Wczesne objawy raka piersi
Michał Posmykiewicz

Wczesne objawy raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Zdarza sie, że nowotwór ten stwierdzany jest również u mężczyzn, jednak z częstością sto razy mniejszą niż u kobiet.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi?

Przyczyny powstawania raka piersi nie są do końca poznane, jednak istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Ich obecność stwierdza się jednak tylko w 20-25% przypadków raka. Zatem jakie są te czynniki? Przede wszystkim jest to rak piersi w wywiadzie. Jeśli u kobiety stwierdzono nowotwór jednej piersi, to niestety zwiększa to ryzyko zachorowania na raka drugiej piersi ponad trzy razy. Ponadto, kolejnym czynnikiem ryzyka, jest obciążenie rodzinne. Ryzyko zachorowania znacząco wzrasta u kobiet, u których w rodzinnie wystąpił rak piersi, zwłaszcza, jeśli dotyczy to krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra, córka). Ryzyko zachorowania rośnie też wraz z liczbą chorych krewnych, jak również wtedy, kiedy krewne zachorowały przed menopauzą oraz wówczas, kiedy krewna chorowała też na raka jajnika. Innym czynnikiem, zwiększającym ryzyko rozwoju raka piersi są czynniki genetyczne. Około 5% raków piersi ma charakter dziedziczny, przypadki te są zwykle związane z mutacja w genach BRCA1 oraz BRCA2. Ryzyko rozwoju raka piersi wzrasta także z wiekiem, znacząco większa część kobiet choruje po 50 roku życia. Do rozwoju raka piersi przyczyniają się też czynniki hormonalne. Prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi jest większe u kobiet, u których obecne było wczesne dojrzewanie płciowe oraz późna menopauza. Ponadto, ryzyko jest zwiększone u tych kobiet, u których pierwszy poród miał miejsce po ukończonym 30 roku życia lub u tych, które nigdy nie rodziły. Dodatkowo egzogenne hormony płciowe mogą zwieszać ryzyko rozwoju raka piersi. Obserwuje sie, że na raka piersi zapada większa ilość kobiet, u których długotrwale stosowano hormonalną terapie zastępczą, zaś niewielki wzrost ryzyka przypisuje się hormonalnej antykoncepcji, szczególnie długotrwale stosowanej u bardzo młodych kobiet. Innym czynnikiem ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Narażenie na to promieniowanie, także w wyniku częstych badań diagnostycznych, jest czynnikiem nieznacznie zwiększającym  ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Ponadto, jako czynniki ryzyka o niewielkim znaczeniu wymienia się też otyłość, nadciśnienie  tętnicze oraz spożywanie dużej ilości tłuszczy zwierzęcych. 

Jakie objawy daje rak piersi? Czy istnieją charakterystyczne, wczesne jego objawy, które powinny wzbudzić niepokój i zwiększyć czujność kobiety?

W początkowym stadium swojego rozwoju rak piersi przebiega bezobjawowo i nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Pierwszym, wczesnym niepokojącym sygnałem jest natomiast wyczucie przez kobietę twardego guzka w piersi. Guzek ten początkowo jest zwykle bardzo niewielki, jednak z czasem będzie on zwiększał swoje wymiary. Dlatego też, jeśli kobieta wyczuje w piersi jakikolwiek, nawet najmniejszy guzek, musi niezwłocznie zgłosić sie do lekarza.

Pamiętaj! Wczesnym, pierwszym objawem raka piersi jest wyczuwalny w piersi guzek. Stwierdzenie jego obecności zmusza do natychmiastowej wizyty u lekarza!

Inne objawy charakterystyczne dla raka piersi pojawiają się już trochę później. Co zatem powinno dodatkowo wzbudzić niepokój kobiety?
Przede wszystkim zaczynają  pojawiać się zmiany w obrębie brodawki. Pojawić sie zatem może wyciek z brodawki oraz wciągniecie brodawki - należy jednak pamiętać, że te dwa objawy nie są typowe tylko dla raka piersi. Ponadto, może zdarzyć się też, że dojdzie do owrzodzenia brodawki - ten objaw jest bardzo charakterystyczny dla raka Pageta. Dodatkowo, zaczynają być obecne zmiany skórne na piersi. Może zatem pojawić się wciągniecie skóry, naciek skóry lub owrzodzenie, guzki satelitarne oraz tzw. skórka pomarańczowa (pogrubienie i stwardnienie skóry z wciągnięciem mieszków włosowych) - ten objaw jest już typowy dla mocno zaawansowanego raka piersi. Kolejnym objawem obecności raka piersi jest powiększenie węzłów chłonnych. U niektórych kobiet w momencie rozpoznania raka można stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych pachowych po stronie guza. Poza tym zdarza się również, że w przebiegu raka piersi mogą pojawić się cechy stanu zapalnego - skóra staje się obrzęknięta, zaczerwieniona, bolesna oraz nadmiernie ucieplona. Sam ból natomiast nie jest wczesnym objawem raka piersi. 

Powiązane produkty

Jak należy postąpić, jeśli kobieta stwierdzi u siebie jakikolwiek z wymienionych wyżej  objawów? 

Należy pamiętać o tym, że każda zmiana w piersi powinna być od razu weryfikowana przez lekarza, który posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu guzów piersi. Lekarz po zbadaniu pacjentki będzie mógł ustalić wstępną diagnozę i skierować kobietę na dalsze badania diagnostyczne, które pozwolą na postawienie ostatecznego, pewnego rozpoznania. 

Jakie badania wykorzystywane są do diagnostyki zmian w piersiach?

Jednym z badań obrazowych, wykorzystywanych do diagnostyki zmian w piersiach, jest badanie usg. Nie jest to absolutnie badanie przesiewowe, jest ono natomiast bardzo dobrą metodą przede wszystkim do odróżniania zmian litych od torbielowych. Innym badaniem, które służy jako badanie przesiewowe, jest mammografia, na podstawie której można odróżnić zmiany o charakterze łagodnym, od tych o charakterze złośliwym. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu usg lub mammograficznym badaniem weryfikującym jest natomiast, w zależności od wskazań, biopsja cienko - lub gruboigłowa.

W jaki sposób leczy się raka piersi?

Do leczenia raka piersi, w zależności od stadium jego zaawansowania, wykorzystywane są różne formy leczenia. Wykonuje się zatem zabiegi operacyjne, jak również stosuje się chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię oraz czasami leczenie biologiczne . 

Pamiętaj! Pierwszym i najwcześniejszym objawem raka piersi jest wyczuwalny w piersi guzek! Dlatego niesłychanie istotną sprawą jest, aby co miesiąc samodzielnie badać piersi oraz regularnie zgłaszać się na badania profilaktyczne! W razie stwierdzenia jakiegokolwiek, nawet najmniejszego  guzka, należy niezwłocznie zgłosić sie do lekarza!!!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij