Czynniki ryzyka raka piersi
Michał Posmykiewicz

Czynniki ryzyka raka piersi

Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się wiek i płeć, wywiad w kierunku raka piersi, wywiad rodzinny oraz wpływ hormonów płciowych kobiety, szczególnie estrogenów.

Wiek i płeć

Na najważniejsze czynniki ryzyka nie mamy często wpływu, bo są one związane z płcią i wiekiem. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietą. Mężczyźni chorują na ten nowotwór znacznie rzadziej. Kolejnym sprzyjającym elementem raka jest wiek – im więcej lat, tym większa szansa na rozwój nowotworowych komórek:
 

Wiek kobiety Ryzyko W liczbach
do 39 roku życia < 0,5% 1 chora / ponad 200 zdrowych
40-59 lat 4% 1 chora / 25 zdrowych
60-79 lat 7% 1 chora / 15 zdrowych

Przeszłość twoja i twojej rodziny

Innym czynnikiem wystąpienia raka piersi jest wykrycie go w przeszłości. Każdy przypadek raka piersi zwiększa w pewnym stopniu ryzyko, że rozwinie się on ponownie. Dlatego tak ważne jest regularne i systematyczne badanie kontrolne u wszystkich kobiet, a szczególnie u tych już leczonych.

Także wywiad rodzinny jest czynnikiem obciążającym. Jeżeli rak piersi wystąpił u Twojej babci, powinnaś skrupulatnie przestrzegać zasad profilaktyki i regularnie się badać. Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli Twoja babcia miała raka piersi, to Ty też na niego zachorujesz. Jeżeli wystąpił on u niej na przykład po 70 roku życia, to najprawdopodobniej związane było to ze starzeniem się organizmu i znalazła się ona wśród 7 % kobiet, u których rak w tym wieku rozwija się.

O zwiększonym ryzyku rodzinnym może świadczyć:

  • rozwinięcie się rak a u Twojej mamy, siostry lub córki;
  • wielopokoleniowy, rodzinny wywiad związany z rakiem i chorobami piersi oraz rakiem jajników;
  • wystąpienie raka piersi w rodzinie w młodym wieku (przed 50 rokiem życia);
  • rak piersi w rodzinie dotyczący obu piersi;

Geny odpowiedzialne za rozwój raka piersi można odziedziczyć od matki i od ojca.

Powiązane produkty

Estrogen

Estrogen, jeden z podstawowych hormonów w życiu kobiety, ma także niemały udział w ryzyku rozwoju raka piersi. Niekorzystny jest stan, w którym działa on długo i nieprzerwanie. Dotyczy to estrogenu produkowanego przez organizm, jak i terapii hormonalnej.

Sytuacje wystawienia na przedłużone działanie estrogenu

  • Przekwitanie w późnym wieku  - po 55 roku życia (wiele lat produkcji estrogenu);
  • Pokwitanie w młodym wieku – przed 12 rokiem życia (wiele lat produkcji estrogenu);
  • Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zawierającej estrogen lub estrogen i progesteron przez ponad 5 lat (ryzyko wzrasta od 5% do 40%);
  • Brak potomstwa (w ciąży przewaga progesteronu nad estrogenem);
  • Pierwsza donoszona ciąża po 30 roku życia (więcej lat nieprzerwanego wydzielania estrogenu). Natomiast ciąża przed 25 rokiem życia i karmienie piersią zmniejszają ryzyko;
  • Nadwaga (zwiększona produkcja estrogenu przez jajniki);
  • Zwiększona ilość estrogenu dostarczanego z pożywieniem (pasze dla bydła z estrogenem);
  • Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu (zaburzenie funkcji wątroby, która bierze udział w regulacji poziomu estrogenu we krwi);

Inne czynniki

Za zwiększenie ryzyka zachorowania mogą też odpowiadać niektóre łagodne choroby piersi, takie jak: hiperplazja wewnątrzprzewodowa, atypowa hiperplazja wewnątrzprzewodowa lub zrazikowa, przedinwazyjny rak zrazikowy. Rozpoznanie tych stanów rozrostowych można postawić tylko na podstawie badania cytologicznego lub histologicznego.

Z pozostałych czynników ryzyka trzeba jeszcze wspomnieć o paleniu tytoniu i diecie. Tytoń zwiększa ryzyko zachorowania niemal na wszystkie nowotwory, także nie wymaga to dłuższych komentarzy. Jeżeli chodzi o dietę, na całym świecie prowadzone są badania nad zależnością między jakością posiłków a rakiem piersi. W dalszym ciągu brak jest jednoznacznych i potwierdzonych danych. Podejrzewa się, że nadmierne spożywanie pokarmów tłustych może zwiększać ryzyko zachorowania. Jedno jest pewne – ograniczenie tłuszczów w diecie obniży Twój „zły” cholesterol (LDL), zwiększy „dobry” cholesterol (HDL), ograniczy ewentualną nadwagę, a ta, jak już to ustaliliśmy wcześniej, wpływa na rozwój raka piersi.
 

Jak zmniejszczać ryzyko? Co może zwiększyć Twoje ryzyko?

Stosowanie zdrowej diety

Wywiad rodzinny
Zrzucenie zbędnych kilogramów Palenie
Regularne ćwiczenia Nadwaga i otyłość
Ograniczenie spożywania alkoholu Przedłużona ekspozycja na estrogen
Rzucenie palenia Nieprawidłowy rozrost komórek piersi
Zmniejszenie zbędnego estrogenu Pierwsza donoszona ciąża po 30. roku życia
Postępowanie zapobiegawcze w przypadku dużego ryzyka (operacja, leki) Bezdzietność
Nadużywanie alkoholu
Wczesna pierwsza miesiączka
Późna menopauza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl