Kobieta cierpiąca na cukrzycę dawkuje sobie insulinę
Arkadiusz Dąbek

Demencja i cukrzyca – jaki mają ze sobą związek?

Jak się okazuje, osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, są dodatkowo szczególnie podatne na zachorowanie na demencję. Warto zatem wiedzieć, co powinny robić cukrzycy, aby możliwie zminimalizować to ryzyko.

Nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby z cukrzycą typu 2, które prowadzą niezdrowy styl życia, mają o ponad 50% większe rozwoju demencji niż diabetycy przestrzegający zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej.

Diabetycy prowadzący zdrowy styl życia mają mniejsze ryzyko demencji

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji u osób z cukrzycą typu 2 – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow w Szkocji. W badaniu, które przeprowadzili, wzięło udział prawie 450 tys. uczestników, ich średni wiek wynosił 55,6 lat (54,6% z nich stanowiły kobiety) – na początku eksperymentu nie wykazywali oni objawów demencji. Badacze zaprezentowali wyniki swojej wieloletniej pracy (mediana obserwacji wynosiła 9,1 lat) na kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD, European Association for the Study of Diabetes) w Sztokholmie.

Badanie wykazało, że pacjenci z cukrzycą typu 2 prowadzący zdrowy styl życia mieli o 45% mniejsze ryzyko wystąpienia otępienia niż diabetycy, którzy nie dbali o zachowanie dobrej kondycji i o właściwy sposób odżywiania. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące codziennych nawyków, m.in. wykonywania ćwiczeń fizycznych, spożywania przetworzonego jedzenia, picia alkoholu czy ilości godzin poświęcanych na sen.

Cukrzyca typu 2 a ryzyko rozwoju demencji

Cukrzyca typu 2 jest silnym czynnikiem wpływającym na upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych. W wielu badaniach wykazano związek między cukrzycą typu 2 a demencją – seniorzy z cukrzycą typu 2 doświadczają starzenia się mózgu w tempie dwukrotnie wyższym niż osoby zdrowe w okresie 5 lat. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, u których kontrola glikemii nie przebiega w sposób prawidłowy. U podstaw powiązań cukrzycy z otępieniem może leżeć kilka mechanizmów, w tym obwodowe zaburzenia metaboliczne, które pośrednio uszkadzają mózg (wynika to z waskulopatycznych, czyli dotyczących naczyń krwionośnych, konsekwencji insulinooporności).

Związek cukrzycy z chorobą Alzheimera (AD, Alzheimers Disease) pozostaje dyskusyjny. Część badań wskazuje na ponad 50% zwiększone ryzyko wystąpienia otępienia związanego z AD u osób z cukrzycą typu 2, przy czym jest ono widoczne u osób leczonych insuliną. Natomiast wśród pacjentów, u których zdiagnozowano już otępienie związane z chorobą Alzheimera, odnotowuje się zwiększoną częstość występowania cukrzycy typu 2.

Powiązane produkty

Jak zapobiec demencji u cukrzyków?

Naukowcy z University of Glasgow podkreślają, że przestrzeganie zaleceń diabetologa dotyczących diety, aktywności fizycznej i snu jest kluczem do dobrego zdrowia osób zmagających się z cukrzycą i może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka demencji. Ponieważ jest ona chorobą nieuleczalną, znacznie obniżającą komfort życia pacjenta i jego najbliższych, tym ważniejsze staje się zapobieganie jej wystąpieniu.

Zmiana trybu życia, obok leczenia farmakologicznego, jest najważniejszym elementem terapii cukrzycy typu 2 (a także zapobiegania jej wystąpieniu w przypadku osób, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy bądź będących w grupie ryzyka). Zmiany, które należy wprowadzić to przede wszystkim:

 • zwiększyć poziom aktywności fizycznej,
 • zadbać o prawidłową masę ciała, zrzucić zbędne kilogramy,
 • unikać alkoholu, zrezygnować z palenia tytoniu,
 • wprowadzić dobrze zbilansowaną dietę, najlepiej w porozumieniu z lekarzem oraz dietetykiem klinicznym.

1.    J. Boonpor, J. Xing, S.R. Gray i in., Does health-related lifestyle modify the association between type 2 diabetes and dementia risk? Finding from UK Biobank prospective cohort study, „virtualcongress.easd.org” [online], https://virtualcongress.easd.org/login/easd/easd2022/en-GB?returnUrl=https%3A%2F%2Fvirtualcongress.easd.org%2Feasd%2Feasd2022%2Fen-GB%2Fpresentation%2F93660%3F, [dostęp:] 26.09.2022.
2.    B. Cholerton, L. D. Baker, T. J. Montine, S. Craft, Type 2 Diabetes, Cognition, and Dementia in Older Adults: Toward a Precision Health Approach, „Diabetes Spectr.” 2016, nr 29(4), s. 210–219.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij