Szczepionki w walce z tridemią
Arkadiusz Dąbek

Obiecujący kandydat na szczepionkę przeciwko RSV

Firma Pfizer opracowała kandydata na szczepionkę przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV). Preparat przeszedł pozytywnie badania kliniczne III fazy. W grudniu 2022 roku FDA zaakceptowała wniosek dotyczący szczepionki. Oczekuje się, że zostanie on rozpatrzony do maja 2023 roku.

 

Kandydat na szczepionkę przeciwko RSV – skuteczny i bezpieczny

Tridemia, czyli jednoczesny, gwałtowny wzrost liczby infekcji wywoływanych przez wirusy grypy, SARS-CoV-2 i RSV, jest coraz wyraźniej widoczna w Polsce, ale także w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami, a rekordowej liczby zachorowań można się spodziewać w lutym oraz w marcu.

O ile przed grypą i COVID-19 możemy się chronić dzięki szczepieniom, o tyle w przypadku RSV nie ma skutecznej metody zapobiegania chorobie. Sytuacja ta może jednak wkrótce ulec zmianie, koncern Pfizer prowadzi bowiem badania nad eksperymentalną szczepionką przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (ang. Respiratory Syncytial Virus) – RSVpreF.

W grudniu 2022 roku Agencja Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) zaakceptowała do priorytetowego rozpatrzenia wniosek dotyczący szczepionki przeciwko RSV dla osób w wieku 60 lat i starszych. Prawdopodobnie FDA podejmie decyzję w tej sprawie do maja 2023 roku. Zgłoszenie opiera się na pozytywnych wynikach badań klinicznych III fazy. Szczepionka okazała się skuteczna w około 86% przypadków w zapobieganiu ciężkiemu zakażeniu, definiowanemu jako trzy lub więcej objawów, oraz w około 67% w zapobieganiu łagodniejszemu przebiegowi. Była ona dobrze tolerowana i nie budziła zastrzeżeń co do bezpieczeństwa.

Nadzieja dla seniorów na uniknięcie zakażenia

Globalne, randomizowane, podwójnie ślepe badanie oceniało skuteczność, immunogenność i bezpieczeństwo pojedynczej dawki RSVpreF u dorosłych w wieku 60 lat i starszych. Wzięło w nim udział około 37 000 uczestników, którzy otrzymali RSVpreF 120 μg lub placebo. Jeśli preparat zostanie zatwierdzony, może być pierwszą dostępną szczepionką, która pomoże zapobiegać tej powszechnej i potencjalnie zagrażającej życiu chorobie układu oddechowego. Pfizer opracowuje także szczepionkę dla ciężarnych, aby chronić również dzieci w pierwszych miesiącach ich życia.

Transmisja RSV odbywa się drogą kropelkową. Osoby zainfekowane zarażają na ogół przez 3 do 8 dni od zakażenia, choć wirus może się rozprzestrzeniać nawet do 4 tygodni po ustaniu objawów. Do zarażenia może również dojść 1 do 2 dni przed wystąpieniem jakichkolwiek symptomów.

Powiązane produkty

RSV szczególnie groźny dla niemowląt i seniorów

RSV jest wirusem wysoce zakaźnym, który infekuje drogi oddechowe. U starszych dzieci i osób dorosłych zazwyczaj wywołuje umiarkowanie nasilone objawy (zakażenie może też przebiegać bezobjawowo), są to: kaszel, katar, ból gardła, gorączka, bóle głowy. U niemowląt, osób starszych i pacjentów z zaburzeniami odporności oraz chorobami współistniejącymi może jednak prowadzić do wystąpienia ciężkiego zapalenia płuc, które z kolei może być przyczyną niewydolności oddechowej. Występują wówczas: silny kaszel, duszności, tachypnoe (zwiększona częstość oddechów), uczucie ścisku w klatce piersiowej, świszczący oddech. Taki stan wymaga leczenia szpitalnego.

Leczenie zakażenia RSV opiera się na eliminowaniu objawów (nie istnieje leczenie przyczynowe). Zazwyczaj stosuje się preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, niekiedy konieczne jest także podawanie tlenu. Antybiotyk włącza się wówczas, gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego.

  1. J. Gershman, Promising RSV Vaccine Candidate Raises Hopes, Pharmacy Times [online] https://www.pharmacytimes.com/view/promising-rsv-vaccine-candidate-raises-hopes [dostęp:] 06.01.2023.
  2. FDA Grants Priority Review to Pfizer's RSV Vaccine Candidate for Older Adults, Pharmacy Times [online] https://www.pharmacytimes.com/view/fda-grants-priority-review-to-pfizer-s-rsv-vaccine-candidate-for-older-adults [dostęp:] 06.01.2023.
  3. Pfizer Announces Positive Top-Line Data of Phase 3 Global Maternal Immunization Trial for its Bivalent Respiratory Syncytial Virus (RSV) Vaccine Candidate, Pfizer [online] https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-announces-positive-top-line-data-phase-3-global [dostęp:] 06.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij