Wczesne objawy raka piersi
Michał Posmykiewicz

Wczesne objawy raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Zdarza sie, że nowotwór ten stwierdzany jest również u mężczyzn, jednak z częstością sto razy mniejszą niż u kobiet.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi?

Przyczyny powstawania raka piersi nie są do końca poznane, jednak istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Ich obecność stwierdza się jednak tylko w 20-25% przypadków raka. Zatem jakie są te czynniki? Przede wszystkim jest to rak piersi w wywiadzie. Jeśli u kobiety stwierdzono nowotwór jednej piersi, to niestety zwiększa to ryzyko zachorowania na raka drugiej piersi ponad trzy razy. Ponadto, kolejnym czynnikiem ryzyka, jest obciążenie rodzinne. Ryzyko zachorowania znacząco wzrasta u kobiet, u których w rodzinnie wystąpił rak piersi, zwłaszcza, jeśli dotyczy to krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra, córka). Ryzyko zachorowania rośnie też wraz z liczbą chorych krewnych, jak również wtedy, kiedy krewne zachorowały przed menopauzą oraz wówczas, kiedy krewna chorowała też na raka jajnika. Innym czynnikiem, zwiększającym ryzyko rozwoju raka piersi są czynniki genetyczne. Około 5% raków piersi ma charakter dziedziczny, przypadki te są zwykle związane z mutacja w genach BRCA1 oraz BRCA2. Ryzyko rozwoju raka piersi wzrasta także z wiekiem, znacząco większa część kobiet choruje po 50 roku życia. Do rozwoju raka piersi przyczyniają się też czynniki hormonalne. Prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi jest większe u kobiet, u których obecne było wczesne dojrzewanie płciowe oraz późna menopauza. Ponadto, ryzyko jest zwiększone u tych kobiet, u których pierwszy poród miał miejsce po ukończonym 30 roku życia lub u tych, które nigdy nie rodziły. Dodatkowo egzogenne hormony płciowe mogą zwieszać ryzyko rozwoju raka piersi. Obserwuje sie, że na raka piersi zapada większa ilość kobiet, u których długotrwale stosowano hormonalną terapie zastępczą, zaś niewielki wzrost ryzyka przypisuje się hormonalnej antykoncepcji, szczególnie długotrwale stosowanej u bardzo młodych kobiet. Innym czynnikiem ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Narażenie na to promieniowanie, także w wyniku częstych badań diagnostycznych, jest czynnikiem nieznacznie zwiększającym  ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Ponadto, jako czynniki ryzyka o niewielkim znaczeniu wymienia się też otyłość, nadciśnienie  tętnicze oraz spożywanie dużej ilości tłuszczy zwierzęcych. 

Jakie objawy daje rak piersi? Czy istnieją charakterystyczne, wczesne jego objawy, które powinny wzbudzić niepokój i zwiększyć czujność kobiety?

W początkowym stadium swojego rozwoju rak piersi przebiega bezobjawowo i nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Pierwszym, wczesnym niepokojącym sygnałem jest natomiast wyczucie przez kobietę twardego guzka w piersi. Guzek ten początkowo jest zwykle bardzo niewielki, jednak z czasem będzie on zwiększał swoje wymiary. Dlatego też, jeśli kobieta wyczuje w piersi jakikolwiek, nawet najmniejszy guzek, musi niezwłocznie zgłosić sie do lekarza.

Pamiętaj! Wczesnym, pierwszym objawem raka piersi jest wyczuwalny w piersi guzek. Stwierdzenie jego obecności zmusza do natychmiastowej wizyty u lekarza!

Inne objawy charakterystyczne dla raka piersi pojawiają się już trochę później. Co zatem powinno dodatkowo wzbudzić niepokój kobiety?
Przede wszystkim zaczynają  pojawiać się zmiany w obrębie brodawki. Pojawić sie zatem może wyciek z brodawki oraz wciągniecie brodawki - należy jednak pamiętać, że te dwa objawy nie są typowe tylko dla raka piersi. Ponadto, może zdarzyć się też, że dojdzie do owrzodzenia brodawki - ten objaw jest bardzo charakterystyczny dla raka Pageta. Dodatkowo, zaczynają być obecne zmiany skórne na piersi. Może zatem pojawić się wciągniecie skóry, naciek skóry lub owrzodzenie, guzki satelitarne oraz tzw. skórka pomarańczowa (pogrubienie i stwardnienie skóry z wciągnięciem mieszków włosowych) - ten objaw jest już typowy dla mocno zaawansowanego raka piersi. Kolejnym objawem obecności raka piersi jest powiększenie węzłów chłonnych. U niektórych kobiet w momencie rozpoznania raka można stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych pachowych po stronie guza. Poza tym zdarza się również, że w przebiegu raka piersi mogą pojawić się cechy stanu zapalnego - skóra staje się obrzęknięta, zaczerwieniona, bolesna oraz nadmiernie ucieplona. Sam ból natomiast nie jest wczesnym objawem raka piersi. 

Powiązane produkty

Jak należy postąpić, jeśli kobieta stwierdzi u siebie jakikolwiek z wymienionych wyżej  objawów? 

Należy pamiętać o tym, że każda zmiana w piersi powinna być od razu weryfikowana przez lekarza, który posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu guzów piersi. Lekarz po zbadaniu pacjentki będzie mógł ustalić wstępną diagnozę i skierować kobietę na dalsze badania diagnostyczne, które pozwolą na postawienie ostatecznego, pewnego rozpoznania. 

Jakie badania wykorzystywane są do diagnostyki zmian w piersiach?

Jednym z badań obrazowych, wykorzystywanych do diagnostyki zmian w piersiach, jest badanie usg. Nie jest to absolutnie badanie przesiewowe, jest ono natomiast bardzo dobrą metodą przede wszystkim do odróżniania zmian litych od torbielowych. Innym badaniem, które służy jako badanie przesiewowe, jest mammografia, na podstawie której można odróżnić zmiany o charakterze łagodnym, od tych o charakterze złośliwym. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu usg lub mammograficznym badaniem weryfikującym jest natomiast, w zależności od wskazań, biopsja cienko - lub gruboigłowa.

W jaki sposób leczy się raka piersi?

Do leczenia raka piersi, w zależności od stadium jego zaawansowania, wykorzystywane są różne formy leczenia. Wykonuje się zatem zabiegi operacyjne, jak również stosuje się chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię oraz czasami leczenie biologiczne . 

Pamiętaj! Pierwszym i najwcześniejszym objawem raka piersi jest wyczuwalny w piersi guzek! Dlatego niesłychanie istotną sprawą jest, aby co miesiąc samodzielnie badać piersi oraz regularnie zgłaszać się na badania profilaktyczne! W razie stwierdzenia jakiegokolwiek, nawet najmniejszego  guzka, należy niezwłocznie zgłosić sie do lekarza!!!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl