Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy - portal DOZ.pl
Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy
Justyna Piekara

Kalcytonina – nowa postać leku skuteczniejsza w leczeniu osteoporozy

Zespół z Purdue University stworzył nową postać ludzkiej kalcytoniny. Prolekowa postać hormonu peptydowego zwiększa jego skuteczność w leczeniu osteoporozy i powoduje mniej skutków ubocznych.

Osteoporoza a kalcytonina 

Większość ludzi osiąga szczytową masę kostną w wieku 30 lat, wraz z wiekiem jest ona tracona. Na szczęście odpowiednie leki, zdrowa dieta i ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić osłabione kości. Osteoporoza dotyka miliony ludzi na całym świecie. Nazywana jest cichym złodziejem kości, ponieważ przez wiele lat, nie dając objawów, osłabia je i sprawia, że stają się bardzo łamliwe. Choroba powoduje zrzeszotnienie, czyli doprowadza do ścieńczenia tkanki kostnej.

Kalcytonina (CT) jest hormonem odpowiedzialnym za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanowa organizmu. Jest przepisywana pacjentom z osteoporozą, jako lek, ponieważ hamuje funkcję osteoklastów oraz resorpcję kości, co sprawia, że ich masa wzrasta. Lek może zmniejszać ból kości związany ze złamaniami osteoporotycznymi.

Ludzka kalcytonina w roztworze wodnym ulega fibrylacji, czyli tworzy włókienka. Ta fizyczna niestabilność może skutkować zmniejszoną siłą działania. Dlatego zamiast niej, pacjentom z osteoporozą podaje się kalcytoninę łososiową, która nie podlega temu procesowi tak szybko, ma jednak stosunkowo niską siłę działania. Może również powodować immunogenne skutki uboczne, np. wymioty, nudności, zaczerwienienie skóry.

Innowacyjna stabilizacja kalcytoniny

Aby zwiększyć korzyści terapeutyczne ludzkiej kalcytoniny, naukowcy dodali grupę fosforanową do określonych reszt aminokwasowych. Wyniki eksperymentu zespołu badawczego z Purdue University pokazują, że już niewielkie zmiany strukturalne mają wpływ na stabilność kalcytoniny. Dalsze badania w tym kierunku mogą zaowocować stworzeniem jeszcze skuteczniejszych terapeutycznych analogów. Zdaniem Elizabeth Tołp, profesor farmacji fizycznej i przemysłowej, „technologia może pomóc uczynić leki z kalcytoniną bezpieczniejszymi i skuteczniejszymi”.

Uzyskany sposób stabilizacji jest odwracalny. Na taki efekt pozwala nowa postać leku, jaką opracowali naukowcy z Purdue University – prolek, czyli prekursor, który jest enzymatycznie aktywowany po podaniu go pacjentowi. Początkowo substancja nieaktywna biologicznie po przemianach metabolicznych w organizmie przekształca się w produkt działający farmakologicznie.

Polecane dla Ciebie

Kalcytonina ogranicza niebezpieczne zaburzenia rytmu serca

Nie tak dawno, dzięki międzynarodowej współpracy naukowców Baylor College of Medicine, University of Oxford, University of Montreal i Uniwersytet w Melbourne, okazało się, że hormon jest także produkowany przez kardiomiocyty. Badanie opublikowane w “Nature”, wykazało, że komórki przedsionków serca wytwarzają około 16 razy więcej kalcytoniny niż komórki tarczycy.
K

alcytonina odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu blizn przedsionkowych, które utrudniają płynny przepływ impulsów elektrycznych przez przedsionki i mogą powodować ich migotanie. Rozpoznanie migotania przedsionków wiąże się z większym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi, które prowadzą do udaru mózgu.

Uczeni, zauważyli, że receptor kalcytoniny jest obecny w komórkach przedsionków odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, głównego składnika tkanki bliznowatej. Kiedy zespół potraktował fibroblasty kalcytoniną, komórki wyprodukowały o 46 % mniej kolagenu.

Zdaniem Metin Avkiran, zastępcy dyrektora medycznego w British Heart Foundation, odkrycie pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia zapobiegającego bliznowaceniu przedsionków, odwracaniu tego procesu i może stanowić “koło ratunkowe” dla wielu osób zagrożonych arytmia.

 1. H. K. Rena­wala, K. B. Chan­dra­babu, E. M. Topp, Fibril­la­tion of human cal­ci­to­nin and its ana­logs: effects of pho­spho­ry­la­tion and disul­fide reduc­tion, "Bio­phy­si­cal Jour­nal" 2021, 1 (120), s. 86 [online], DOI: 10.1016/j. bpj. 2020.11.009,[dostęp:] 26.01.2021.
 2. J. Ande­rer, New drug shows pro­mise in tre­ating oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „stu­dy­finds.org” [online], https://www.stu­dy­finds.org/hu­man-cal­ci­to­nin-oste­opo­ro­sis-cal­cium-disor­ders/,[dostęp:] 26.01.2021.
 3. C. Adam, New drug form may help treat osteoporosis, calcium-related disorders, "eurekalert.org" [online], https://eurekalert.org/pub_releases/2021-01/pu-ndf010521.php, [dostęp:] 26.01.2021.
 4. A. Bidhuri, New form of a drug may help treat oste­opo­ro­sis, cal­cium-rela­ted disor­ders, „the­he­al­th­site. com” [online], https://www.the­he­al­th­site.com/new­s/new-form-of-a-drug-may-help-treat-oste­opo­ro­sis-cal­cium-rela­ted-disor­ders-789734/,[dostęp:] 26.01.2021.
 5. L. Jones. Bone hor­mone could pro­vide new tre­at­ment for heart rhy­thm disor­der, ”medi­ca­lxpress.com” [online], https://medi­ca­lxpress.com/new­s/2020–11-bone-hor­mone-tre­at­ment-heart-rhy­thm.html, [dostęp:] 26.01.2021.
 6. Oste­opo­ro­sis, „may­oc­li­nic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-conditions/oste­opo­ro­sis/symptoms-cau­se­s/syc-20351968, [dostęp:] 26.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

 • Czym różni się Omikron od Delty?

  Wszystkie warianty koronawirusa różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Typowe dla COVID-19 gorączka, kaszel, utrata smaku i węchu zostają od kilku tygodni wypierane przez inne dolegliwości – katar i ból gardła, czyli objawy towarzyszące SARS CoV-2 w podtypie Omikron. Bardzo niebezpieczne zdaje się być to, że infekcja nową mutacją koronawirusa bardzo przypomina przeziębienie, szczególnie wśród osób zaszczepionych. Czym różni się Omikron od Delty i co ze skutecznością szczepień na COVID-19? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij