×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kłucie w klatce piersiowej — przyczyny i rozpoznanie

Każdy człowiek czasami odczuwa nieprzyjemne dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej. Niekiedy ból jest niewielki, powodujący lekki dyskomfort. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bywa naprawdę silny i często uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie. Kłucie zazwyczaj występuje w okolicy serca, w lewym boku klatki piersiowej bądź w mostku. 

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej jest bardzo dużo. Część z nich związana bywa z chorobami serca i układu krążenia, a pozostałe z chorobami układu oddechowego czy pokarmowego. 

Nerwoból — jedna z przyczyn kłucia w klatce piersiowej

Nerwoból jest niegroźny dla zdrowia i życia. Zdarza się, że pojawia się u zupełnie zdrowych ludzi. Wtedy kłucie w klatce piersiowej nasila się przy wdechu. Zdecydowanie mniejsze dolegliwości odczuwane są przy wydmuchiwaniu powietrza z dróg oddechowych. Taki rodzaj kłucia w klatce piersiowej ustępuje samoistnie po kilku bądź kilkunastu minutach. Niekiedy występuje kilka razy w ciągu tego samego dnia. Może być obecny zarówno u ludzi dorosłych, młodzieży czy dzieci, które zgłaszają wtedy rodzicom „kłucie serca”.

Czasem nerwoból pojawia się na skutek zapalenia (między innymi w przebiegu półpaśca) oraz ucisku nerwów w kręgosłupie. W takiej sytuacji ból nasila się zwykle w czasie dotyku wzdłuż przebiegu nerwu.

Kłucie w klatce piersiowej symptomem zawału serca

Ból zawałowy charakteryzuje się tym, że ma charakter gniotący, czasami opisywany jest też jako piekący i ściskający. Pacjent skarży się również na kłucie w mostku oraz w okolicy serca. Jest to dolegliwość zamostkowa, często promieniująca do lewej ręki, żuchwy, ramion, łokci i nadbrzusza. Osoba chora odczuwa także duszność, występuje zimny pot, osłabienie. Ból w klatce piersiowej nie jest uzależniony od fazy oddechu — jest taki sam zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. 

Zator tętnicy płucnej przyczyną kłucia w klatce piersiowej

W przebiegu zatoru tętnicy płucnej pacjent odczuwa silny ból w klatce piersiowej. Często jest tak silny, że nie może normalnie funkcjonować. Bólowi zwykle towarzyszy duszność czy kaszel z krwiopluciem. Zatorowość płucna, podobnie jak zawał serca wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Refluks żołądkowo-przełykowy powodujący kłucie

W czasie refluksu żołądkowo-przełykowego pacjent odczuwa kłucie w mostku. Ból ma zwykle charakter piekący (charakterystyczne uczucie pieczenia, czyli zgagi) i gniotący. Zdarza się, że promieniuje do pleców. Zazwyczaj dolegliwości nasilają się po zjedzeniu przez chorego obfitego posiłku, przy pochylaniu się do przodu oraz w pozycji leżącej. 

Choroby układu oddechowego — zapalenie płuc, zapalenie opłucnej powodem kłucia w klatce piersiowej

Podczas zapalenia płuc pacjent może odczuwać kłucie w klatce piersiowej z lewej strony i lewym boku, ale niekiedy również po stronie prawej lub centralnie. Pacjent ma produktywny, wilgotny kaszel, często też zaczyna gorączkować. Kłucie w klatce piersiowej może też być spowodowane zapaleniem opłucnej. W tej sytuacji ból zazwyczaj jest jednostronny, promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Ma charakter ostry, kłujący. Często kłucie nasila się przy wdechu, w czasie kaszlu i ruchów tułowia. Staje się mniejszy po położeniu się na bolącym boku.

Zmiany kostno-stawowe kolejną przyczyną kłucia w klatce piersiowej

Czasami kłucie w lewym lub prawym boku klatki piersiowej ma związek ze stanami zapalnymi stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, ale też z urazami. W takiej sytuacji ból zazwyczaj nasila się przy jej dotykaniu bądź ruchach. 

Inne przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Przyczyn kłucia w klatce piersiowej może być znacznie więcej. Niekiedy powoduje je też choroba wrzodowa, kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie osierdzia. Czasem dolegliwość ta ma charakter nerwicowy. 

Jakie badania są wykonywane, aby zdiagnozować przyczynę kłucia w klatce piersiowej?

Do postawienia właściwej diagnozy potrzebny jest dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości (od jak dawna obecne jest kłucie w klatce piersiowej, czy istnieją czynniki, które nasilają lub zmniejszają uciążliwe dla pacjenta dolegliwości, czy kłuciu towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład kaszel czy gorączka) oraz szczegółowe badanie fizykalne. Następnie w zależności od podejrzeń lekarz podejmuje decyzję o zleceniu właściwych badań dodatkowych.

Do rozpoznania przyczyny kłucia w klatce piersiowej niezbędne może okazać się wykonanie badania EKG oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej. Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania bardziej dokładnych badań obrazowych, do których zalicza się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Zdarza się też, że konieczne jest badanie endoskopowe, np. gastroskopia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników lekarz może postawić właściwą diagnozę i zalecić dalsze postępowanie.

Każde powtarzające się kłucie w klatce piersiowej wymaga konsultacji medycznej, aby ustalić przyczynę dolegliwości. W przypadku ostrego bólu należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.


Podziel się: