Rodzina siedzi w telefonach zamiast spędzać ze sobą czas
Weronika Grzywna

FOMO – syndrom i objawy. Co oznacza ten skrót?

Syndrom FOMO obecnie przez wiele osób nazywany jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka wszystkich niezależnie od wieku oraz płci. Raport przeprowadzony w 2021 roku wykazał, że na FOMO cierpi aż 16 proc. ankietowanych osób. Co więcej, poziom FOMO w okresie pandemii COVID-19 uległ wyraźnemu wzrostowi wśród najmłodszej grupy: dzieci i młodzieży. Czym jest FOMO? Jak się objawia i jakie niesie za sobą skutki?
 1. Co to znaczy FOMO?
 2. FOMO – objawy syndromu
 3. Jak wyleczyć się z FOMO?

Co to znaczy FOMO?

FOMO (ang. fear of missing out) to w dosłownym znaczeniu lęk przed przeoczeniem czegoś, przed tym, że coś ważnego nas ominie. Wyniki polsko-bośniackiego badania opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie „Children and Youth Services Review” wykazały, że na FOMO cierpi ok. 20 proc. nastolatków.

Współcześnie uznaje się, że FOMO jest ściśle powiązane z korzystaniem z Internetu i z social mediów, ponieważ to właśnie stamtąd czerpiemy wszystkie informacje. Z tego powodu FOMO można także wyjaśnić jako lęk przed odłączeniem od sieci, przed tym, że wypadniemy z obiegu informacji, że coś ważnego nas ominie.

Warto jednak wiedzieć, że chociaż FOMO opisywane jest głównie w związku z korzystaniem z Internetu, może ono przejawiać się w innych dziedzinach życia. Możemy mieć do czynienia z FOMO np. w pracy. W trakcie urlopu możemy odczuwać FOMO, ponieważ boimy się, że pod naszą nieobecność wydarzy się coś ważnego. Z FOMO możemy również mieć styczność, gdy np. nie możemy spotkać się z przyjaciółmi, a oni spotykają się bez nas. Wówczas mamy wrażenie, że coś ważnego nas ominie.

Co ciekawe, FOMO wykorzystywane jest także na szeroką skalę w marketingu pod postacią ofert ograniczonych czasowo. Taki zabieg ma na celu wyzwolić w nas uczucie FOMO, mianowicie myślimy wtedy, że jeśli nie kupimy danego produktu teraz, dobra oferta nas ominie.

FOMO – objawy syndromu

Charakterystyczne objawy FOMO to:

 • natychmiastowa reakcja na każde powiadomienie z telefonu,
 • natychmiastowe odpisywanie na wiadomość,
 • korzystanie z telefonu w obecności innych osób,
 • nerwowe zerkanie co jakiś czas na telefon w celu sprawdzenia, czy nie dostaliśmy nowego powiadomienia,
 • kontrolowanie wiadomości,
 • nieustanne noszenie telefonu przy sobie,
 • spędzanie długich godzin w social mediach,
 • sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu,
 • korzystanie z telefonu chwilę przed zaśnięciem,
 • pogorszenie relacji z innymi osobami przez to, że całą swoją uwagę poświęcamy na Internet,
 • trudności ze skupieniem się na codziennych czynnościach, rozkojarzenie,
 • poczucie lęku i niepokoju, gdy nie mamy ze sobą telefonu,
 • zaniedbywanie domowych obowiązków na rzecz korzystania z telefonu,
 • niska samoocena i niskie poczucie własnej wartości,
 • nieustanne porównywanie się z innymi osobami, które znajdujemy w social mediach.

W sytuacji, gdy osoby z FOMO nie mają dostępu do Internetu, mogą odczuwać szereg negatywnych objawów: napięcie, dyskomfort, niepokój, a nawet symptomy somatyczne takie jak bóle głowy czy brzucha.

Sprawdź ofertę Zielnika DOZ, a w tym herbatek na uspokojenie i relaks

Powiązane produkty

Jak wyleczyć się z FOMO?

Jak nie mieć FOMO? Kluczową rolę przede wszystkim odgrywa uświadomienie sobie problemu. Pierwszym istotnym krokiem w walce z FOMO będzie ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych poprzez np. ustalenie sobie ram czasowych, w których możemy korzystać z Internetu. Wolny czas warto natomiast przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań lub spędzanie czasu z bliskimi osobami offline.

Co jakiś czas zaleca się również wdrożenie tzw. cyfrowego detoksu, który polega np. na całkowitym odpoczynku od urządzeń cyfrowych. Jeżeli jednak syndrom FOMO ma znamiona uzależnienia lub jest tak silny, że wyraźnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z problemem i jednocześnie wypracować zdrowe nawyki korzystania z urządzeń elektronicznych.

 1. Jupowicz-Ginalska, A. i in. (2021). FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii. Warszawa.
 2. Barker, E. This Is The Best Way to Overcome Fear of Missing Out. Dostęp online: https://time.com/collection/guide-to-happiness/4358140/overcome-fomo/ [data dostępu: 18.07.2023].
 3. Scott, E. How to Deal With FOMO in Your Life. Dostęp online: https://www.verywellmind.com/how-to-cope-with-fomo-4174664 [data dostępu: 18.07.2023].
 4. Grohol, J.M. i in. All About FOMO: Overcoming Your Fear of Missing Out. Dostęp online: https://psychcentral.com/health/what-is-fomo-the-fear-of-missing-out [data dostępu: 18.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij