Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Plastry antykoncepcyjne zaliczane są do nowoczesnych metod antykoncepcji dla kobiet. Łatwość i prostota stosowania sprawiły, że w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. Jak każdy środek hormonalny mają swoje zalety i wady, które należy brać pod uwagę wybierając dla siebie odpowiednią metodę antykoncepcyjną.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne odznaczają się wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży – wskaźnik Pearla wynosi dla nich 1. Wskaźnik ten wyznacza stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Dla porównania wskaźnik ten dla minipigułki, która również należy do środków hormonalnych, wynosi od 0,5 dla idealnego stosowania, do 5 dla typowego stosowania. Skuteczność leku zależy od tego, na ile ściśle pacjentka przestrzega instrukcji stosowania plastra. Im ściślej pacjentka przestrzega tych zaleceń, tym mniejsza szansa zajścia w ciążę.

Łatwość stosowania

Niewątpliwą zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest prostota ich użycia. Plaster nakleja się raz w tygodniu, a hormony zapobiegające ciąży stopniowo uwalniają się do krwiobiegu. Zmiana plastra raz w tygodniu jest dużym uproszczeniem w porównaniu z codziennym stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Plastry antykoncepcyjne są idealną metodą zapobiegania ciąży dla kobiet żyjących aktywnie. Plaster został zaprojektowany w taki sposób, aby ćwiczenia na siłowni, wizyta na basenie, saunie czy codzienny prysznic nie zakłóciły wydzielania się hormonów, a plaster prawidłowo przylegał do skóry. Jest on odporny na działanie promieniowania UV i światła słonecznego, dlatego może być wystawiony na działanie promieni słonecznych i nie ma konieczności zasłaniania go.

Bezpieczna metoda

Podanie hormonów za pomocą plastrów antykoncepcyjnych niesie wiele korzyści dla organizmu kobiety w porównaniu z innymi metodami antykoncepcyjnymi.

Droga podania powoduje, że wątroba jest chroniona. Taki sposób podania nie nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto w przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów nie ma ryzyka, że skuteczność antykoncepcyjna zostanie obniżona, tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.

Czy plastry antykoncepcyjne są dobre dla wszystkich?

Mimo licznych zalet plastry antykoncepcyjne mają też swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, że nie mogą go stosować wszystkie kobiety. Czynnikami wykluczającymi są: wiek powyżej 45. roku życia, otyłość, palenie papierosów oraz występowanie takich chorób jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Badania pokazują, że u kobiet o masie ciała 90 kg lub większej skuteczność antykoncepcyjna produktu może być zmniejszona poprzez zmianę parametrów farmakokinetycznych.

Skutki uboczne stosowania plastrów

Stosowanie każdej hormonalnej metody antykoncepcyjnej niesie za sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Plastry antykoncepcyjne aplikują hormony przezskórnie, co może skutkować uwalnianiem wyższej dawki hormonów niż w wypadku tabletek o tej samej dawce. Dlatego kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne i nie odczuwały żadnych skutków ubocznych, przy zmianie metody na plastry antykoncepcyjne powinny przyjrzeć się reakcji dokładniej, szczególnie przy pierwszym opakowaniu. Działania niepożądane najczęściej zgłaszane w badaniach klinicznych to bóle głowy, nudności i tkliwość piersi. Nie ma danych klinicznych wskazujących na to, że produkt antykoncepcyjny w postaci plastra jest pod jakimkolwiek względem bezpieczniejszy od złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych. Nie każda kobieta ma też świadomość tego, że plastry antykoncepcyjne podnoszą ośmiokrotnie ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu z niehormonalnymi metodami antykoncepcyjnymi.

Plastry antykoncepcyjne a alergie skórne

Jednym ze skutków ubocznych stosowania plastrów antykoncepcyjnych mogą być reakcje alergiczne skóry. Stosowanie plastrów wymaga odpowiedniej dbałości o skórę i dokładności w ich nalepianiu. Należy unikać przyklejania plastrów na podrażnioną lub skaleczoną skórę.

Na obszarach skóry, na których nakleja się plaster, nie należy nakładać kremów, olejków ani pudrów, aby zapobiec ich oddziaływaniu na właściwości klejące plastra.

Należy zmieniać miejsce naklejenia kolejnych plastrów. Można wybrać inny obszar skóry w tej samej części ciała. Na przykład, można zmienić miejsce naklejenia plastra z lewej na prawą stronę brzucha, z lewego na prawy pośladek lub na wyżej położoną część ramienia. Kobieta może również w każdym tygodniu nakładać plaster na inną część ciała (na przykład w pierwszym tygodniu górna zewnętrzna część ramienia, w kolejnym okolica brzucha).

Obawa przed odklejeniem

Producenci zalecają codzienną kontrolę, czy plaster przylega prawidłowo. Odklejenie jest rzadkim incydentem i zdarza się w mniej niż 2% przypadków. W przypadku niespodziewanego odklejenia się plastra antykoncepcyjnego lub zapomnienia o jego zmianie zakres bezpieczeństwa jest znacznie większy w porównaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. 48 godzin to maksymalny czas, jaki ma kobieta, aby przykleić sobie nowy plaster antykoncepcyjny. Plaster należy zdejmować i natychmiast zastępować nowym w tym samym dniu tygodnia. Kobiety stosujące samoprzylepne plastry antykoncepcyjne zwracają uwagę, że po tygodniu może wyglądać nieestetycznie, lub – co gorsza – odklejać się (szczególnie podczas moczenia skóry podczas kąpieli lub pływania na basenie). Co prawda producenci zapewniają, że plaster nie odpadnie przed czasem, ale wiele kobiet właśnie z tego powodu rezygnuje z takiej formy zabezpieczenia.

Plastry antykoncepcyjne – koszty terapii

Czynnikiem wpływającym na rezygnację ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych przez kobiety jest również ich cena. Ceny plastrów antykoncepcyjnych wahają się od 40 do 80 zł za opakowanie. Na jeden cykl potrzebujemy trzech plastrów i w takich zestawach możemy je kupić. W aptekach stacjonarnych i internetowych dostępne są też znacznie większe opakowania. Za 350-450 zł można kupić nawet 18 plastrów hormonalnych. Dla porównania – doustne środki antykoncepcyjne można zakupić w cenie 10-20 zł na miesiąc.


Podziel się: