Pieczenie i uczucie palenia w przełyku i gardle – przyczyny i objawy. Co pomaga na palący przełyk?
Marta Pietroń

Pieczenie i uczucie palenia w przełyku i gardle – przyczyny i objawy. Co pomaga na palący przełyk?

Pieczenie i uczucie palenia w przełyku oraz gardle po jedzenie są objawami zgagi – głównej oznaki choroby refluksowej. Jakie inne choroby powodują, że przełyk piecze, pali i boli? Kiedy należy udać się do specjalisty? W jaki sposób złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości? Podpowiadamy. 

Uczucie pieczenia w przełyku wpływa w znaczący sposób na jakość życia, wywołując gorsze samopoczucie czy mniejszą efektywność wykonywanych czynności. Następstwem tego jest sięganie po preparaty dostępne w aptece natychmiastowo łagodzące objawy zgagi oraz stosowanie domowych sposobów. Przyczyny schorzenia najczęściej należy dopatrywać się w codziennej diecie i stylu życia. Co zatem robić, gdy dopadnie nas palenie w przełyku?  

Palenie w przełyku – przyczyny i objawy

Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest schorzeniem, z którym boryka się spora część społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych. Częstość występowania jest porównywalna u kobiet, jak i u mężczyzn. Główną przyczyną refluksu jest brak prawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje zarzucaniem tam treści żołądkowej. Dodatkowo sprzyjają temu: palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, jedzenie ostrych potraw, dieta bogato tłuszczowa, ciąża u kobiet, picie alkoholu, kawy i innych napojów z kofeiną oraz przyjmowanie leków, np.: progesteronu, nitrogliceryny, amitryptyliny. 

Pacjenci cierpiący na chorobę refluksową, skarżą się na częste uczucie palenia, pieczenia w przełyku promieniującego aż do gardła oraz jego ból i ucisk, nasilający się w pozycji leżącej i po jedzeniu. Jest to opis charakterystyczny dla zgagi – głównego objawu refluksu. Dodatkowo uporczywa zgaga w nocy może powodować trudności z zasypianiem, niespokojny sen, a także wpływać na pogorszenie samopoczucia w dniu kolejnym. Oprócz tego mogą wystąpić inne, mniej charakterystyczne objawy takie jak puste odbicia, ból w klatce piersiowej, zaburzenia oddychania, nietypowy ból gardła, napadowy kaszel, chrypka oraz podatność na próchnicę.  

U małych dzieci refluks traktowany jest jak normalne zjawisko fizjologiczne, powszechnie znane jako ulewanie, ze względu na proces kształtowania się prawidłowej motoryki przewodu pokarmowego. Przy prawidłowym rozwoju dziecka, objawy te samoistnie ustępują około pierwszego lub drugiego roku życia. Rozpoznanie choroby refluksowej u niemowląt następuje wtedy, gdy dochodzi do niedożywienia, niedokrwistości, jadłowstrętu czy opóźnienia w rozwoju fizycznym.   

Uczucie palenia i pieczenia w przełyku – jakim chorobom towarzyszy? 

Uczucie palenia i pieczenia w przełyku zazwyczaj jest manifestacją choroby refluksowej. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia dochodzi do złagodzenia objawów choroby, jednak czasami pomimo tego, nie dochodzi do poprawy. Wtedy, niestety, może okazać się, że kłucie i ból w przełyku są objawami innych chorób, które będą wymagać wykonania badań diagnostycznych i wdrożenia zaawansowanej farmakoterapii. Mogą one towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka, zespołowi Zollingera-Ellisona, nowotworowi przełyku lub nerwicy przełyku. 

Bardzo ważne jest, aby nie ignorować objawów zgagi, ponieważ nieleczony refluks może doprowadzić do zwężenia przełyku, zmian przednowotworowych (przełyk Barretta) czy krwawienia z przewodu pokarmowego. 

Powiązane produkty

Leki na uczucie pieczenia w przełyku i domowe sposoby na palący przełyk

Natychmiastowe złagodzenie objawów zgagi następuje po podaniu preparatów aptecznych, które występują w postaci tabletek, syropu, tabletek do ssania i żucia oraz w postaci płynnej, czyli potocznie mówiąc „mleczka”. Leczenie "palącego przełyku" polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu żołądkowego, jego neutralizowaniu oraz ochranianiu błony śluzowej przed podrażnieniami. Co zatem na refluks? Wyróżnia się preparaty zawierające:  

  • sole glinu, wapnia, magnezu i sodu – wchodzą w reakcje z kwasem solnym, dając neutralne, bezpieczne dla organizmu związki, 
  • alginiany – w środowisku kwasowym, wytwarzają galaretowaty żel ochronny, który zapobiega podrażnieniom błony śluzowej żołądka,  
  • inhibitory pompy protonowej: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol, dekslanzoprazol, rabeprazol – zmniejszają produkcję kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka,
  • antagoniści receptora H2: ranitydyna i famotydyna – blokują receptory odpowiedzialne za wydzielanie kwasu solnego na skutek działania histaminy. 

Kobiety w ciąży przez cały czas jej trwania narażone są na występowanie zgagi. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka spośród wymienionych wyżej preparatów, w trakcie ciąży można przyjmować leki zobojętniające lub alginiany w postaci tabletek do ssania lub saszetek. Refluks u niemowlaka leczony jest pod nadzorem lekarza, który może przepisać na recepcie lek recepturowy (wykonywany w aptece) w postaci proszków dzielonych zawierający omeprazol.  

Dosyć istotne w leczeniu refluksu jest wprowadzenie modyfikacji stylu życia i nawyków żywieniowych. Zalecane jest:  

  1. Zrezygnowanie z palenia papierosów. 
  2. Noszenie ubrań nieuciskających brzucha. 
  3. Unikanie pracy w pozycji pochylonej z naciskiem na brzuch oraz nie wykonywanie głębokich skłonów. 
  4. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu (nie należy ćwiczyć bezpośrednio po posiłku). 
  5. Redukcja masy ciała. 
  6. Uniesienie wezgłowia łóżka.  

Odpowiednia dieta przy refluksie

– ograniczenie spożywania napojów gazowanych, napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje energetyczne), alkoholu, 

– dieta łatwostrawna, pozbawiona potraw tłustych, 

– nie jeść przy refluksie produktów wzmagających wydzielanie soku żołądkowego,  

– wyeliminowanie z diety produktów, po których zauważalne jest pogorszenie stanu zdrowia. 

Warto również zadbać o kulturę jedzenia i wprowadzenie prawidłowych nawyków po spożyciu pokarmu. Posiłki należy spożywać powoli, bez pośpiechu w spokojnej atmosferze. Dziennie zaleca się jeść częściej, ale mniej – od 4 do 5 posiłków w ciągu doby. Temperatura pokarmu nie powinna być bardzo gorąca, żeby nie podrażniać przełyku oraz nie należy popijać jedzenia dużą ilością płynów, co ułatwia cofanie się treści żołądkowej. Po jedzeniu nie należy przyjmować pozycji leżącej przez co najmniej dwie godziny oraz należy pamiętać o niepodjadaniu przed snem.  

Wśród domowych sposobów na refluks zaleca się wykonanie kleiku z siemienia lnianego. Jest on bogaty w substancje śluzowate, dzięki czemu tworzy powłokę ochraniającą błonę śluzową przewodu pokarmowego. Między posiłkami można pić ciepłe mleko (należy pamiętać, że na początku mleko działa łagodząco, ale później może stymulować produkcję kwasu solnego) albo herbatki z dodatkiem miodu, co zmniejszy odczucie pieczenia w gardle. Profilaktyczne spożywanie octu jabłkowego, zapobiega powstawaniu zgagi, natomiast nie należy spożywać sody oczyszczonej ze względu na jej zasadowy odczyn, który przyjmowany w nadmiarze może doprowadzić do upośledzenia procesu trawienia. 

Palenie w przełyku – kiedy do lekarza? Diagnostyka i badania piekącego przełyku

Sporadyczne występowanie pieczenia w przełyku nie powinno budzić niepokoju. Jeżeli jednak objawy refluksu występują częściej niż dwa razy w tygodniu i pomimo stosowania preparatów dostępnych w aptece nie ustają, należy niezwłocznie udać się do lekarza.  

Do wizyty lekarskiej powinny skłonić również symptomy alarmowe, czyli zaburzenie połykania, niewyjaśniony spadek masy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.  

Wnikliwy wywiad lekarski pozwoli dokonać oceny, czy pacjent cierpi na chorobę refluksową przełyku i czy wymagane jest wykonanie specjalnych badań diagnostycznych. Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby, umożliwia potwierdzenie wystąpienia powikłań lub innych chorób wywołujących dolegliwości przełykowe. Przed badaniem endoskopowym nie należy spożywać pokarmów ani płynów przez minimum 6 godzin. 

  1. A. Gąsiorowska, Postępowanie u pacjentów z objawami choroby refluksowej przełyku – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, 2019. 
  2. D. Włodarek, Dietoterapia, 2014.  
  3. D. Celińska-Cedro, Choroba refluksowa przełyku u dzieci, Medycyna Rodzinna, nr 2 2004 .
  4. B. Skrzydło-Radomańska, Diagnostyka choroby refluksowej przełyku, Medycyna Rodzinna, nr 1 2004. 
  5. I. Barcińska, Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich, 2013. 
  6. K. Tuszyński, Zeszyty apteczne – schorzenia układu pokarmowego okiem farmaceuty, 2019 
  7. H. van Braak, Ocet jabłkowy, 1998 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij