Kobieta cierpiąca na raka w chustce
Kamil Durajczyk

Nowotwory kobiece: co zmienić, by Polki nie umierały na raka?

Każdego roku w Polsce diagnozę raka piersi słyszy ponad 20 tysięcy kobiet, a 3,5 tysiąca dowiaduje się, że cierpi na raka szyjki macicy. Często chorobę rozpoznaje się w stopniu zaawansowanym, który znacznie utrudnia leczenie. Co zrobić, by Polki nie umierały na nowotwory kobiece?

  1. Skutki pandemii dla opieki zdrowotnej nowotworów kobiecych
  2. Problemy systemu onkologicznego w Polsce
  3. Nowotwory kobiece – edukacja i profilaktyka
  4. Dostęp do profilaktyki nowotworów kobiecych
  5. Nowotwory kobiece a ogólny stan służby zdrowia

Odsetek przeżycia pacjentów z nowotworem w Polsce jest poniżej średniej międzynarodowej – takie alarmujące dane przedstawiają eksperci. Szczególnej troski wymagają nowotwory kobiece i strategia dotycząca ich profilaktyki.

Skutki pandemii dla opieki zdrowotnej nowotworów kobiecych

Eksperci zgodnie wskazują, że takie osiągnięcia współczesnej diagnostyki, jak diagnostyka molekularna czy genetyczna wciąż są słabo wykorzystywane w Polsce. Pomimo że ich wyniki w wykrywaniu nowotworów kobiecych w innych państwach są bardzo obiecujące, nasz kraj jest w tym obszarze w tyle.

Pandemia spowodowała znaczne zaniedbania w profilaktyce zdrowotnej, co teraz boleśnie przekłada się na liczbę nowych przypadków nowotworów

– zauważył Włodzimierz Sawicki z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, WUM.

Jednak w tym samym okresie pandemii jako społeczeństwo udowodniliśmy, że jeśli chcemy, potrafimy się zmobilizować i osiągnąć świetne wyniki. Jako przykład Artur Prusaczyk z Centrum Medyczno-Diagnostycznego wskazuje akcję szczepień przeciwko COVID-19, której wyniki doprowadziły do jednego z najwyższych poziomów wyszczepienia populacji w całej wschodniej Europie.

Problemy systemu onkologicznego w Polsce

Artur Prusaczyk zauważa, że system opieki onkologicznej w Polsce jest rozbity na mniejsze części i jego poszczególne elementy nie są ze sobą sprzęgnięte. Jako antidotum na poprawę profilaktyki i leczenia nowotworów wskazuje:

  1. więcej odwagi w decyzjach politycznych, które inicjują wszelkie zmiany, a na końcu procesu wdrażają je w życie, zatem w pewien sposób polityka spaja cały proces opieki zdrowotnej;
  2. wybranie konkretnej osoby odpowiedzialnej za profilaktykę w Polsce – np. w randze wiceministra; do tej pory brak jest lidera, który przewodziłby temu procesowi;
  3. edukację – na poziomie szkół edukowanie uczniów o profilaktyce i jej znaczeniu dla zdrowia publicznego;
  4. względy organizacyjne – zmiana umów dla szpitali i innych podmiotów leczniczych.

Przed nami 20 lat ciężkiej pracy, aby dogonić lidera w kwestii profilaktyki onkologicznej, czyli Szwecję. Taki, dość ponury, obraz polskiej opieki zdrowotnej w obszarze nowotworów kobiecych rysuje ekspert. Pokazuje to, jak wiele jest do zrobienia w tej dziedzinie w naszym kraju.

Powiązane produkty

Nowotwory kobiece – edukacja i profilaktyka

Na konieczność zmian w edukacji zwracała uwagę Magdalena Kardynał z fundacji OmeaLife, która stwierdziła, że należy od małego nauczać dzieci, jak działa ludzkie ciało. Powinny one wiedzieć, czym są nowotwory i skąd się biorą, a także mieć świadomość, że możemy zareagować w porę na ich wczesny rozwój.

Musimy pamiętać, że 80% społeczeństwa aktywnego seksualnie będzie miało styczność z wirusem HPV. Niektóre organizmy zwalczą go same, inne nie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza molekularna – mówi Alicja Stańczuk ze Stowarzyszenia Niebieski Motyl, która sama wygrała walkę z rakiem szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, którego występowanie w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowane obecnością w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Codziennie sześć Polek dostaje diagnozę tej choroby.

Dostęp do profilaktyki nowotworów kobiecych

Ekspertka ostrzega, że epatowanie złowrogimi statystykami na temat raka nie jest dobre, bo kształtuje wśród kobiet lęk – wiele z nich zwyczajnie boi się badań i gdy słyszy takie dane, to nie motywuje ich do profilaktyki. Jest wręcz przeciwnie. W jej odczuciu dużym problemem jest dostępność badań.

Naprawdę wiele kobiet w Polsce chce się badać, ale często nie mają jak tego zrobić – zwłaszcza te z mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do lekarzy, nawet pierwszego kontaktu, jest znacząco utrudniony lub wiąże się z dodatkowymi kosztami dojazdu.

Nieoceniona jest rola lekarza rodzinnego, który jako lekarz pierwszego kontaktu ma szanse prawidłowo pokierować pacjentką. To ten specjalista powinien znać ją najlepiej i standardem powinno być, że składa on propozycję szczepienia na HPV – zwraca uwagę Maciej Miłkowski z Ministerstwa Zdrowia.

Nowotwory kobiece a ogólny stan służby zdrowia

Choroba nowotworowa jak w soczewce pokazuje stan systemu ochrony zdrowia, bo zawiera w swoim przebiegu wszystkie etapy działania systemu zdrowotnego w kraju – konkluduje Włodzimierz Sawicki z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Przytoczone w artykule wypowiedzi ekspertów pochodzą z panelu „Nowotwory kobiece – co zrobić, by dogonić Europę w zakresie profilaktyki i leczenia?”, zrealizowanego w ramach konferencji PRIORYTETY W OCHRONIE ZDROWIA 2024 (Zamek Królewski w Warszawie, 31 stycznia 2024 roku).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij