Zioła na refluks — naturalne łagodzenie dolegliwości
Paulina Trofimiec

Zioła na refluks — naturalne łagodzenie dolegliwości

Zioła od wieków są uznawane i stosowane jako lekarstwo na większość gastrycznych problemów. Nie leczą tych schorzeń, ale potrafią łagodzić ich dolegliwości.

Zgaga od czasu do czasu przytrafia się niemal każdej osobie. Wystarczy spożyć zbyt dużo jedzenia, a następnie usiąść lub położyć się w niewygodnej pozycji. Jeżeli złe samopoczucie z niej wynikające pojawia się regularnie, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtedy występuje choroba refluksowa żołądka, tzw. GERD.

GERD objawia się nawet kilka razy w tygodniu. Towarzyszy jej zgaga, uczucie palenia w klatce piersiowej i gardle, kaszel, a także symptomy podobne do astmy, zmiana głosu oraz gorzkawy posmak w ustach. 

Nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do poważniejszych powikłań, np. nadżerek w jamie ustnej, problemów kardiologicznych czy włóknienia płuc. Istnieją dwie usankcjonowane medycznie metody leczenia tej dolegliwości. Farmakologiczna polega na podawaniu leków ograniczających produkcję kwasów żołądkowych lub je neutralizujących, zaś chirurgiczna ma na celu wzmocnienie mięśni dolnych przełyku, które odpowiadają za zatrzymywanie treści żołądkowych.

Domowe sposoby na refluks

Część objawów refluksu można ograniczyć samodzielnie. Domowe sposoby na tę dolegliwość polegają głównie na zmianie codziennych nawyków. Badania pokazują, że kluczową rolę odgrywa utrzymywanie właściwej masy ciała. Choroba refluksowa dotyka 40% osób z nadwagą i otyłych. Powrót do odpowiedniego BMI może całkowicie ją zlikwidować. Warto również rzucić palenie oraz ograniczyć alkohol. Ważna jest też dieta. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów, które pogarszają objawy. Zalicza się do nich kawę, tłuste bądź ostre jedzenie, miętę, czekoladę, owoce cytrusowe i dania oparte na pomidorach. Wskazane jest także unikanie jedzenia 3 godziny przed leżeniem czy spaniem. Jako terapię pomocniczą zaleca się wypróbowanie ziołowych naparów — niektórym pacjentom pomagają uporać się ze zgagą, paleniem w przełyku czy bólem brzucha. 

Zioła na refluks — czy są skuteczne?

Istnieje niewiele badań potwierdzających skuteczność ziołowych preparatów w walce z GERD. Żadne jednak nie zaprzeczają ich pozytywnemu działaniu. Doświadczenia pacjentów na masową skalę pokazują, że mogą pomóc przy refluksie. Niektóre z nich od wieków wykorzystywane są przy schorzeniach związanych z GERD. Najczęściej stosowane zioła na tę dolegliwość to rumianek, imbir, melisa, lukrecja. Są cenione przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozluźniające.

Powiązane produkty

Najbardziej znane zioła na łagodzenie dolegliwości wywoływanych przez refluks żołądka

  • Rumianek

Suszone liście rumianku zawierają terpenoidy i flawonoidy, które są odpowiedzialne za medyczne właściwości tego zioła. Dzięki takiej zawartości łagodzi ono stany zapalne — jedne z przyczyn problemów z przewodem pokarmowym. 

Rumianek jest uważany za skuteczny lek redukujący skurcze mięśni gładkich, łagodzący objawy refluksu czy pomagający w chorobach jelit. Jego przeciwzapalne właściwości wykorzystywane są również w uśmierzaniu problemów skórnych — wysypek, oparzeń, podrażnień.
  • Lukrecja

Obecny stan badań nie jest na tyle wystarczający, żeby jednoznacznie stwierdzić skuteczność lukrecji w niwelowaniu objawów refluksu. Uważa się jednak powszechnie, że jej spożywanie wzmaga produkcję śluzu, dzięki czemu ściany przewodu pokarmowego i żołądka są otoczone dodatkową barierą, która chroni je przed działaniem kwasów. Bariera ta być może umożliwia gojenie się uszkodzonej tkanki oraz zmniejsza liczbę objawów GERD.

  • Imbir

Uznaje się, że fenole zawarte w imbirze niwelują stany zapalne i podrażnienia żołądkowo-jelitowe oraz zmniejszają skurcze żołądka. Silne właściwości przeciwzapalne mogą mieć dodatkowo wpływ na redukcję objawów refluksu, chociaż żadne badania tego nie potwierdzają. Według niektórych analiz imbir może zaostrzyć zgagę poprzez rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. 

Tego rodzaju zioła najlepiej stosować w postaci naparów lub herbat. Dostępne są też ich odpowiedniki w tabletkach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból głowy – stres, migrena, a może zatoki?

    Zatokowy ból głowy i migrenę łatwo jest pomylić. Obie dolegliwości objawiają się podobnie. Ból pojawia się najczęściej w przedniej części czaszki w okolicy oczodołu i nasila się podczas prostych czynności fizycznych. Jeżeli sam próbujesz postawić diagnozę, statystycznie masz tylko 10 procent szans, żeby zrobić to celnie.

  • Ból mięśni nóg po treningu — jak go załagodzić?

    Ból mięśni nóg potrafi obezwładniać. Droga od mocnego treningu do totalnego unieruchomienia jest krótka. Już 12 godzin po intensywnym wysiłku dolegliwości sprawiają, że wstawanie, kucanie, bieganie staje się niemożliwe przez „tysiąc małych szpilek”, które „wbijają się” w nogi przy każdej próbie ruchu. Czy taki ból można załagodzić?

  • Domsy a zakwasy — jaka jest między nimi różnica?

    Po wieczornym treningu rano wstajesz rześki, ale mija południe, próbujesz podnieść się z krzesła i czujesz ból. Z godziny na godzinę twój stan się pogarsza i na sam koniec dnia ledwo się ruszasz. To nie są zakwasy! Tak objawia się zespół opóźnionego bólu mięśniowego, inaczej domsy. Jaka jest różnica między nimi a zakwasami?

  • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

    Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładne i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina – jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. Co, jeśli skóra staje się zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij