Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca
Ewa Nowacka-Polka

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne zawierają estrogeny (w różnych dawkach) oraz gestageny (różne w zależności od preparatu). Kombinacja tych dwóch składników (ich rodzaju i dawki) umożliwia optymalne dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb kobiety. Dobór odpowiedniego hormonalnego środka antykoncepcyjnego powinien uwzględniać m.in. choroby współistniejące (w tym choroby układu sercowo- naczyniowego) oraz czynniki ryzyka ich wystąpienia,  gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo stosowanej antykoncepcji. 

Wady serca

U kobiet z wadami serca bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji hormonalnej jest ściśle uzależnione od rodzaju, stopnia zaawansowania wady, jej następstw hemodynamicznych, a zwłaszcza od ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Nadciśnienie tętnicze

Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do niewielkiego podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi - zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Szczególnie narażone są osoby z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego (do której należą osoby z udokumentowanymi predyspozycjami rodzinnymi, tendencją do retencji wody, z otyłością). Za jego rozwój odpowiedzialna jest najprawdopodobniej składowa estrogenowa preparatów antykoncepcyjnych. Przy stosowaniu środków o niskiej zawartości estrogenu ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego spada praktycznie do poziomu nieistotnego klinicznie.

Choroby naczyń

U kobiet poniżej 35 roku życia stwierdzono niewielką zapadalność na choroby z tej grupy. Przede wszystkim należy podkreślić, że większość kobiet u których stwierdzono choroby naczyń, była obciążona innymi czynnikami ryzyka - w tym przede wszystkim paleniem papierosów. Wpływ antykoncepcji hormonalnej na naczynia krwionośne (zarówno żylne jak i tętnicze) i częstość związanych z nimi chorób wynika przede wszystkim z wpływu ich składników na czynniki układu krzepnięcia i gospodarkę lipidową organizmu. To właśnie estrogeny indukują zmiany poziomów czynników krzepnięcia, które mogą sprzyjać zakrzepom. Do najważniejszych z nich należą: obniżanie poziomu antytrombiny, podwyższanie stężeń fibrynogenu, zwiększanie zdolności agregacji (zlepiania) płytek krwi oraz wzrostu stężenia witaminy K. Wszystkie te zmiany mogą tłumaczyć zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej.

Gospodarka lipidowa

Zawarte w środkach antykoncepcyjnych estrogeny mogą powodować wzrost trójglicerydów, natomiast gestageny wzrost LDL i obniżenie HDL. Zmiany te świadczą o możliwości wystąpienia niekorzystnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na profil lipidowy, który sam w sobie lub w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka (m. in. paleniem papierosów, źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą) może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

Gospodarka węglowodanowa

U kobiet stosujących starsze preparaty antykoncepcyjne (zawierające wysokie dawki hormonów) obserwowano we krwi nieznacznie podwyższony poziom zarówno insuliny jak i glukozy. Mogło to (w trakcie stosowania farmakologicznej antykoncepcji) przyczyniać się do ujawnienia cukrzycy. Obecnie stosowane środki zawierają niskie dawki estrogenów i gestagenów przez co ryzyko to znacznie maleje. 

Aby zminimalizować ryzyko związane ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, dobór odpowiedniego preparatu antykoncepcyjnego powinien uwzględniać choroby współistniejące oraz obecne już czynniki ryzyka ich wystąpienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.