5 sposobów na nadmierną potliwość
Fizjologicznie normalny proces
Proces pocenia się jest naturalnym odruchem organizmu odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Dzieje się to na skutek wydzielania przez gruczoły potowe płynu, który składa się głównie z wody i niewielkiej ilości innych związków, w tym soli nieorganicznych, w szczególności chlorków czy kwasu moczowego. Intensywność tego procesu podlega działaniu ośrodka termoregulacji, jednak zależy również od wielu czynników hormonalnych, warunków klimatycznych, towarzyszących schorzeń, a nawet zażywanych leków czy pokarmów. Fizjologicznie pocenie zachodzi na całej powierzchni naszego ciała, jednak w pewnych obszarach – takich jak pachy, dłonie czy stopy – gruczoły potowe są liczniej rozmieszczone i to właśnie te miejsca najczęściej obejmuje problem nadmiernej potliwości. Co zatem możemy zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę, gdy dotyczy nas ta uciążliwa dolegliwość? Oto 5 sposobów na nadmierną potliwość.
Podstawowe zasady
Zanim sięgniemy po bardziej drastyczne środki, powinniśmy zacząć od stosowania się do kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest rygorystyczne przestrzeganie higieny, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o nadmiernej potliwości. Należy pamiętać, że przykry zapach jest wynikiem działania bakterii bytujących w obszarach wydzielania potu, dlatego tak duże znaczenie ma samodyscyplina. Dodatkowo wymagania dotyczące ubioru obejmują częstą zmianę bielizny oraz skarpet, a także wybieranie ubrań z naturalnych, przewiewnych materiałów.
Wyklucz niektóre pokarmy
Czy zdarza Ci się, że po zjedzeniu czegoś ostrego jesteś zlany potem? Albo masz rumieńce na twarzy po wypiciu alkoholu? Kapsaicyna i piperyna zawarte w ostrych potrawach powodują miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych co powoduje lokalnie wzrost przepływu krwi i podnosi temperaturę ciała.
Należy również zwrócić uwagę na składniki diety nasilające wydzielanie potu, czyli wysokokaloryczne potrawy (w tym słodycze), mocną kawę czy herbatę (kofeina działa podobnie, dodatkowo przyspieszając akcję serca) oraz alkohol. W niektórych przypadkach również owoce cytrusowe powodują wydzielanie się potu. Może być to spowodowane lekką reakcją alergiczną. Należy więc unikać potraw, na które mamy uczulenie. Duży wyrzut histaminy nie jest korzystny w tym przypadku.
Zioła
Jak w wielu przypadkach, tak i w tym to właśnie one mogą okazać się zbawienne. Stosowane zewnętrznie napary z rumianku, kory dębu lub szałwii w obrębie pach, dłoni czy stóp pomogą znormalizować pracę gruczołów potowych. Ponadto można zażywać wyciągi wodne lub napary z ziół takich jak skrzyp czy pokrzywa, których właściwości moczopędne przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, tym samym ograniczając ilość płynów wydzielanych przez skórę. Oprócz tego można sięgnąć po melisę czy miętę pieprzową, których uspokajające działanie może obniżyć napięcie nerwowe i przez to również wydzielanie potu.
Ogólna profilaktyka
Nie tylko zmienność osobnicza decyduje o ilości wydalanego przez nasz organizm potu. Czasami możemy mieć do czynienia z nadmierną potliwością wtórną. Jest ona wynikiem toczącego się w organizmie stanu chorobowego. Jednostki chorobowe – takie jak hipermetabolizm, cukrzyca, gruźlica, otyłość, zawał, nadczynność tarczycy, miejscowe zapalenia, czy chociażby ból, a nawet w niektórych przypadkach choroba nowotworowa – mogą manifestować się poprzez nadmierną potliwość. Nie wolno dać się zwariować i u zdrowego człowieka upatrywać najgorszych chorób. Jeśli w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, warto to sprawdzić i zweryfikować objawy z lekarzem.
Antyperspiranty
W aptekach i drogeriach dostępne są kosmetyki mające na celu zmniejszanie wydzielania potu. Podstawowe działanie antyperspirantów opiera się na zawartości soli glinu, które w połączeniu z elektrolitami zamykają gruczoły potowe i przez to również wydzielanie potu jest zmniejszone. Dostępne na rynku preparaty w postaci dezodorantów, żeli, kremów, płynów różnią się stężeniem zawartych związków i w związku z tym również skutecznością i częstotliwością stosowania. Dodatkowo należy pamiętać, że produkty te będą działały z inną skutecznością u różnych osób.
Zwykłe domowe sposoby nie zrobią nam krzywdy. Dieta wykluczeniowa i utrzymanie higieny pomogą nam na pewno obniżyć ilość wydzielanego potu oraz zmniejszyć nieprzyjemne objawy tego problemu. Nie wolno jednak dać się zwariować – stosowanie jednocześnie kilku antyperspirantów może przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku dużego problemu, z którym nie potrafimy sobie poradzić warto odwiedzić lekarza, aby sprawdzić, czy nadmierna potliwość nie jest spowodowana inną przyczyną, niż nam się może wydawać.