×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Corsodyl 0,2%, płyn do płukania jamy ustnej, 300 ml
Corsodyl 0,2%, płyn do płukania jamy ustnej, 300 ml
17.49 zł

Corsodyl 0,2%, płyn do płukania jamy ustnej, 300 ml

Corsodyl 0,2%, płyn do płukania jamy ustnej, 300 ml
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Corsodyl - Chlorhexidinum gluconicum - zastosowanie i działanie

Skład:

glukonian chlorheksydyny

Postać:

płyn do płukania jamy ustnej

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Stomatologia ogólna

Działanie:

przeciwbakteryjne odkażające

Wskazania do stosowania:

Utrzymanie higieny jamy ustnej, leczenie ostrego zapalenia dziąseł, leczenie infekcyjnego zapalenia śluzówki jamy ustnej, w tym także grzybic i aft, wspomaganie gojenia po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, profilaktyka zębodołów poekstrakcyjnych.

Dawkowanie:

Jamę ustną płukać 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem po jedzeniu i po umyciu zębów stosując 10 ml płynu (do kreski wewnątrz zakrętki). W przypadku zapalenia dziąseł lub śluzówki jamy ustnej, leczenia aft oraz zapalenia dziąseł spowodowanego przez protezy zaleca się płukanie jeszcze przez 2 dni po ustąpieniu objawów.   Przy zapaleniach błony śluzowej jamy ustnej spowodowanych stosowaniem protez: oczyszczoną protezę 2 razy dziennie zanurzać w płynie na około 15 minut. Przed założeniem protezy przepłukać jamę ustną płynem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia gojenia się ran, zaburzenia smaku, uczucie drętwienia języka. Ponadto mogą pojawić się odwracalne przebarwienia zębów, które mogą być usunięte przez dokładne szcztokowanie zębów.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Opis

Płyn do stosowania w jamie ustnej Corsodyl zawiera glukonian chlorheksydyny o działaniu przeciwbakteryjnym.

Skład

0,2% w/v roztwór glukonianu chlorheksydyny
substancje pomocnicze: etanol 96%, glicerylohydroksystearynian makrogolu, sorbitol 70%, aromat na bazie olejku mięty pieprzowej, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Dwa razy na dobę, przez około jedną minutę dokładnie płukać usta 10 ml płynu.

Przed zabiegiem stomatologicznym należy płukać usta 10 ml preparatu przez jedną minutę.

Niektóre składniki past do zębów osłabiają działanie substancji czynnej - chlorheksydyny. Dlatego nie należy stosować płynu Corsodyl bezpośrednio po umyciu zębów.
W leczeniu zapalenia jamy ustnej wywołanym przez protezy zębowe należy po umyciu protez dwa razy dziennie moczyć je w płynie Corsodyl przez piętnaście minut.
Płynu nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Działanie

Hamowanie tworzenia się płytki nazębnej.

Pomocniczo:

  • w leczeniu i zapobieganiu zapaleniu dziąseł;
  • w celu utrzymania higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można stosować właściwego szczotkowania zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej oraz u pacjentów upośledzonych fizycznie lub umysłowo).

Wskazania

Do stosowania po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu w celu przyspieszenia gojenia się dziąseł. Wspomaganie leczenia aft oraz zakażeń jamy ustnej drożdżakami: np. odprotezowe zapalenie jamy ustnej oraz pleśniawki.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować preparatu w razie stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:
Przebarwienia: może wystąpić powierzchniowe przebarwienie języka, które ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku. Mogą również wystąpić przebarwienia zębów i wypełnień. Zabarwienie to nie jest trwałe i można mu w znacznym stopniu zapobiec poprzez codzienne szczotkowanie zębów pastą do zębów przed zastosowaniem płyny. lub w przypadku protez, czyszczenie ich środkiem do czyszczenia protez. Jednakże w pewnych przypadkach aby całkowicie usunąć plamy może być konieczne profesjonalne polerowanie zębów.

Smak: w początkowym okresie używania płynu do stosowania w jamie ustnej mogą wystąpić przejściowe zaburzenia zmysłu smaku oraz odczuwanie pieczenia języka. Oddziaływanie to zazwyczaj słabnie przy dalszym stosowaniu płynu.

Złuszczenie się błon śluzowych jamy ustnej: w przypadku wystąpienia złuszczenia błony śluzowej jamy ustnej, należy rozcieńczyć płyn taką samą ilością wody i wymieszać, co często pozwala na dalsze jego stosowanie.

Obrzęk ślinianek przyusznych: w niezmiernie rzadkich przypadkach zgłaszano obrzęk ślinianek przyusznych podczas stosowania płynów do płukania ust zawierających chlorheksydynę. We wszystkich przypadkach ustępował on po zaprzestaniu kuracji.

Reakcje podrażnienia skóry: rzadko mogą występować reakcje objawiające się podrażnieniem skóry na preparaty zawierające chlorheksydynę. Zgłaszano nadwrażliwość i uogólnione reakcje uczuleniowe na chlorheksydynę jednakże są one niezwykle rzadkie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
  • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dziec

Producent

GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE
W. Rzymowskiego 53
Warszawa
Cechy produktu