Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca
Ewa Nowacka-Polka

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne zawierają estrogeny (w różnych dawkach) oraz gestageny (różne w zależności od preparatu). Kombinacja tych dwóch składników (ich rodzaju i dawki) umożliwia optymalne dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb kobiety. Dobór odpowiedniego hormonalnego środka antykoncepcyjnego powinien uwzględniać m.in. choroby współistniejące (w tym choroby układu sercowo- naczyniowego) oraz czynniki ryzyka ich wystąpienia,  gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo stosowanej antykoncepcji. 

Wady serca

U kobiet z wadami serca bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji hormonalnej jest ściśle uzależnione od rodzaju, stopnia zaawansowania wady, jej następstw hemodynamicznych, a zwłaszcza od ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Nadciśnienie tętnicze

Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do niewielkiego podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi - zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Szczególnie narażone są osoby z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego (do której należą osoby z udokumentowanymi predyspozycjami rodzinnymi, tendencją do retencji wody, z otyłością). Za jego rozwój odpowiedzialna jest najprawdopodobniej składowa estrogenowa preparatów antykoncepcyjnych. Przy stosowaniu środków o niskiej zawartości estrogenu ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego spada praktycznie do poziomu nieistotnego klinicznie.

Powiązane produkty

Choroby naczyń

U kobiet poniżej 35 roku życia stwierdzono niewielką zapadalność na choroby z tej grupy. Przede wszystkim należy podkreślić, że większość kobiet u których stwierdzono choroby naczyń, była obciążona innymi czynnikami ryzyka - w tym przede wszystkim paleniem papierosów. Wpływ antykoncepcji hormonalnej na naczynia krwionośne (zarówno żylne jak i tętnicze) i częstość związanych z nimi chorób wynika przede wszystkim z wpływu ich składników na czynniki układu krzepnięcia i gospodarkę lipidową organizmu. To właśnie estrogeny indukują zmiany poziomów czynników krzepnięcia, które mogą sprzyjać zakrzepom. Do najważniejszych z nich należą: obniżanie poziomu antytrombiny, podwyższanie stężeń fibrynogenu, zwiększanie zdolności agregacji (zlepiania) płytek krwi oraz wzrostu stężenia witaminy K. Wszystkie te zmiany mogą tłumaczyć zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej.

Gospodarka lipidowa

Zawarte w środkach antykoncepcyjnych estrogeny mogą powodować wzrost trójglicerydów, natomiast gestageny wzrost LDL i obniżenie HDL. Zmiany te świadczą o możliwości wystąpienia niekorzystnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na profil lipidowy, który sam w sobie lub w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka (m. in. paleniem papierosów, źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą) może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

Gospodarka węglowodanowa

U kobiet stosujących starsze preparaty antykoncepcyjne (zawierające wysokie dawki hormonów) obserwowano we krwi nieznacznie podwyższony poziom zarówno insuliny jak i glukozy. Mogło to (w trakcie stosowania farmakologicznej antykoncepcji) przyczyniać się do ujawnienia cukrzycy. Obecnie stosowane środki zawierają niskie dawki estrogenów i gestagenów przez co ryzyko to znacznie maleje. 

Aby zminimalizować ryzyko związane ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, dobór odpowiedniego preparatu antykoncepcyjnego powinien uwzględniać choroby współistniejące oraz obecne już czynniki ryzyka ich wystąpienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij