model enterowirusa
Paulina Brożek

Enterowirusy – czym się charakteryzują i jakie wywołują choroby?

Enterowirusy to grupa wirusów odpowiedzialnych za wiele chorób zakaźnych, wywołują m.in. bostonkę, polio i żółtaczkę pokarmową. Choroby wywołane tym rodzajem wirusów zazwyczaj mają łagodny przebieg, jednak niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak się objawia i ile trwa zakażenie enterowirusem?

Enterowirusy – charakterystyka ogólna

Enterowirusy należą do małych bezosłonkowych wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowe DNA. Enterowirusy liczą ponad 100 serotypów należących do 4 gatunków rodzaju Enterovirus, rodziny Picornaviridae. Wśród najbardziej znanych enterowirusów możemy wymienić wirusy Coxsackie A, Coxsackie B oraz wirusy ECHO.

Zakażenia enterowirusami dotykają miliony osób na całym świecie, a choroby przez nie wywoływane obejmują niezwykle szerokie spektrum, począwszy od zwykłego przeziębienia, aż do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy włącznie.

Chorobotwórczość enterowirusów – jak dochodzi do zakażenia?

W Polsce zakażenia spowodowane przez enterowirusy wykazują sezonowość i dochodzi do nich najczęściej w miesiącach letnich i jesiennych. Drogą szerzenia się zakażeń jest głównie droga pokarmowa. Wirusy wnikają do organizmu przez komórki nabłonka jelitowego i intensywnie namnażają się w jelitach, skąd w dużej ilości wydalane są do środowiska zewnętrznego za pośrednictwem kału lub wymiocin. Oprócz drogi pokarmowej do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym.

Zakażenia enterowirusami są dość powszechne. Większość z nich przebiega bezobjawowo lub pod postacią ostrych chorób infekcyjnych z towarzyszącą gorączką i objawami grypopodobnymi. W zakażeniach często występują wysypki o różnej morfologii (odropodobne, różyczkopodobne, pęcherzykowate). Na ciężki przebieg choroby narażone są szczególnie noworodki i niemowlęta, których układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały.

Powiązane produkty

Objawy zakażenia enterowirusami

Herpangina (opryszczkowe zapalenie gardła) jest wywoływana głównie przez należące do enterowirusów wirusy Coxsackie z grupy A. Chorzy skarżą się na ból gardła, zaburzenia połykania z towarzyszącą gorączką. Na tylnej ścianie gardła, podniebieniu miękkim, łukach podniebiennych i języczku obecne są grudkowo-pęcherzykowe wykwity, przekształcające się później w nadżerki. Choroba trwa około tygodnia, zmiany na śluzówkach mogą być obecne przez kilka tygodni.

Wspomniane wcześniej wirusy Coxsackie z grupy A odpowiadają za występowanie tzw. choroby dłoni, stóp i ust (ang. hand, foot and mouth disease [HFMD], potocznie: bostonka). Oprócz ogólnych objawów przeziębienia (gorączka, osłabienie, brak apetytu) charakterystyczne jest występowanie pęcherzykowej osutki na błonie śluzowej jamy ustnej oraz na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp. Wysypka może być zlokalizowana również na innych częściach ciała – na pośladkach czy skórze tułowia. Zakażeniu najczęściej ulegają dzieci do 10. roku życia, uczęszczające do szkół i przedszkoli.

Enterowirusy są przyczyną ostrego krwotocznego zapalenia spojówek. Nagły początek z silnym bólem gałki ocznej, przekrwieniem spojówek, wybroczynami podspojówkowymi i zaburzeniami widzenia (światłowstręt, rozmazane widzenie, wyciek wodnisty z oka) oraz krótki czas trwania pozwalają na postawienie wstępnego rozpoznania zakażenia enterowirusem. Gorączka i objawy ogólne występują u co piątego chorego. Okres zdrowienia trwa 10 dni.

Wirusy Coxsackie z grupy B są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba objawia się wysoką gorączką z silnymi bólami głowy i gałek ocznych. Dodatkowo stwierdza się sztywność karku i światłowstręt.

Zakażenia enterowirusami mogą być przyczyną ostrego zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia. Dużo częściej chorują chłopcy i młodzi mężczyźni. Choroba zwykle rozpoczyna się infekcją górnych dróg oddechowych, w trakcie której pojawiają się bóle w klatce piersiowej, duszność, zaburzenia rytmu serca, rzadko niewydolność serca. Powikłaniem zapalenia mięśnia sercowego może być kardiomiopatia rozstrzeniowa lub zaciskające zapalenie osierdzia.

Zakażenia enterowirusami – diagnostyka

Najczęściej lekarz stawia diagnozę na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych (choroba dłoni, stóp i jamy ustnej czy herpangina) i wywiadu (sezonowość, obecność ognisk licznych zachorowań w populacji). Przeprowadzenia badań dodatkowych wymagają zwykle osoby z zakażeniem o ciężkim przebiegu, potrzebujące hospitalizacji.

W przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wykonuje się punkcję lędźwiową z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania serologiczne polegające na wykrywaniu specyficznych przeciwciał są ograniczone z powodu dużej różnorodności typów wirusów. Coraz częściej w diagnostyce zakażeń wywoływanych przez enterowirusy wykorzystuje się metody reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Dzięki tej metodzie możliwa jest identyfikacja wirusów w płynie mózgowo-rdzeniowym, krwi, moczu, wymazach z gardła.

Leczenie zakażeń enterowirusami

W przypadku zakażenia enterowirusami stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, brak jest specyficznego leczenia. Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Choroby wywoływane przez enterowirusy zazwyczaj ustępują samoistnie, nie pozostawiając powikłań. Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie mięśnia sercowego, zakażenia u noworodków i niemowląt mają dużo cięższy przebieg i wymagają leczenia szpitalnego. W tych przypadkach obserwuje się dużo większe ryzyko powikłań. Antybiotyki w leczeniu zakażeń wirusowych są nieskuteczne.

Enterowirusy – profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu enterowirusami jest odpowiednia profilaktyka. Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, przede wszystkim mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po zmianie pieluszki u dziecka. Unikanie bliskiego kontaktu (przytulania, całowania) z osobami chorymi. Nie bez znaczenia jest również dezynfekowanie skażonych powierzchni (np. blaty szafek, stolików, poręcze krzeseł), szczególnie w placówkach, w których przebywają dzieci (przedszkola, szkoły).

  1. M. Szczepańska-Putz, Wysypki w przebiegu chorób zakaźnych [w:] Pediatria, pod red. W. Kawalec, R. Grendy, M. Kulusa, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
  2. J. Popielska, M. Marczyńska, Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych, „Pediatria po Dyplomie”, nr 1 2016.
  3. M. Wieczorek, Autoreferat, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl