pH-metria przełyku – na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania pH w przełyku
Marcin Dec

pH-metria przełyku – na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania pH w przełyku

pH-metria przełyku jest badaniem, które polega na pomiarze stężenia jonów wodorowych (kwaśności) w dolnej części przełyku. Wykonuje się je za pomocą specjalnej sondy zakładanej przez nos, pH-metria przeprowadzana jest u pacjentów z podejrzeniem refluksu żołądkowo–przełykowego, a także u osób, które mają niewyjaśnione dolegliwości zamostkowe bądź nawracające infekcje układu oddechowego (choroba refluksowa pod tzw. maską infekcji układu oddechowego). Jak przebiega badanie? Czy jest bolesne?

Ph-metria przełyku a choroba refluksowa

Choroba refluksowa przełyku jest konsekwencją zarzucania treści z żołądka do przełyku w wyniku zaburzeń funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. W normalnych warunkach zwieracz stanowi barierę, która uniemożliwia wsteczne przedostawanie się treści. Do zarzucania treści może przyczyniać się otyłość, ciąża, zażywanie pewnych leków (blokery kanałów wapniowych, azotany, doustne środki antykoncepcyjne). Poza typowymi objawami, takimi jak zgaga, refluks może też objawiać się chrypką, kaszlem czy bólem w klatce piersiowej. Jednym z badań pomocnych w diagnostyce refluksu, obok m. in. gastroskopii, jest pH-metria przełyku.

pH-metria przełyku – na czym polega?

pH-metria przełyku to badanie polegające na określeniu pH w dolnej części przełyku. pH jest miarą kwasowości (lub zasadowości), im niższe pH, tym bardziej kwaśne środowisko. W żołądku panuje w warunkach fizjologicznych bardzo niskie pH, co jest konieczne dla procesu trawienia. Jednak w przypadku refluksu, kwaśna treść przedostaje się do przełyku i uszkadza jego śluzówkę, która nie jest przystosowana do tak niskiego pH. 

pH-metrię przełyku łączy się najczęściej z badaniem impedancji (oporu). Impedancja nie zależy od pH zarzucanej treści, dzięki czemu pozwala wykryć refluks o charakterze innym niż kwaśny. 

Powiązane produkty

Jakie są wskazania do badania pH w dolnej części przełyku?

Rozpoznanie choroby refluksowej przełyku można zazwyczaj postawić na podstawie charakterystycznych objawów w połączeniu z tak zwaną próbą terapeutyczną – leczeniem przy pomocy inhibitorów pompy protonowej, które w refluksie przynoszą ulgę. Badania dodatkowe, takie jak pH-metria wykonuje się w przypadku nietypowych manifestacji choroby refluksowej (objawy przypominające astmę, nawracające infekcje dróg oddechowych czy ucha środkowego), w przypadku braku odpowiedzi na terapię oraz przed ewentualnym leczeniem operacyjnym. 

pH-metria przełyku – przeciwwskazania

pH-metria pomimo tego, że jest badaniem dość inwazyjnym i nieprzyjemnym, jest stosunkowo bezpieczna. Największe ryzyko związane jest uszkodzeniem śluzówki przełyku i krwawieniem, dlatego przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepnięcia krwi (wrodzone lub nabyte oraz zażywanie leków przeciwkrzepliwych). Zwiększone ryzyko występuje też u pacjentów z owrzodzeniami lub żylakami przełyku i jego uchyłkami.

pH-metria przełyku – jak przygotować się do badania? 

Przed badaniem warto pozostać przez kilka godzin na czczo, zakładanie sondy może wywołać bowiem odruch wymiotny. Ważne jest, aby na kilka dni przed badaniem odstawić leki, które mogą zafałszować wynik, takie jak inhibitory pompy protonowej, antagonistów receptora H2 czy zobojętniające kwas żołądkowy – leków nie należy odstawiać samodzielnie, jedynie na polecenie lekarza.

W trakcie badania nie należy zmieniać swojej diety (żywienie w chorobie refluksowej przełyku) ani nawyków, tak aby zapis jak najlepiej odzwierciedlał pH przełyku w trakcie codziennego funkcjonowania.

pH –metria przełyku – czy boli? Jak przebiega badanie?

Dyskomfort związany z badaniem można zmniejszyć dzięki zastosowaniu środków znieczulających miejscowo (takich jak lidokaina) w postaci żelu lub aerozolu, którymi znieczula się śluzówkę nosa i gardła. Następnie zakłada się przez nos cienką sondę, której końcówkę umieszcza się w dolnej części przełyku, tuż nad zwieraczem oddzielającym przełyk od żołądka. 

Sondę utrzymuje się przez 24 godziny, tak aby móc monitorować pH w trakcie codziennych czynności oraz snu. Pacjenta prosi się, aby prowadził dzienniczek, w którym zapisuje między innymi spożywane posiłki oraz występowanie objawów refluksu. Zapisy porównuje się z wykresem pH, co pozwala na ustalenie związku pomiędzy jego spadkiem a objawami.

pH metria – czy po badaniu mogą pojawić się powikłania?

Monitorowanie pH przełyku jest metodą bardzo bezpieczną. Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z śluzówki nosa, rzadziej gardła lub przełyku. 

  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2019, MP, Kraków 2019.
  2. D. Sifrim, F. Fornari, Esophageal impedance–pH monitoring, „Digestive and Liver Disease”, nr 40 (2008), s. 161–166 
  3. N. J. Trudgill, D. Sifrim, R. Sweis i in., British Society of Gastroenterology guidelines for oesophageal manometry and oesophageal reflux monitoring, „Gut” 2019, nr 68, s. 1731.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij