykle zabarwienie brunatne lub czerwone. Plamienie może pojawić się w każdej fazie cyklu miesiączkowego – zarówno po okresie, jak i przed nim. Plamienie może wystąpić bezpośrednio po miesiączce (wtedy trudne jest rozróżnienie, czy jest to przedłużający się okres, czy niezależne krwawienie) lub po kilkudniowej przerwie.

Brązowe plamienie po okresie, jeśli występuje sporadycznie, jest najpewniej związane ze zmianami hormonalnymi. Nie jest to powód do paniki, ale do starannej obserwacji własnego organizmu. Jeśli problem utrzymuje się lub wręcz przybiera na sile, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Wskazaniem do wizyty jest również występowanie objawów towarzyszących plamieniu po okresie, szczególnie bólu brzucha.

Plamienie po okresie – przyczyny

Plamienie po okresie a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną kilkudniowego plamienia po okresie są zaburzenia hormonalne. Ich źródłem może być:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
 • rozwijająca się ciąża;
 • współwystępowanie innych chorób związanych z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Brązowe plamienia po okresie mogą występować u kobiet rozpoczynających przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej (zarówno w postaci doustnej, jak i w formie plastrów, krążków czy implantów). Organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się do zmian w poziomie hormonów. Jednym z objawów tej adaptacji mogą być utrzymujące się plamienia między okresami. Podobne zaburzenia miesiączkowania mogą również wystąpić podczas zmiany jednego preparatu na inny. Warto jednak zachować czujność. Utrzymujące się plamienia po okresie wymagają konsultacji z lekarzem, bo ich przyczyna może być niezwiązana z przyjmowaną antykoncepcją.

Powiązane produkty

Sprawcą występowania zmian hormonalnych może być również rozwijająca się ciąża. Niewielkie krwawienie po okresie może świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. W trakcie ciąży każde plamienie bądź krwawienie musi jednak zostać skonsultowane z lekarzem, może być bowiem zwiastunem zagrażającego poronienia.

Długie, brązowe plamienia po okresie mogą pojawiać się również u kobiet, u których stwierdzono inne choroby bądź zaburzenia wpływające na gospodarkę hormonalną. Szczególnie często krwawienia między miesiączkami występują u pacjentek z chorobami tarczycy (niedoczynnością lub nadczynnością).

Zaburzenia miesiączkowania w przebiegu niedoczynności tarczycy są związane z obniżeniem poziomu estradiolu i podwyższeniem poziomu prolaktyny. Wiąże się to z wydłużeniem cykli i samych miesiączek, a okres często bywa poprzedzony kilkudniowym plamieniem. W przebiegu nadczynności tarczycy dochodzi z kolei do podwyższenia poziomu estradiolu. W konsekwencji miesiączki stają się mniej obfite, mogą zaniknąć całkowicie lub występować w postaci skąpych plamień.

Jeśli plamienie pojawia się w połowie cyklu menstruacyjnego, może być związane z zachodzącą owulacją. Podczas jajeczkowania gwałtownie spada poziom estrogenów, co może skutkować pojawieniem się podbarwionej krwią wydzieliny z dróg rodnych.

Plamienie po okresie a choroby

Plamienie występujące kilka dni po okresie – czasem 3 dni, czasem tydzień, czasem 11 dni lub dłużej – może świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie, niekoniecznie związanej z zaburzeniami hormonalnymi.

Krwawienia między okresami (zwłaszcza jeśli są one obfite i bolesne) mogą być oznaką mięśniaków macicy. Z kolei brązowe plamienie po okresie, któremu towarzyszy ból brzucha i gorączka, jest częstym objawem zapalenia przydatków.

Krwawienia międzymiesiączkowe mogą stanowić również jeden z objawów infekcji intymnych przenoszonych drogą płciową, wywoływanych m.in. przez chlamydie czy dwoinki rzeżączki.

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (krwawienia po stosunku, krwawienia kontaktowe, krwawienie po miesiączce i przed nią, wydłużenie i zwiększenie obfitości miesiączek) mogą niestety świadczyć również o rozwijającym się nowotworze w obrębie dróg rodnych, szczególnie szyjki macicy. Zaburzeniom cyklu miesiączkowego towarzyszą wtedy zwykle dolegliwości bólowe okolicy krzyżowo-lędźwiowej, upławy, bolesne parcie na mocz i stolec.

Plamienie po okresie – postępowanie

Plamienia po miesiączce mogą mieć różne przyczyny. Czasem są związane ze stanami fizjologicznymi (owulacja, ciąża), zdarza się jednak, że są objawem groźnych dla zdrowia i życia chorób. Dlatego nie można ich lekceważyć i każde utrzymujące się, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nie ma uniwersalnej metody walki z plamieniami po okresie. Metodę leczenia lekarz dobiera po postawieniu diagnozy i poznaniu przyczyny nieprawidłowych krwawień.

Jeśli plamienia związane są z przyjmowaną antykoncepcją, lekarz po wykluczeniu innych przyczyn może zalecić… cierpliwość. Stan przystosowywania się organizmu do zmian hormonalnych może zająć do 6 miesięcy. Jeśli jednak po tym czasie problem utrzymuje się, konieczna może być zmiana metody antykoncepcji.

W sytuacji, gdy plamienia związane są z chorobą ogólnoukładową (np. chorobami tarczycy) należy przyjrzeć się, czy jest ona odpowiednio kontrolowana.

Mięśniaki macicy, których jednym z objawów mogą być plamienia, leczy się farmakologicznie (głównie za pomocą środków hormonalnych) lub zabiegowo (wyłyżeczkowanie jamy macicy lub embolizacja naczyń odżywiających mięśniaka). Inne schorzenia ginekologiczne (zapalenie przydatków, choroby weneryczne) wymagają leczenia antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi.

W doborze metody leczenia nowotworów ginekologicznych uwzględnia się zaawansowanie choroby, ogólny stan zdrowia pacjentki i jej plany prokreacyjne. Stosuje się zarówno metody chirurgiczne, jak i radio- oraz chemioterapię. Rokowania w przypadku nowotworu szyjki macicy, który jest najczęściej występującym nowotworem ginekologicznym, są dobre, o ile choroba zostanie wcześnie wykryta, a leczenie szybko wdrożone. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i badania cytologiczne.

 1. C.Y. Zhang, H. Li, S. Zhang i in. Abnormal uterine bleeding patterns determined through menstrual tracking among participants in the Apple Women's Health Study. Am J Obstet Gynecol 228(2), 2023.
 2. M. Livingstone, I.S. Fraser. Mechanisms of abnormal uterine bleeding. Hum Reprod Update 8(1), 2002.
 3. I. Tsakiridis, S. Giouleka, G. Koutsouki i in. Investigation and management of abnormal uterine bleeding in reproductive-aged women: a descriptive review of national and international recommendations. Eur J Contracept Reprod Health Care 27(6), 2022.
 4. J.L. Bacon. Abnormal Uterine Bleeding: Current Classification and Clinical Management. Obstet Gynecol Clin North Am 44(2), 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumonie (pneumokoki, dwoinki zaplenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy. 

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij