chore dziecko z Azji
Ewelina Sochacka

Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

Według informacji, które podało Radio Wolna Azja (RFA, ang. Radio Free Asia), szpitale w północnych Chinach są przepełnione dziećmi, u których zdiagnozowano problemy związane z układem oddechowym – bakteryjną postać zapalenia płuc. Według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC, ang. Centers for Disease Control and Prevention) na początku listopada do szpitali w całym Pekinie trafiło ponad 3500 pacjentów. Obecnie na przyjęcie na oddział lub konsultację telefoniczną trzeba czekać nawet dobę. Nie brakuje głosów, co podkreślają tajwańskie portale informacyjne, że rodzice dzieci obawiają się tuszowania przez chińskie władze rozwoju kolejnej epidemii.

Jak do problemu odnoszą się chińskie władze?

Podczas konferencji prasowej 13 listopada Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o wzroście zachorowalności na choroby płuc o podłożu bakteryjnym wśród dzieci. Tłumaczono to przede wszystkim zniesieniem ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, a ponadto infekcjami wywoływanymi przez inne „popularne” w obecnym okresie roku patogeny, jak chociażby wirus grypy (dominujący szczep to H3N2), syncytialny wirus oddechowy RSV, bakteria Mycoplasma pneumoniae, która wywołuje zakażenie górnych dróg oddechowych, a u starszych dzieci i osób dorosłych może doprowadzić do atypowego zapalenia płuc.

Władze zapewniają także, że dołożą wszelkich starań, aby ściślej nadzorować problem związany z chorobami płuc w placówkach opieki zdrowotnej oraz wzmocnić zdolność systemów związanych z zarządzaniem pacjentami.

Reakcja WHO na sytuację w Chinach

Tydzień po konferencji Narodowej Komisji Zdrowia Chin swoje stanowisko przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia. Zwróciła się do chińskich władz z prośbą o dodatkowe informacje epidemiologiczne i kliniczne dotyczące zapaleń płuc wśród dzieci. Prośba dotyczyła również przekazania danych o obecnej sytuacji związanej z zachorowalnością wywołaną przez pozostałe patogeny (grypa, RSV, Mycoplasma pneumoniae) oraz o tym, jak wszystkie te infekcje wpływają na obciążenie szpitali w Chinach.

Światowa Organizacja Zdrowia do czasu uzyskania odpowiedzi zaleciła, aby Chińczycy poddawali się szczepieniom na grypę, zachowywali bezpieczny dystans od chorych osób, pozostali w domu, jeśli są chorzy, poddawali się testom diagnostycznym, które mogą wykryć zakażenie, nosili maseczki ochronne, regularnie i starannie myli dłonie, a także dbali o dobrą wentylację pomieszczeń, w których przebywają.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij