Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca
Ewa Nowacka-Polka

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne zawierają estrogeny (w różnych dawkach) oraz gestageny (różne w zależności od preparatu). Kombinacja tych dwóch składników (ich rodzaju i dawki) umożliwia optymalne dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb kobiety. Dobór odpowiedniego hormonalnego środka antykoncepcyjnego powinien uwzględniać m.in. choroby współistniejące (w tym choroby układu sercowo- naczyniowego) oraz czynniki ryzyka ich wystąpienia,  gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo stosowanej antykoncepcji. 

Wady serca

U kobiet z wadami serca bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji hormonalnej jest ściśle uzależnione od rodzaju, stopnia zaawansowania wady, jej następstw hemodynamicznych, a zwłaszcza od ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Nadciśnienie tętnicze

Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do niewielkiego podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi - zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Szczególnie narażone są osoby z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego (do której należą osoby z udokumentowanymi predyspozycjami rodzinnymi, tendencją do retencji wody, z otyłością). Za jego rozwój odpowiedzialna jest najprawdopodobniej składowa estrogenowa preparatów antykoncepcyjnych. Przy stosowaniu środków o niskiej zawartości estrogenu ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego spada praktycznie do poziomu nieistotnego klinicznie.

Polecane dla Ciebie

Choroby naczyń

U kobiet poniżej 35 roku życia stwierdzono niewielką zapadalność na choroby z tej grupy. Przede wszystkim należy podkreślić, że większość kobiet u których stwierdzono choroby naczyń, była obciążona innymi czynnikami ryzyka - w tym przede wszystkim paleniem papierosów. Wpływ antykoncepcji hormonalnej na naczynia krwionośne (zarówno żylne jak i tętnicze) i częstość związanych z nimi chorób wynika przede wszystkim z wpływu ich składników na czynniki układu krzepnięcia i gospodarkę lipidową organizmu. To właśnie estrogeny indukują zmiany poziomów czynników krzepnięcia, które mogą sprzyjać zakrzepom. Do najważniejszych z nich należą: obniżanie poziomu antytrombiny, podwyższanie stężeń fibrynogenu, zwiększanie zdolności agregacji (zlepiania) płytek krwi oraz wzrostu stężenia witaminy K. Wszystkie te zmiany mogą tłumaczyć zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej.

Gospodarka lipidowa

Zawarte w środkach antykoncepcyjnych estrogeny mogą powodować wzrost trójglicerydów, natomiast gestageny wzrost LDL i obniżenie HDL. Zmiany te świadczą o możliwości wystąpienia niekorzystnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na profil lipidowy, który sam w sobie lub w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka (m. in. paleniem papierosów, źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą) może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

Gospodarka węglowodanowa

U kobiet stosujących starsze preparaty antykoncepcyjne (zawierające wysokie dawki hormonów) obserwowano we krwi nieznacznie podwyższony poziom zarówno insuliny jak i glukozy. Mogło to (w trakcie stosowania farmakologicznej antykoncepcji) przyczyniać się do ujawnienia cukrzycy. Obecnie stosowane środki zawierają niskie dawki estrogenów i gestagenów przez co ryzyko to znacznie maleje. 

Aby zminimalizować ryzyko związane ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, dobór odpowiedniego preparatu antykoncepcyjnego powinien uwzględniać choroby współistniejące oraz obecne już czynniki ryzyka ich wystąpienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij