Choroba Pageta (Osteitis deformans) – przyczyny, objawy, leczenie choroby Pageta kości
Mateusz Burak

Choroba Pageta (Osteitis deformans) – przyczyny, objawy, leczenie choroby Pageta kości

Choroba Pageta kości jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym dotyczącym szkieletu, najczęściej kręgosłupa, miednicy, kości długich i kości czaszki. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń równowagi między aktywnością osteoblastów (komórek kościotwórczych) a osteoklastów (komórek kościogubnych), co prowadzi do nieprawidłowej przebudowy tkanki kostnej. Objawy choroby Pageta to zniekształcenie zajętych kości, ból, częste złamania.

Na czym polega choroba Pageta? Jakie są jej przyczyny?

Choroba Pageta, znana także pod nazwą osteitis deformans, to schorzenie dotyczące układu kostnego. Choroba ma charakter przewlekły i upośledza proces powstawania oraz reabsobrcji kości. Wynikiem jest tworzenie struktur o nieregularnych, niefizjologicznych kształtach, doprowadza to do masywnych zniekształceń widocznych w badaniach obrazowych. Upośledzony zostaje rozwój i funkcjonowanie innych elementów narządu ruchu, jak stawy czy kręgosłup. Bardzo często w wyniku owych nieprawidłowości mamy do czynienia z kompresją nerwów, a także ze zmianą naturalnych wymiarów kości czaszki. 

Do dziś nie zidentyfikowano czynnika wywołującego chorobę Pageta, przyjmuje się jednak, że istnieją pewne predyspozycje genetyczne. Wynika to z faktu, iż zaobserwowano zwiększoną tendencję do zachorowań wśród osób, u których w rodzinie pojawiły się wcześniej przypadki tego schorzenia. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Opisywana choroba kości atakuje osoby po 40. roku życia.

Choroba Pageta – rozpoznanie

Proces diagnostyczny jest złożony i rozpoczyna się od wykonania badania fizykalnego przez lekarza. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przebadać obszary ciała generujące ból. Najczęściej stosuje się rozszerzoną diagnostykę, zlecając wykonanie dodatkowego obrazowania. Mowa tutaj o zdjęciach rentgenowskich, badaniach laboratoryjnych czy scyntygrafii.

Rentgenodiagnostyka uwidacznia najczęściej zmiany w postaci nienaturalnych wygięć kości długich, deformacji, pogrubienia, rozrzedzenia struktury kostnej. Scyntygrafia kości to badanie z podaniem środka kontrastowego, po jego wniknięciu do kości możliwe jest wskazanie obszarów torbielowatego rozrzedzenia struktury kostnej (odwapnienie kości). W badaniach laboratoryjnych obserwuje się niepokojąco podwyższony poziom fosfatazy zasadowej we krwi. 

Powiązane produkty

Choroba Pageta kości – leczenie

Jeśli opisywana choroba metaboliczna kości nie generuje objawów, to może się okazać, że interwencje lekarskie na dany moment nie są priorytetem. Natomiast uaktywnienie schorzenia, obserwowane na podstawie podwyższonego poziomu fosfatazy zasadowej we krwi, może stanowić zagrożenie. Oznacza to ryzyko pojawienia się w niedługim czasie deformacji i zniekształceń w obrębie miejsc, takich jak czaszka czy kręgosłup. Wówczas podejmuje się leczenie, żeby jak najwcześniej zapobiec ewentualnym powikłaniom. 

Środki farmakologiczne rekomendowane w tego typu rozrzedzeniu kości są podobne, jak w przypadku osteoporozy czy innych chorób adynamicznych kości. Mowa tutaj o lekach z grupy bisfosfonianów (mogą być one podawane w formie doustnej lub dożylnej).

W sytuacjach nietolerancji wymienionych leków wprowadza się kalcytoninę – hormon naturalnie występujący w organizmie człowieka, który jest zaangażowany w regulację gospodarki wapniowej i metabolizmu struktur kostnych. Jest on podawany w formie iniekcji lub aerozolu do nosa.

Zabiegi operacyjne stosuje się niezwykle rzadko. Najczęściej wówczas, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną deformacją, kompresją nerwów generującą olbrzymi ból czy ze znacznego stopnia uszkodzeniem połączeń stawowych. Procedury chirurgiczne w przypadku choroby Pageta charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka. Jest to związane z tym, że dotknięte schorzeniem kości zostają wzbogacone dużą ilością sieci naczyń krwionośnych. Podnosi to ryzyko wystąpienia masywnych krwawień w czasie zabiegu. 

Choroba Pageta – aktywność ruchowa 

Choroba Pageta kości wymaga także stosownego podejścia fizjoterapeutycznego. Chodzi tutaj o odpowiednią edukację i przystosowanie pacjenta radzenia sobie z utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu, jakie niesie za sobą opisywane schorzenie. Bardzo ważne jest zapobieganie upadkom, wykorzystując asekurację w postaci zaopatrzenia ortopedycznego, jak laski, kule, balkoniki. W domu należy zadbać o to, aby usunąć śliskie wykładziny, a w łazience zamontować maty antypoślizgowe. Przy toalecie, schodach należy zastanowić się nad zainstalowaniem poręczy. Jest to ważne, gdyż pomaga zmniejszyć ryzyko upadku i złamania, co z kolei znacząco redukuje możliwość pojawienia się kolejnej deformacji. Dieta przy chorobie Pageta powinna być właściwie zbilansowana, nie można zapominać o suplementacji odpowiedniej ilości witaminy D, która wspomaga wchłanianie wapnia. Ma to wyjątkowe znaczenie w sytuacji, gdy zażywamy bisfosfoniany. 

Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna pozwalają na zachowanie ruchomości stawów oraz zwiększają wytrzymałość kości. Aby jednak dobrać odpowiedni do stanu pacjenta program, należy bezwzględnie skonsultować się z fizjoterapeutą.

Choroba Pageta może mieć niestandardowy przebieg, nie można więc pozwolić sobie na stosowanie jednakowego zestawu ćwiczeń u wszystkich chorych. Rodzaj treningu, czas trwania, intensywność określić może tylko specjalista. Niektóre czynności, aktywności mogą generować zbyt duże obciążenie, nacisk na struktury kostne. Jest to kolejna przesłanka do tego, żeby nie planować ćwiczeń wyłącznie na własną rękę, bez oparcia o fachową wiedzę. Unikać należy biegania, joggingu, skakania, agresywnego zginania do przodu z komponentą rotacyjną. 

Choroba Pageta – fizjoterapia

Korzystne w chorobie Pageta kości mogą być zabiegi, takie jak TENS, masaż czy zastosowanie powierzchownego rozgrzewania. Pomoże to zniwelować ból, tkliwość oraz nadmierne napięcie mięśni. Dobre rezultaty można także uzyskać, wspomagając terapię aplikacjami z taśm Kinesiology Taping (jest to tzw. kinesiotaping), modyfikując buty, stosując odpowiednie wkładki czy też ortezy. Wszystko w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta. Także chodzenie na długich dystansach może być traktowane jako trening dla układu sercowo-naczyniowego, poprawiający parametry związane z wydolnością i wytrzymałością organizmu.

  1. Muschitz C., Feichtinger X., Haschka J., Kocijan R., Diagnosis and treatment of Paget's disease of bone: a clinical practice guideline, „Wien Med Wochenschr” 2017, nr 167, s. 18-24.
  2. Cherian K. E., Kapoor N., Shetty S. i in., Paget's disease of bone: an entity still exists in India, „Indian J Endocrinol Metab.” 2018, nr 22, s. 368-372.
  3. Guay-Bélanger S., Simonyan D., Bureau A. i in., Development of a molecular test of Paget's disease of bone, „Bone” 2016, nr 84, s. 213-221.
  4. Kravets I., Paget's disease of bone: diagnosis and treatment, „Am J Med.” 2018, nr 131, s. 1298-1303.
  5. Ralston S. H., Corral-Gudino L., Cooper C. i in., Diagnosis and management of Paget's disease of bone in adults: a clinical guideline, „J Bone Miner Res.” 2019, nr 34, s. 579-604.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij