Terapia celowana - nowa metoda leczenia nowotworów
Michał Posmykiewicz

Terapia celowana - nowa metoda leczenia nowotworów

W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, jak również chemioterapia, radioterapia, czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

Czym jest terapia celowana? 

Terapia celowana to nowa forma leczenia onkologicznego, w której wykorzystywana jest wiedza na temat biologii poszczególnych rodzajów nowotworów. Dzięki coraz bardziej dokładnym i szczegółowym badaniom na poziomie molekularnym, naukowcy są w stanie stwierdzić, jakie zaburzenia genetyczne są przyczyną poszczególnych rodzajów nowotworów. Jeśli poznane jest konkretne zaburzenie na poziomie molekularnym, które odpowiedzialne jest za rozwój nowotworu, wtedy można zastosować do leczenia lek celowany molekularnie, wymierzony bezpośrednio w zmienione nowotworowo komórki. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy lek i terapia celowana nie będą skuteczne, jeśli nie stwierdzi się dla nich u pacjenta konkretnego celu molekularnego. Dlatego też, aby terapia celowana zakończyła się powodzeniem, przed jej rozpoczęciem konieczna jest bardzo wnikliwa ocena genetyczna komórek nowotworu, ponadto należy też określić przewidywaną podatność pacjenta na konkretne leczenie. 

W jaki sposób działa terapia celowana? 

Terapia celowana działa wyłącznie na komórki nowotworowe, nie niszczy natomiast komórek zdrowych, które pod względem molekularnym różnią się od komórek rakowych. Chodzi o to, że w przypadku zdrowych komórek wszystkie zachodzące  w nich procesy są w równowadze metabolicznej, zaś w przypadku komórek nowotworowych ta równowaga jest zaburzona, zatem komórki te są w stanie namnażać się w dużej ilości i nie jest to w żaden sposób hamowane. Leki w terapii celowanej mają zatem działać tylko na komórki nowotworowe i hamować ich patologiczne namnażanie się. Zwykle działają one na receptory, które zlokalizowane są na powierzchni komórek nowotworowych. Receptory te różnią się od receptorów zdrowych komórek: mogą one różnić się albo budową, albo ilością (jest ich po prostu za dużo). Dzięki temu, że leki w terapii celowanej łączą się tylko z receptorami komórek nowotworowych, nie dochodzi do niszczenia zdrowych komórek zlokalizowanych w pobliżu. 

Polecane dla Ciebie

Czy terapia celowana daje jakieś objawy niepożądane?

W przypadku terapii celowanej niestety, tak jak w przypadku chemio czy radioterapii, obserwuje się działania niepożądane kuracji, jednak zwykle są one znacznie mniej nasilone. Zazwyczaj jako efekt niepożądany obserwuje się toksyczność w stosunku do skóry i jej przydatków. Dość często zatem pojawia się wysypka, która zwykle jest grudkowo-krostkowa, bardzo przypominająca trądzik. Wysypka ta, często lokalizuje się na twarzy, szyi, głowie i tułowiu. Ponadto, jako działanie niepożądane terapii celowanej stwierdza się świąd oraz suchość skory, czasami także obecne są teleangiektazje, zapalenie mieszków włosowych, czy nadmierna pigmentacja skóry. Zdarza się, że obserwowane są zmiany w płytce paznokciowej oraz w okolicy wału paznokciowego. Efekty działań niepożądanych terapii celowanej nie są zwykle, na szczęście, mocno wyrażone, choć zdarzają się pacjenci, którzy zdecydowanie gorzej znoszą kuracje, a objawy uboczne są naprawdę mocno nasilone - w takiej sytuacji, czasami nawet zachodzi potrzeba przerwania kuracji. 

Jakie rodzaje leków są wykorzystywane w terapii celowanej? 

W terapii celowanej nowotworów są wykorzystane dwa rodzaje leków: są to przeciwciała monoklonalne oraz leki będące inhibitorami kinaz, przede wszystkim inhibitory kinazy tyrozynowej. Przeciwciała monoklonalne są cząsteczkami, które łączą się specyficznie z konkretnym białkiem prowadząc do jego zniszczenia lub też wymierzają w to białko działanie układu immunologicznego. Inhibitory kinaz to natomiast leki,  które hamują działanie niektórych ważnych enzymów biorących udział w szeregu przemian zachodzących w komórkach. Leki, które stosowne są w terapii celowanej, mają różne działanie. Cześć z nich rzeczywiście bardzo znacząco pomaga pacjentowi w walce z rakiem i skutecznie niszczy komórki nowotworowe, natomiast cześć wykorzystywana jest jednie jako leczenie paliatywne. 

Czy terapie celowaną można wykorzystywać do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów?

Nie. Obecnie wiadomo, że terapia celowana bywa skuteczna w przypadku kilku rodzajów nowotworów. 

Kiedy zatem można ją wykorzystywać? 

Przede wszystkim terapie celowaną można wykorzystywać u pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi, ale oczywiście nie we wszystkich przypadkach. Niektóre rodzaje przeciwciał monoklonalnych można wykorzystać w terapii celowej u pacjentek, u których zostanie stwierdzona obecność receptora HER 2. Poza tym, terapie celowaną można wykorzystać także u niektórych pacjentów z rozpoznanym rakiem jelita grubego. W przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego i rozpoznanymi już przerzutami można czasami do ich leczenia wykorzystywać przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi epidermalnego czynnika wzrostu EGFR. W przypadku natomiast rozpoznanego raka podścieliskowego żołądka stosuje się do leczenia jeden z rodzajów inhibitora kinazy tyrozynowej. Również w przypadku niektórych postaci niedrobnokomórkowego raka płuca, w którym stwierdza się określone mutacje, można wykorzystać niektóre rodzaje leków celowanych. Podobna sytuacja może mięć miejsce w przypadku zdiagnozowanego czerniaka. 

Widać zatem, że terapia celowana może wnieść wiele dobrego do dzisiejszej onkologii i stwarza szanse na wyleczenie dla wielu pacjentów. Należy jednak pamiętać, że niestety nie da się jej zastosować u każdego pacjenta z każdym rodzajem nowotworu. Nie można jej traktować jako "cudownej kuracji", która na pewno pomoże  wygrać walkę z nowotworem - jej zastosowanie nigdy nie daje, podobnie jak w przypadku innych metod leczenia nowotworu, stuprocentowej gwarancji wyleczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij