Szpitalny korytarz
Kamil Durajczyk

Największe problemy ochrony zdrowia – internauci wytykają patologie

Jakie są największe bolączki rodzimego systemu opieki zdrowotnej? O co pacjenci mają największe pretensje do lekarzy? Wiele z ważnych problemów w tym obszarze zostało poruszonych dzięki dyskusji pod jednym z wpisów na portalu X.

  1. Problemy z ochroną zdrowia w czasie pandemii COVID-19
  2. Biurokracja systemu opieki zdrowia
  3. Problemy z zaufaniem i podejściem lekarzy do pacjentów
  4. Finansowanie publicznej ochrony zdrowia
  5. Informatyzacja ochrony zdrowia
  6. Kolejki do specjalisty i nie tylko
  7. Dwie twarze lekarzy – prywatnie i na NFZ
  8. Inne problemy z systemem zdrowia
  9. Stan polskiego systemu zdrowia

Pod jednym z postów na portalu X (dawniej Twitter) rozgorzała dyskusja na temat największych bolączek polskiej ochrony zdrowia. Pytanie w tej sprawie zadał rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Jakub Kosikowski. Wywołało ono lawinę komentarzy internautów.

Problemy z ochroną zdrowia w czasie pandemii COVID-19

W zgodnej opinii wielu internautów niedawna pandemia COVID-19 była czasem, który brutalnie zweryfikował stan polskiego systemu opieki zdrowotnej, uwypuklając wszystkie jego wady. Pacjenci przypominają m.in. problemy z przyjmowaniem do szpitali, a nawet ze zwykłym badaniem u lekarza rodzinnego. Wysiłki skoncentrowały się na walce z pandemią, co często powodowało znaczące utrudnienia w leczeniu i diagnostyce innych chorób.

Innym często przywoływanym problemem tamtego okresu były tzw. dodatki covidowe przyznawane lekarzom za opiekę nad pacjentem z covidem. W opinii niektórych komentujących post mogło to powodować sztuczne podbijanie statystyk i rejestrowanie pacjentów jako „dodatnich”, nawet jeśli tacy nie byli.

Biurokracja systemu opieki zdrowia

Biurokracja i papierologia to problemy przywoływane w licznych komentarzach. Przejawia się to m.in. w potrzebie częstej aktualizacji zaświadczenia lekarskiego dotyczącego nieuleczalnej choroby czy w czekaniu na wizytę u specjalisty tylko po to, by uzyskać skierowania na badania.

Inny internauta wskazał na swój długi pobyt w szpitalu celem przeprowadzenia serii badań, które można było wykonać w ciągu jednego dnia. Dzięki temu miejsce w szpitalu byłoby dostępne dla innych, bardziej potrzebujących pacjentów.

Powiązane produkty

Problemy z zaufaniem i podejściem lekarzy do pacjentów

Popularnym komentarzem był również ten dotyczący obustronnego braku zaufania, który z jednej strony przejawia się traktowaniem z góry pacjentów przez lekarzy, a z drugiej brakiem zaufania pacjentów w umiejętności i wiedzę lekarza.

Przykładem niewłaściwego podejścia lekarzy jest złoszczenie się na pacjenta w dwóch przeciwnych sytuacjach. Zdarza się to zarówno wtedy, gdy pacjent czeka na swoją kolej na korytarzu, nie sprawdziwszy wcześniej, czy inny pacjent jest w gabinecie, jak i wtedy, gdy zapuka do gabinetu, przerywając trwające badanie. Takie drobne incydenty nie sprzyjają wzajemnej komunikacji i z góry nacechowują negatywnie relację lekarz–pacjent.

Problem dobrze obrazują także poniższe wpisy (zachowano oryginalną pisownię wszystkich przytoczonych wpisów):

Podejście do pacjenta jako […] zła koniecznego. Brak umiejętności i ochoty rozmowy, wytłumaczenia i traktowania jako podmiotu.
Czas jaki lekarze mogą poświęcić pacjentowi. Wiem, że to wynika nie z ich złej woli ale efekty bywają koszmarne...

Inny użytkownik skrytykował stosunek lekarzy rodzinnych do pacjenta:

Lekarz jako zmęczony urzędnik, który ma dosyć ludzi i rozpatruje naszą sprawę w pełni po swojemu, nie obchodzi go co się do niego mówi, wali pieczątką i woła następnego petenta.

