Migdały
Arkadiusz Dąbek

Migdały mogą wspomóc mikrobiom jelitowy

Maślan sodu to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który wspiera zdrowie samego mikrobiomu. Działa jako główne źródło paliwa dla komórek okrężnicy, umożliwiając im prawidłowe i optymalne funkcjonowanie. Bierze udział w ścieżce sygnałowej, dzięki której jelita rozpoczynają proces wchłaniania składników odżywczych. Najnowsze badanie naukowe pokazuje, że spożywanie codziennie garści migdałów sprzyja produkcji maślanu sodu, wpływając na stan mikrobiomu jelitowego.

Nowe badanie wykazało, że spożywanie 56 gramów migdałów dziennie może poprawić zdrowie jelit poprzez podniesienie w nich poziomu maślanu. W badaniu wzięły udział trzy grupy, które zastąpiły swoje zwykłe przekąski całymi migdałami, mielonymi migdałami lub babeczkami o takiej samej wartości energetycznej jak 56 g migdałów. Autorzy wnioskują, że włączenie migdałów do diety może być sposobem na zwiększenie spożycia błonnika bez wywoływania objawów jelitowych.

Maślan a mikrobiom

Ludzki mikrobiom jest wciąż niewyjaśnionym i badanym elementem ludzkiego organizmu. Wiadomo, że jest mechanizmem liczącym od 10 do 100 bilionów mikroorganizmów, a także że jest zlokalizowany głównie w jelitach. Naukowcy próbują powoli zrozumieć, kawałek po kawałku, jak działa ten zarazem ogromny i maleńki wszechświat, który bezsprzecznie wpływa na nasze zdrowie. Wydaje się, że ważnym elementem zdrowia jelit jest związek chemiczny – maślan (kwas masłowy, maślan sodu) – krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który wspiera zdrowie samego mikrobiomu.

Specjaliści podkreślają, że maślan jest ważny dla zdrowia jelit, ponieważ działa jako główne źródło paliwa dla komórek okrężnicy, umożliwiając im prawidłowe i optymalne funkcjonowanie. Bierze również udział w sygnalizowaniu jelitom, aby „zainicjowały" one proces wchłaniania składników odżywczych. Ponadto maślan wytwarzany w jelitach może dostać się do krwiobiegu, gdzie bierze udział w regulacji procesów fizjologicznych w innych organach ciała, takich jak wątroba, mózg i płuca.

Badanie wpływu migdałów na produkcję maślanu w jelitach

Badanie pokazuje, że spożywanie codziennie garści migdałów sprzyja produkcji maślanu sodu. Kwas masłowy wspiera barierę jelitową, która zapobiega przedostawaniu się bakterii i innych drobnoustrojów do krwi. W ten sposób może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, a także leczeniu schorzeń, takich jak IBS (zespół jelita drażliwego) i zmniejszyć dyskomfort żołądkowo-jelitowy, taki jak wzdęcia.   

Powiązane produkty

Migdały a ilość błonnika

Maślan powstaje w wyniku fermentacji błonnika w okrężnicy. Z tego powodu zwiększenie ilości błonnika w diecie, poprzez spożycie migdałów, zwiększa poziom maślanu, co ma pozytywny wpływ na zdrowie naszych jelit. Mówiąc o wartości odżywczej migdałów, zwraca się także uwagę, że zawierają one różne składniki odżywcze w jednej porcji, takie jak 4 gramy błonnika, 13 gramów „dobrego” tłuszczu nienasyconego, 1 gram tłuszczów nasyconych, a także 50% dziennej wartości witaminy E. Można je łatwy sposób włączyć do diety.

Jak wyglądało badanie?

Uczestnikami niniejszego badania było 87 zdrowych dorosłych kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat. Raportowali oni, że regularnie jedzą przekąski, co najmniej dwie dziennie, i że nie są na diecie redukcyjnej lub wysokotłuszczowej, która przekracza zalecane 22 gramy tłuszczu dziennie.

Na potrzeby badania naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy, różniące się formą przyjmowanych migdałów, którymi zastąpili zwykłe przekąski. Jedna grupa spożywała dwie porcje po 28 gramów całych migdałów dziennie, druga grupa otrzymywała dwie porcje po 28 gramów mielonych migdałów na dobę. Ostatnia – kontrolna – jadła babeczki, które dostarczały organizmowi tyle samo energii (kalorii) co migdały. Okres próbny trwał 4 tygodnie.

Pod koniec eksperymentu naukowcy odkryli, że „grupy migdałowe" miały znacznie wyższy poziom maślanu w kale niż grupa kontrolna: 24,1 mikromoli na gram zamiast 18,2 mikromoli na gram. Ponadto wszystkie trzy grupy miały podobną obfitość bifidobakterii w kale. Nie zauważono wyraźnych różnic w mikrobiocie jelitowej pod względem pozostałej różnorodności mikrobiologicznej. W badaniu śledzono różnicę między spożywaniem całych lub mielonych migdałów pod względem produkcji maślanu. Osoby, które jadły całe migdały, wypróżniały się co tydzień o 1,5 więcej niż osoby, które jadły migdały mielone.

Czy wiesz, że według najnowszych badań metabolity jelitowe uszkadzają mózg?
  1. Creedon A. C. i in., The Impact of Almonds and Almond Processing On Gastrointestinal Physiology, Luminal Microbiology and Gastrointestinal Symptoms: a Randomized Controlled Trial and Mastication Study, „The American Journal of Clinical Nutrition", 20 (09) 2022.

     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij