Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?
Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
- Jak odróżnić od siebie przeziębienie, grypę i COVID-19?
- Jak odróżnić alergię od infekcji wirusowej?
- Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19 – różnice i podobieństwa w objawach
Specjaliści ostrzegają, że każdy może zostać zarażony nowym szczepem koronawirusa. Mamy do czynienia z nową chorobą, która nie została jeszcze do końca poznana. Nosiciel koronawirusa może przejść chorobę łagodnie, a wręcz bezobjawowo, ale dochodzi również do zgonów, najczęściej z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Osoby starsze i posiadające przewlekłe problemy zdrowotne należą do grup największego ryzyka. Bardzo ważne jest, aby wszyscy znali symptomy, na które należy uważać, gdyż chorobę COVID-19 można pomylić ze zwykłym przeziębieniem, grypą lub objawami alergii.
Jak odróżnić od siebie przeziębienie, grypę i COVID-19?
Przeziębienie, grypa i COVID-19 to choroby pochodzenia wirusowego i wszystkie z nich mają podobne drogi zakażenia. Wiele objawów może być myląca, gdyż każdy organizm będzie reagować na chorobę zupełnie inaczej. Istnieje jednak kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, aby je prawidłowo rozpoznać. Dowiedz się, jakie są różnice i podobieństwa między przeziębieniem, grypą a chorobą COVID-19.
Przeziębienie, grypa i COVID-19 – co je wywołuje?
Wszystkie trzy choroby są wywoływane przez wirusy. Przeziębienie to najłagodniejsza z nich i spowodowana jest najczęściej przez rinowirusy. Ortomyksowirusy, należące do trzech rodzajów A, B i C, powodują grypę. Wirusy typu A i B odpowiadają za grypę o ciężkim przebiegu, natomiast wirus typu C, występujący rzadko, wywołuje niegroźną infekcję.
Światowa Organizacja Zdrowia nazwała zespół objawów, które wywołuje wirus SARS-CoV-2, i nadała mu nazwę COVID-19. Akronim można rozszyfrować jako Coronavirus Disease 2019 i oznacza chorobę koronawirusową z 2019 roku.
Przeziębienie, grypa i COVID-19 – jak można się nimi zarazić?
COVID-19 jest nową chorobą – naukowcy wciąż pracują nad jej pełnym zrozumieniem. Eksperci uważają, że rozprzestrzenia się drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, mówienia. Koronawirus może zostać przeniesiony również przez kontakt (np. podawanie dłoni), a następnie „dostarczony” do organizmu np. podczas dotykania twarzy (średnio człowiek bezwiednie dotyka swojej twarzy około 100 razy dziennie).
SARS-CoV-2 to wirus, który o wiele łatwiej przenosi się z człowieka na człowieka niż wirusy przeziębienia i grypy. Dzieje się tak ze względu na brak wytworzonej odporności na niego – w odróżnieniu od wspomnianych chorób wirusowych. Można przyjąć, że przeziębieniem, grypą i wirusem SARS-CoV-2 zarazić się można w podobny sposób.
Przeziębienie, grypa czy COVID-19 – czas rozwoju choroby
Przeziębienie jest chorobą o krótkim przebiegu. Zwykle przechodzi po trzech dniach odpoczynku i leczenia, choć do pełnego wyzdrowienia dochodzi po około tygodniu. Jednak w przypadku grypy objawy pojawiają się znacznie szybciej, są intensywniejsze i trwają dłużej. Pacjent po przejściu grypy może być jeszcze długo osłabiony. Z koronawirusem jest inaczej. Uważa się, że objawy COVID-19 pojawiają się między 2. a 11. dniem po zarażeniu osoby. Średni okres inkubacji koronawirusa wynosi 5,1 dni.
Bezobjawowe przenoszenie choroby powoduje, że bardzo duża część społeczeństwa może stać się jej celem oraz że obraz chorobowy z czasem pojawi się u większości z nas. Dlatego tak ważna jest, podkreślana we wszelkich środkach masowego przekazu, izolacja, unikanie miejsc zatłoczonych oraz kwarantanna. Szacuje się, że jedna osoba zarażona SARS-CoV-2 zaraża średnio 2-2,5 zdrowych osób.
Przeziębienie, grypa i COVID-19 – grupy ryzyka
Podobnie jest z chorobą COVID-19. U większości ludzi wirus SARS-CoV-2 spowoduje łagodną infekcję. Przypadki śmiertelne dotyczą głównie osób z grup ryzyka. Osoby w starszym wieku oraz obciążone chorobami przewlekłymi (tj. astma, cukrzyca, choroby kardiologiczne, choroby nowotworowe) powinny być objęte szczególną troską.
Jak odróżnić alergię od infekcji wirusowej?
Alergia jest zespołem objawów występujących z powodu nieprawidłowej, nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z alergenem. W przypadku gdy alergen przestaje działać (np. nie występuje już w środowisku lub zostanie usunięty z diety), objawy chorobowe ustępują.
Dla alergii charakterystyczne są: katar, kichanie oraz zapalenie spojówek i łzawienie oczu, które na tę chwilę nie są istotne w przebiegu COVID-19. Alergia często wiąże się z astmą i – w przypadku kontaktu z alergenem – chorzy często odczuwają duszności podobne do tych, które wywołuje koronawirus. Wysypki i odczyny skórne występujące w przebiegu alergii kontaktowej nie występują w zakażeniu koronawirusem.
Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19 – różnice i podobieństwa w objawach
Objawy nowego szczepu koronawirusa są bardzo podobne do innych chorób układu oddechowego. Choroba COVID-19 jest najbardziej podobna do grypy. Obie charakteryzują się wysoką gorączką oraz suchym kaszlem. W przypadku alergików podobnym objawem są duszności oddechowe powstające w wyniku kontaktu z alergenem. Aktualnie rozpoczyna się okres pylenia roślin, co nie ułatwia diagnostyki COVID-19. W tym roku będzie on znacznie wcześniej ze względu na bardzo łagodną zimę i wyższe niż zazwyczaj temperatury, a wielu alergików przechodzi swoje choroby nietypowo i objawy te mogą być łudząco podobne do COVID-19.
Najtrudniejszą sytuacją diagnostyczną jest powikłanie dwóch chorób, np. alergii lub przeziębienia i COVID-19. Wtedy na podstawie symptomów opisywanych przez pacjenta będzie trudno jednoznacznie zdiagnozować chorobę. Potwierdzeniem zachorowania na COVID-19 są jedynie aktualnie wykonywane testy laboratoryjne. Opis podany przez pacjenta i badanie objawów choroby są tylko poglądowe.
Aby ułatwić identyfikację i rozróżnienie objawów chorobowych w przebiegu COVID-19, przeziębienia, grypy i alergii, postanowiliśmy zaprezentować wszystkie z nich w infografice poniżej: