Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?
Magdalena Dębicka

Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

Guzki śpiewacze to łagodne zmiany rozrostowe pojawiające się na strunach głosowych. Powstają w wyniku przeciążenia strun głosowych i objawiają się zmianą barwy głosu. Leczenie polega głównie na unikaniu czynników sprawczych, czy treningu mowy, ale niekiedy konieczna jest operacja.

Guzki śpiewacze (głosowe) – czym są i jak powstają?

Guzki śpiewacze, zwane także głosowymi lub krzykaczy, to łagodne zmiany występujące na strunach głosowych, polegające na ich przeroście. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w nadmiernym lub nieprawidłowym używaniu głosu, co prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego w obrębie fałdów głosowych. Zatem na tę chorobę najbardziej narażone są takie grupy zawodowe jak nauczyciele, śpiewacy, trenerzy czy redaktorzy radiowi

Ponadto zidentyfikowano czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia guzków głosowych. Zaliczamy do nich:

  • palenie papierosów,
  • regularne spożywanie alkoholu,
  • zapalenie zatok obocznych nosa,
  • choroby alergiczne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Guzki śpiewacze u dzieci

Guzki głosowe są również spotykane u dzieci, częściej u chłopców niż dziewczynek. Wynika to z faktu, iż dzieci często płaczą i krzyczą, co doprowadza do nadużywania strun głosowych i powstawania guzków. Chrypka u dzieci może być oznaką guzków głosowych.

Guzki głosowe – objawy

Pojawienie się guzków na brzegach strun głosowych powoduje ich niedomykanie się podczas mówienia. Skutkuje to zaburzeniem przepływu powietrza, co objawia się jako zaburzenia głosu. Pierwszym objawem jest zazwyczaj zmiana głosu: staje się szorstki, skrzeczący i szybko się męczy. 

Wraz z czasem trwania choroby chrypa się utrwala, a niekiedy może dojść do całkowitej utraty głosu. 

Do innych objawów choroby zaliczamy ból gardła (uczucie ciała obcego) czy szyi, a także kaszel o charakterze piania.

Powiązane produkty

Guzki śpiewacze (krzykaczy) na strunach głosowych – rodzaje

Podczas nadmiernego używania głosu, dochodzi do uszkodzenia strun głosowych: najpierw ich obrzęku, a następnie przerostu. Na brzegach strun głosowych, najczęściej w ⅓ przedniej części, pojawiają się niewielkie obustronne guzki. Zmiany te są wielkości główki od szpilki, często o stożkowatym czubku i białoróżowej barwie. 

Jakie są rodzaje guzków śpiewaczych? W początkowym etapie choroby mówimy o tzw. guzkach miękkich.  Zastosowanie się do zaleceń dotyczących oszczędzania głosu powoduje cofnięcie się zmian. Jednak dalsze nadwyrężanie głosu skutkuje dalszym urazem strun, powiększaniem się i włóknienie guzków, które określamy wówczas jako guzki twarde

Diagnostyka i leczenie guzków głosowych

W celu wykonania diagnostyki guzków śpiewaczych należy udać się do laryngologa. Lekarz podczas badania, tzw. laryngoskopii, oceni obecność guzków. Niekiedy konieczne jest pobranie fragmentu zmiany do badania histopatologicznego w celu wykluczenia zmiany nowotworowej. Ponadto w diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę polipy oraz ziarniniaki. 

Leczenie guzków głosowych polega głównie na unikaniu czynników drażniących i uszkadzających struny głosowe. Wskazane jest odpowiednie nawodnienie. Oprócz unikania mówienia zaleca się zaprzestanie palenia papierosów czy spożywania alkoholu. Leki nie znajdują zastosowania w leczeniu guzków śpiewaczych. 

U niektórych pacjentów poprawę przynosi kontrola chorób współistniejących, takich jak choroby tarczycy, alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. 

Zazwyczaj sama rehabilitacja głosu przynosi poprawę. Może być ona wspomagana poprzez zajęcia z terapeutami mowy, logopedami, foniatrami, którzy pomogą w nauce poprawnej emisji głosu i oddychania oraz podpowiedzą, jak wspomóc relaksację strun głosowych. 

Niekiedy stosuje się terapię wspomagającą w postaci przezskórnej stymulacji elektrycznej nerwów (TENS). Dodatkowym zaleceniem jest nawilżanie dróg oddechowych, np. poprzez stosowanie inhalacji różnymi domowymi sposobami. 

Dowiedz się, jak nawilżać gardło.

Guzki głosowe – leczenie chirurgiczne

Niestety, nie zawsze unikanie mówienia i ćwiczenia przynoszą efekt. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Podczas operacji, przy pomocy mikroskopu, usuwa się przerośnięte tkanki strun głosowych. Zabieg może być przeprowadzony w sposób klasyczny za pomocą tradycyjnych narzędzi chirurgicznych lub używając lasera. Zabieg wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleni miejscowym.

W połączeniu z rehabilitacją głosową metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność, nawet 80% pacjentów zgłasza poprawę. Niestety, jak każdy zabieg operacyjny, niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań, do których zaliczamy: wytworzenie blizny w miejscu po usunięciu zmiany, uszkodzenie strun głosowych czy nadmierne krwawienie. Jeśli pacjent nie przestrzega zasad higieny głosu, występują nawroty choroby.

Jak zapobiegać powstawaniu guzków śpiewaczych?

W prewencji guzków śpiewaczych ważne jest, aby dać strunom głosowym odpocząć, zwłaszcza jeśli dużo się mówi lub śpiewa. Jeśli czyjś głos łatwo się męczy lub szybko staje się ochrypły, terapia głosowa (nauka emisji głosu) oraz poprawnego oddychania może pomóc w zapobieganiu długotrwałym problemom z głosem. Należy również wyeliminować wszystkie czynniki drażniące, w tym całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Pomocne mogą okazać się preparaty nawilżające struny głosowe, zawierające wyciągi m.in. z porostu islandzkiego czy korzenia prawoślazu.  

  1. H.G. Boenninghaus, Otolaryngologia, PWN 1997.
  2. H.G. Boenninghaus, Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, Elsevier Urban & Partner, 2011.
  3. Interna Szczeklika 2019/20, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2019. C.T. Sasaki, Vocal Cord Polyps, Nodules and Granulomas, "Merck Manual" [online], https://www.msdmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/laryngeal-disorders/vocal-cord-polyps,-nodules,-and-granulomas#v6656316 [dostęp:] 07.04.2020.

5.    InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Vocal nodules: Overview. 2018 Nov 15. [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534635/ [dostęp] 07.04.2020
 
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl