Kłucie w klatce piersiowej — przyczyny i rozpoznanie
Michał Posmykiewicz

Kłucie w klatce piersiowej — przyczyny i rozpoznanie

Każdy człowiek czasami odczuwa nieprzyjemne dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej. Niekiedy ból jest niewielki, powodujący lekki dyskomfort. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bywa naprawdę silny i często uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie. Kłucie zazwyczaj występuje w okolicy serca, w lewym boku klatki piersiowej bądź w mostku. 

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej jest bardzo dużo. Część z nich związana bywa z chorobami serca i układu krążenia, a pozostałe z chorobami układu oddechowego czy pokarmowego. 

Nerwoból — jedna z przyczyn kłucia w klatce piersiowej

Nerwoból jest niegroźny dla zdrowia i życia. Zdarza się, że pojawia się u zupełnie zdrowych ludzi. Wtedy kłucie w klatce piersiowej nasila się przy wdechu. Zdecydowanie mniejsze dolegliwości odczuwane są przy wydmuchiwaniu powietrza z dróg oddechowych. Taki rodzaj kłucia w klatce piersiowej ustępuje samoistnie po kilku bądź kilkunastu minutach. Niekiedy występuje kilka razy w ciągu tego samego dnia. Może być obecny zarówno u ludzi dorosłych, młodzieży czy dzieci, które zgłaszają wtedy rodzicom „kłucie serca”.

Czasem nerwoból pojawia się na skutek zapalenia (między innymi w przebiegu półpaśca) oraz ucisku nerwów w kręgosłupie. W takiej sytuacji ból nasila się zwykle w czasie dotyku wzdłuż przebiegu nerwu.

Kłucie w klatce piersiowej symptomem zawału serca

Ból zawałowy charakteryzuje się tym, że ma charakter gniotący, czasami opisywany jest też jako piekący i ściskający. Pacjent skarży się również na kłucie w mostku oraz w okolicy serca. Jest to dolegliwość zamostkowa, często promieniująca do lewej ręki, żuchwy, ramion, łokci i nadbrzusza. Osoba chora odczuwa także duszność, występuje zimny pot, osłabienie. Ból w klatce piersiowej nie jest uzależniony od fazy oddechu — jest taki sam zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. 

Zator tętnicy płucnej przyczyną kłucia w klatce piersiowej

W przebiegu zatoru tętnicy płucnej pacjent odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Często jest tak silny, że nie może normalnie funkcjonować. Bólowi zwykle towarzyszy duszność czy kaszel z krwiopluciem. Zatorowość płucna, podobnie jak zawał serca wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Refluks żołądkowo-przełykowy powodujący kłucie

W czasie refluksu żołądkowo-przełykowego pacjent odczuwa kłucie w mostku. Ból ma zwykle charakter piekący (charakterystyczne uczucie pieczenia, czyli zgagi) i gniotący. Zdarza się, że promieniuje do pleców. Zazwyczaj dolegliwości nasilają się po zjedzeniu przez chorego obfitego posiłku, przy pochylaniu się do przodu oraz w pozycji leżącej. 

Choroby układu oddechowego — zapalenie płuc, zapalenie opłucnej powodem kłucia w klatce piersiowej

Podczas zapalenia płuc pacjent może odczuwać kłucie w klatce piersiowej z lewej strony i lewym boku, ale niekiedy również po stronie prawej lub centralnie. Pacjent ma produktywny, wilgotny kaszel, często też zaczyna gorączkować. Kłucie w klatce piersiowej może też być spowodowane zapaleniem opłucnej. W tej sytuacji ból zazwyczaj jest jednostronny, promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Ma charakter ostry, kłujący. Często kłucie nasila się przy wdechu, w czasie kaszlu i ruchów tułowia. Staje się mniejszy po położeniu się na bolącym boku.

Zmiany kostno-stawowe kolejną przyczyną kłucia w klatce piersiowej

Czasami kłucie w lewym lub prawym boku klatki piersiowej ma związek ze stanami zapalnymi stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, ale też z urazami. W takiej sytuacji ból zazwyczaj nasila się przy jej dotykaniu bądź ruchach. 

Inne przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej może być znacznie więcej. Niekiedy powoduje je też choroba wrzodowa, kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie osierdzia. Czasem dolegliwość ta ma charakter nerwicowy. 

Jakie badania są wykonywane, aby zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce piersiowej?

Do postawienia właściwej diagnozy potrzebny jest dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości (od jak dawna obecne jest kłucie w klatce piersiowej, czy istnieją czynniki, które nasilają lub zmniejszają uciążliwe dla pacjenta dolegliwości, czy kłuciu towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład kaszel czy gorączka) oraz szczegółowe badanie fizykalne. Następnie w zależności od podejrzeń lekarz podejmuje decyzję o zleceniu właściwych badań dodatkowych.

Do rozpoznania przyczyny kłucia w klatce piersiowej niezbędne może okazać się wykonanie badania EKG oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej. Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania bardziej dokładnych badań obrazowych, do których zalicza się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Zdarza się też, że konieczne jest badanie endoskopowe, np. gastroskopia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników lekarz może postawić właściwą diagnozę i zalecić dalsze postępowanie.

Każde powtarzające się kłucie w klatce piersiowej wymaga konsultacji medycznej, aby ustalić przyczynę dolegliwości. W przypadku ostrego bólu należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij