Wielkopowierzchniowy grafen znajdzie zastosowanie w medycynie

Wielkopowierzchniowy grafen znajdzie zastosowanie w medycynie

Do sprzedaży właśnie trafiły arkusze grafenu wielkopowierzchniowego mierzące 50 na 50 cm, produkowane przez warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Do tej pory naukowcy mogli korzystać jedynie z mniejszych płatów o boku równym 30 cm. Większe rozmiary otwierają dla grafenu nowe możliwości, również w zakresie biomedycyny.

Grafen jest materiałem o unikatowych właściwościach. Materiał o tej nazwie to jednoatomowa warstwa węgla, którą charakteryzuje wysoka wytrzymałość, elastyczność, przezroczystość oraz ultra cienka struktura. Dodatkowo grafen jest w stanie przewodzić prąd oraz ciepło, bądź służyć jako izolator. Jego zastosowanie w medycynie badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a konkretnie zespół pod kierownictwem dr Dariusza Białego oraz prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur. Analizuje on możliwość zastosowania grafenowej powłoki w stentach naczyniowych. Są to swoiste rusztowania wykonane ze stali bądź stopu chromowo-kobaltowego, umieszczane wewnątrz naczynia krwionośnego podczas zabiegu poszerzania zamkniętych naczyń krwionośnych. Grafen mógłby znaleźć zastosowanie także przy budowie zastawek serca czy cewników, a jego dodatek zwiększa tolerancję organizmu na urządzenia medyczne. W przyszłości grafen może być stosowany także w nowatorskich terapiach przeciwnowotworowych. 

Grafenowy opatrunek dla cukrzyków

Prace nad medycznym wykorzystaniem grafenu prowadzą naukowcy z całego świata. Jednym z przedmiotów badań są wykonane z niego opatrunki, które powstają między innymi w Instytucie Badań Podstawowych w Seulu, Tamtejsi naukowcy opracowali grafenowy opatrunek stworzony z myślą o chorych na cukrzycę, który jest w stanie mierzyć poziom glukozy, podawać insulinę oraz przesyłać monitorowane dane na smartfonową aplikację. Opatrunek potrafi określić poziom glukozy we krwi na podstawie analizy składu potu. Gdy wykryje, że poziom cukru jest zbyt wysoki, aplikuje lekarstwo za pomocą sieci mikroigieł.

Grafen już wcześniej służył do tworzenia podobnych opatrunków, jednak jego cechy uniemożliwiały skuteczne wykrywanie poziomu cukru we krwi. By zmodyfikować i zwiększyć jego możliwości, naukowcy wzbogacili grafen o cząsteczki złota oraz wykonaną z nich siatkę.

Super-jedwab z atomami węgla

Z kolei w Chinach, na uniwersytecie Tsinghua, hodowane są jedwabniki karmione grafenem i nanorurkami węglowymi. Ten nietypowy pokarm ma zwiększyć właściwości produkowanego przez nie jedwabiu. Dotychczasowe badania pokazały, że otrzymywany w ten sposób super-jedwab rzeczywiście charakteryzuje się zwiększoną trwałością i wyjątkową odpornością na wysokie temperatury, nawet do 1050 stopni Celsjusza. Zdaniem, naukowców taki materiał mógłby być wykorzystywany między innymi do produkcji biodegradowalnych implantów medycznych. 

Powiązane produkty

Najczystszy grafen pochodzi z Polski

Podmiotem sprzedającym grafen wielkopowierzchniowy jest spółka Nano Carbon, stworzona w celu komercjalizacji materiału produkowanego przez ITME. Grafen powstający w instytucie szczególnie dobrze sprawdza się w zastosowaniach medycznych ze względu na wyjątkowo gładką i równą powierzchnię, której nie posiada drobniejszy grafen płatkowy, oferowany w znacznie mniejszych arkuszach. ITME deklaruje także, że stosowana przez Instytut technologia wytwarzania grafenu umożliwia otrzymanie go w najczystszej na świecie formie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu folii miedzianej do hodowli płatów grafenu, co wymaga wykorzystania między innymi reaktora wysokotemperaturowego. 

Źródła: Onet Biznes, Telewizja Republika,Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij