Antykoncepcja hormonalna. Plastry antykoncepcyjne - wady i zalety
Ewelina Drelich

Antykoncepcja hormonalna. Plastry antykoncepcyjne - wady i zalety

Plastry antykoncepcyjne zaliczane są do nowoczesnych metod antykoncepcji dla kobiet. Łatwość i prostota stosowania sprawiły, że w krótkim czasie zyskały ogromną popularność. Jak każdy środek hormonalny mają swoje zalety i wady, które należy brać pod uwagę, wybierając dla siebie odpowiednią metodę antykoncepcyjną. 

  1. Plastry antykoncepcyjne - skuteczność
  2. Plastry antykoncepcyjne - jak stosować?
  3. Czy plastry antykoncepcyjne są dobre dla wszystkich?
  4. Skutki uboczne stosowania plastrów hormonalnych
  5. Plastry antykoncepcyjne a alergie skórne
  6. Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne?
  7. Ceny plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne - skuteczność

Plastry antykoncepcyjne odznaczają się wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży — wskaźnik Pearla dla nich przy idealnym stosowaniu mieści się w przedziale 0,59-0,99. Wskaźnik ten wyznacza stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Dla porównania wskaźnik ten dla minipigułki, która również należy do środków hormonalnych, wynosi od 0-1,26 dla idealnego stosowania, do 0-2,18 dla typowego stosowania. Skuteczność produktu leczniczego uzależniona jest od stopnia przestrzegania instrukcji przez pacjentkę. Im ściślejsze przestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego zażywania leków, tym prawdopodobieństwo ciąży maleje. 

Plastry antykoncepcyjne - jak stosować?

Niewątpliwą zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest prostota ich użycia. Plaster nakleja się raz w tygodniu, a hormony zapobiegające ciąży stopniowo uwalniają się do krwiobiegu. Zmiana plastra raz w tygodniu jest dużym uproszczeniem w porównaniu z codziennym stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Plastry antykoncepcyjne są idealną metodą zapobiegania ciąży dla kobiet żyjących aktywnie. Plaster został zaprojektowany w taki sposób, aby ćwiczenia na siłowni, wizyta na basenie, saunie czy codzienny prysznic nie zakłóciły wydzielania się hormonów, a plaster prawidłowo przylegał do skóry. Dobór materiałów i technologii wykonania sprawił, że ani promieniowanie UV, ani światło słoneczne nie wpływa na uwalnianie hormonów, dlatego plastra nie trzeba osłaniać. 

Powiązane produkty

Czy plastry antykoncepcyjne są dobre dla wszystkich?

Podanie hormonów za pomocą plastrów antykoncepcyjnych niesie wiele korzyści dla organizmu kobiety w porównaniu z innymi metodami antykoncepcyjnymi.

Taki sposób podania nie nasila dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto w przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów nie ma ryzyka, że skuteczność antykoncepcyjna zostanie obniżona, tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. 

Plastry antykoncepcyjne niestety nie są wolne od wad. Pierwszą z nich jest to, że nie mogą go stosować wszystkie kobiety. Czynnikami wykluczającymi są: wiek powyżej 45. roku życia, otyłość, palenie papierosów oraz występowanie takich chorób jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Kobiety o wadze 90 kg lub większej powinny mieć świadomość zmniejszonej ochrony antykoncepcyjnej. Przyczyną są zmiany farmakokinetyki leków spowodowane otyłością. 

Skutki uboczne stosowania plastrów hormonalnych

Stosowanie każdej hormonalnej metody antykoncepcyjnej niesie za sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Plastry antykoncepcyjne aplikują hormony przezskórnie, czego skutkiem może być dostanie się do organizmu wyższej dawki hormonów w porównaniu z tabletkami o tym samym składzie. Dlatego kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne i nie odczuwały żadnych skutków ubocznych, przy zmianie metody na plastry antykoncepcyjne powinny przyjrzeć się reakcji dokładniej, szczególnie przy pierwszym opakowaniu. Działania niepożądane najczęściej zgłaszane w badaniach klinicznych to bóle głowy, nudności i tkliwość piersi. Nie ma badań klinicznych udowadniających w sposób jednoznaczny, że plastry antykoncepcyjne są bezpieczniejsze od tabletek. Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z faktu, że antykoncepcja transdermalna wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia takich chorób jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w porównaniu z niehormonalnymi metodami antykoncepcyjnymi. Stosowanie środków antykoncepcyjnych, w których substancjami czynnymi są gestoden albo dezogestrel dwa razy zwiększa ryzyko rozwinięcia się choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu ze środkami starszej generacji, gdzie głównym składnikiem jest lewnorgestrel. W przypadku transdermalnych środków antykoncepcyjnych ryzyko jest nieco większe niż w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych starszej generacji. 

Plastry antykoncepcyjne a alergie skórne

Jednym ze skutków ubocznych stosowania plastrów antykoncepcyjnych mogą być reakcje alergiczne skóry. Stosowanie plastrów obliguje do dbania o skórę oraz do precyzji w ich aplikacji. Podrażniona i skaleczona skóra nie jest najlepszym miejscem do naklejania plastra. 

Na obszarach skóry, na których nakleja się plaster, nie należy nakładać kremów, olejków ani pudrów, aby zapobiec ich oddziaływaniu na właściwości klejące plastra. Należy zmieniać miejsca umieszczania plastra. Można wybrać inny obszar skóry, ale znajdujący się w na tej samej części ciała (z lewej na prawą, wyżej lub niżej), lub całkowicie zmienić lokalizację. 

Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne?

Producenci zalecają codzienną kontrolę, czy plaster przylega prawidłowo. Odklejenie jest rzadkim incydentem i zdarza się w mniej niż 2% przypadków. W przypadku niespodziewanego odklejenia się plastra antykoncepcyjnego lub zapomnienia o jego zmianie zakres bezpieczeństwa jest znacznie większy w porównaniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. 48 godzin to maksymalny czas, jaki ma kobieta, aby przykleić sobie nowy plaster antykoncepcyjny. Zdjęcie i naklejenie nowego plastra powinno odbywać się w ten sam dzień tygodnia. Kobiety mające doświadczenie w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych zwracają uwagę, że czasami wygląda on nieestetycznie lub się odkleja. Producenci informują, że plaster nie powinien odkleić się wcześniej niż przed dniem jego zmiany, ale mimo tego jest to częsty powód rezygnacji. 

Ceny plastrów antykoncepcyjnych

Czynnikiem wpływającym na rezygnację ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych przez kobiety jest również ich cena. Ceny plastrów antykoncepcyjnych mieszczą się w przedziale 40-80 zł. Jeden cykl obejmuje trzy plastry i tyle jest w opakowaniu. Można również zakupić opakowania większe zawierające nawet 18 plastrów hormonalnych. Dla porównania — doustne środki antykoncepcyjne można zakupić w cenie 10-45 zł na miesiąc. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jednoskładnikowa pigułka nowej generacji – kto powinien ją stosować?

    Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to nowoczesna, skuteczna i wysoce bezpieczna forma antykoncepcji hormonalnej Palenie papierosów, przypadki zakrzepicy w rodzinie, częste podróże, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, bóle głowy o charakterze migrenowym, karmienie piersią, choroby przewlekle – to niektóre z czynników ryzyka, o których należy powiedzieć lekarzowi podczas wywiadu przy doborze antykoncepcji hormonalnej. Jak każdy lek, może ona powodować działania niepożądane. Niektóre z nich są związane z obecnością estrogenów i dlatego w przypadku wielu kobiet bezpieczną opcją może być antykoncepcja jednoskładnikowa nowej generacji, niezawierająca tego hormonu.  

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

    Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

  • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

    Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Metody antykoncepcji

    Antykoncepcja służy świadomemu planowaniu rodziny. Jedne jej rodzaje są bardziej skuteczne, inne mniej- można powiedzieć, że bardziej służą zajściu w ciążę niż niestaniu się rodzicami.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl