×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zioła na refluks — naturalne łagodzenie dolegliwości

Zioła od wieków są uznawane i stosowane jako lekarstwo na większość gastrycznych problemów. Nie leczą tych schorzeń, ale potrafią łagodzić ich dolegliwości.

Zgaga od czasu do czasu przytrafia się niemal każdej osobie. Wystarczy spożyć zbyt dużo jedzenia, a następnie usiąść lub położyć się w niewygodnej pozycji. Jeżeli złe samopoczucie z niej wynikające pojawia się regularnie, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtedy występuje choroba refluksowa żołądka, tzw. GERD.

GERD objawia się nawet kilka razy w tygodniu. Towarzyszy jej zgaga, uczucie palenia w klatce piersiowej i gardle, kaszel, a także symptomy podobne do astmy, zmiana głosu oraz gorzkawy posmak w ustach. 

Nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do poważniejszych powikłań, np. nadżerek w jamie ustnej, problemów kardiologicznych czy włóknienia płuc. Istnieją dwie usankcjonowane medycznie metody leczenia tej dolegliwości. Farmakologiczna polega na podawaniu leków ograniczających produkcję kwasów żołądkowych lub je neutralizujących, zaś chirurgiczna ma na celu wzmocnienie mięśni dolnych przełyku, które odpowiadają za zatrzymywanie treści żołądkowych.

Domowe sposoby na refluks

Część objawów refluksu można ograniczyć samodzielnie. Domowe sposoby na tę dolegliwość polegają głównie na zmianie codziennych nawyków. Badania pokazują, że kluczową rolę odgrywa utrzymywanie właściwej masy ciała. Choroba refluksowa dotyka 40% osób z nadwagą i otyłych. Powrót do odpowiedniego BMI może całkowicie ją zlikwidować. Warto również rzucić palenie oraz ograniczyć alkohol. Ważna jest też dieta. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów, które pogarszają objawy. Zalicza się do nich kawę, tłuste bądź ostre jedzenie, miętę, czekoladę, owoce cytrusowe i dania oparte na pomidorach. Wskazane jest także unikanie jedzenia 3 godziny przed leżeniem czy spaniem. Jako terapię pomocniczą zaleca się wypróbowanie ziołowych naparów — niektórym pacjentom pomagają uporać się ze zgagą, paleniem w przełyku czy bólem brzucha. 

Zioła na refluks — czy są skuteczne?

Istnieje niewiele badań potwierdzających skuteczność ziołowych preparatów w walce z GERD. Żadne jednak nie zaprzeczają ich pozytywnemu działaniu. Doświadczenia pacjentów na masową skalę pokazują, że mogą pomóc przy refluksie. Niektóre z nich od wieków wykorzystywane są przy schorzeniach związanych z GERD. Najczęściej stosowane zioła na tę dolegliwość to rumianek, imbir, melisa, lukrecja. Są cenione przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozluźniające.

Najbardziej znane zioła na łagodzenie dolegliwości wywoływanych przez refluks żołądka

  • Rumianek

Suszone liście rumianku zawierają terpenoidy i flawonoidy, które są odpowiedzialne za medyczne właściwości tego zioła. Dzięki takiej zawartości łagodzi ono stany zapalne — jedne z przyczyn problemów z przewodem pokarmowym. 

Rumianek jest uważany za skuteczny lek redukujący skurcze mięśni gładkich, łagodzący objawy refluksu czy pomagający w chorobach jelit. Jego przeciwzapalne właściwości wykorzystywane są również w uśmierzaniu problemów skórnych — wysypek, oparzeń, podrażnień.
  • Lukrecja

Obecny stan badań nie jest na tyle wystarczający, żeby jednoznacznie stwierdzić skuteczność lukrecji w niwelowaniu objawów refluksu. Uważa się jednak powszechnie, że jej spożywanie wzmaga produkcję śluzu, dzięki czemu ściany przewodu pokarmowego i żołądka są otoczone dodatkową barierą, która chroni je przed działaniem kwasów. Bariera ta być może umożliwia gojenie się uszkodzonej tkanki oraz zmniejsza liczbę objawów GERD.

  • Imbir

Uznaje się, że fenole zawarte w imbirze niwelują stany zapalne i podrażnienia żołądkowo-jelitowe oraz zmniejszają skurcze żołądka. Silne właściwości przeciwzapalne mogą mieć dodatkowo wpływ na redukcję objawów refluksu, chociaż żadne badania tego nie potwierdzają. Według niektórych analiz imbir może zaostrzyć zgagę poprzez rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. 

Tego rodzaju zioła najlepiej stosować w postaci naparów lub herbat. Dostępne są też ich odpowiedniki w tabletkach.


Podziel się: