Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?
Justyna Piekara

Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

Monitoring sytuacji epidemicznej COVID-19

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control ECDC) regularnie ocenia nowe wyniki badań naukowych i prowadzi nadzór nad zidentyfikowanymi wariantami koronawirusa. Cotygodniowy raport z podziałem na kraje na temat pandemii COVID-19 jest dostępny w Internecie.

Od początku 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje ewolucję SARS-CoV-2, ponieważ niektóre zmiany dokonujące się w czasie, mogą wpływać na właściwości wirusa. Na podstawie prognoz dotyczących zagrożenia stwarzanego dla globalnego zdrowia publicznego przez konkretne warianty SARS-CoV-2, wyodrębniono „warianty zainteresowania” (VOI) i warianty wzbudzające szczególnie niepokojące obawy (VOC).

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) ustanowił Grupę Międzyagencyjną SARS-CoV-2 (SIG), która aktywnie śledzi potencjalny wpływ różnych wariantów koronawirusa na środki zaradcze, w tym szczepionki, terapie i diagnostykę. Grupa opracowała schemat klasyfikacji wariantów SARS-CoV-2, który definiuje trzy klasy: warianty zainteresowania (VOGI), warianty budzące obawy (VOC) i warianty wysokiej konsekwencji (VOHC).

VOGI, VOC, VOHC – co oznaczają te skróty?

Wirus SARS-CoV-2 mutuje i kiedy wykazuje istotną zmianę w swojej strukturze, jest uważany za odrębny wariant. W większości przypadków skutki przeobrażeń nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Niekiedy jednak w ich wyniku wirus może stawać się bardziej niebezpieczny.

Początkowo każdemu nowemu wariantowi przypisuje się kategorię VOI (ang. Variant of Interest), czyli wariant zainteresowania. Naukowcy prowadzą badania, zbierają dane, aby dowiedzieć się, czy dany podtyp może: stwarzać większe zagrożenie związane ze wzrostem zdolności przenoszenia się, charakteryzować się cięższym przebiegiem choroby, mniejszą neutralizacją przez przeciwciała, które zostają wygenerowane podczas wcześniejszej infekcji lub w wyniku szczepienia, potencjalnie wpływać na wyniki testów diagnostycznych.

Kategoria VOC (ang. Variant of Concern), czyli wariant budzący obawy, jest przypisywana, gdy wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, zwiększa śmiertelność, zmniejsza skuteczność szczepionki i rutynowych działań medycznych stosowanych w przypadku rozwoju choroby COVID-19. Do tej pory 4 warianty zostały umieszczone w tej kategorii. Należą do nich: Alpha, Beta, Gamma i Delta.

Kategoria VOHC (ang. Variant of High Consequence), czyli wariant wysokiej konsekwencji. Obecnie nie nadano takiego statusu żadnemu ze zidentyfikowanych wariantów. Nastąpi to, jeżeli pojawi się odmiana wykazująca znacznie większą odporność, w porównaniu z wcześniej krążącymi odmianami SARS-CoV-2, na dostępne środki zapobiegawcze lub medyczne środki zaradcze.

Warianty SARS-CoV-2 – aktualizacja nomenklatury

Istnieje wiele tysięcy wariantów SARS-CoV-2, dla których nie ustanowiono spójnej nomenklatury. Każdy krajowy instytut zdrowia publicznego śledzący określone podtypy, może ustanowić własny system oznaczania. W związku z tym, aby uprościć publiczną dyskusję na temat różnych wariantów koronawirusa, pod koniec maja 2021 roku Światowa Organizacja zdrowia zaproponowała system nazewnictwa opracowany dla wariantów zainteresowania i wariantów wzbudzających obawy, każdy z nich otrzyma nazwę z alfabetu greckiego.

Najbardziej niepokojące warianty SARS-CoV-2 

Od lipca 2021 roku lista wariantów zainteresowania i budzących obawy CDC odpowiada zestawieniu WHO. Wszystkie warianty budzące obawy uległy zmianom w białku kolca – części wirusa, która przyłącza się do ludzkich komórek. Do najbardziej niepokojących odmian SARS-CoV-2 należą:

 1. Wariant Alfa (B.1.1.7), który jest nawet o 50% bardziej zakaźny niż inne, obecnie krążące odmiany SARS-CoV-2. Został wykryty W wielkiej Brytanii, rozprzestrzenił się w ponad 110 krajach i pozostawał dominującym wariantem na całym świecie do wiosny tego roku.
 2. Wariant Beta (B.1.351), który po raz pierwszy zidentyfikowano w RPA, wydaje się rozprzestrzeniać łatwiej, niż pierwotny wirus, ale nie powoduje przy tym cięższych objawów choroby COVID-19. Według Johns Hopkins University ma zdolność ponownego zarażenia osób, które chorowały na COVID-19. Niektóre terapie przeciwciałami monoklonalnymi są mniej skuteczne przeciwko temu wariantowi.
 3. Wariant Delta (B.1.617.2) po raz pierwszy został znaleziony w Indiach, gdzie doprowadził do śmiertelnej drugiej fali COVID-19, która zdewastowała kraj. Może powodować cięższe przypadki choroby niż pozostałe warianty SARS-CoV-2.
 4. Wariant Gamma (P.1) został zidentyfikowany po raz pierwszy u osób z Brazylii, które podróżowały do Japonii. Zgromadzone przez naukowców dane wskazują, że nie powoduje cięższych objawów choroby lub większej liczby przypadków śmiertelnych, niż inne odmiany koronawirusa. Niektóre terapie przeciwciałami monoklonalnym, mogą być jednak mniej skuteczne przeciwko temu wariantowi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij