Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego
Joanna Orzeł

Amla (liściokwiat garbnikowy) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie agrestu indyjskiego

Amla, określana także jako agrest indyjski lub liściokwiat garbnikowy, od lat jest wykorzystywana w kuchni indyjskiej oraz ajurwedzie – tradycyjnej medycynie hinduskiej. Preparaty z amlą to głównie kosmetyki do włosów, ale też suplementy diety wspierające trawienie oraz środki spożywcze zaliczane do popularnych superfoods. Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu amli. 

Medycyna alternatywna czy tradycyjna jest nieodzowną częścią każdej z kultur. Wraz ze wzrostem społeczeństwa rozwija się bowiem potrzeba uzdrawiania błahych i poważnych schorzeń. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej, hinduskiej (ajurwedy), szamani lub bardziej lokalne, a nieco zapomniane szeptuchy korzystają z doświadczeń przodków i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Odwołują się do specyfików pochodzenia naturalnego, które z powodzeniem wykorzystują do uzdrawiania. Postęp nauki sprawił, że dysponujemy narzędziami i wiedzą, która umożliwia analizę owych specyfików i weryfikację ich prozdrowotnych właściwości. Badania kliniczne umożliwiają odróżnienie efektu terapeutycznego od efektu placebo. Co więcej, poznanie konkretnych substancji (lub ich połączeń), które są odpowiedzialne za efekt terapeutyczny danego medykamentu lub zioła może przyczynić się do opracowania nowoczesnego leku. W przypadku ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych czy interakcji z innymi substancjami leczniczymi zdobyte przez naukowców informacje mogą ratować życie. Jedną z roślin poddawanych tego typu badaniom jest amla – agrest indyjski. Jakie ma właściwości? Na co pomoże? Kto nie powinien jej stosować?

Amla – co to za roślina? 

Amla jest rośliną pochodzącą z Azji, a dokładniej z Półwyspu Indyjskiego, gdzie uprawiana jest od wieków. Jej łacińska nazwa to Phyllanthus emblica, wersja angielska Indian gooseberry (agrest indyjski), natomiast w języku polskim nazywa się ją liściokiwatem garbnikowym.  

Amla jest drzewem, które owocuje dając niewielkie zielono-żółte owoce. Wyglądem przypominają nieco agrest, jednak posiadają w swoim środku jedną pestkę. Smak owoców liściokwiatu garbnikowego opisywany jest jako kwaśno-gorzko-cierpki.  

Owoce tej rośliny wykorzystuje się w kuchni hinduskiej między innymi do przygotowania tradycyjnej potrawy z soczewicy o nazwie dal oraz kandyzowanej przekąski. Praktycy tradycyjnej medycyny hinduskiej – ajurwedy wykorzystują wszystkie części amli do przygotowania licznych preparatów, których głównym zastosowaniem jest nadanie przyjmującemu witalności. 

Amla jest również rośliną o znaczeniu religijno-kulturowym, ważnym dla buddystów. 

Amla (agrest indyjski) i jej właściwości oraz zastosowanie 

Jak większość roślin stosowanych przez praktyków tradycyjnej medycyny i amla doczekała się badań poświęconych jej właściwościom. Wykazano, że jest bogata w witaminę C (stąd z pewnością jej kwaśny smak) oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne) i przeciwzapalne. Pilotażowe badania nad jej potencjalnym stosowaniem jako środek wspomagający w tradycyjnej medycynie wykazały, że wspomaga organizm podczas zgagi, może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe i wzmacniające system immunologiczny oraz pracę serca.  

Amla jest również czynnikiem, który może opóźnić starzenie się naszego organizmu. Dokładniej pozytywnie wpływa na kondycję: skóry (hamując rozpad kolagenu), włosów (wzmacniając i hamując proces wypadania) oraz wzroku (chroni przed spowodowanym wiekiem zwyrodnieniem lamki żółtej). 

Amla na włosy 

Preparaty z agrestu indyjskiego (w postaci proszku lub olejku) są często stosowane przez mieszkańców Azji w celu polepszenia kondycji włosów. Jak wspomniano, amla ma potencjał hamowania wypadania włosów. Jej składniki aktywne wchodzą w interakcję z enzymami odpowiedzialnymi za ten proces, powodując zahamowanie ich działalności. Amla wmasowana w skórę głowy odżywia ją oraz wzmacnia cebulki włosów. Działa przeciwłupieżowo. Może opóźnić pojawienie się siwych włosów. Pogłębia kolor nadawany włosom podczas użycia innego naturalnego preparatu – henny. Działanie na siwe włosy oraz podczas farbowania henną z amlą polega na tym, że roślina ta naturalnie je przyciemnia. Pomaga okiełznać rozdwojone końcówki. Osoby z kręconymi włosami mogą stosować maskę ze sproszkowanym agrestem indyjskim w calu wydobycia skrętu. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C i związane z tym niskie pH jej nadmierne stosowanie może przesuszyć zarówno skórę głowy, jak i włosy. 

Przeczytaj: Czym jest henna i jakie ma właściwości?

Amla na odchudzanie 

Wbrew opiniom, które można przeczytać w Internecie, amla nie jest spalaczem tłuszczu. Nie można jednak powiedzieć, że jej suplementacja nie przyczyni się do walki z niechcianymi kilogramami. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach oraz na ludziach wykazano, że odpowiednio dobrana dawka amli wpływa na regulację poziomu cukru we krwi zarówno w czasie postu, jak i po spożyciu posiłku. Takie działanie może wspomóc nas w walce z napadami głodu związanymi z wahaniami poziomu glukozy we krwi.  

Przeczytaj: Dlaczego nadmierny apetyt wiąże się z poziomem glukozy?

Powiązane produkty

Amla – gdzie kupić, cena, w jakiej formie? 

Ze względu na azjatyckie pochodzenie trudno będzie nam kupić amlę w jej nieprzetworzonej postaci – małych zielonych owoców. Najczęstsze postaci, w jakich jest sprzedawana, to proszek (sproszkowane owoce), olejek (ekstrakt z owoców w oleju roślinnym) lub sok. Na ryku dostępne są również suplementy diety zwierające amlę w postaci tabletek lub kapsułek. Znajdziemy także preparaty, w których amla jest tylko jednym z komponentów, jak: henna, toniki, wcierki czy szampony do włosów oraz inne kosmetyki o naturalnym składzie.  

Ceny preparatów zawierających liściokwiat garbnikowy są zróżnicowane w zależności od postaci. Zakup proszku to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 g, w zależności od producenta. W przypadku olejków amli lub z amlą również zależnie od producenta i składu kwoty wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych za 100 ml.  

Preparaty zawierające amlę znajdziemy w sklepach zielarskich, u dostawców internetowych, ale również na aptecznych półkach. 

Amla – wskazania i przeciwwskazania 

Właściwości liściokwiatu garbnikowego powodują, że nasz organizm się wzmacnia. Jej użycie może przynieść benefity osobom cierpiącym na zgagę czy problemy związane z nieregularnym poziomem glukozy we krwi. Również ci, którzy chcieliby wzmocnić kondycję swoich włosów lub cery, mogą rozważyć regularne stosowanie amli i jej preparatów.  

Jak w przypadku każdej suplementacji odpowiednią do swoich potrzeb dawkę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.  

Nie zaleca się stosowania amli osobom zmagającym się z problemami krzepliwości krwi. Jest to roślina, która zmniejsza tę zdolność, przez co osoby szczególnie wrażliwe mogą być narażone na krwotoki. Z tego samego powodu podczas przygotowania do zabiegów operacyjnych używanie preparatów z amlą powinno być zaprzestane. Ze względu na brak badań osoby w ciąży, karmiące piersią oraz starające się o dziecko również nie powinny jej stosować. Ze względu ingerencję w gospodarkę glukozą cukrzycy nie powinni stosować amli bez nadzoru lekarza prowadzącego.
 1. M. Krishnaveni, S. Mirunalini, Therapeutic potential of Phyllanthus emblica (amla): the ayurvedic wonder, Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology, 21 (1) 2010 
 2. M. Majeed, i in., Standardized Emblica officinalis fruit extract inhibited the activities of α-amylase, α-glucosidase, and dipeptidyl peptidase-4 and displayed antioxidant potential. Journal of Science of Food and Agriculture 30 100(2) 2020 
 3. P. Mayachiew, S. Devahastin, Antimicrobial and antioxidant activities of Indian gooseberry and galangal extracts, LWT - Food Science and Technology, 41 (7) 2008 
 4. T. Zhao, Anticancer Properties of Phyllanthus emblica (Indian Gooseberry), Dietary Polyphenols and Their Effects on Cell Biochemistry and Pathophysiology 2014, Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2015 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

  Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

 • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

  Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

 • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

  Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

 • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

  Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

 • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

  Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

 • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

  Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

 • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

  Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij