Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?
Justyna Piekara

Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

Monitoring sytuacji epidemicznej COVID-19

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control ECDC) regularnie ocenia nowe wyniki badań naukowych i prowadzi nadzór nad zidentyfikowanymi wariantami koronawirusa. Cotygodniowy raport z podziałem na kraje na temat pandemii COVID-19 jest dostępny w Internecie.

Od początku 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje ewolucję SARS-CoV-2, ponieważ niektóre zmiany dokonujące się w czasie, mogą wpływać na właściwości wirusa. Na podstawie prognoz dotyczących zagrożenia stwarzanego dla globalnego zdrowia publicznego przez konkretne warianty SARS-CoV-2, wyodrębniono „warianty zainteresowania” (VOI) i warianty wzbudzające szczególnie niepokojące obawy (VOC).

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) ustanowił Grupę Międzyagencyjną SARS-CoV-2 (SIG), która aktywnie śledzi potencjalny wpływ różnych wariantów koronawirusa na środki zaradcze, w tym szczepionki, terapie i diagnostykę. Grupa opracowała schemat klasyfikacji wariantów SARS-CoV-2, który definiuje trzy klasy: warianty zainteresowania (VOGI), warianty budzące obawy (VOC) i warianty wysokiej konsekwencji (VOHC).

VOGI, VOC, VOHC – co oznaczają te skróty?

Wirus SARS-CoV-2 mutuje i kiedy wykazuje istotną zmianę w swojej strukturze, jest uważany za odrębny wariant. W większości przypadków skutki przeobrażeń nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Niekiedy jednak w ich wyniku wirus może stawać się bardziej niebezpieczny.

Początkowo każdemu nowemu wariantowi przypisuje się kategorię VOI (ang. Variant of Interest), czyli wariant zainteresowania. Naukowcy prowadzą badania, zbierają dane, aby dowiedzieć się, czy dany podtyp może: stwarzać większe zagrożenie związane ze wzrostem zdolności przenoszenia się, charakteryzować się cięższym przebiegiem choroby, mniejszą neutralizacją przez przeciwciała, które zostają wygenerowane podczas wcześniejszej infekcji lub w wyniku szczepienia, potencjalnie wpływać na wyniki testów diagnostycznych.

Kategoria VOC (ang. Variant of Concern), czyli wariant budzący obawy, jest przypisywana, gdy wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwiększa śmiertelność, zmniejsza skuteczność szczepionki i rutynowych działań medycznych stosowanych w przypadku rozwoju choroby COVID-19. Do tej pory 4 warianty zostały umieszczone w tej kategorii. Należą do nich: Alpha, Beta, Gamma i Delta.

Kategoria VOHC (ang. Variant of High Consequence), czyli wariant wysokiej konsekwencji. Obecnie nie nadano takiego statusu żadnemu ze zidentyfikowanych wariantów. Nastąpi to, jeżeli pojawi się odmiana wykazująca znacznie większą odporność, w porównaniu z wcześniej krążącymi odmianami SARS-CoV-2, na dostępne środki zapobiegawcze lub medyczne środki zaradcze.

Powiązane produkty

Warianty SARS-CoV-2 – aktualizacja nomenklatury

Istnieje wiele tysięcy wariantów SARS-CoV-2, dla których nie ustanowiono spójnej nomenklatury. Każdy krajowy instytut zdrowia publicznego śledzący określone podtypy, może ustanowić własny system oznaczania. W związku z tym, aby uprościć publiczną dyskusję na temat różnych wariantów koronawirusa, pod koniec maja 2021 roku Światowa Organizacja zdrowia zaproponowała system nazewnictwa opracowany dla wariantów zainteresowania i wariantów wzbudzających obawy, każdy z nich otrzyma nazwę z alfabetu greckiego.

Najbardziej niepokojące warianty SARS-CoV-2 

Od lipca 2021 roku lista wariantów zainteresowania i budzących obawy CDC odpowiada zestawieniu WHO. Wszystkie warianty budzące obawy uległy zmianom w białku kolca – części wirusa, która przyłącza się do ludzkich komórek. Do najbardziej niepokojących odmian SARS-CoV-2 należą:

 1. Wariant Alfa (B.1.1.7), który jest nawet o 50% bardziej zakaźny niż inne, obecnie krążące odmiany SARS-CoV-2. Został wykryty W wielkiej Brytanii, rozprzestrzenił się w ponad 110 krajach i pozostawał dominującym wariantem na całym świecie do wiosny tego roku.
 2. Wariant Beta (B.1.351), który po raz pierwszy zidentyfikowano w RPA, wydaje się rozprzestrzeniać łatwiej, niż pierwotny wirus, ale nie powoduje przy tym cięższych objawów choroby COVID-19. Według Johns Hopkins University ma zdolność ponownego zarażenia osób, które chorowały na COVID-19. Niektóre terapie przeciwciałami monoklonalnymi są mniej skuteczne przeciwko temu wariantowi.
 3. Wariant Delta (B.1.617.2) po raz pierwszy został znaleziony w Indiach, gdzie doprowadził do śmiertelnej drugiej fali COVID-19, która zdewastowała kraj. Może powodować cięższe przypadki choroby niż pozostałe warianty SARS-CoV-2.
 4. Wariant Gamma (P.1) został zidentyfikowany po raz pierwszy u osób z Brazylii, które podróżowały do Japonii. Zgromadzone przez naukowców dane wskazują, że nie powoduje cięższych objawów choroby lub większej liczby przypadków śmiertelnych, niż inne odmiany koronawirusa. Niektóre terapie przeciwciałami monoklonalnym, mogą być jednak mniej skuteczne przeciwko temu wariantowi.
 1. SARS-CoV-2 variant classifications and definitions, „cdc.gov” [online], htttps://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/variants/variant-info.html, [dostęp:] 6.09.2021.
 2. SARS-CoV-2 variants of concern as of 9 September 2021, „ecdc.europa.eu” [online], https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/variants-concern, [dostęp:] 6.09.2021.
 3. Tracking SARS-CoV-2 variants, „who.int” [online], https://www.who.int/en/activities/tracking-SARS-CoV-2-variants/, [dostęp:] 6.09.2021.
 4. Variants of coronavirus, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/lung/coronavirus-strains#3, [dostęp:] 6.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij