Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Katarzyna Gmachowska

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Kiedy dziecko ma chrypę, jego głos jest osłabiony. Najczęstszą przyczyną chrypy u dziecka są infekcje dróg oddechowych. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. alergię, bierne palenie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przewlekły, długotrwale utrzymujący się zachrypnięty głos u dziecka wymaga konsultacji laryngologicznej.  W jaki sposób leczy się chrypkę u dziecka? Które domowe sposoby na złagodzenie chrypy warto stosować?

Chrypka u dzieci to objaw, który najczęściej występuje w trakcie infekcji dróg oddechowych, jednakże przyczyn zmiany głosu może być zdecydowanie więcej. Chrypa powstaje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania fałdów głosowych i zaburzenia przepływu powietrza przez szparę głośni, co powoduje zmianę barwy i głośności wydawanego głosu. Leczenie chrypki u dziecka polega na łagodzeniu objawów i terapii choroby podstawowej. Wśród domowych sposobów na zachrypnięty głos u dziecka wymienia się m.in. dbałość o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. 

Chrypka u dziecka – czym jest i czy może być groźna?  

Chrypka u dzieci pojawia się zwłaszcza w przebiegu infekcji krtani, gardła, tchawicy lub oskrzeli i objawia się przyciszeniem oraz zmianą barwy głosu. Dźwięki stają się szorstkie, matowe, a głos dziecka jest osłabiony. Powstawanie chrypy jest związane z upośledzonym funkcjonowaniem na skutek np. obrzęku fałdów głosowych, które znajdują się w krtani.  

Choć w zdecydowanej większości chrypka jest przemijającym objawem infekcji dróg oddechowych, to zdarza się, że może być manifestacją poważniejszych chorób takich jak nowotwory krtani (zwłaszcza u dorosłych). Chrypka jest także jednym z objawów występującym we wstrząsie anafilaktycznym lub podgłośniowym zapaleniu krtani, które może objawiać się dusznością u dziecka i wymagać leczenia w warunkach szpitalnych.  

Chrypka u niemowlaka 

Chrypka w niemowląt, podobnie jak u starszych dzieci, najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji przebiegającej z katarem, kaszlem lub gorączką. Może wystąpić także u dzieci z alergią i katarem, który spływając po tylnej ścianie gardła prowokuje kaszel i podrażnienie strun głosowych. Do innych przyczyn chrypki u niemowląt należą wady wrodzone krtani, długotrwały, nieukojony płacz, refluks żołądkowo-przełykowy lub obecność ciała obcego w drogach oddechowych.  

Przyczyny chrypki u dzieci 

Chrypka powstaje na skutek zaburzenia drgania fałdów głosowych w krtani. Fałdy głosowe otaczają szparę głośni, przez którą przepływa powietrze, powodując drgania fałdów i powstawanie dźwięku. Na skutek zaburzeń przepływu powietrza przez szparę głośni – tzw. przepływ turbulentny, który jest spowodowany przez bezpośrednie uszkodzenie, podrażnienie lub obrzęk fałdów głosowych – dochodzi do zmiany barwy i głośności wydawanego dźwięku.  

Najczęstszą przyczyną występowania chrypki u dzieci są infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli). Do pozostałych, rzadszych przyczyn chrypki u dzieci zaliczamy: 

  • nadużywanie głosu – głośny, długotrwały płacz, krzyk zwłaszcza podczas wysiłku, 
  • męczący kaszel u dziecka
  • alergię lub astmę oskrzelową, 
  • refluks żołądkowo-przełykowy – na skutek zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku dochodzi do podrażnienia strun głosowych i powstania procesu zapalnego,  
  • bierne palenie oraz narażenie na duże zanieczyszczenia powietrza, 
  • chrypka powstała na skutek podrażnienia strun głosowych spowodowana kaszlem lub chrząkaniem psychogennym (wywołana silnym stresem), 
  • zmiany w obrębie fałdów głosowych np. guzki śpiewacze u osób nadużywających głosu, naczyniaki, wady wrodzone w budowie krtani, 
  • uszkodzenia krtani będące powikłaniami operacji tarczycy, intubacji, 
  • niedoczynność tarczycy, 
  • guzy lub zmiany powodujące ucisk nerwu krtaniowego wstecznego, który odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych i prawidłową emisję dźwięków.  

Polecane dla Ciebie

Leczenie chrypy u dziecka – jak wygląda? 

Należy pamiętać, że chrypka jest objawem choroby, a nie chorobą. Dlatego też leczenie chrypy u dziecka polega na terapii schorzenia będącej jej przyczyną.  

Jeśli chrypa u dziecka pojawia się nagle, ma łagodny przebieg i towarzyszą jej objawy infekcji dróg oddechowych, należy skupić się na leczeniu stanu zapalnego układu oddechowego. Pomocne może być nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, zwiększenie ilości spożywanych napojów, a także tabletki lub lizaki na ból gardła i chrypę dla dzieci.

W przypadku chrypki występującej ze świszczącym oddechem, pojawiającej się nagle, zwłaszcza w nocy, można podejrzewać podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka. Jest to choroba o etiologii wirusowej, a jej leczenie polega na podaniu glikokortykosteroidów w nebulizacji lub doustnie czy domięśniowo, a w dużej duszności podaniu inhalacji z adrenaliny.  

Jeśli u dziecka podejrzewa się refluks żołądkowo-przełykowy zaleca się wykonanie pH-metrii całodobowej, która pozwala postawić rozpoznanie. Do objawów choroby refluksowej zaliczamy: przewlekły kaszel, chrypkę, trudności w połkaniu i wymioty. W leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego stosuje się leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego, antagonistów receptora H2 oraz odpowiednią dietę refluksową.  

U dziecka z chrypką, pochrząkiwaniem i kaszlem zwłaszcza w sytuacjach stresowych, należy podejrzewać psychogenne tło objawów. Zalecana jest wówczas konsultacja u lekarza neurologa i psychiatry.   

Natomiast jeśli chrypka u dzieci występuje długotrwale (dłużej niż tydzień u małych dzieci i dwa tygodnie u starszych) lub ma nietypowy przebieg i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, zawsze wymaga przeprowadzenia diagnostyki przez lekarza laryngologa lub foniatrę, celem wykluczenia poważnych chorób np. nowotworowych.  

Domowe sposoby na chrypę u dziecka – co na zachrypnięty głos?

Trzeba pamiętać, że jeśli chrypce u dziecka towarzyszy duszność, świszczący oddech lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.  

Chrypkę w przebiegu infekcji układu oddechowego o miernym nasileniu objawów zwłaszcza u starszych dzieci można leczyć w domu. 

Kiedy dziecko ma chrypę, można zastosować także domowe sposoby, aby ją złagodzić. Do domowych sposobów na pozbycie się zachrypniętego głosu u dziecka należą: 

  • Dbanie o prawidłową wilgotność powietrza przy użyciu np. specjalnych nawilżaczy.  
  • Odpowiednie nawodnienie dziecka – należy zwiększyć podaż płynów dziecku, najlepiej wody. 
  • Ograniczyć głośne mówienie i krzyk dziecka, nie nadwyrężać strun głosowych. 
  • Nie zaleca się stosowania leków obkurczających naczynia krwionośne, gdyż mogą powodować dalsze przesuszanie śluzówek i nasilać objawy. 
  • Stosować leki łagodzące infekcje dróg oddechowych – leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. 
  • W przypadku nasilonego kaszlu można zastosować leki przeciwkaszlowe dla dzieci
  • Ograniczyć narażenie na dym tytoniowy oraz duże zanieczyszczenia powietrza.  
  1. R.F. Wetmore, H.R .Muntz, T.J. McGill, Pediatric Otolaryngology, Stuttgart 2012. 
  2. M. Góralówna, Choroby krtani, tchawicy i oskrzeli , W:”Otorynolaryngologia wieku rozwojowego”, E. Kossowska,  PZWL, Warszawa 1986, str. 188-219. 
  3. A. Malhotra, L.R. Krilov, Viral croup,  "Pediatrics Review", nr 22 2001. 
  4. Department of Otolaryngology, "otolaryngology.pitt.edu" [online], http://www.otolaryngology.pitt.edu/centers-excellence/voice-center/conditions-we-treat/hoarseness, [dostęp:] 09.05.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij