Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy
Justyna Piekara

Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy

Zespół z Purdue University stworzył nową postać ludzkiej kalcytoniny. Prolekowa postać hormonu peptydowego zwiększa jego skuteczność w leczeniu osteoporozy i powoduje mniej skutków ubocznych.

Osteoporoza a kalcytonina 

Większość ludzi osiąga szczytową masę kostną w wieku 30 lat, wraz z wiekiem jest ona tracona. Na szczęście odpowiednie leki, zdrowa dieta i ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić osłabione kości. Osteoporoza dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ przez wiele lat, nie dając objawów, osłabia je i sprawia, że stają się bardzo łamliwe. Choroba powoduje zrzeszotnienie, czyli doprowadza do ścieńczenia tkanki kostnej.

Kalcytonina (CT) jest hormonem odpowiedzialnym za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanowa organizmu. Jest przepisywana pacjentom z osteoporozą, jako lek, ponieważ hamuje funkcję osteoklastów oraz resorpcję kości, co sprawia, że ich masa wzrasta. Lek może zmniejszać ból kości związany ze złamaniami osteoporotycznymi.

Ludzka kalcytonina w roztworze wodnym ulega fibrylacji, czyli tworzy włókienka. Ta fizyczna niestabilność może skutkować zmniejszoną siłą działania. Dlatego zamiast niej, pacjentom z osteoporozą podaje się kalcytoninę łososiową, która nie podlega temu procesowi tak szybko, ma jednak stosunkowo niską siłę działania. Może również powodować immunogenne skutki uboczne, np. wymioty, nudności, zaczerwienienie skóry.

Innowacyjna stabilizacja kalcytoniny

Aby zwiększyć korzyści terapeutyczne ludzkiej kalcytoniny, naukowcy dodali grupę fosforanową do określonych reszt aminokwasowych. Wyniki eksperymentu zespołu badawczego z Purdue University pokazują, że już niewielkie zmiany strukturalne mają wpływ na stabilność kalcytoniny. Dalsze badania w tym kierunku mogą zaowocować stworzeniem jeszcze skuteczniejszych terapeutycznych analogów. Zdaniem Elizabeth Tołp, profesor farmacji fizycznej i przemysłowej, „technologia może pomóc uczynić leki z kalcytoniną bezpieczniejszymi i skuteczniejszymi”.

Uzyskany sposób stabilizacji jest odwracalny. Na taki efekt pozwala nowa postać leku, jaką opracowali naukowcy z Purdue University – prolek, czyli prekursor, który jest enzymatycznie aktywowany po podaniu go pacjentowi. Początkowo substancja nieaktywna biologicznie po przemianach metabolicznych w organizmie przekształca się w produkt działający farmakologicznie.

Kalcytonina ogranicza niebezpieczne zaburzenia rytmu serca

Nie tak dawno, dzięki międzynarodowej współpracy naukowców Baylor College of Medicine, University of Oxford, University of Montreal i Uniwersytet w Melbourne, okazało się, że hormon jest także produkowany przez kardiomiocyty. Badanie opublikowane w “Nature”, wykazało, że komórki przedsionków serca wytwarzają około 16 razy więcej kalcytoniny niż komórki tarczycy.
K

alcytonina odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu blizn przedsionkowych, które utrudniają płynny przepływ impulsów elektrycznych przez przedsionki i mogą powodować ich migotanie. Rozpoznanie migotania przedsionków wiąże się z większym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi, które prowadzą do udaru mózgu.

Uczeni, zauważyli, że receptor kalcytoniny jest obecny w komórkach przedsionków odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, głównego składnika tkanki bliznowatej. Kiedy zespół potraktował fibroblasty kalcytoniną, komórki wyprodukowały o 46 % mniej kolagenu.

Zdaniem Metin Avkiran, zastępcy dyrektora medycznego w British Heart Foundation, odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia zapobiegającego bliznowaceniu przedsionków, odwracaniu tego procesu i może stanowić “koło ratunkowe” dla wielu osób zagrożonych arytmia.

 1. H. K. Rena­wala, K. B. Chan­dra­babu, E. M. Topp, Fibril­la­tion of human cal­ci­to­nin and its ana­logs: effects of pho­spho­ry­la­tion and disul­fide reduc­tion, "Bio­phy­si­cal Jour­nal" 2021, 1 (120), s. 86 [online], DOI: 10.1016/j. bpj. 2020.11.009,[dostęp:] 26.01.2021.
 2. J. Ande­rer, New drug shows pro­mise in tre­ating oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „stu­dy­finds.org” [online], https://www.stu­dy­finds.org/hu­man-cal­ci­to­nin-oste­opo­ro­sis-cal­cium-disor­ders/,[dostęp:] 26.01.2021.
 3. C. Adam, New drug form may help treat osteoporosis, calcium-related disorders, "eurekalert.org" [online], https://eurekalert.org/pub_releases/2021-01/pu-ndf010521.php, [dostęp:] 26.01.2021.
 4. A. Bidhuri, New form of a drug may help treat oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „the­he­al­th­site. com” [online], https://www.the­he­al­th­site.com/new­s/new-form-of-a-drug-may-help-treat-oste­opo­ro­sis-cal­cium-rela­ted-disor­ders-789734/,[dostęp:] 26.01.2021.
 5. L. Jones. Bone hor­mone could pro­vide new tre­at­ment for heart rhy­thm disor­der, ”medi­ca­lxpress.com” [online], https://medi­ca­lxpress.com/new­s/2020–11-bone-hor­mone-tre­at­ment-heart-rhy­thm.html, [dostęp:] 26.01.2021.
 6. Oste­opo­ro­sis, „may­oc­li­nic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-conditions/oste­opo­ro­sis/symptoms-cau­se­s/syc-20351968, [dostęp:] 26.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij