Migdały – charakterystyka, wartości odżywcze i właściwości. Czy są zdrowe?
Migdały należą do jednych z bardziej lubianych orzechów na świecie. Oprócz zastosowania w kuchni sprawdzają się także w wyrobach kosmetycznych. Co zawierają migdały? Co można z nich przyrządzić? Jakie mają właściwości? Odpowiadamy.
Migdały – charakterystyka
Migdał to jadalne nasiono migdałowca (łac. Prunus dulcis) – rośliny, pochodzącej prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu. Pod względem botanicznym owoc migdałowca to nie orzech, ale pestkowiec. Migdały dzielą się na dwa rodzaje: słodkie i gorzkie. Słodkie migdały uprawiane są z uwagi na ich jadalne nasiona, z kolei gorzkie były używane niegdyś w medycynie ludowej w Azji i Europie.
Ich smak wynika z obecności amigdaliny, która może być źródłem trującego dla zwierząt i ludzi cyjanowodoru.
Składniki odżywcze migdałów – co zawierają?
Nasiono migdałowca w 49,42% składa się z tłuszczu, w 21,2% z białka, w 21,67% z węglowodanów, z czego w 3,8% z cukrów prostych. Dostarcza też sporych ilości błonnika pokarmowego (12 g/100 g). W 100 g migdałów znajdziemy 705 mg potasu, 484 mg fosforu, 268 mg magnezu oraz 264 mg wapnia. Orzechy są też bogate w witaminę E, w mniejszych ilościach w witaminy z grupy B: niacynę oraz ryboflawinę.
Ile kalorii mają migdały? Jaki jest ich IG?
Migdały dostarczają ok. 575 kcal na 100 g surowca, co oznacza, że należą do produktów wysokokalorycznych. Podobnie jak inne orzechy, cechuje je jednak niski indeks glikemiczny równy ok. 15.
Właściwości migdałów – na co pomogą? Kto powinien/może je jeść?
Regularne spożywanie nasion migdałowca może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, jak i frakcji LDL oraz wykazując działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Co ciekawe, mimo że migdały są wysokokaloryczne, badania nie potwierdzają związku pomiędzy racjonalnym spożyciem orzechów i przyrostem masy ciała. Wręcz odwrotnie! Wszystko to prawdopodobnie dlatego, że obecność tłuszczu i błonnika zwiększa uczucie sytości. Oczywiście należy pamiętać, że nie należy zjadać orzechów garściami.
Migdały na mdłości w ciąży
Migdały są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Przyszłym mamom, zmagającym się z porannymi nudnościami, zaleca się zjadanie kilku sztuk w celu zmniejszenia odruchu wymiotnego.
Uczulenie na migdały
Alergia na migdały jest rzadsza niż uczulenie na inne orzechy. Nasilenie reakcji alergicznych wywołanych przez migdały waha się od lekkiego zespołu alergii jamy ustnej (swędzenie ust i/lub języka wkrótce po spożyciu owocu) do ciężkich, a nawet potencjalnie śmiertelnych reakcji ogólnoustrojowych (wstrząs anafilaktyczny). Nasilenie reakcji alergicznych zależy od tego, na które białka migdałów stwierdzono uczulenie.
Zastosowanie migdałów w kuchni – do czego można je dodawać, co można z nich zrobić?
Słodkawy smak nasion migdałowca skłania do wykorzystania ich przede wszystkim w ciastach i deserach. Ze względu na dużą różnorodność produktów migdałowych (napój migdałowy, mąka migdałowa, masło migdałowe, olej z migdałów) sprawdzą się jako zamienniki często używanych produktów takich jak mleko krowie, mąka pszenna, masło czy oliwa. Migdały w płatkach można dodać do owsianki, uprażyć na patelni i posypać zupę krem. Olej z migdałów nada się do skropienia sałatki lub jako dodatek do dipu, a mąkę migdałową można wykorzystać do placuszków i innych wypieków.
Czy nadmiar migdałów może zaszkodzić? Ile dziennie ich jeść?
Podobnie jak z wszystkimi produktami, również i w jedzeniu migdałów należy zachować umiar, głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy E. Należałoby zjeść sporą ilość migdałów, aby znacząco przekroczyć dzienne zapotrzebowanie, ale jest to możliwe, zwłaszcza przy stosowaniu suplementacji multiwitaminowej.
Zastosowanie migdałów w kosmetyce
W kosmetyce prym wiedzie olej ze słodkich migdałów. Ceniony za swoje nawilżające właściwości stanowi składnik wielu drogeryjnych kosmetyków: różnego rodzaju maseczek, balsamów czy kremów. W codziennej pielęgnacji warto jednak wykorzystywać go w nieprzetworzonej postaci jako dodatek do domowych masek, olejowania włosów czy masażu.
Przepisy z migdałami
Domowy napój migdałowy
Składniki: blanszowane migdały (80 g), woda (500 ml).
Migdały wsyp do miski i zmiel blenderem. Następnie dodaj wodę i miksuj pulsacyjnie przez ok. 2 minuty. Otrzymaną masę przelej przez tkaninę tetrową i dokładnie odciśnij. Napój przechowuj w lodówce.
Placuszki z domowego napoju migdałowego
Składniki: napój migdałowy (50 ml), jajko, banan, mąka pełnoziarnista (80 g), proszek do pieczenia (pół łyżeczki), olej rzepakowy (1 łyżka).
Do miski wlej napój migdałowy, dodaj jajko, rozgniecionego banana i dokładnie wymieszaj. Dosyp mąkę i proszek do pieczenia, połącz z mokrymi składnikami. Na końcu dodaj łyżkę oleju i wymieszaj. Placuszki smaż na dobrze rozgrzanej, nieprzywierającej patelni.