Czy bieganie niszczy stawy?
Wojciech Kaczałek

Czy bieganie niszczy stawy?

Podczas biegu stopa uderza o podłoże nawet 1000 razy na kilometr z siłą nacisku sięgającą czterokrotności ciężaru ciała. Nic dziwnego, że bieganie uważa się za szkodliwe dla stawów. Badania dowodzą jednak, że niesłusznie.

Skoro w trakcie biegu na stawy działają bardzo duże siły, to teoretycznie regularne treningi powinny prowadzić do zwyrodnień. Specjaliści z wiedeńskiego szpitala Danube udowodnili, że jest inaczej.

Lekarze przy pomocy rezonansu magnetycznego sprawdzali kolana biegaczy startujących w maratonie w Wiedniu w 1997 r. przed rozpoczęciem zawodów i po ich zakończeniu. Te same osoby zbadano następnie 10 lat później i nie stwierdzono u nich żadnych patologicznych zmian.

Uniwersytet Stanforda w 2008 r. opublikował wyniki dowodzące, że bieganie może wręcz pomóc w utrzymaniu stawów w dobrym stanie. Naukowcy przez 20 lat obserwowali grupę mężczyzn, którzy zaczęli trenować bardzo późno, bo po skończeniu 50 lub 60 lat. Tylko u 2 proc. z nich po dwóch dekadach biegania objawił się artretyzm w porównaniu do 10 proc. osób z grupy kontrolnej.

Lawrence Berkeley National Laboratory, które wzięło pod lupę 75 000 biegaczy, także wykazało, że bieganie nie przyczynia się do zwyrodnień stawów kolanowych, a może za to zmniejszać ryzyko zwyrodnienia stawu biodrowego. Treningi biegowe mogą ujawnić wady w budowie ciała, o których wcześniej się nie wiedziało.

Powiązane produkty

Trzeba pamiętać o tym, że stawy są bardziej narażone na kontuzje, jeśli postępujemy nierozsądnie. Jeżeli wcześniej nie biegaliśmy regularnie, nie możemy od razu mocno obciążać organizmu. Należy stopniowo zwiększać wysiłek i cierpliwie czekać na rezultaty.

Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia do biegania. Musi ono zapewniać stopie stabilizację, a przede wszystkim amortyzację. Zwykłe trampki nie mają budowy odciążającej nogę przy bieganiu. Nie bez znaczenia jest rodzaj nawierzchni, po której biegamy. Stawy będą mniej narażone na urazy, jeżeli będziemy wybierać ścieżki miękkie, a nie asfaltowe. Kolejna sprawa to przygotowanie organizmu do biegania. Przed rozpoczęciem treningu należy rozgrzać mięśnie i stawy wykonując zestaw ćwiczeń, na który składają się m.in. na krótki marsz, stawanie na palcach, kilka przysiadów oraz skręty tułowia i bioder.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl