Zmęczona, osłabiona kobieta w łóżku - ofiara long COVID
Arkadiusz Dąbek

Trzy typy „long COVID” – nowe badania naukowe

„Long COVID” staje się coraz większym problemem zdrowotnym; jak się okazuje samo przechorowanie COVID-19 nie oznacza jeszcze powrotu do zdrowia i wiele osób zmaga się z długofalowymi skutkami choroby koronawirusowej. Ostatnio naukowcy wyróżnili trzy typy „long COVID”.

Zespół pocovidowy, nazywany także „long COVID”, ma niejednorodne objawy, które scharakteryzowali i pogrupowali naukowcy z King's College London. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie programów spersonalizowanej opieki nad pacjentami, którzy cierpią z powodu długofalowych powikłań po zakażeniu koronawirusem.

Długofalowe powikłania po COVID-19

„Długi COVID” (ang. long COVID) to zespół objawów utrzymujący się u osób które przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, trwający przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po wyleczeniu COVID-19. Był on trudny do zdefiniowania ze względu na dużą liczbę różnych objawów, jakie mogą mu towarzyszyć.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o „long COVID” mówimy, gdy występuje co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia wirusa w organizmie lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się przez co najmniej cztery tygodnie i nie można jej wyjaśnić inną jednostką chorobową.

Naukowcy z King's College London zbadali, jakie symptomy najczęściej pojawiają się u osób doświadczających długofalowych powikłań po COVID-19 i ustalili, że „long COVID” może występować w trzech odmianach. Każda z nich daje inne objawy i pojawia się po zakażeniu innymi wariantami koronawirusa. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „MedRxiv”.

Trzy rodzaje „long COVID”

Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii przeanalizował dane z aplikacji ZOE COVID pochodzące od 1459 pacjentów, u których występowały powikłania pocovidowe. Wyraźnie pokazują one, że „długi COVID” jest złożonym schorzeniem i ma kilka podtypów:

  1. Objawy ze strony układu nerwowego – wśród nich dominowały: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, mgła mózgowa. Występowały one przede wszystkim u chorych zakażonych wariantami Alfa i Delta.
  2. Objawy ze strony układu oddechowego – kaszel, duszności, ból i ucisk w klatce piersiowej. Te symptomy „long COVID” były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.
  3. Różne objawy kliniczne – u trzeciej grupy badanych występowały różne objawy, takie jak kołatanie serca, bóle mięśni, zmiany skórne, wypadanie włosów.
Uczeni zwrócili także uwagę, że poszczególne podtypy występowały zarówno u osób zaszczepionych, jak i tych, które nie przejęły żadnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Badanie pokazuje jednak, że szczepienie zmniejsza ogólne ryzyko przewlekłego COVID.

Powiązane produkty

Rehabilitacja po COVID-19

Szacuje się, że na zespół przewlekłych objawów utrzymujących się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po przechorowaniu COVID-19, może cierpieć aż 40% wszystkich chorych. Objawy mogą być na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i powrót do pracy, czy szkoły. To zrodziło potrzebę stworzenia specjalnych, zintegrowanych programów opieki zdrowotnej dla osób zmagających się z „long COVID”. Taki model leczenia i rehabilitacji jest dostępny również w Polsce.

Rehabilitacja dla osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy chorowały na COVID-19 jest finansowana przez NFZ, świadczenia są realizowane na podstawie skierowania. Do programu „postcovidowego” mogą zostać zakwalifikowani pacjenci, u których występują powikłania po przebytym COVID-19 w zakresie układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego lub narządu ruchu. Rehabilitacja może odbywać się w trybie stacjonarnym bądź uzdrowiskowym przez maksymalnie sześć tygodni. Obejmuje ona m.in. kinezyterapię, balneoterapię, masaż leczniczy, inhalacje, drenaże ułożeniowe, leczenie dietetyczne.

1.    L. S. Canas , E Molteni , J. Deng i in., Profiling post-COVID syndrome across different variants of SARS-CoV-2, „medrxiv.org” [online], https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.07.28.22278159v1, [dostęp:] 11.08.2022.
2.    Three types of long-COVID for people experiencing symptoms for 12 weeks or more, „kcl.ac.uk” [online], https://www.kcl.ac.uk/news/three-types-long-covid-people-experiencing-symptoms-12-weeks, [dostęp:] 11.08.2022.
3.    Znamy szczegóły programu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19, „nfz.gov.pl” [online], https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/znamy-szczegoly-programu-rehabilitacji-po-przebytej-chorobie-covid-19,7959.html, [dostęp:] 11.08.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij