drewniana figurka siedzi na rolce papieru toaletowego
Małgorzata Kuberska-Kędzierska

Biegunka cukrzycowa – przyczyny, diagnostyka, leki

Biegunka cukrzycowa jest objawem tzw. neuropatii autonomicznej spowodowanej uszkodzeniem komórek nerwowych zbyt wysokim poziomem glukozy. Może ona występować okresowo lub naprzemiennie z zaparciami. Biegunka u cukrzyka może być spowodowana także przyjmowaniem leków – metforminy lub akarbozy, które obniżają stężenie cukru we krwi. Jak wygląda leczenie biegunki cukrzycowej?

Zaburzenia unerwienia autonomicznego wywołane cukrzycową neuropatią autonomiczną powodują wiele przykrych dolegliwości. Mogą to być zakłócenia czynności przełyku (problemy z przełykaniem) lub żołądka (tzw. gastropareza z brakiem apetytu). Pojawiają się również problemy z opróżnianiem żołądka, uczuciem pełności, nudnościami, wymiotami czy zaburzeniami wchłaniania. W cukrzycowej neuropatii autonomicznej dochodzi także do nieprawidłowości w działaniu jelit, dlatego mogą występować biegunki.

Biegunka cukrzycowa – czym jest?

Najczęstszym powikłaniem cukrzycy jest cukrzycowa neuropatia autonomiczna. Może ono dotyczyć nawet 90% pacjentów. Uszkodzenie układu autonomicznego dotyka zarówno części współczulnej, jak i przywspółczulnej. Objawy pojawiają się nie tylko w układzie sercowo-naczyniowym, ale też w układzie moczowo-płciowym czy właśnie układzie pokarmowym.

Biegunka cukrzycowa to zaburzenia czynności jelita cienkiego występujące u chorych na cukrzycę. Pojawia się ona u około 20% pacjentów. Czasem do biegunek cukrzycowych dochodzi okresowo, choć mogą one również występować naprzemiennie z zaparciami. W skrajnych przypadkach chorzy oddają nawet do 20 wodnistych stolców na dobę.

Co powoduje biegunkę u cukrzyka?

Najważniejszym czynnikiem etiologicznym neuropatii przewodu pokarmowego jest hiperglikemia. Glukoza dostaje się do wnętrza włókna nerwowego. Wówczas jej stężenie wewnątrz neuronów jest podobne do stężenia glukozy w osoczu, a to powoduje uszkodzenie komórki nerwowej. Zaburzenia unerwienia wegetatywnego jelita grubego wraz z nadkażeniem florą bakteryjną lub grzybiczą są powodem biegunki cukrzycowej.

Dodatkowo u pacjentów z cukrzycą typu 1 często współistnieje celiakia.

Nieprawidłowości w motoryce jelita grubego charakteryzują się raczej zaparciami – występują u około 60% chorych. Dysfunkcja dystalnych (dalszych) odcinków jelita to nadmierne wydzielanie śluzu i nietrzymanie stolca. Wtedy także mogą wystąpić napadowe, nasilone biegunki.

Powiązane produkty

Biegunka cukrzycowa – diagnostyka

Nie ma swoistych testów diagnostycznych. Rozpoznanie biegunki cukrzycowej dokonuje się na ogół przez wykluczenie innych przyczyn przewlekłej biegunki.

Należy wykluczyć: stosowanie leków przeczyszczających, metforminy lub akarbozy (to leki przeciwcukrzycowe mogące powodować biegunkę), nadużywanie alkoholu, przewlekłe zapalenie trzustki, kamicę pęcherzykową, zespoły złego wchłaniania, swoiste i nieswoiste zapalenia jelit, zespół SIBO (przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego).

Zaburzone wyniki mogą dotyczyć badania manometrycznego – jest to ocena napięcia zwieracza i odruchu odbytniczo-odbytowego. Elektrogastrografia (EGG) pokazuje zapis czynności elektrycznej żołądka.

Oznacza się także czas pasażu przez jelito grube za pomocą doustnego kontrastu. Konieczne jest również badanie ginekologiczne u kobiet, a także badanie na obecność krwi utajonej w kale. W przypadku dodatniego wyniku konieczna jest kolonoskopia i gastroskopia (badania endoskopowe jelita grubego, żołądka i przełyku).

Leczenie biegunki cukrzycowej – jakie leki?

Leczenie biegunki cukrzycowej obejmuje leczenie dietetyczne, farmakoterapię oraz ewentualne interwencje chirurgiczne.

W leczeniu biegunki cukrzycowej ważna jest odpowiednia podaż płynów i elektrolitów. Zaleca się ograniczyć spożywanie błonnika, należy jeść małe, częste posiłki. Czasem konieczne jest wykluczenie glutenu i laktozy z diety.

Sprawdź na DOZ.pl: Produkty dla cukrzyków.

W neuropatii przewodu pokarmowego stosuje się poniższe substancje czynne i leki:

  • metoclopramid – poprawia koordynację motoryki żołądka,
  • domperidon – poprawia perystaltykę żołądka,
  • cisaprid – działa podobnie do poprzednich leków,
  • erytromycynę – antybiotyk makrolidowy – poprawia opróżnianie żołądkowe i moduluje motorykę ściany jelita, zwalniając jego pasaż,
  • leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku z powodu zwiększonego ryzyka choroby refluksowej,
  • cholestyraminę – wiąże drażniące kwasy żółciowe,
  • klonidynę,
  • analogi somatostatyny,
  • enzymy trzustkowe,
  • metronidazol – antybiotyk,
  • leki zmniejszające ruchy jelit, takie jak loperamid lub difenoksylat z atropiną.

U kilku procent pacjentów leczenie dietetyczne i farmakologiczne nie będzie skuteczne. Wtedy można wykonać zabieg chirurgiczny: gastrostomię, jejunostomię, pyloroplastykę lub całkowitą resekcje żołądka. Często konieczne jest czasowe zastosowanie sondy nosowo-dwunastniczej.

Najnowszą metodą są stymulatory kurczliwości mięśniówki żołądka.

Jeśli przyczyną biegunki cukrzycowej jest stosowanie metforminy czy akarbozy, należy zmienić leki na inne.
  1. A. E. Bharucha, Y. C. Kudva, D. O. Prichard, Diabetic Gastroparesis, „Endocrine Reviews”, nr 40 (5) 2019.
  2. A. H. Kurniawan, B. H. Suwandi, U. Kholili, Diabetic Gastroenteropathy: A Complication of Diabetes Mellitus, „Acta Medica Indonesiana”, nr 51 (3) 2019.
  3. M. Reszczyńska, B. Marczak-Karpina, Dysfunction of the lower gastrointestinal tract as a complication of diabetes – a problematic issue in the diabetic care, „Clinical Diabetes”, nr 5 (3) 2016.
  4. A. Tomaszewska, B. Mrozikiewicz-Rakowska, L. Czupryniak, Diabetic enteropathy – still undefeated?, „Clinical Diabetology”, nr 6 (3) 2017.
  5. B. Chandrasekharan, M. Anitha, R. Blatt i in., Colonic motor dysfunction in human diabetes is associated with enteric neuronal loss and increased oxidative stress, „Journal of Neurogastroenterology and Motility”, nr 23 (2) 2011.
  6. M. Zhao, D. Liao, J. Zhao, Diabetes-induced mechanophysiological changes in the small intestine and colon, „World Journal of Diabetes”, nr 8 (6) 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.