Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy
Justyna Piekara

Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy

Zespół z Purdue University stworzył nową postać ludzkiej kalcytoniny. Prolekowa postać hormonu peptydowego zwiększa jego skuteczność w leczeniu osteoporozy i powoduje mniej skutków ubocznych.

Osteoporoza a kalcytonina 

Większość ludzi osiąga szczytową masę kostną w wieku 30 lat, wraz z wiekiem jest ona tracona. Na szczęście odpowiednie leki, zdrowa dieta i ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić osłabione kości. Osteoporoza dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ przez wiele lat, nie dając objawów, osłabia je i sprawia, że stają się bardzo łamliwe. Choroba powoduje zrzeszotnienie, czyli doprowadza do ścieńczenia tkanki kostnej.

Kalcytonina (CT) jest hormonem odpowiedzialnym za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanowa organizmu. Jest przepisywana pacjentom z osteoporozą, jako lek, ponieważ hamuje funkcję osteoklastów oraz resorpcję kości, co sprawia, że ich masa wzrasta. Lek może zmniejszać ból kości związany ze złamaniami osteoporotycznymi.

Ludzka kalcytonina w roztworze wodnym ulega fibrylacji, czyli tworzy włókienka. Ta fizyczna niestabilność może skutkować zmniejszoną siłą działania. Dlatego zamiast niej, pacjentom z osteoporozą podaje się kalcytoninę łososiową, która nie podlega temu procesowi tak szybko, ma jednak stosunkowo niską siłę działania. Może również powodować immunogenne skutki uboczne, np. wymioty, nudności, zaczerwienienie skóry.

Innowacyjna stabilizacja kalcytoniny

Aby zwiększyć korzyści terapeutyczne ludzkiej kalcytoniny, naukowcy dodali grupę fosforanową do określonych reszt aminokwasowych. Wyniki eksperymentu zespołu badawczego z Purdue University pokazują, że już niewielkie zmiany strukturalne mają wpływ na stabilność kalcytoniny. Dalsze badania w tym kierunku mogą zaowocować stworzeniem jeszcze skuteczniejszych terapeutycznych analogów. Zdaniem Elizabeth Tołp, profesor farmacji fizycznej i przemysłowej, „technologia może pomóc uczynić leki z kalcytoniną bezpieczniejszymi i skuteczniejszymi”.

Uzyskany sposób stabilizacji jest odwracalny. Na taki efekt pozwala nowa postać leku, jaką opracowali naukowcy z Purdue University – prolek, czyli prekursor, który jest enzymatycznie aktywowany po podaniu go pacjentowi. Początkowo substancja nieaktywna biologicznie po przemianach metabolicznych w organizmie przekształca się w produkt działający farmakologicznie.

Polecane dla Ciebie

Kalcytonina ogranicza niebezpieczne zaburzenia rytmu serca

Nie tak dawno, dzięki międzynarodowej współpracy naukowców Baylor College of Medicine, University of Oxford, University of Montreal i Uniwersytet w Melbourne, okazało się, że hormon jest także produkowany przez kardiomiocyty. Badanie opublikowane w “Nature”, wykazało, że komórki przedsionków serca wytwarzają około 16 razy więcej kalcytoniny niż komórki tarczycy.
K

alcytonina odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu blizn przedsionkowych, które utrudniają płynny przepływ impulsów elektrycznych przez przedsionki i mogą powodować ich migotanie. Rozpoznanie migotania przedsionków wiąże się z większym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi, które prowadzą do udaru mózgu.

Uczeni, zauważyli, że receptor kalcytoniny jest obecny w komórkach przedsionków odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, głównego składnika tkanki bliznowatej. Kiedy zespół potraktował fibroblasty kalcytoniną, komórki wyprodukowały o 46 % mniej kolagenu.

Zdaniem Metin Avkiran, zastępcy dyrektora medycznego w British Heart Foundation, odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia zapobiegającego bliznowaceniu przedsionków, odwracaniu tego procesu i może stanowić “koło ratunkowe” dla wielu osób zagrożonych arytmia.

  1. H. K. Rena­wala, K. B. Chan­dra­babu, E. M. Topp, Fibril­la­tion of human cal­ci­to­nin and its ana­logs: effects of pho­spho­ry­la­tion and disul­fide reduc­tion, "Bio­phy­si­cal Jour­nal" 2021, 1 (120), s. 86 [online], DOI: 10.1016/j. bpj. 2020.11.009,[dostęp:] 26.01.2021.
  2. J. Ande­rer, New drug shows pro­mise in tre­ating oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „stu­dy­finds.org” [online], https://www.stu­dy­finds.org/hu­man-cal­ci­to­nin-oste­opo­ro­sis-cal­cium-disor­ders/,[dostęp:] 26.01.2021.
  3. C. Adam, New drug form may help treat osteoporosis, calcium-related disorders, "eurekalert.org" [online], https://eurekalert.org/pub_releases/2021-01/pu-ndf010521.php, [dostęp:] 26.01.2021.
  4. A. Bidhuri, New form of a drug may help treat oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „the­he­al­th­site. com” [online], https://www.the­he­al­th­site.com/new­s/new-form-of-a-drug-may-help-treat-oste­opo­ro­sis-cal­cium-rela­ted-disor­ders-789734/,[dostęp:] 26.01.2021.
  5. L. Jones. Bone hor­mone could pro­vide new tre­at­ment for heart rhy­thm disor­der, ”medi­ca­lxpress.com” [online], https://medi­ca­lxpress.com/new­s/2020–11-bone-hor­mone-tre­at­ment-heart-rhy­thm.html, [dostęp:] 26.01.2021.
  6. Oste­opo­ro­sis, „may­oc­li­nic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-conditions/oste­opo­ro­sis/symptoms-cau­se­s/syc-20351968, [dostęp:] 26.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij