Gorzki smak w ustach – co znaczy?
Dysgeusia (zmieniony smak w ustach) to dziwne, nieprzyjemne doznanie, odczuwane przez pacjentów przez dłuższy czas. Jest dość powszechnym problemem, a jedną z jego odmian jest odczuwanie goryczy w jamie ustnej. Ten gorzki smak może być spowodowany mniej (np. niedostateczna higiena) lub bardziej (np. niewydolność wątroby) poważnym problemem. Jednak jeśli nie ustępuje po umyciu zębów i utrzymuje się przez kilka dni, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Co oznacza gorzki smak w ustach? Jak sobie z nim poradzić?
Język (łac. lingua) jest mięśniem odpowiadającym za percepcję smaku, mowę oraz formowanie kęsów pokarmowych. Znajdujące się na nim kubki smakowe odpowiadają za odbiór 5 smaków – słonego, słodkiego, kwaśnego, umami oraz gorzkiego. Ze względu na to, że popularne w świecie natury toksyny i trucizny są gorzkie, to właśnie gorzki smak odczuwamy najintensywniej i przy najmniejszych stężeniach. Zaburzenia w obrębie jamy ustnej lub choroby ogólnoustrojowe powodują, że język cały czas odbiera sygnały o gorzkim smaku, co jest uciążliwe i utrudnia smakowanie pożywienia. Czym jednak ten gorzki smak w ustach jest spowodowany?
Gorzki smak w ustach – co oznacza?
Gorzki smak w ustach jest dla osób nim dotkniętych bardzo kłopotliwy, szczególnie jeśli towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust. Jest objawem bardzo niespecyficznym, w związku z tym może być spowodowany zarówno przez kompletnie błahą, jak i niezwykle poważną przyczynę.
Najprostszą i niegroźną przyczyną goryczy w ustach jest oczywiście to, co jemy, najczęściej będą to:
- kawa,
- herbata,
- piwo,
- wino wytrawne,
- orzechy pinii lub orzechy włoskie,
- skórka pomarańczy,
- cykoria,
- rukola,
- seler,
- sałata lodowa,
- jagnięcina,
- wątróbka.
Najczęstszą przyczyną goryczy w ustach może być oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej, szczególnie jeśli gorycz występuje razem z nieprzyjemnym oddechem i żółtym nalotem na języku. Większość z nas nieprawidłowo lub zbyt krótko i rzadko szczotkuje zęby, dodatkowo nie stosując nici, płynów czy innych produktów, które mogą pomóc nam zachować czystość i zdrowie jamy ustnej.
Jeśli jednak nie spożywaliśmy żadnego pokarmu, umyliśmy zęby, a mimo tego gorzki smak ciągle nam towarzyszy, może być to sygnał o występującym zaburzeniu lub chorobie. Najczęstszą z nich będzie refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co skutkuje gorzkim posmakiem w ustach. Innym schorzeniem, które łączy się z goryczą w ustach, są schorzenia pęcherzyka żółciowego – gromadzenie się i wchłanianie gorzkiej żółci spowoduje gorzki smak w jamie ustnej. Gorzki smak może wywoływać również nadmiar przyjętej insuliny u osób chorych na cukrzycę.
Gorzki smak w ustach – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn gorzkiego smaku w ustach możemy zaliczyć:
- spożywane pokarmy,
- niedostateczną higiena jamy ustnej,
- choroby zębów, przyzębia i dziąseł,
- kserostomię (suchość w jamie ustnej),
- drożdżycę jamy ustnej,
- infekcje dróg oddechowych,
- refluks żołądkowo-przełykowy (GERD),
- infekcję Helicobacter Pylori,
- wrzody żołądka,
- choroby przebiegające z niewydolnością wątroby (np. marskość wątroby),
- schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, SM),
- zaburzenia metaboliczne (np. mocznica),
- zatrucie miedzią, chromem lub manganem,
- niedobór cynku, ale też jego suplementacja w formie tabletek,
- leki (np. B2-mimetyki, czyli leki wziewne na astmę),
- chemio- i radioterapię,
- zaburzenia smaku po zabiegu stapedotomii,
- antybiotykoterapię,
- menopauzę,
- ciążę.
Gorzki smak w ustach – kiedy do lekarza?
O ile sam gorzki smak w ustach nie budzi takiego niepokoju, to współistnienie objawów alarmowych („red flags”, takich jak np. pieczenie języka, brak apetytu, gorączka, mdłości, wymioty, utrata masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego) powinno nas skłonić do pilnej diagnostyki.
Jeśli jednak stan naszej jamy ustnej jest nienaganny, to swoje pierwsze kroki w ustaleniu przyczyn goryczy w ustach możemy pokierować oczywiście do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wśród niezbędnych badań w diagnostyce gorzkiego smaku w ustach wymienia się: podstawowy panel badań krwi, USG jamy brzucha oraz RTG klatki piersiowej.
Domowe sposoby na gorzki smak w ustach
Najważniejszą kwestią przy goryczy w ustach jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie (a najlepiej również po każdym posiłku), dobrać szczoteczkę z włosiem o odpowiedniej twardości, stosować nici dentystyczne lub irygator oraz płukać jamę ustną płynami o działaniu odświeżającym i przeciwbakteryjnym.
Do ogólnych zaleceń przy goryczy w ustach należą:
- unikanie potraw ciężkostrawnych, które powodują zgagę i wyrzut żółci,
- unikanie alkoholu i papierosów,
- żucie gumy bez cukru,
- odpowiednie nawadnianie,
- picie herbat ziołowych.