Kobiece piersi w staniku
Natalia Bień

Wyciek z sutka – jakie są przyczyny, co może oznaczać?

Wyciek z sutka to niepokojący objaw, który dotyczy kobiet, ale może także występować u mężczyzn. Czasem przyczyną wycieku z sutka u kobiet jest po prostu ciąża, ale często jest to oznaka poważnych zmian chorobowych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Bardzo ważną informacją jest kolor wycieku z sutka – to wskazówka, jaka choroba może się za tym kryć.

Powodów wycieku z sutka można stwierdzić wiele: występuje on zarówno fizjologicznie jako np. bezbarwna wydzielina z sutka w trakcie ciąży czy w trakcie połogu, ale może być też objawem alarmującym świadczącym o chorobie. W poszukiwaniu przyczyny szczególną uwagę należy zwrócić na kolor oraz konsystencję wydzieliny; czy wydobywa się jednego, czy obu sutków, samoistnie czy może jedynie przy uciśnięciu.

Wyciek z sutka w ciąży i laktacji

Fizjologicznie zazwyczaj ok. 16 tygodnia ciąży może pojawić się wyciek z obu sutków w białym lub żółtym kolorze, czyli tzw. siara (wydzielina z piersi pojawiająca się po naciśnięciu). Związane jest to z naturalnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie ciąży, mającymi na celu przygotowanie gruczołów piersiowych do wytwarzania i wydzielania pokarmu.

Objawem alarmującym może być wydostawanie się gęstej, żółtej ropnej wydzieliny z sutka w trakcie połogu zazwyczaj między 2. a 6. tygodniem po porodzie. Może to świadczyć o obecności połogowego ropnia sutka, który pojawia się nawet u 23% kobiet w okresie poporodowym. Wywołany jest on bakteryjnym nadkażeniem będącym konsekwencją nieprawidłowego postępowania w trakcie laktacji, jak i stosowania nieprawidłowej techniki karmienia (np. forsowny masaż). Do innych towarzyszących objawów należą napięcie, zaczerwienie i zwiększone ucieplenie skóry najczęściej górno-zewnętrznego kwadrantu piersi (rzadziej całego gruczołu), podwyższenie temperatury ciała, bóle mięśni i głowy. W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe, a w wybranych przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia.

Wyciek z piersi a wahania hormonalne

Mlekotok, czyli wyciek mleka z brodawki sutkowej u kobiet nieciężarnych i niekarmiących, występujący przy ucisku lub samoistnie w 3080% przypadków towarzyszy hiperprolaktynemii. Jest to zwiększone stężenie we krwi hormonu zwanego prolaktyną. W warunkach fizjologicznych wydzielana jest ona w dużych ilościach pod wpływem hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową głównie w trakcie ciąży i połogu. Do innych przyczyn naturalnego podwyższenia stężenia tego hormonu we krwi, a co za tym idzie możliwego pojawienia się białego płynu z sutka należą:

 • przewlekły stres,
 • sen,
 • stosunek płciowy,
 • przewlekłe drażnienie brodawek sutkowych,
 • wzmożona aktywność fizyczna,

Hiperprolaktynemia może być również wywołana stanami patologicznymi. Do najczęstszych przyczyn należą:

 • gruczolak przysadki,
 • choroby endokrynologiczne takie jak: niedoczynność tarczycy, choroba Addisona,
 • niewydolność wątroby,
 • przewlekła niewydolność nerek,
 • uraz ściany klatki piersiowej oraz półpasiec.
Należy również pamiętać, że bardzo często w codziennej praktyce lekarskiej hiperprolaktynemia wywoływana jest przez przyjmowane leki.

Do leków mogących wywoływać hiperprolaktynemię należą np. przeciwdepresyjne (trójpierścieniowe i inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), stosowane w chorobie wrzodowej (cymetydyna, meklozyna), stosowane w nadciśnieniu tętniczym (rezerpina, werapamil, labetalol), neuroleptyki, hormony  (estrogeny, androgeny, progestageny), opiaty czy metoklopramid.

Na obraz kliniczny hiperprolaktynemii oprócz mlekotoku (wyciek mleka z brodawki) składają się również:

Polecane dla Ciebie

Czy i kiedy wyciek z brodawki może oznaczać raka piersi?

Czujność onkologiczną powinniśmy zachować w sytuacji, gdy występuje wyciek z jednej brodawki, zazwyczaj brązowa wydzielina z sutka (podbarwiona krwią) lub przezroczysta wydzielina z piersi o surowiczej konsystencję. Objaw ten w przebiegu raków piersi występuje rzadko, jednak niekiedy towarzyszą mu takie objawy jak:

 • wyczuwalny palpacyjnie, niebolesny, twardy, nieregularny guz piersi
 • powiększenie węzłów chłonnych (obecność twardych nieprzesuwalnych, niebolesnych guzków wyczuwalnych pod pachami lub w dole nadobojczykowym)
 • wciągnięcie brodawki lub skóry
 • naciek, zaczerwienienie skóry, obrzęk lub owrzodzenie
 • objaw skórki pomarańczy
 • ból piersi.
W przypadku powyższych objawów konieczna jest pilna konsultacja z ginekologiem w celu diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia.

Wyciek z sutka – diagnostyka i leczenie

Biała wydzielina z sutka zazwyczaj ma fizjologiczne podłoże (np. wyciek z piersi przed okresem lub wyciek z sutka w okresie dojrzewania). W tym przypadku warto poinformować o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu bądź ginekologa przy najbliższej wizycie, w celu kontroli i wykluczenia patologicznego podłoża symptomów.

Mając na uwadze fizjologiczne przyczyny, w szczególności, gdy obecny jest wyciek siary z brodawek, należy wykonać test ciążowy, bądź oznaczyć stężenie beta-HCG we krwi, w celu wykluczenia ciąży.

W przypadku wystąpienia niepokojących oznak (żółty, brązowy wyciek z sutka wraz z towarzyszącymi dodatkowymi objawami np. zaczerwienienie, bolesność piersi) należy zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu, bądź ginekologa, którzy pokierują dalszą diagnostyką.

W przypadku podejrzenia hiperprolaktynemii (mleczna wydzielina z sutka) powinno się udać do endokrynologa, który w pierwszej kolejności oznaczy stężenie prolaktyny oraz TSH we krwi. Dokładny wywiad odnośnie przyjmowanych leków odgrywa ważną rolę w diagnostyce hiperprolaktynemii polekowej. Przy podejrzeniu guza przysadki wykonanie badania rezonansu magnetycznego jest wskazane do potwierdzenia diagnozy.

Pod kątem onkologicznym bardzo istotne jest comiesięczne samobadanie piersi najlepiej ok. tygodnia po miesiączce oraz regularne wizyty u ginekologa przynajmniej raz do roku. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących wcześniej wymienionych objawów (np. wyciek krwi z sutka i wciągnięcie skóry) wskazany jest pilny i szybki kontakt z ginekologiem, w celu wykonania mammografia, bądź badania USG piersi oraz wdrożenia leczenia.

W przypadku obecności wycieku z sutka u mężczyzn, niezależnie od konsystencji i barwy wydzieliny wymagana jest konsultacja z lekarzem i poszerzenie diagnostyki.
 1. G. H. Bręborowicz, Ginekologia i położnictwo, tom 1 i 2, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
 2. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna - najczęstsze problemy, wyd.1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2018.
 3. M. Kunicki, Hiperprolaktynemia, Ginekologia po dyplomie" nr 1, 2016.
 4. M. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik, Protokół leczenia zapalenia piersi, Ginekologia po dyplomie", nr 5, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lagu. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypoominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głownie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij