Nowoczesne środki antykoncepcyjne od A do Z
Ewelina Drelich

Nowoczesne środki antykoncepcyjne od A do Z

Od wynalezienia pierwszej tabletki antykoncepcyjnej minęło dużo czasu. Przez ten okres najpopularniejszy środek antykoncepcyjny dla kobiet przeszedł wiele modyfikacji mających na celu zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Równolegle pojawiły się nowoczesne środki antykoncepcyjne, które w porównaniu z tabletką antykoncepcyjną mają znacznie większy komfort stosowania.

Nowoczesne środki antykoncepcyjne nie narzucają kobiecie ograniczeń. To od niej samej zależy, czy zabezpiecza się na kilka miesięcy, czy na kilka lat. Najważniejsze jest jednak to, że nowoczesna antykoncepcja staje się coraz łatwiejsza w stosowaniu i coraz bardziej przyjazna zdrowiu kobiety.

Krótkoterminowe środki antykoncepcyjne

Plaster i krążek antykoncepcyjny należą do nowoczesnych krótkoterminowych środków antykoncepcyjnych. Mechanizm antykoncepcyjny jest taki sam jak w przypadku tabletek. Krążek antykoncepcyjny stosuje się raz na miesiąc, natomiast plaster antykoncepcyjny zmienia się co tydzień. W obu przypadkach po trzech tygodniach robi się przerwę na wystąpienie krwawienia miesiączkowego. Oba środki antykoncepcyjne mają te same przeciwwskazania do stosowania i przynoszą te same korzyści co dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Krążek dopochwowy jednak dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia pochwy, zapalenia szyjki macicy i zakażenia układu moczowego. Elastyczny krążek, który wsuwa się do pochwy jak tampon, nie wypada i jest niewyczuwalny. Wiele kobiet ma jednak psychiczną barierę przed włożeniem go sobie, stąd jego mała popularność.

Długoterminowe środki antykoncepcyjne

Nowoczesne środki antykoncepcyjne działające dłużej niż miesiąc to wewnątrzmaciczne wkładki miedziane i systemy hormonalne, implanty podskórne oraz zastrzyki. Poza zastrzykami długość utrzymywania się właściwości antykoncepcyjnych wynosi minimum trzy lata. Każdy z nich powinien być aplikowany przez lekarza ginekologa.

Powiązane produkty

Wewnątrzmaciczne środki antykoncepcyjne z miedzią

Wkładka wewnątrzmaciczna jest niehormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Wyglądem przypomina niewielki przedmiot w kształcie litery „T”, który zawiera miedziany drucik. Nowoczesne wewnątrzmaciczne miedziane środki antykoncepcyjne różnią się od tych standardowych. Występują w dwóch rozmiarach i składają się z czterech lub sześciu walcowatych miedzianych koralików nawleczonych na nylonową nić mocowaną do mięśnia macicy za pomocą specjalnego aplikatora. Brak ramion obecnych w tradycyjnych wkładkach znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Uwalniane z systemu jony miedzi działają głównie miejscowo: mają właściwości plemnikobójcze, utrudniają ruch plemników i zapłodnienie komórki jajowej. Działanie utrzymuje się do trzech-dziesięciu lat od założenia. Wadą tego środka antykoncepcyjnego jest to, że w przypadku wkładek starszego typu jony miedzi mogą powodować bardziej obfite i dłuższe miesiączki. Spirale nowszej generacji tego działania niepożądanego już nie wywołują. Wkładkę mogą stosować kobiety palące papierosy, z tendencją do zakrzepicy, cukrzycą oraz z wysokim ciśnieniem krwi.

Wewnątrzmaciczne hormonalne środki antykoncepcyjne

System wewnątrzmaciczny jest podobny do spirali miedzianej. Wkładki hormonalne mają mały zbiorniczek, z którego stopniowo uwalnia się hormon – lewonorgestrel. Jest on pochodną progesteronu. Hormony, które są stopniowo uwalniane przez wkładkę, zmniejszają ruchliwość plemników przez zagęszczenie śluzu szyjkowego. Długość stosowania zależy od rodzaju wkładki (trzy-pięć lat). Wkładka hormonalna w przeciwieństwie do wkładki miedzianej jest dobrą alternatywą dla kobiet, które mają obfite miesiączki. Spirala hormonalna działa leczniczo, skracając czas trwania miesiączek i zmniejszając intensywność krwawienia. Może być stosowana także u matek karmiących i kobiet po porodzie. Wkładka hormonalna rzadziej niż miedziana powoduje infekcje i stany zapalne. Stosowanie tego środka antykoncepcyjnego niesie jednak ryzyko skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej.

Podskórne środki antykoncepcyjne (implant podskórny)

Podskórny implant antykoncepcyjny to niewielki, elastyczny pręcik o szerokości 2 mm i długości 4 cm wszczepiany pod skórę w wewnętrznej części ramienia, dzięki czemu jest niewidoczny. Implant wydziela niewielką ilość progestagenu, który hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy, dzięki czemu plemniki nie przedostają się do komórki jajowej. Jest alternatywą dla estrogenów, często wywołujących nieprzyjemne objawy uboczne. W przypadku implantu hormony wydzielane są ogólnoustrojowo. Podskórny środek antykoncepcyjny może być zatem stosowany przez kobiety, które źle reagują na tabletki antykoncepcyjne albo nie mogą pozwolić sobie na doustną antykoncepcję, np. posiadaczki żylaków, palące papierosy lub otyłe. Hormony wydzielane z implantu trafiają bezpośrednio do krwi, dlatego nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednorazowy koszt zakupu implantu antykoncepcyjnego może być wysoki w porównaniu z cenami np. pigułek. Należy jednak pamiętać, iż koszt ten obejmuje okres trzech lat.

Środki antykoncepcyjne w zastrzyku

Zastrzyki to idealny środek antykoncepcyjny dla kobiet, które ze względów medycznych nie mogą przyjmować estrogenów. Domięśniowe podanie progestagenów (raz na trzy miesiące, raz na miesiąc) uchodzi za jedną z bezpieczniejszych metod antykoncepcji. Preparaty podawane w formie iniekcji działają podobnie jak dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna: zagęszczają śluz szyjkowy, prowadzą do zmian w błonie śluzowej macicy oraz hamują jajeczkowanie. Jeśli kobieta rodziła, ale nie karmi piersią, zastrzyk antykoncepcyjny można wykonać już pięć dni po porodzie. Gdy kobieta karmi piersią, zastrzyk hormonalny wykonuje się w szóstym tygodniu od porodu. Do wad stosowania środków antykoncepcyjnych w postaci zastrzyku należą: większe ryzyko zakrzepów, zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy, przeciągające się krwawienia miesiączkowe po podaniu zastrzyku, wzrost masy ciała przy długotrwałym stosowaniu środka antykoncepcyjnego.

Wszystkie opisane nowoczesne środki antykoncepcyjne mają potwierdzoną badaniami wysoką skuteczność, która wynosi powyżej 99%. Ich działanie jest odwracalne, dlatego po ustaniu działania kobieta może zajść w ciążę. Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej powinien być poprzedzony konsultacją lekarską.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl