Aktywność fizyczna – chroni synapsy przed starzeniem i sprzyja sprawności umysłowej seniorów
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco informują, że regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na chemię naszego mózgu, skutecznie poprawić funkcjonowanie synaps i wzmocnić sygnały nerwowe, co pozwala zachować prawidłowe funkcje poznawcze nawet w późnym okresie życia.
- Funkcje poznawcze – co to takiego?
- Aktywność fizyczna seniorów wiąże się z lepszą integralnością synaptyczną
- Integralność transmisji synaptycznej a rozwój demencji
- Demencja – rosnący problem
Funkcje poznawcze – co to takiego?
Funkcje poznawcze to wszelkie mechanizmy umysłowe, które pozwalają czerpać informacje z otoczenia, a po ich przetworzeniu i przyswojeniu, odpowiednio reagować. Zachodzące w mózgu procesy poznawcze kształtują nasze zachowanie. Należą do nich uwaga, pamięć, percepcja, kontrola procesów poznawczych, myślenie i umiejętności językowe.
Aktywność fizyczna seniorów wiąże się z lepszą integralnością synaptyczną
Naukowcy z San Francisco zbadali związek między aktywnością fizyczną a markerami integralności synaptycznej u osób starszych. Dowiedli, że osoby pozostające aktywne fizycznie w starszym wieku miały wyższy poziom białek, które wzmacniają połączenia i ułatwiają wymianę informacji między neuronami, co ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze.
Korzystny wpływ aktywności fizycznej na funkcje poznawcze wykazano w modelach zwierzęcych. Znacznie trudniej było wykazać to u ludzi. Dr Kaitlin Casaletto, neuropsycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, informuje, że praca badawcza, która ukazała się w „Alzheimer’s & Dementia”, jest pierwszą, która dowodzi, że regulacja białek presynaptycznych u ludzi jest związana z aktywnością fizyczną i może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze.
Tkanka mózgowa uczestników badania została przeanalizowana pod kątem białek presynaptycznych, takich jak: synaptofizyna, synaptotagmina-1, syntaksyna, kompleksyna-I i kompleksyna-II. U osób aktywnych fizycznie odnotowano wyższe ilości protein w hipokampie (regionie odpowiedzialnym za pamięć), ale też w innych obszarach mózgu, które są związane z procesami poznawczymi. Według Wiliama Honera, profesora psychiatrii z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, „aktywność fizyczna wywiera globalny efekt podtrzymujący, wspierając i stymulując zdrową funkcję białek, które ułatwiają transmisję synaptyczną w mózgu”.
Czytaj więcej o: Ćwiczenia dla seniorów – przykłady.
Integralność transmisji synaptycznej a rozwój demencji
Prawidłowo funkcjonujący mózg utrzymuje płynność sygnałów elektrycznych przebiegających przez synapsy, z neuronu do neuronu oraz innych komórek organizmu. Zdaniem dr Casatello utrzymanie integralności połączeń między neuronami może mieć kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania demencji. Zaburzenia transmisji synaptycznej i nagromadzenie się toksycznych białek amyloidowych oraz białka tau prowadzą do neurodegeneracji i pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.
Sprawdź, akcesoria do ćwiczeń w domu.
Demencja – rosnący problem
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia liczba przypadków demencji wzrośnie z 55 milionów obecnie do 78 milionów do 2030 roku i 139 milionów do 2050 roku. Większość nowych przypadków odnotowuje się w krajach rozwijających się. Wzrost ten jest napędzany głównie przez wzrost populacji i starzenie się społeczeństwa. Według raportu WHO, jedynie wybrane kraje stworzyły plan wspierania osób z demencją i ich rodzin. Organizacja podkreśla, że w związku z narastającym problemem istnieje pilna potrzeba wzmocnienia wsparcia na szczeblach krajowych w zakresie opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.