Finansowanie publicznej ochrony zdrowia

W dyskusji pojawił się też postulat wprowadzenia częściowego finansowania ochrony zdrowia jako sposobu na usprawnienie całego systemu:

Cały system jest zepsuty. Przecież teraz chcąc się leczyć, najpierw idzie się prywatnie/odpłatnie do lekarza, który pomaga dostać się na refundowany zabieg. Służba zdrowia powinna być częściowo płatna, coś na model norweski – napisał jeden z użytkowników X.

W podobnym tonie głos w dyskusji zabrał też znany lekarz dr Paweł Grzesiowski, który jako główny problem wskazał „dyktaturę NFZ i cały system finansowania publicznej opieki zdrowotnej”.

Sprawdź witaminy i minerały na DOZ.pl

Informatyzacja ochrony zdrowia

Znaczna część czytelników wpisu na X poparła uwagę mówiącą o potrzebie dalszej informatyzacji ochrony zdrowia. Pojawił się pomysł stworzenia jednego, ogólnopolskiego systemu rezerwacji wizyt online:

[…] Brak możliwości zobaczenia i zarezerwowania wizyty w jednym, ogólnopolskim serwisie online. I brak możliwości odwołania w taki sam sposób.

Podobny komentarz napisał inny użytkownik:

Brak ogólnopolskiej bazy danych wyników badań, w tym grupy krwi z placówek publicznych i prywatnych oraz brak możliwości zapisywania się na wizyty w ramach NFZ przez serwis/aplikacje wyszukująca najbliższy termin, generalnie rozszerzenie IKP o powyższe funkcje.

Kolejki do specjalisty i nie tylko

Internauci wskazywali również na odległe terminy wizyt i zabiegów, które wymuszają korzystanie z prywatnej ochrony zdrowia. Padł następujący pomysł skrócenia kolejek do lekarzy:

Brak opłat za nie wykorzystanie terminu wizyt. W kilku krajach to norma, że jeśli nie odwoła się wizyty na dzień czy dwa przed, przychodzi rachunek. Nagle by kolejki by się skróciły o 1/3.

Zdaniem czytelników problem z kolejkami dotyczy nie tylko wizyt u specjalistów, ale też miejsc, w których czas gra zasadniczą rolę:

Wielogodzinne czekanie na SOR czyli w miejscu, gdzie przynajmniej wstępna ocena stanu zdrowia winna być zrobiona jak najszybciej.

Dwie twarze lekarzy – prywatnie i na NFZ

Komentujący wskazywali też na znaczącą różnicę w podejściu lekarzy przyjmujących pacjenta w prywatnym gabinecie i na NFZ:

Dwie twarze, ta jedna na NFZ, gdzie nie wykazują się odrobiną szacunku i ta druga w gabinecie prywatnym, gdzie jest miło, czas na badanie i rozmowę. Największa patologia, gdy słyszę, że za pieniądze to są mili, to ja się pytam czy pracując na NFZ nie dostają wynagrodzenia?

I inny komentarz w podobnym tonie:

X przyjmuje na NFZ. Idziesz - zarobiony, ma termin - 6 miesięcy. X przyjmuje też prywatnie. Idziesz, płacisz za wizytę, X stwierdza że trzeba leczyć i umawia cię na pojutrze do siebie na NFZ (terminów brak), żeby zarejestrować w systemie i dać skierowanie na zabieg w szpitalu.

Inne problemy z systemem zdrowia

Pod pytaniem pojawiały się też skargi na „prywatyzację stomatologii”, co należy rozumieć jako faktyczną dominację prywatnego sektora w tej dziedzinie usług medycznych i sprowadzenie do niszy usług NFZ.

Spore emocje i liczne znaki poparcia zdobył kontrowersyjny wpis mówiący o potrzebie wprowadzenia przymusowości badań kontrolnych lub przynajmniej większych zachęt do profilaktyki zdrowia ze strony państwa.

Pojawił się też wpis wskazujący na występowanie problemu z komunikacją między różnymi specjalistami opiekującymi się jednym pacjentem. Może to skutkować np. niepożądanymi interakcjami między przyjmowanymi przez niego lekami.

Stan polskiego systemu zdrowia

Jak widać po komentarzach internautów i burzliwej dyskusji, jaką wywołało pytanie na portalu X, sytuacja polskiej ochrony zdrowia daleka jest od ideału. Choć należy zauważyć, że jest to głos pacjentów, a zatem dość jednostronny. Nie uwzględniono w nim między innymi systemowych problemów, z jakimi w codziennej pracy zmagają się lekarze.

Link do dyskusji: https://twitter.com/kosik_md/status/1747621579993886758

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij