Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Katarzyna Gmachowska

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Kiedy dziecko ma chrypę, jego głos jest osłabiony. Najczęstszą przyczyną chrypy u dziecka są infekcje dróg oddechowych. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in. alergię, bierne palenie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przewlekły, długotrwale utrzymujący się zachrypnięty głos u dziecka wymaga konsultacji laryngologicznej.  W jaki sposób leczy się chrypkę u dziecka? Które domowe sposoby na złagodzenie chrypy warto stosować?

Chrypka u dzieci to objaw, który najczęściej występuje w trakcie infekcji dróg oddechowych, jednakże przyczyn zmiany głosu może być zdecydowanie więcej. Chrypa powstaje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania fałdów głosowych i zaburzenia przepływu powietrza przez szparę głośni, co powoduje zmianę barwy i głośności wydawanego głosu. Leczenie chrypki u dziecka polega na łagodzeniu objawów i terapii choroby podstawowej. Wśród domowych sposobów na zachrypnięty głos u dziecka wymienia się m.in. dbałość o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. 

Chrypka u dziecka – czym jest i czy może być groźna?  

Chrypka u dzieci pojawia się zwłaszcza w przebiegu infekcji krtani, gardła, tchawicy lub oskrzeli i objawia się przyciszeniem oraz zmianą barwy głosu. Dźwięki stają się szorstkie, matowe, a głos dziecka jest osłabiony. Powstawanie chrypy jest związane z upośledzonym funkcjonowaniem na skutek np. obrzęku fałdów głosowych, które znajdują się w krtani.  

Choć w zdecydowanej większości chrypka jest przemijającym objawem infekcji dróg oddechowych, to zdarza się, że może być manifestacją poważniejszych chorób takich jak nowotwory krtani (zwłaszcza u dorosłych). Chrypka jest także jednym z objawów występującym we wstrząsie anafilaktycznym lub podgłośniowym zapaleniu krtani, które może objawiać się dusznością u dziecka i wymagać leczenia w warunkach szpitalnych.  

Chrypka u niemowlaka 

Chrypka w niemowląt, podobnie jak u starszych dzieci, najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji przebiegającej z katarem, kaszlem lub gorączką. Może wystąpić także u dzieci z alergią i katarem, który spływając po tylnej ścianie gardła prowokuje kaszel i podrażnienie strun głosowych. Do innych przyczyn chrypki u niemowląt należą wady wrodzone krtani, długotrwały, nieukojony płacz, refluks żołądkowo-przełykowy lub obecność ciała obcego w drogach oddechowych.  

Przyczyny chrypki u dzieci 

Chrypka powstaje na skutek zaburzenia drgania fałdów głosowych w krtani. Fałdy głosowe otaczają szparę głośni, przez którą przepływa powietrze, powodując drgania fałdów i powstawanie dźwięku. Na skutek zaburzeń przepływu powietrza przez szparę głośni – tzw. przepływ turbulentny, który jest spowodowany przez bezpośrednie uszkodzenie, podrażnienie lub obrzęk fałdów głosowych – dochodzi do zmiany barwy i głośności wydawanego dźwięku.  

Najczęstszą przyczyną występowania chrypki u dzieci są infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli). Do pozostałych, rzadszych przyczyn chrypki u dzieci zaliczamy: 

  • nadużywanie głosu – głośny, długotrwały płacz, krzyk zwłaszcza podczas wysiłku, 
  • męczący kaszel u dziecka
  • alergię lub astmę oskrzelową, 
  • refluks żołądkowo-przełykowy – na skutek zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku dochodzi do podrażnienia strun głosowych i powstania procesu zapalnego,  
  • bierne palenie oraz narażenie na duże zanieczyszczenia powietrza, 
  • chrypka powstała na skutek podrażnienia strun głosowych spowodowana kaszlem lub chrząkaniem psychogennym (wywołana silnym stresem), 
  • zmiany w obrębie fałdów głosowych np. guzki śpiewacze u osób nadużywających głosu, naczyniaki, wady wrodzone w budowie krtani, 
  • uszkodzenia krtani będące powikłaniami operacji tarczycy, intubacji, 
  • niedoczynność tarczycy, 
  • guzy lub zmiany powodujące ucisk nerwu krtaniowego wstecznego, który odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych i prawidłową emisję dźwięków.  

Powiązane produkty

Leczenie chrypy u dziecka – jak wygląda? 

Należy pamiętać, że chrypka jest objawem choroby, a nie chorobą. Dlatego też leczenie chrypy u dziecka polega na terapii schorzenia będącej jej przyczyną.  

Jeśli chrypa u dziecka pojawia się nagle, ma łagodny przebieg i towarzyszą jej objawy infekcji dróg oddechowych, należy skupić się na leczeniu stanu zapalnego układu oddechowego. Pomocne może być nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, zwiększenie ilości spożywanych napojów, a także tabletki lub lizaki na ból gardła i chrypę dla dzieci.

W przypadku chrypki występującej ze świszczącym oddechem, pojawiającej się nagle, zwłaszcza w nocy, można podejrzewać podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka. Jest to choroba o etiologii wirusowej, a jej leczenie polega na podaniu glikokortykosteroidów w nebulizacji lub doustnie czy domięśniowo, a w dużej duszności podaniu inhalacji z adrenaliny.  

Jeśli u dziecka podejrzewa się refluks żołądkowo-przełykowy zaleca się wykonanie pH-metrii całodobowej, która pozwala postawić rozpoznanie. Do objawów choroby refluksowej zaliczamy: przewlekły kaszel, chrypkę, trudności w połkaniu i wymioty. W leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego stosuje się leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego, antagonistów receptora H2 oraz odpowiednią dietę refluksową.  

U dziecka z chrypką, pochrząkiwaniem i kaszlem zwłaszcza w sytuacjach stresowych, należy podejrzewać psychogenne tło objawów. Zalecana jest wówczas konsultacja u lekarza neurologa i psychiatry.   

Natomiast jeśli chrypka u dzieci występuje długotrwale (dłużej niż tydzień u małych dzieci i dwa tygodnie u starszych) lub ma nietypowy przebieg i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, zawsze wymaga przeprowadzenia diagnostyki przez lekarza laryngologa lub foniatrę, celem wykluczenia poważnych chorób np. nowotworowych.  

Domowe sposoby na chrypę u dziecka – co na zachrypnięty głos?

Trzeba pamiętać, że jeśli chrypce u dziecka towarzyszy duszność, świszczący oddech lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.  

Chrypkę w przebiegu infekcji układu oddechowego o miernym nasileniu objawów zwłaszcza u starszych dzieci można leczyć w domu. 

Kiedy dziecko ma chrypę, można zastosować także domowe sposoby, aby ją złagodzić. Do domowych sposobów na pozbycie się zachrypniętego głosu u dziecka należą: 

  • Dbanie o prawidłową wilgotność powietrza przy użyciu np. specjalnych nawilżaczy.  
  • Odpowiednie nawodnienie dziecka – należy zwiększyć podaż płynów dziecku, najlepiej wody. 
  • Ograniczyć głośne mówienie i krzyk dziecka, nie nadwyrężać strun głosowych. 
  • Nie zaleca się stosowania leków obkurczających naczynia krwionośne, gdyż mogą powodować dalsze przesuszanie śluzówek i nasilać objawy. 
  • Stosować leki łagodzące infekcje dróg oddechowych – leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. 
  • W przypadku nasilonego kaszlu można zastosować leki przeciwkaszlowe dla dzieci
  • Ograniczyć narażenie na dym tytoniowy oraz duże zanieczyszczenia powietrza.  
  1. R.F. Wetmore, H.R .Muntz, T.J. McGill, Pediatric Otolaryngology, Stuttgart 2012. 
  2. M. Góralówna, Choroby krtani, tchawicy i oskrzeli , W:”Otorynolaryngologia wieku rozwojowego”, E. Kossowska,  PZWL, Warszawa 1986, str. 188-219. 
  3. A. Malhotra, L.R. Krilov, Viral croup,  "Pediatrics Review", nr 22 2001. 
  4. Department of Otolaryngology, "otolaryngology.pitt.edu" [online], http://www.otolaryngology.pitt.edu/centers-excellence/voice-center/conditions-we-treat/hoarseness, [dostęp:] 09.05.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl