Kobieta z hipochondrią w maseczce myje ręcę i boi się o swoje zdrowie
Weronika Babiec

Hipochondria – czym jest i jak sobie z nią radzić?

W powszechnym użyciu termin „hipochondria" stosowany jest do opisu osób przesadnie przewrażliwionych na punkcie stanu swojego zdrowia i doszukujących się ciągle nowych schorzeń. W medycynie istnieje jednak specjalna jednostka chorobowa poświęcona temu zaburzeniu. Warto wiedzieć, jakie istnieją sposoby walki z tą uciążliwą przypadłością oraz jak poprawnie rozpoznać hipochondrię.

Lęk o zdrowie, popularnie znany pod nazwą hipochondria” wiele osób kojarzy z przypisywaniem i wmawianiem sobie samemu chorób. Głównym objawem hipochondrii jest silny i nieuzasadniony lęk o swoje zdrowie, który utrzymuje się pomimo braku negatywnych wyników badań. Czy hipochondria to choroba psychiczna? Jak się objawia i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Co to jest hipochondria?

Hipochondria rozumiana jest jako przekonanie o istniejącej chorobie lub posiadaniu czynników predysponujących do zachorowania na ciężkie schorzenie. Osoba, która cierpi na tego typu lęk o własne zdrowie, nazywana jest hipochondrykiem. Potocznie określa się również ją jako osobę, która wymyśla sobie choroby mimo braku uzasadnionych objawów wskazujących na rozwój jakiegokolwiek schorzenia.

W Kryteriach Diagnostycznych Zaburzeń Psychicznych (DSM-5) hipochondria określona została jako zaburzenie z lękiem przed chorobą (ang. Ilness Anxiety Disorder  IAD). Zgodnie z definicją pacjent, który cierpi na IAD nadmiernie niepokoi się tym, że jest chory. Symptomy zaburzenia zaś występują przez co najmniej okres 6 miesięcy. W DSM-5 wyróżniony został jeszcze jeden rodzaj zaburzenia. Niektórym pacjentom oprócz typowych symptomów hipochondrii, dodatkowo towarzyszą objawy somatyczne (ang. Somatic Symptom Disorder)

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zrezygnowano natomiast z nazwy hipochondria, ponieważ kojarzyła się ona pejoratywnie. Obecnie mówi się o zaburzeniu lękowym związanym ze stanem zdrowia. Osoba cierpiąca na tej rodzaj zaburzenia jest zaabsorbowania wystąpieniem poważnego schorzenia (lub ich większej ilości), a stan ten obserwowany jest przez co najmniej 6 miesięcy.

Hipochondria – objawy

Jakie są objawy hipochondrii? Zasadniczą cechą lęku o zdrowie jest nadmierne i nieuzasadnione przekonanie pacjenta o tym, że zachoruje on lub choruje na jakieś ciężkie schorzenie. Hipochondryk ma tendencję do nadmiernego obserwowania własnego ciała, traktowania najmniejszych niedoskonałości jako objaw poważnej choroby, charakteryzuje go przesadna troska o swój stan zdrowia, koncentracja na zdrowiu, monitorowanie swojego ciała, paniczny lęk o swoje życie i zdrowie.

Hipochondryk nieustannie czyta o chorobach oraz szuka coraz to nowszych objawów, które jego zdaniem wskazują na ciężkie schorzenie.

Zachowanie hipochondryka przyjmuje postać mechanizmu błędnego koła, ponieważ pomimo braku czynników wskazujących na rozwój choroby, hipochondrycy nieustannie powielają swoje zachowania, którym towarzyszy silny lęk o zdrowie.

W DSM-5 dodatkowo zostały wymienione dwa rodzaje hipochondrii:
1.    Z poszukiwaniem opieki – pacjent korzysta z usług medycznych ponad normę,
2.    Z unikaniem opieki – osoba cierpiąca ze względu na podwyższony poziom lęku unika kontaktów z służbą medyczną, nie udaje się na badania profilaktyczne, ani na konsultacje lekarskie.

Według najnowszych badań hipochondria zwiększa ryzyko śmierci. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny hipochondrii?

Pomimo tego, że z tzw. hipochondrią mamy styczność od wielu lat, jej przyczyny wciąż nie zostały do końca poznane. Na ogół zaburzenie to pojawia się w trzeciej lub czwartej dekadzie życia i dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Czynnikiem predysponującymi do wystąpienia hipochondrii może być:

  • częste omawianie problemów zdrowotnych w rodzinie,
  • nadmierne zamartwienie się stanem zdrowia dziecka w dzieciństwie,
  • poważna choroba w rodzinie,
  • doświadczenie poważnej choroby,
  • zaburzenia postrzegania własnego ciała,
  • nadmierna koncentracja na sobie,
  • potrzeba akceptacji i zainteresowania ze strony innych.
Zaburzeniom hipochondrycznym może również towarzyszyć depresja lub zaburzenia lękowe.

Hipochondria – diagnostyka

Diagnoza hipochondrii nie jest prosta. W pierwszej kolejności warto udać się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Diagnostyka rozpoczyna się od wykluczenia choroby somatycznej, w związku z czym pacjent poddawany jest szeregowi badań. Kluczowe znaczenie w znalezieniu źródła i istoty problemu ma również wywiad psychologiczny i/lub lekarski.

Diagnozę zaburzenia z lękiem przed chorobą stawia się na podstawie obowiązujących klasyfikacji diagnostycznych. Zgodnie z nimi objawy, które mogą świadczyć o hipochondrii, powinny utrzymywać się przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Podczas diagnozy hipochondrii duże znaczenie ma także rozpoznanie różnicowe. W szczególności od lęku o zdrowie należy zróżnicować urojenia hipochondryczne, które przyjmują o wiele silniejszą postać i najczęściej diagnozowane są w zaburzeniach psychotycznych.

Hipochondria – leczenie. Jak sobie radzić z hipochondrią?

Kiedy lęk o zdrowie przyjmuje obsesyjną postać, hipochondrycy całą swoją uwagę poświęcają swojemu stanu zdrowia. Hipochondria może więc wyraźnie dezorganizować codzienne funkcjonowanie i wpływać negatywnie niemal na każdą sferę życia.

Jak się wyleczyć z hipochondrii? W leczeniu hipochondrii skuteczną metodą jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której wraz ze specjalistą pacjent ma szansę zrozumieć przyczyny wywołujące i podtrzymujące zaburzenie z lękiem przed chorobą. W trakcie psychoterapii hipochondrycy pracują nad swoimi przekonaniami, myślami automatycznymi oraz nad mechanizmem błędnego koła. Głównym celem leczenia hipochondrii jest również zmiana nieprawidłowego sposobu myślenia i zachowania.

Uzupełnieniem psychoterapii w zależności od indywidualnego przypadku mogą być także metody farmakologiczne.

Cyberchondria – hipochondria w dobie Internetu

W obecnych czasach, kiedy większość z nas, zamiast udać się na konsultację lekarską, szuka rozpoznania choroby w Internecie, hipochondria może przybrać na sile. Cyberchondria, bo tak nazywane jest zjawisko charakteryzujące się skłonnością do wzmożonego zamartwiania się stanem zdrowia i nadmiernego poszukiwania w internecie informacji medycznych o dolegliwościach i objawach, jest wysoce niebezpieczne. Poszukiwanie informacji na temat objawów w sieci jest silnym czynnikiem rozwoju lęku, który może predysponować do wystąpienia hipochondrii lub nasilenia jej objawów.

  1. Bajcar, B., Babiak, J., Olchowska-Kotala, A. (2019). Cyberchondria i jej pomiar. Polska adaptacja i właściwości psychometryczne Skali Cyberchondrii CSS-PL. Psychiatr. Pol." 2019; 53(1): 49–60.
  2. Kocjan, J. (2015), Hipochondria  (lęk  o  zdrowie):  obecna  konceptualizacja,  klasyfikacja  oraz  podobieństwo  do  zaburzeń  lękowych, Journal of Education, Health and Sport". 2015;5(5):193-204.
  3. Morrison, J. (2016). DSM 5- bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicysty. Tłum Robert Andruszko. Kraków; Wydawnictwo UJ.
  4. Szczęsna-Stec, B., Żebrowski, M. (2016). Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu lęku o zdrowie. Psychiatry" 2016; 13, 2: 77–83.
  5. World Health Organization. (2009). International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, ICD-10, Volume II, 2009

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl