Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego
Joanna Orzeł

Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego

Amla, określana także jako agrest indyjski lub liściokwiat garbnikowy, od lat jest wykorzystywana w kuchni indyjskiej oraz ajurwedzie – tradycyjnej medycynie hinduskiej. Preparaty z amlą to głównie kosmetyki do włosów, ale też suplementy diety wspierające trawienie oraz środki spożywcze zaliczane do popularnych superfoods. Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu amli. 

Medycyna alternatywna czy tradycyjna jest nieodzowną częścią każdej z kultur. Wraz ze wzrostem społeczeństwa rozwija się bowiem potrzeba uzdrawiania błahych i poważnych schorzeń. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej, hinduskiej (ajurwedy), szamani lub bardziej lokalne, a nieco zapomniane szeptuchy korzystają z doświadczeń przodków i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Odwołują się do specyfików pochodzenia naturalnego, które z powodzeniem wykorzystują do uzdrawiania. Postęp nauki sprawił, że dysponujemy narzędziami i wiedzą, która umożliwia analizę owych specyfików i weryfikację ich prozdrowotnych właściwości. Badania kliniczne umożliwiają odróżnienie efektu terapeutycznego od efektu placebo. Co więcej, poznanie konkretnych substancji (lub ich połączeń), które są odpowiedzialne za efekt terapeutyczny danego medykamentu lub zioła może przyczynić się do opracowania nowoczesnego leku. W przypadku ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych czy interakcji z innymi substancjami leczniczymi zdobyte przez naukowców informacje mogą ratować życie. Jedną z roślin poddawanych tego typu badaniom jest amla – agrest indyjski. Jakie ma właściwości? Na co pomoże? Kto nie powinien jej stosować?

Amla – co to za roślina? 

Amla jest rośliną pochodzącą z Azji, a dokładniej z Półwyspu Indyjskiego, gdzie uprawiana jest od wieków. Jej łacińska nazwa to Phyllanthus emblica, wersja angielska Indian gooseberry (agrest indyjski), natomiast w języku polskim nazywa się ją liściokiwatem garbnikowym.  

Amla jest drzewem, które owocuje dając niewielkie zielono-żółte owoce. Wyglądem przypominają nieco agrest, jednak posiadają w swoim środku jedną pestkę. Smak owoców liściokwiatu garbnikowego opisywany jest jako kwaśno-gorzko-cierpki.  

Owoce tej rośliny wykorzystuje się w kuchni hinduskiej między innymi do przygotowania tradycyjnej potrawy z soczewicy o nazwie dal oraz kandyzowanej przekąski. Praktycy tradycyjnej medycyny hinduskiej – ajurwedy wykorzystują wszystkie części amli do przygotowania licznych preparatów, których głównym zastosowaniem jest nadanie przyjmującemu witalności. 

Amla jest również rośliną o znaczeniu religijno-kulturowym, ważnym dla buddystów. 

Amla (agrest indyjski) i jej właściwości oraz zastosowanie 

Jak większość roślin stosowanych przez praktyków tradycyjnej medycyny i amla doczekała się badań poświęconych jej właściwościom. Wykazano, że jest bogata w witaminę C (stąd z pewnością jej kwaśny smak) oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne) i przeciwzapalne. Pilotażowe badania nad jej potencjalnym stosowaniem jako środek wspomagający w tradycyjnej medycynie wykazały, że wspomaga organizm podczas zgagi, może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe i wzmacniające system immunologiczny oraz pracę serca.  

Amla jest również czynnikiem, który może opóźnić starzenie się naszego organizmu. Dokładniej pozytywnie wpływa na kondycję: skóry (hamując rozpad kolagenu), włosów (wzmacniając i hamując proces wypadania) oraz wzroku (chroni przed spowodowanym wiekiem zwyrodnieniem lamki żółtej). 

Amla na włosy 

Preparaty z agrestu indyjskiego (w postaci proszku lub olejku) są często stosowane przez mieszkańców Azji w celu polepszenia kondycji włosów. Jak wspomniano, amla ma potencjał hamowania wypadania włosów. Jej składniki aktywne wchodzą w interakcję z enzymami odpowiedzialnymi za ten proces, powodując zahamowanie ich działalności. Amla wmasowana w skórę głowy odżywia ją oraz wzmacnia cebulki włosów. Działa przeciwłupieżowo. Może opóźnić pojawienie się siwych włosów. Pogłębia kolor nadawany włosom podczas użycia innego naturalnego preparatu – henny. Działanie na siwe włosy oraz podczas farbowania henną z amlą polega na tym, że roślina ta naturalnie je przyciemnia. Pomaga okiełznać rozdwojone końcówki. Osoby z kręconymi włosami mogą stosować maskę ze sproszkowanym agrestem indyjskim w calu wydobycia skrętu. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C i związane z tym niskie pH jej nadmierne stosowanie może przesuszyć zarówno skórę głowy, jak i włosy. 

Przeczytaj: Czym jest henna i jakie ma właściwości?

Amla na odchudzanie 

Wbrew opiniom, które można przeczytać w Internecie, amla nie jest spalaczem tłuszczu. Nie można jednak powiedzieć, że jej suplementacja nie przyczyni się do walki z niechcianymi kilogramami. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach oraz na ludziach wykazano, że odpowiednio dobrana dawka amli wpływa na regulację poziomu cukru we krwi zarówno w czasie postu, jak i po spożyciu posiłku. Takie działanie może wspomóc nas w walce z napadami głodu związanymi z wahaniami poziomu glukozy we krwi.  

Przeczytaj: Dlaczego nadmierny apetyt wiąże się z poziomem glukozy?

Powiązane produkty

Amla – gdzie kupić, cena, w jakiej formie? 

Ze względu na azjatyckie pochodzenie trudno będzie nam kupić amlę w jej nieprzetworzonej postaci – małych zielonych owoców. Najczęstsze postaci, w jakich jest sprzedawana, to proszek (sproszkowane owoce), olejek (ekstrakt z owoców w oleju roślinnym) lub sok. Na ryku dostępne są również suplementy diety zwierające amlę w postaci tabletek lub kapsułek. Znajdziemy także preparaty, w których amla jest tylko jednym z komponentów, jak: henna, toniki, wcierki czy szampony do włosów oraz inne kosmetyki o naturalnym składzie.  

Ceny preparatów zawierających liściokwiat garbnikowy są zróżnicowane w zależności od postaci. Zakup proszku to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 g, w zależności od producenta. W przypadku olejków amli lub z amlą również zależnie od producenta i składu kwoty wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 ml.  

Preparaty zawierające amlę znajdziemy w sklepach zielarskich, u dostawców internetowych, ale również na aptecznych półkach. 

Amla – wskazania i przeciwwskazania 

Właściwości liściokwiatu garbnikowego powodują, że nasz organizm się wzmacnia. Jej użycie może przynieść benefity osobom cierpiącym na zgagę czy problemy związane z nieregularnym poziomem glukozy we krwi. Również ci, którzy chcieliby wzmocnić kondycję swoich włosów lub cery, mogą rozważyć regularne stosowanie amli i jej preparatów.  

Jak w przypadku każdej suplementacji odpowiednią do swoich potrzeb dawkę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.  

Nie zaleca się stosowania amli osobom zmagającym się z problemami krzepliwości krwi. Jest to roślina, która zmniejsza tę zdolność, przez co osoby szczególnie wrażliwe mogą być narażone na krwotoki. Z tego samego powodu podczas przygotowania do zabiegów operacyjnych używanie preparatów z amlą powinno być zaprzestane. Ze względu na brak badań osoby w ciąży, karmiące piersią oraz starające się o dziecko również nie powinny jej stosować. Ze względu ingerencję w gospodarkę glukozą cukrzycy nie powinni stosować amli bez nadzoru lekarza prowadzącego.
 1. M. Krishnaveni, S. Mirunalini, Therapeutic potential of Phyllanthus emblica (amla): the ayurvedic wonder, Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology, 21 (1) 2010 
 2. M. Majeed, i in., Standardized Emblica officinalis fruit extract inhibited the activities of α-amylase, α-glucosidase, and dipeptidyl peptidase-4 and displayed antioxidant potential. Journal of Science of Food and Agriculture 30 100(2) 2020 
 3. P. Mayachiew, S. Devahastin, Antimicrobial and antioxidant activities of Indian gooseberry and galangal extracts, LWT - Food Science and Technology, 41 (7) 2008 
 4. T. Zhao, Anticancer Properties of Phyllanthus emblica (Indian Gooseberry), Dietary Polyphenols and Their Effects on Cell Biochemistry and Pathophysiology 2014, Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2015 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

  Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij