Kobieta podczas terapii onkologicznej i w towarzytwie lekarza, idzie korytarzem szpitalnym.
Arkadiusz Dąbek

Co to jest mikrobiom piersi i jaki ma wpływ na skuteczność leczenia raka sutka?

Pierś ma swój własny unikalny mikrobiom bakteryjny, który można modyfikować za pomocą diety i podawanych leków. Może on stanowić nowy celowy czynnik, który można wykorzystać, aby zapobiec ryzyku wystąpienia raka piersi i jego nawrotom. Wyniki badań nad mikrobiomem piersi przedstawił właśnie zespół z Wake Forest University w Karolinie Północnej. Co z nich wynika i jak dieta wpływa na skuteczność leczenia raka piersi?

Mikrobiom to pojęcie, które kojarzy się zazwyczaj tylko z układem pokarmowym, głównie z jelitami. Czy słuszne? Okazuje się, że nie do końca, ponieważ organizm ludzki ma różne mikrobiomy, w kilku obszarach, w tym także w piersi. Jaki wpływ ma ten rodzaj mikrobiomu na skuteczność leczenia raka sutka?

Co to jest mikrobiom piersi?

Mikrobiom definiowany jest jako zbiór mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które zamieszkują określone środowisko. Największy mikrobiom to bez wątpienia ten znajdujący się w jelitach. Wbrew pozorom nie jest to jednak jedyny obszar, w którym stwierdza się jego obecność. Piersi również posiadają mikrobiom. Badania wykazują, że ten unikalny obszar sutka zmienia się wraz z dietą lub ewentualną obecnością guzów.

Mikrobiom piersi a leczenie przeciwnowotworowe

Dr Cook, profesor nadzwyczajny w Wake Forest University School of Medicine i kierownik naukowy projektu zaprezentował podczas konferencji ENDO 2022 wyniki badań swojego zespołu, któremu udało się odkryć, że probiotyki mogą wzmacniać działanie przeciwnowotworowe leku stosowanego w terapii raka piersi o nazwie tamoksifen. Działanie tego preparatu ukierunkowane jest na gospodarkę hormonalną. Według danych statystycznych 2/3 guzów piersi to typy wrażliwe na hormony, inaczej hormonozależne względem estrogenu i progesteronu. Oznacza to, że komórki guza mają receptory, które są wykorzystywane przez hormony jako „paliwo” do wzrostu. Rak piersi ER+ (pozytywny receptor estrogentowy) to guz, który ma receptory dla hormonów estrogenowych. Ten typ występuje najczęściej.

Sprawdź, jakie najlepsze probiotyki i leki osłonowe znajdziesz na DOZ.pl

Estrogenowe „dziurki od klucza”

Według jednego z prelegentów konferencji ENDO 2022 normalna tkanka piersi reaguje na zmieniające się poziomy hormonów w ciele kobiety, co jest szczególnie wyraźne podczas miesiączek i cykli menstruacyjnych lub w trakcie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ tkanka ta ma tak zwane receptory estrogenu wewnątrz komórek, które są określone mianem hormonalnych „dziurek do klucza”. Według dr Peddi większość guzów piersi wykorzystuje ten mechanizm, aby wytworzyć więcej receptorów estrogenowych i rosnąć.

Dieta a mikrobiom piersi

Wcześniejsze badania nad rakiem piersi pokazują, że dieta śródziemnomorska przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego rodzaju nowotworu poprzez wpływ na mikrobiom piersi. Naukowcy zastanowią się, czy terapie ukierunkowane na gospodarkę hormonalną, jeśli zostaną zastosowane w celu zapobiegania nowotworom raka piersi ER+, mogą wskazywać podobny efekt.

Terapia ukierunkowana na gospodarkę hormonalną

Terapia ukierunkowana na gospodarkę hormonalną, zwana również terapią hormonalną, jest przepisywana w celu obniżenia poziomu estrogenu lub zablokowania jego działania. Tamoksyfen jest lekiem powszechnie stosowanym w celu zmniejszenia ryzyka raka piersi u osób, u których to ryzyko jest wysokie. Ma także zapobiegać nawrotom choroby po chirurgicznym usunięciu guza. Inne przykłady obejmują fulwestrant i inhibitory aromatazy, takie jak eksemestan.

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie nad mikrobiomem piersi?

Dr Cook i jej zespół z Wake Forest University w Karolinie Północnej przeprowadzili dokładnie trzy badania cząstkowe, aby zbadać, w jaki sposób lek przeciw rakowi piersi – tamoksyfen i inne terapie ukierunkowane na gospodarkę hormonalną wpływają na mikrobiom piersi w walce z nowotworami ER+.

Potencjał przeciwnowotworowy Lactobacillus
Podczas pierwszego badania na myszach (badanie przedkliniczne) wykorzystano dietę śródziemnomorską i tzw. zachodnią – wysokotłuszczową. Zwierzęta były jednocześnie karmione w powyższy sposób, jak i leczone tamoksyfenem przez trzy miesiące. Odkryto, że myszy miały podwyższony poziom Lactobacillus w tkance piersi. Lactobacillus to bakteria Gram-dodatnia znana z probiotycznych właściwości przeciwzapalnych. Następnie naukowcy wstrzyknęli Lactobacillus do gruczołów sutkowych myszy, które zostały zmodyfikowane tak, aby rozwijały się im nowotwory piersi. Zwierzęta te wykazywały zmniejszone tworzenie i proliferację guza piersi pod wpływem swojego mikrobiomu piersi, którego „kondycja” była indukowana podaniem bakterii.

Druga faza badania nad mikrobiomem piersi

Druga faza tego badania obejmowała większe zwierzęta. Ich jajniki zostały usunięte, aby symulować menopauzę. Otrzymywały one tamoksyfen przez 2,5 roku. Zwierzęta te miały również podwyższony poziom Lactobacillus w tkance piersi.

Badania kliniczne z udziałem ludzi
W trzeciej fazie badania przeanalizowano tkanki z guzów piersi ER+ pochodzące od kobiet otrzymujących neoadjuwantową terapię ukierunkowaną na gospodarkę hormonalną. Terapia ta obejmowała podawanie inhibitorów aromatazy lub lek o nazwie Faslodex.

Próbki pobrane od pacjentek z podwyższonym poziomem bakterii Gram-dodatnich w guzach piersi wykazały niższy poziom wzrostu (proliferacji) komórek rakowych. Wynika z tego, że pierś ma swój własny unikalny mikrobiom bakteryjny, który można modyfikować za pomocą diety i podawanych leków. Może on stanowić nowy celowy czynnik, który można wykorzystać, aby zapobiec ryzyku wystąpienia raka piersi i jego nawrotom.
  1. Tzeng A. i in., Human breast microbiome correlates with prognostic features and immunological signatures in breast cancer, Genome medicine [online], https://genomemedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13073-021-00874-2 [dostęp:] 29.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.