Czynniki ryzyka raka piersi
Michał Posmykiewicz

Czynniki ryzyka raka piersi

Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się wiek i płeć, wywiad w kierunku raka piersi, wywiad rodzinny oraz wpływ hormonów płciowych kobiety, szczególnie estrogenów.

Wiek i płeć

Na najważniejsze czynniki ryzyka nie mamy często wpływu, bo są one związane z płcią i wiekiem. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietą. Mężczyźni chorują na ten nowotwór znacznie rzadziej. Kolejnym sprzyjającym elementem raka jest wiek – im więcej lat, tym większa szansa na rozwój nowotworowych komórek:
 

Wiek kobiety Ryzyko W liczbach
do 39 roku życia < 0,5% 1 chora / ponad 200 zdrowych
40-59 lat 4% 1 chora / 25 zdrowych
60-79 lat 7% 1 chora / 15 zdrowych

Przeszłość twoja i twojej rodziny

Innym czynnikiem wystąpienia raka piersi jest wykrycie go w przeszłości. Każdy przypadek raka piersi zwiększa w pewnym stopniu ryzyko, że rozwinie się on ponownie. Dlatego tak ważne jest regularne i systematyczne badanie kontrolne u wszystkich kobiet, a szczególnie u tych już leczonych.

Także wywiad rodzinny jest czynnikiem obciążającym. Jeżeli rak piersi wystąpił u Twojej babci, powinnaś skrupulatnie przestrzegać zasad profilaktyki i regularnie się badać. Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli Twoja babcia miała raka piersi, to Ty też na niego zachorujesz. Jeżeli wystąpił on u niej na przykład po 70 roku życia, to najprawdopodobniej związane było to ze starzeniem się organizmu i znalazła się ona wśród 7 % kobiet, u których rak w tym wieku rozwija się.

O zwiększonym ryzyku rodzinnym może świadczyć:

 • rozwinięcie się rak a u Twojej mamy, siostry lub córki;
 • wielopokoleniowy, rodzinny wywiad związany z rakiem i chorobami piersi oraz rakiem jajników;
 • wystąpienie raka piersi w rodzinie w młodym wieku (przed 50 rokiem życia);
 • rak piersi w rodzinie dotyczący obu piersi;

Geny odpowiedzialne za rozwój raka piersi można odziedziczyć od matki i od ojca.

Estrogen

Estrogen, jeden z podstawowych hormonów w życiu kobiety, ma także niemały udział w ryzyku rozwoju raka piersi. Niekorzystny jest stan, w którym działa on długo i nieprzerwanie. Dotyczy to estrogenu produkowanego przez organizm, jak i terapii hormonalnej.

Sytuacje wystawienia na przedłużone działanie estrogenu

 • Przekwitanie w późnym wieku  - po 55 roku życia (wiele lat produkcji estrogenu);
 • Pokwitanie w młodym wieku – przed 12 rokiem życia (wiele lat produkcji estrogenu);
 • Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zawierającej estrogen lub estrogen i progesteron przez ponad 5 lat (ryzyko wzrasta od 5% do 40%);
 • Brak potomstwa (w ciąży przewaga progesteronu nad estrogenem);
 • Pierwsza donoszona ciąża po 30 roku życia (więcej lat nieprzerwanego wydzielania estrogenu). Natomiast ciąża przed 25 rokiem życia i karmienie piersią zmniejszają ryzyko;
 • Nadwaga (zwiększona produkcja estrogenu przez jajniki);
 • Zwiększona ilość estrogenu dostarczanego z pożywieniem (pasze dla bydła z estrogenem);
 • Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu (zaburzenie funkcji wątroby, która bierze udział w regulacji poziomu estrogenu we krwi);

Inne czynniki

Za zwiększenie ryzyka zachorowania mogą też odpowiadać niektóre łagodne choroby piersi, takie jak: hiperplazja wewnątrzprzewodowa, atypowa hiperplazja wewnątrzprzewodowa lub zrazikowa, przedinwazyjny rak zrazikowy. Rozpoznanie tych stanów rozrostowych można postawić tylko na podstawie badania cytologicznego lub histologicznego.

Z pozostałych czynników ryzyka trzeba jeszcze wspomnieć o paleniu tytoniu i diecie. Tytoń zwiększa ryzyko zachorowania niemal na wszystkie nowotwory, także nie wymaga to dłuższych komentarzy. Jeżeli chodzi o dietę, na całym świecie prowadzone są badania nad zależnością między jakością posiłków a rakiem piersi. W dalszym ciągu brak jest jednoznacznych i potwierdzonych danych. Podejrzewa się, że nadmierne spożywanie pokarmów tłustych może zwiększać ryzyko zachorowania. Jedno jest pewne – ograniczenie tłuszczów w diecie obniży Twój „zły” cholesterol (LDL), zwiększy „dobry” cholesterol (HDL), ograniczy ewentualną nadwagę, a ta, jak już to ustaliliśmy wcześniej, wpływa na rozwój raka piersi.
 

Jak zmniejszczać ryzyko? Co może zwiększyć Twoje ryzyko?

Stosowanie zdrowej diety

Wywiad rodzinny
Zrzucenie zbędnych kilogramów Palenie
Regularne ćwiczenia Nadwaga i otyłość
Ograniczenie spożywania alkoholu Przedłużona ekspozycja na estrogen
Rzucenie palenia Nieprawidłowy rozrost komórek piersi
Zmniejszenie zbędnego estrogenu Pierwsza donoszona ciąża po 30. roku życia
Postępowanie zapobiegawcze w przypadku dużego ryzyka (operacja, leki) Bezdzietność
Nadużywanie alkoholu
Wczesna pierwsza miesiączka
Późna menopauza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij