Kłucie w klatce piersiowej — przyczyny i rozpoznanie
Michał Posmykiewicz

Kłucie w klatce piersiowej — przyczyny i rozpoznanie

Każdy człowiek czasami odczuwa nieprzyjemne dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej. Niekiedy ból jest niewielki, powodujący lekki dyskomfort. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bywa naprawdę silny i często uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie. Kłucie zazwyczaj występuje w okolicy serca, w lewym boku klatki piersiowej bądź w mostku. 

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej jest bardzo dużo. Część z nich związana bywa z chorobami serca i układu krążenia, a pozostałe z chorobami układu oddechowego czy pokarmowego. 

Nerwoból — jedna z przyczyn kłucia w klatce piersiowej

Nerwoból jest niegroźny dla zdrowia i życia. Zdarza się, że pojawia się u zupełnie zdrowych ludzi. Wtedy kłucie w klatce piersiowej nasila się przy wdechu. Zdecydowanie mniejsze dolegliwości odczuwane są przy wydmuchiwaniu powietrza z dróg oddechowych. Taki rodzaj kłucia w klatce piersiowej ustępuje samoistnie po kilku bądź kilkunastu minutach. Niekiedy występuje kilka razy w ciągu tego samego dnia. Może być obecny zarówno u ludzi dorosłych, młodzieży czy dzieci, które zgłaszają wtedy rodzicom „kłucie serca”.

Czasem nerwoból pojawia się na skutek zapalenia (między innymi w przebiegu półpaśca) oraz ucisku nerwów w kręgosłupie. W takiej sytuacji ból nasila się zwykle w czasie dotyku wzdłuż przebiegu nerwu.

Kłucie w klatce piersiowej symptomem zawału serca

Ból zawałowy charakteryzuje się tym, że ma charakter gniotący, czasami opisywany jest też jako piekący i ściskający. Pacjent skarży się również na kłucie w mostku oraz w okolicy serca. Jest to dolegliwość zamostkowa, często promieniująca do lewej ręki, żuchwy, ramion, łokci i nadbrzusza. Osoba chora odczuwa także duszność, występuje zimny pot, osłabienie. Ból w klatce piersiowej nie jest uzależniony od fazy oddechu — jest taki sam zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. 

Zator tętnicy płucnej przyczyną kłucia w klatce piersiowej

W przebiegu zatoru tętnicy płucnej pacjent odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Często jest tak silny, że nie może normalnie funkcjonować. Bólowi zwykle towarzyszy duszność czy kaszel z krwiopluciem. Zatorowość płucna, podobnie jak zawał serca wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Refluks żołądkowo-przełykowy powodujący kłucie

W czasie refluksu żołądkowo-przełykowego pacjent odczuwa kłucie w mostku. Ból ma zwykle charakter piekący (charakterystyczne uczucie pieczenia, czyli zgagi) i gniotący. Zdarza się, że promieniuje do pleców. Zazwyczaj dolegliwości nasilają się po zjedzeniu przez chorego obfitego posiłku, przy pochylaniu się do przodu oraz w pozycji leżącej. 

Choroby układu oddechowego — zapalenie płuc, zapalenie opłucnej powodem kłucia w klatce piersiowej

Podczas zapalenia płuc pacjent może odczuwać kłucie w klatce piersiowej z lewej strony i lewym boku, ale niekiedy również po stronie prawej lub centralnie. Pacjent ma produktywny, wilgotny kaszel, często też zaczyna gorączkować. Kłucie w klatce piersiowej może też być spowodowane zapaleniem opłucnej. W tej sytuacji ból zazwyczaj jest jednostronny, promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Ma charakter ostry, kłujący. Często kłucie nasila się przy wdechu, w czasie kaszlu i ruchów tułowia. Staje się mniejszy po położeniu się na bolącym boku.

Zmiany kostno-stawowe kolejną przyczyną kłucia w klatce piersiowej

Czasami kłucie w lewym lub prawym boku klatki piersiowej ma związek ze stanami zapalnymi stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, ale też z urazami. W takiej sytuacji ból zazwyczaj nasila się przy jej dotykaniu bądź ruchach. 

Inne przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej może być znacznie więcej. Niekiedy powoduje je też choroba wrzodowa, kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie osierdzia. Czasem dolegliwość ta ma charakter nerwicowy. 

Jakie badania są wykonywane, aby zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce piersiowej?

Do postawienia właściwej diagnozy potrzebny jest dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości (od jak dawna obecne jest kłucie w klatce piersiowej, czy istnieją czynniki, które nasilają lub zmniejszają uciążliwe dla pacjenta dolegliwości, czy kłuciu towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład kaszel czy gorączka) oraz szczegółowe badanie fizykalne. Następnie w zależności od podejrzeń lekarz podejmuje decyzję o zleceniu właściwych badań dodatkowych.

Do rozpoznania przyczyny kłucia w klatce piersiowej niezbędne może okazać się wykonanie badania EKG oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej. Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania bardziej dokładnych badań obrazowych, do których zalicza się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Zdarza się też, że konieczne jest badanie endoskopowe, np. gastroskopia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników lekarz może postawić właściwą diagnozę i zalecić dalsze postępowanie.

Każde powtarzające się kłucie w klatce piersiowej wymaga konsultacji medycznej, aby ustalić przyczynę dolegliwości. W przypadku ostrego bólu należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Chromanie przestankowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

  Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij