Choroba Pageta (Osteitis deformans) – przyczyny, objawy, leczenie choroby Pageta kości
Mateusz Burak

Choroba Pageta (Osteitis deformans) – przyczyny, objawy, leczenie choroby Pageta kości

Choroba Pageta kości jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym dotyczącym szkieletu, najczęściej kręgosłupa, miednicy, kości długich i kości czaszki. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń równowagi między aktywnością osteoblastów (komórek kościotwórczych) a osteoklastów (komórek kościogubnych), co prowadzi do nieprawidłowej przebudowy tkanki kostnej. Objawy choroby Pageta to zniekształcenie zajętych kości, ból, częste złamania.

Na czym polega choroba Pageta? Jakie są jej przyczyny?

Choroba Pageta, znana także pod nazwą osteitis deformans, to schorzenie dotyczące układu kostnego. Choroba ma charakter przewlekły i upośledza proces powstawania oraz reabsobrcji kości. Wynikiem jest tworzenie struktur o nieregularnych, niefizjologicznych kształtach, doprowadza to do masywnych zniekształceń widocznych w badaniach obrazowych. Upośledzony zostaje rozwój i funkcjonowanie innych elementów narządu ruchu, jak stawy czy kręgosłup. Bardzo często w wyniku owych nieprawidłowości mamy do czynienia z kompresją nerwów, a także ze zmianą naturalnych wymiarów kości czaszki. 

Do dziś nie zidentyfikowano czynnika wywołującego chorobę Pageta, przyjmuje się jednak, że istnieją pewne predyspozycje genetyczne. Wynika to z faktu, iż zaobserwowano zwiększoną tendencję do zachorowań wśród osób, u których w rodzinie pojawiły się wcześniej przypadki tego schorzenia. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Opisywana choroba kości atakuje osoby po 40. roku życia.

Choroba Pageta – rozpoznanie

Proces diagnostyczny jest złożony i rozpoczyna się od wykonania badania fizykalnego przez lekarza. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przebadać obszary ciała generujące ból. Najczęściej stosuje się rozszerzoną diagnostykę, zlecając wykonanie dodatkowego obrazowania. Mowa tutaj o zdjęciach rentgenowskich, badaniach laboratoryjnych czy scyntygrafii.

Rentgenodiagnostyka uwidacznia najczęściej zmiany w postaci nienaturalnych wygięć kości długich, deformacji, pogrubienia, rozrzedzenia struktury kostnej. Scyntygrafia kości to badanie z podaniem środka kontrastowego, po jego wniknięciu do kości możliwe jest wskazanie obszarów torbielowatego rozrzedzenia struktury kostnej (odwapnienie kości). W badaniach laboratoryjnych obserwuje się niepokojąco podwyższony poziom fosfatazy zasadowej we krwi. 

Powiązane produkty

Choroba Pageta kości – leczenie

Jeśli opisywana choroba metaboliczna kości nie generuje objawów, to może się okazać, że interwencje lekarskie na dany moment nie są priorytetem. Natomiast uaktywnienie schorzenia, obserwowane na podstawie podwyższonego poziomu fosfatazy zasadowej we krwi, może stanowić zagrożenie. Oznacza to ryzyko pojawienia się w niedługim czasie deformacji i zniekształceń w obrębie miejsc, takich jak czaszka czy kręgosłup. Wówczas podejmuje się leczenie, żeby jak najwcześniej zapobiec ewentualnym powikłaniom. 

Środki farmakologiczne rekomendowane w tego typu rozrzedzeniu kości są podobne, jak w przypadku osteoporozy czy innych chorób adynamicznych kości. Mowa tutaj o lekach z grupy bisfosfonianów (mogą być one podawane w formie doustnej lub dożylnej).

W sytuacjach nietolerancji wymienionych leków wprowadza się kalcytoninę – hormon naturalnie występujący w organizmie człowieka, który jest zaangażowany w regulację gospodarki wapniowej i metabolizmu struktur kostnych. Jest on podawany w formie iniekcji lub aerozolu do nosa.

Zabiegi operacyjne stosuje się niezwykle rzadko. Najczęściej wówczas, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną deformacją, kompresją nerwów generującą olbrzymi ból czy ze znacznego stopnia uszkodzeniem połączeń stawowych. Procedury chirurgiczne w przypadku choroby Pageta charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka. Jest to związane z tym, że dotknięte schorzeniem kości zostają wzbogacone dużą ilością sieci naczyń krwionośnych. Podnosi to ryzyko wystąpienia masywnych krwawień w czasie zabiegu. 

Choroba Pageta – aktywność ruchowa 

Choroba Pageta kości wymaga także stosownego podejścia fizjoterapeutycznego. Chodzi tutaj o odpowiednią edukację i przystosowanie pacjenta radzenia sobie z utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu, jakie niesie za sobą opisywane schorzenie. Bardzo ważne jest zapobieganie upadkom, wykorzystując asekurację w postaci zaopatrzenia ortopedycznego, jak laski, kule, balkoniki. W domu należy zadbać o to, aby usunąć śliskie wykładziny, a w łazience zamontować maty antypoślizgowe. Przy toalecie, schodach należy zastanowić się nad zainstalowaniem poręczy. Jest to ważne, gdyż pomaga zmniejszyć ryzyko upadku i złamania, co z kolei znacząco redukuje możliwość pojawienia się kolejnej deformacji. Dieta przy chorobie Pageta powinna być właściwie zbilansowana, nie można zapominać o suplementacji odpowiedniej ilości witaminy D, która wspomaga wchłanianie wapnia. Ma to wyjątkowe znaczenie w sytuacji, gdy zażywamy bisfosfoniany. 

Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna pozwalają na zachowanie ruchomości stawów oraz zwiększają wytrzymałość kości. Aby jednak dobrać odpowiedni do stanu pacjenta program, należy bezwzględnie skonsultować się z fizjoterapeutą.

Choroba Pageta może mieć niestandardowy przebieg, nie można więc pozwolić sobie na stosowanie jednakowego zestawu ćwiczeń u wszystkich chorych. Rodzaj treningu, czas trwania, intensywność określić może tylko specjalista. Niektóre czynności, aktywności mogą generować zbyt duże obciążenie, nacisk na struktury kostne. Jest to kolejna przesłanka do tego, żeby nie planować ćwiczeń wyłącznie na własną rękę, bez oparcia o fachową wiedzę. Unikać należy biegania, joggingu, skakania, agresywnego zginania do przodu z komponentą rotacyjną. 

Choroba Pageta – fizjoterapia

Korzystne w chorobie Pageta kości mogą być zabiegi, takie jak TENS, masaż czy zastosowanie powierzchownego rozgrzewania. Pomoże to zniwelować ból, tkliwość oraz nadmierne napięcie mięśni. Dobre rezultaty można także uzyskać, wspomagając terapię aplikacjami z taśm Kinesiology Taping (jest to tzw. kinesiotaping), modyfikując buty, stosując odpowiednie wkładki czy też ortezy. Wszystko w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta. Także chodzenie na długich dystansach może być traktowane jako trening dla układu sercowo-naczyniowego, poprawiający parametry związane z wydolnością i wytrzymałością organizmu.

  1. Muschitz C., Feichtinger X., Haschka J., Kocijan R., Diagnosis and treatment of Paget's disease of bone: a clinical practice guideline, „Wien Med Wochenschr” 2017, nr 167, s. 18-24.
  2. Cherian K. E., Kapoor N., Shetty S. i in., Paget's disease of bone: an entity still exists in India, „Indian J Endocrinol Metab.” 2018, nr 22, s. 368-372.
  3. Guay-Bélanger S., Simonyan D., Bureau A. i in., Development of a molecular test of Paget's disease of bone, „Bone” 2016, nr 84, s. 213-221.
  4. Kravets I., Paget's disease of bone: diagnosis and treatment, „Am J Med.” 2018, nr 131, s. 1298-1303.
  5. Ralston S. H., Corral-Gudino L., Cooper C. i in., Diagnosis and management of Paget's disease of bone in adults: a clinical guideline, „J Bone Miner Res.” 2019, nr 34, s. 579-604.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl