Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?
Magdalena Dębicka

Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

Guzki śpiewacze to łagodne zmiany rozrostowe pojawiające się na strunach głosowych. Powstają w wyniku przeciążenia strun głosowych i objawiają się zmianą barwy głosu. Leczenie polega głównie na unikaniu czynników sprawczych, czy treningu mowy, ale niekiedy konieczna jest operacja.

Guzki śpiewacze (głosowe) – czym są i jak powstają?

Guzki śpiewacze, zwane także głosowymi lub krzykaczy, to łagodne zmiany występujące na strunach głosowych, polegające na ich przeroście. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w nadmiernym lub nieprawidłowym używaniu głosu, co prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego w obrębie fałdów głosowych. Zatem na tę chorobę najbardziej narażone są takie grupy zawodowe jak nauczyciele, śpiewacy, trenerzy czy redaktorzy radiowi

Ponadto zidentyfikowano czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia guzków głosowych. Zaliczamy do nich:

  • palenie papierosów,
  • regularne spożywanie alkoholu,
  • zapalenie zatok obocznych nosa,
  • choroby alergiczne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Guzki śpiewacze u dzieci

Guzki głosowe są również spotykane u dzieci, częściej u chłopców niż dziewczynek. Wynika to z faktu, iż dzieci często płaczą i krzyczą, co doprowadza do nadużywania strun głosowych i powstawania guzków. Chrypka u dzieci może być oznaką guzków głosowych.

Guzki głosowe – objawy

Pojawienie się guzków na brzegach strun głosowych powoduje ich niedomykanie się podczas mówienia. Skutkuje to zaburzeniem przepływu powietrza, co objawia się jako zaburzenia głosu. Pierwszym objawem jest zazwyczaj zmiana głosu: staje się szorstki, skrzeczący i szybko się męczy. 

Wraz z czasem trwania choroby chrypa się utrwala, a niekiedy może dojść do całkowitej utraty głosu. 

Do innych objawów choroby zaliczamy ból gardła (uczucie ciała obcego) czy szyi, a także kaszel o charakterze piania.

Powiązane produkty

Guzki śpiewacze (krzykaczy) na strunach głosowych – rodzaje

Podczas nadmiernego używania głosu, dochodzi do uszkodzenia strun głosowych: najpierw ich obrzęku, a następnie przerostu. Na brzegach strun głosowych, najczęściej w ⅓ przedniej części, pojawiają się niewielkie obustronne guzki. Zmiany te są wielkości główki od szpilki, często o stożkowatym czubku i białoróżowej barwie. 

Jakie są rodzaje guzków śpiewaczych? W początkowym etapie choroby mówimy o tzw. guzkach miękkich.  Zastosowanie się do zaleceń dotyczących oszczędzania głosu powoduje cofnięcie się zmian. Jednak dalsze nadwyrężanie głosu skutkuje dalszym urazem strun, powiększaniem się i włóknienie guzków, które określamy wówczas jako guzki twarde

Diagnostyka i leczenie guzków głosowych

W celu wykonania diagnostyki guzków śpiewaczych należy udać się do laryngologa. Lekarz podczas badania, tzw. laryngoskopii, oceni obecność guzków. Niekiedy konieczne jest pobranie fragmentu zmiany do badania histopatologicznego w celu wykluczenia zmiany nowotworowej. Ponadto w diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę polipy oraz ziarniniaki. 

Leczenie guzków głosowych polega głównie na unikaniu czynników drażniących i uszkadzających struny głosowe. Wskazane jest odpowiednie nawodnienie. Oprócz unikania mówienia zaleca się zaprzestanie palenia papierosów czy spożywania alkoholu. Leki nie znajdują zastosowania w leczeniu guzków śpiewaczych. 

U niektórych pacjentów poprawę przynosi kontrola chorób współistniejących, takich jak choroby tarczycy, alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. 

Zazwyczaj sama rehabilitacja głosu przynosi poprawę. Może być ona wspomagana poprzez zajęcia z terapeutami mowy, logopedami, foniatrami, którzy pomogą w nauce poprawnej emisji głosu i oddychania oraz podpowiedzą, jak wspomóc relaksację strun głosowych. 

Niekiedy stosuje się terapię wspomagającą w postaci przezskórnej stymulacji elektrycznej nerwów (TENS). Dodatkowym zaleceniem jest nawilżanie dróg oddechowych, np. poprzez stosowanie inhalacji różnymi domowymi sposobami. 

Dowiedz się, jak nawilżać gardło.

Guzki głosowe – leczenie chirurgiczne

Niestety, nie zawsze unikanie mówienia i ćwiczenia przynoszą efekt. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Podczas operacji, przy pomocy mikroskopu, usuwa się przerośnięte tkanki strun głosowych. Zabieg może być przeprowadzony w sposób klasyczny za pomocą tradycyjnych narzędzi chirurgicznych lub używając lasera. Zabieg wykonuje się w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleni miejscowym.

W połączeniu z rehabilitacją głosową metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność, nawet 80% pacjentów zgłasza poprawę. Niestety, jak każdy zabieg operacyjny, niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań, do których zaliczamy: wytworzenie blizny w miejscu po usunięciu zmiany, uszkodzenie strun głosowych czy nadmierne krwawienie. Jeśli pacjent nie przestrzega zasad higieny głosu, występują nawroty choroby.

Jak zapobiegać powstawaniu guzków śpiewaczych?

W prewencji guzków śpiewaczych ważne jest, aby dać strunom głosowym odpocząć, zwłaszcza jeśli dużo się mówi lub śpiewa. Jeśli czyjś głos łatwo się męczy lub szybko staje się ochrypły, terapia głosowa (nauka emisji głosu) oraz poprawnego oddychania może pomóc w zapobieganiu długotrwałym problemom z głosem. Należy również wyeliminować wszystkie czynniki drażniące, w tym całkowicie zaprzestać palenia papierosów. Pomocne mogą okazać się preparaty nawilżające struny głosowe, zawierające wyciągi m.in. z porostu islandzkiego czy korzenia prawoślazu.  

  1. H.G. Boenninghaus, Otolaryngologia, PWN 1997.
  2. H.G. Boenninghaus, Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, Elsevier Urban & Partner, 2011.
  3. Interna Szczeklika 2019/20, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2019. C.T. Sasaki, Vocal Cord Polyps, Nodules and Granulomas, "Merck Manual" [online], https://www.msdmanuals.com/professional/ear,-nose,-and-throat-disorders/laryngeal-disorders/vocal-cord-polyps,-nodules,-and-granulomas#v6656316 [dostęp:] 07.04.2020.

5.    InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Vocal nodules: Overview. 2018 Nov 15. [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534635/ [dostęp] 07.04.2020
 
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij