pH-metria przełyku – na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania pH w przełyku
Marcin Dec

pH-metria przełyku – na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania pH w przełyku

pH-metria przełyku jest badaniem, które polega na pomiarze stężenia jonów wodorowych (kwaśności) w dolnej części przełyku. Wykonuje się je za pomocą specjalnej sondy zakładanej przez nos, pH-metria przeprowadzana jest u pacjentów z podejrzeniem refluksu żołądkowo–przełykowego, a także u osób, które mają niewyjaśnione dolegliwości zamostkowe bądź nawracające infekcje układu oddechowego (choroba refluksowa pod tzw. maską infekcji układu oddechowego). Jak przebiega badanie? Czy jest bolesne?

Ph-metria przełyku a choroba refluksowa

Choroba refluksowa przełyku jest konsekwencją zarzucania treści z żołądka do przełyku w wyniku zaburzeń funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. W normalnych warunkach zwieracz stanowi barierę, która uniemożliwia wsteczne przedostawanie się treści. Do zarzucania treści może przyczyniać się otyłość, ciąża, zażywanie pewnych leków (blokery kanałów wapniowych, azotany, doustne środki antykoncepcyjne). Poza typowymi objawami, takimi jak zgaga, refluks może też objawiać się chrypką, kaszlem czy bólem w klatce piersiowej. Jednym z badań pomocnych w diagnostyce refluksu, obok m. in. gastroskopii, jest pH-metria przełyku.

pH-metria przełyku – na czym polega?

pH-metria przełyku to badanie polegające na określeniu pH w dolnej części przełyku. pH jest miarą kwasowości (lub zasadowości), im niższe pH, tym bardziej kwaśne środowisko. W żołądku panuje w warunkach fizjologicznych bardzo niskie pH, co jest konieczne dla procesu trawienia. Jednak w przypadku refluksu, kwaśna treść przedostaje się do przełyku i uszkadza jego śluzówkę, która nie jest przystosowana do tak niskiego pH. 

pH-metrię przełyku łączy się najczęściej z badaniem impedancji (oporu). Impedancja nie zależy od pH zarzucanej treści, dzięki czemu pozwala wykryć refluks o charakterze innym niż kwaśny. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są wskazania do badania pH w dolnej części przełyku?

Rozpoznanie choroby refluksowej przełyku można zazwyczaj postawić na podstawie charakterystycznych objawów w połączeniu z tak zwaną próbą terapeutyczną – leczeniem przy pomocy inhibitorów pompy protonowej, które w refluksie przynoszą ulgę. Badania dodatkowe, takie jak pH-metria wykonuje się w przypadku nietypowych manifestacji choroby refluksowej (objawy przypominające astmę, nawracające infekcje dróg oddechowych czy ucha środkowego), w przypadku braku odpowiedzi na terapię oraz przed ewentualnym leczeniem operacyjnym. 

pH-metria przełyku – przeciwwskazania

pH-metria pomimo tego, że jest badaniem dość inwazyjnym i nieprzyjemnym, jest stosunkowo bezpieczna. Największe ryzyko związane jest uszkodzeniem śluzówki przełyku i krwawieniem, dlatego przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia krwi (wrodzone lub nabyte oraz zażywanie leków przeciwkrzepliwych). Zwiększone ryzyko występuje też u pacjentów z owrzodzeniami lub żylakami przełyku i jego uchyłkami.

pH-metria przełyku – jak przygotować się do badania? 

Przed badaniem warto pozostać przez kilka godzin na czczo, zakładanie sondy może wywołać bowiem odruch wymiotny. Ważne jest, aby na kilka dni przed badaniem odstawić leki, które mogą zafałszować wynik, takie jak inhibitory pompy protonowej, antagonistów receptora H2 czy zobojętniające kwas żołądkowy – leków nie należy odstawiać samodzielnie, jedynie na polecenie lekarza.

W trakcie badania nie należy zmieniać swojej diety (żywienie w chorobie refluksowej przełyku) ani nawyków, tak aby zapis jak najlepiej odzwierciedlał pH przełyku w trakcie codziennego funkcjonowania.

pH –metria przełyku – czy boli? Jak przebiega badanie?

Dyskomfort związany z badaniem można zmniejszyć dzięki zastosowaniu środków znieczulających miejscowo (takich jak lidokaina) w postaci żelu lub aerozolu, którymi znieczula się śluzówkę nosa i gardła. Następnie zakłada się przez nos cienką sondę, której końcówkę umieszcza się w dolnej części przełyku, tuż nad zwieraczem oddzielającym przełyk od żołądka. 

Sondę utrzymuje się przez 24 godziny, tak aby móc monitorować pH w trakcie codziennych czynności oraz snu. Pacjenta prosi się, aby prowadził dzienniczek, w którym zapisuje między innymi spożywane posiłki oraz występowanie objawów refluksu. Zapisy porównuje się z wykresem pH, co pozwala na ustalenie związku pomiędzy jego spadkiem a objawami.

pH metria – czy po badaniu mogą pojawić się powikłania?

Monitorowanie pH przełyku jest metodą bardzo bezpieczną. Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z śluzówki nosa, rzadziej gardła lub przełyku. 

  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2019, MP, Kraków 2019.
  2. D. Sifrim, F. Fornari, Esophageal impedance–pH monitoring, „Digestive and Liver Disease”, nr 40 (2008), s. 161–166 
  3. N. J. Trudgill, D. Sifrim, R. Sweis i in., British Society of Gastroenterology guidelines for oesophageal manometry and oesophageal reflux monitoring, „Gut” 2019, nr 68, s. 1731.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij