Kobieta opala się na słońcu
Ewelina Sochacka

Jak ekspozycja na słońce wpływa na mikrobiom skóry?

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała i stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na jej powierzchni znajduje się złożona społeczność mikroorganizmów, która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu jej dobrej kondycji. Najnowsze badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że ekspozycja na słońce może zaburzać mikrobiom skóry – jakie może mieć to konsekwencje dla naszego zdrowia?

Badanie wpływu opalania na mikrobiom skóry

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii zbadali, w jaki sposób ekspozycja na słońce wpływa na mikroflorę skóry. Badania ujawniły znaczącą zmianę w różnorodności bakteryjnej skóry po opalaniu w porównaniu z wartością wyjściową. W testach wzięło udział 21 zdrowych osób pochodzących z krajów Europy Północnej (średnia wieku wynosiła 33,2 lat). Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy według tego, jak mocno ich skóra zareagowała na promienie słoneczne (od tych, którzy opalili się mocno do tych, u których kolor skóry nie zmienił się). Badani wyjechali na wakacje na minimum 7 dni i regularnie korzystali z kąpieli słonecznych.

Wpływ słonecznych wakacji na mikrobiom skóry został oceniony poprzez zbadanie zbiorowisk bakteryjnych na powierzchni skóry – skład mikroflory zbadano za pomocą sekwencjonowania genu 16S rRNA. Naukowcy pobrali wymazy z przedramień wszystkich uczestników przed wyjazdem i ponownie w 1., 28. i 84. dobie po powrocie z urlopu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Aging”.

Zmiana mikroflory może mieć długofalowy wpływ na zdrowie skóry

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii jest jednym z pierwszych dotyczących wpływu różnych zachowań związanych z krótkotrwałą ekspozycją słoneczną na różnorodność mikroflory skóry oraz zdrowie. Wykazano, że najliczniejszymi typami drobnoustrojów u badanych przed wakacjami były: Actinobacteria, Proteobacteria i Firmicutes. Pierwszego dnia po powrocie osoby z grup, u których widoczna była opalenizna, miały znacznie mniej proteobakterii niż grupa osób nieopalonych. Co ciekawe, po 28 dniach skład mikroflory powrócił do pierwotnego stanu.

Jak podkreślają autorzy badania, nawet krótkotrwała (kilku- czy kilkunastodniowa) ekspozycja na promieniowanie UV ma wpływ na mikrobiom skóry, ale jego regeneracja następuje stosunkowo szybko. Jednocześnie warto zauważyć, że takie zaburzenia w składzie mikroflory nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia skóry. Mogą bowiem być związane z występowaniem egzemy.

Kolejne badania na ten temat mogą pomóc w opracowaniu nowych prebiotyków i probiotyków do stosowania miejscowego w celu ochrony mikrobiomu skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Powiązane produkty

Czym jest egzema skórna? Jak się objawia?

Egzema (łac. eczema), inaczej wyprysk, jest powierzchownym stanem zapalnym skóry. Przeważnie jego przyczyną jest alergia, choć może mieć również podłoże niealergiczne (np. grzyby lub łojotok). Najczęściej spotykaną odmianą tego schorzenia jest wyprysk kontaktowy, który pojawia się po bezpośrednim zetknięciu się skóry z czynnikiem drażniącym czy uczulającym.

Objawy egzemy to przede wszystkim:

  • świąd,
  • suchość i szorstkość skóry,
  • zaczerwienienie,
  • drobna, czerwona wysypka.

W leczeniu egzemy najistotniejsze jest unikanie czynników wyzwalających reakcję skórną oraz właściwa pielęgnacja, czyli stosowanie delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej, ze skłonnością do alergii. Po konsultacji z dermatologiem warto rozważyć używanie emolientów. Jeśli to konieczne, włącza się także leczenie farmakologiczne, np. kortykosteroidy czy preparaty antyhistaminowe.

  1. T. Willmott i in., Behaviour and sun exposure in holidaymakers alters skin microbiota composition and diversity, „Frontiers in Aging” 2023, t. 4.
  2. I. Lewandowska, Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, „Pielęgniarstwo Polskie” 2013, nr 2(48), s. 132–136.
  3. A. Lennon, Eczema: How sun exposure during vacation can affect your skin microbiome, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/eczema-short-intense-sun-seeking-trips-can-disrupt-skins-microbiome [dostęp:] 16.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.