Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego
Joanna Orzeł

Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego

Amla, określana także jako agrest indyjski lub liściokwiat garbnikowy, od lat jest wykorzystywana w kuchni indyjskiej oraz ajurwedzie – tradycyjnej medycynie hinduskiej. Preparaty z amlą to głównie kosmetyki do włosów, ale też suplementy diety wspierające trawienie oraz środki spożywcze zaliczane do popularnych superfoods. Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu amli. 

Medycyna alternatywna czy tradycyjna jest nieodzowną częścią każdej z kultur. Wraz ze wzrostem społeczeństwa rozwija się bowiem potrzeba uzdrawiania błahych i poważnych schorzeń. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej, hinduskiej (ajurwedy), szamani lub bardziej lokalne, a nieco zapomniane szeptuchy korzystają z doświadczeń przodków i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Odwołują się do specyfików pochodzenia naturalnego, które z powodzeniem wykorzystują do uzdrawiania. Postęp nauki sprawił, że dysponujemy narzędziami i wiedzą, która umożliwia analizę owych specyfików i weryfikację ich prozdrowotnych właściwości. Badania kliniczne umożliwiają odróżnienie efektu terapeutycznego od efektu placebo. Co więcej, poznanie konkretnych substancji (lub ich połączeń), które są odpowiedzialne za efekt terapeutyczny danego medykamentu lub zioła może przyczynić się do opracowania nowoczesnego leku. W przypadku ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych czy interakcji z innymi substancjami leczniczymi zdobyte przez naukowców informacje mogą ratować życie. Jedną z roślin poddawanych tego typu badaniom jest amla – agrest indyjski. Jakie ma właściwości? Na co pomoże? Kto nie powinien jej stosować?

Amla – co to za roślina? 

Amla jest rośliną pochodzącą z Azji, a dokładniej z Półwyspu Indyjskiego, gdzie uprawiana jest od wieków. Jej łacińska nazwa to Phyllanthus emblica, wersja angielska Indian gooseberry (agrest indyjski), natomiast w języku polskim nazywa się ją liściokiwatem garbnikowym.  

Amla jest drzewem, które owocuje dając niewielkie zielono-żółte owoce. Wyglądem przypominają nieco agrest, jednak posiadają w swoim środku jedną pestkę. Smak owoców liściokwiatu garbnikowego opisywany jest jako kwaśno-gorzko-cierpki.  

Owoce tej rośliny wykorzystuje się w kuchni hinduskiej między innymi do przygotowania tradycyjnej potrawy z soczewicy o nazwie dal oraz kandyzowanej przekąski. Praktycy tradycyjnej medycyny hinduskiej – ajurwedy wykorzystują wszystkie części amli do przygotowania licznych preparatów, których głównym zastosowaniem jest nadanie przyjmującemu witalności. 

Amla jest również rośliną o znaczeniu religijno-kulturowym, ważnym dla buddystów. 

Amla (agrest indyjski) i jej właściwości oraz zastosowanie 

Jak większość roślin stosowanych przez praktyków tradycyjnej medycyny i amla doczekała się badań poświęconych jej właściwościom. Wykazano, że jest bogata w witaminę C (stąd z pewnością jej kwaśny smak) oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne) i przeciwzapalne. Pilotażowe badania nad jej potencjalnym stosowaniem jako środek wspomagający w tradycyjnej medycynie wykazały, że wspomaga organizm podczas zgagi, może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe i wzmacniające system immunologiczny oraz pracę serca.  

Amla jest również czynnikiem, który może opóźnić starzenie się naszego organizmu. Dokładniej pozytywnie wpływa na kondycję: skóry (hamując rozpad kolagenu), włosów (wzmacniając i hamując proces wypadania) oraz wzroku (chroni przed spowodowanym wiekiem zwyrodnieniem lamki żółtej). 

Amla na włosy 

Preparaty z agrestu indyjskiego (w postaci proszku lub olejku) są często stosowane przez mieszkańców Azji w celu polepszenia kondycji włosów. Jak wspomniano, amla ma potencjał hamowania wypadania włosów. Jej składniki aktywne wchodzą w interakcję z enzymami odpowiedzialnymi za ten proces, powodując zahamowanie ich działalności. Amla wmasowana w skórę głowy odżywia ją oraz wzmacnia cebulki włosów. Działa przeciwłupieżowo. Może opóźnić pojawienie się siwych włosów. Pogłębia kolor nadawany włosom podczas użycia innego naturalnego preparatu – henny. Działanie na siwe włosy oraz podczas farbowania henną z amlą polega na tym, że roślina ta naturalnie je przyciemnia. Pomaga okiełznać rozdwojone końcówki. Osoby z kręconymi włosami mogą stosować maskę ze sproszkowanym agrestem indyjskim w calu wydobycia skrętu. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C i związane z tym niskie pH jej nadmierne stosowanie może przesuszyć zarówno skórę głowy, jak i włosy. 

Przeczytaj: Czym jest henna i jakie ma właściwości?

Amla na odchudzanie 

Wbrew opiniom, które można przeczytać w Internecie, amla nie jest spalaczem tłuszczu. Nie można jednak powiedzieć, że jej suplementacja nie przyczyni się do walki z niechcianymi kilogramami. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach oraz na ludziach wykazano, że odpowiednio dobrana dawka amli wpływa na regulację poziomu cukru we krwi zarówno w czasie postu, jak i po spożyciu posiłku. Takie działanie może wspomóc nas w walce z napadami głodu związanymi z wahaniami poziomu glukozy we krwi.  

Przeczytaj: Dlaczego nadmierny apetyt wiąże się z poziomem glukozy?

Powiązane produkty

Amla – gdzie kupić, cena, w jakiej formie? 

Ze względu na azjatyckie pochodzenie trudno będzie nam kupić amlę w jej nieprzetworzonej postaci – małych zielonych owoców. Najczęstsze postaci, w jakich jest sprzedawana, to proszek (sproszkowane owoce), olejek (ekstrakt z owoców w oleju roślinnym) lub sok. Na ryku dostępne są również suplementy diety zwierające amlę w postaci tabletek lub kapsułek. Znajdziemy także preparaty, w których amla jest tylko jednym z komponentów, jak: henna, toniki, wcierki czy szampony do włosów oraz inne kosmetyki o naturalnym składzie.  

Ceny preparatów zawierających liściokwiat garbnikowy są zróżnicowane w zależności od postaci. Zakup proszku to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 g, w zależności od producenta. W przypadku olejków amli lub z amlą również zależnie od producenta i składu kwoty wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 ml.  

Preparaty zawierające amlę znajdziemy w sklepach zielarskich, u dostawców internetowych, ale również na aptecznych półkach. 

Amla – wskazania i przeciwwskazania 

Właściwości liściokwiatu garbnikowego powodują, że nasz organizm się wzmacnia. Jej użycie może przynieść benefity osobom cierpiącym na zgagę czy problemy związane z nieregularnym poziomem glukozy we krwi. Również ci, którzy chcieliby wzmocnić kondycję swoich włosów lub cery, mogą rozważyć regularne stosowanie amli i jej preparatów.  

Jak w przypadku każdej suplementacji odpowiednią do swoich potrzeb dawkę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.  

Nie zaleca się stosowania amli osobom zmagającym się z problemami krzepliwości krwi. Jest to roślina, która zmniejsza tę zdolność, przez co osoby szczególnie wrażliwe mogą być narażone na krwotoki. Z tego samego powodu podczas przygotowania do zabiegów operacyjnych używanie preparatów z amlą powinno być zaprzestane. Ze względu na brak badań osoby w ciąży, karmiące piersią oraz starające się o dziecko również nie powinny jej stosować. Ze względu ingerencję w gospodarkę glukozą cukrzycy nie powinni stosować amli bez nadzoru lekarza prowadzącego.
  1. M. Krishnaveni, S. Mirunalini, Therapeutic potential of Phyllanthus emblica (amla): the ayurvedic wonder, Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology, 21 (1) 2010 
  2. M. Majeed, i in., Standardized Emblica officinalis fruit extract inhibited the activities of α-amylase, α-glucosidase, and dipeptidyl peptidase-4 and displayed antioxidant potential. Journal of Science of Food and Agriculture 30 100(2) 2020 
  3. P. Mayachiew, S. Devahastin, Antimicrobial and antioxidant activities of Indian gooseberry and galangal extracts, LWT - Food Science and Technology, 41 (7) 2008 
  4. T. Zhao, Anticancer Properties of Phyllanthus emblica (Indian Gooseberry), Dietary Polyphenols and Their Effects on Cell Biochemistry and Pathophysiology 2014, Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2015 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl