5 sposobów na nadmierną potliwość
Krzysztof Słomiak

5 sposobów na nadmierną potliwość

Nasze ciało potrafi bronić się przed wysoką temperaturą. Ciepło powstające wewnątrz ciała (np. przy ćwiczeniach fizycznych) jak i dostarczane z zewnątrz w trakcie upalnego lata musi być złagodzone mechanizmami naszego organizmu. Wydzielanie potu dotyczy każdego z nas. Problemem staje się ono wtedy, kiedy z naszego ciała woda zaczyna lać się strumieniem. Dlaczego niektórzy borykają się z problemem nadmiernej potliwości?

Fizjologicznie normalny proces

Proces pocenia się jest naturalnym odruchem organizmu odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Dzieje się to na skutek wydzielania przez gruczoły potowe płynu, który składa się głównie z wody i niewielkiej ilości innych związków, w tym soli nieorganicznych, w szczególności chlorków czy kwasu moczowego. Intensywność tego procesu podlega działaniu ośrodka termoregulacji, jednak zależy również od wielu czynników hormonalnych, warunków klimatycznych, towarzyszących schorzeń, a nawet zażywanych leków czy pokarmów. Fizjologicznie pocenie zachodzi na całej powierzchni naszego ciała, jednak w pewnych obszarach – takich jak pachy, dłonie czy stopy – gruczoły potowe są liczniej rozmieszczone i to właśnie te miejsca najczęściej obejmuje problem nadmiernej potliwości. Co zatem możemy zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę, gdy dotyczy nas ta uciążliwa dolegliwość? Oto 5 sposobów na nadmierną potliwość.

Podstawowe zasady

Zanim sięgniemy po bardziej drastyczne środki, powinniśmy zacząć od stosowania się do kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest rygorystyczne przestrzeganie higieny, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o nadmiernej potliwości. Należy pamiętać, że przykry zapach jest wynikiem działania bakterii bytujących w obszarach wydzielania potu, dlatego tak duże znaczenie ma samodyscyplina. Dodatkowo wymagania dotyczące ubioru obejmują częstą zmianę bielizny oraz skarpet, a także wybieranie ubrań z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Powiązane produkty

Wyklucz niektóre pokarmy

Czy zdarza Ci się, że po zjedzeniu czegoś ostrego jesteś zlany potem? Albo masz rumieńce na twarzy po wypiciu alkoholu? Kapsaicyna i piperyna zawarte w ostrych potrawach powodują miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych co powoduje lokalnie wzrost przepływu krwi i podnosi temperaturę ciała.

Ostre curry, pieprz, papryka chili, sos tabasco, kurkuma czy nawet imbir są składnikami, które powinno się omijać w przypadku nadmiernej potliwości.

Należy również zwrócić uwagę na składniki diety nasilające wydzielanie potu, czyli wysokokaloryczne potrawy (w tym słodycze), mocną kawę czy herbatę (kofeina działa podobnie, dodatkowo przyspieszając akcję serca) oraz alkohol. W niektórych przypadkach również owoce cytrusowe powodują wydzielanie się potu. Może być to spowodowane lekką reakcją alergiczną. Należy więc unikać potraw, na które mamy uczulenie. Duży wyrzut histaminy nie jest korzystny w tym przypadku.

Zioła

Jak w wielu przypadkach, tak i w tym to właśnie one mogą okazać się zbawienne. Stosowane zewnętrznie napary z rumianku, kory dębu lub szałwii w obrębie pach, dłoni czy stóp pomogą znormalizować pracę gruczołów potowych. Ponadto można zażywać wyciągi wodne lub napary z ziół takich jak skrzyp czy pokrzywa, których właściwości moczopędne przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, tym samym ograniczając ilość płynów wydzielanych przez skórę. Oprócz tego można sięgnąć po melisę czy miętę pieprzową, których uspokajające działanie może obniżyć napięcie nerwowe i przez to również wydzielanie potu.

Ogólna profilaktyka

Nie tylko zmienność osobnicza decyduje o ilości wydalanego przez nasz organizm potu. Czasami możemy mieć do czynienia z nadmierną potliwością wtórną. Jest ona wynikiem toczącego się w organizmie stanu chorobowego.  Jednostki chorobowe – takie jak hipermetabolizm, cukrzyca, gruźlica, otyłość, zawał, nadczynność tarczycy, miejscowe zapalenia, czy chociażby ból, a nawet w niektórych przypadkach choroba nowotworowa – mogą manifestować się poprzez nadmierną potliwość. Nie wolno dać się zwariować i u zdrowego człowieka upatrywać najgorszych chorób. Jeśli w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, warto to sprawdzić i zweryfikować objawy z lekarzem.

Antyperspiranty

W aptekach i drogeriach dostępne są kosmetyki mające na celu zmniejszanie wydzielania potu. Podstawowe działanie antyperspirantów opiera się na zawartości soli glinu, które w połączeniu z elektrolitami zamykają gruczoły potowe i przez to również wydzielanie potu jest zmniejszone. Dostępne na rynku preparaty w postaci dezodorantów, żeli, kremów, płynów różnią się stężeniem zawartych związków i w związku z tym również skutecznością i częstotliwością stosowania. Dodatkowo należy pamiętać, że produkty te będą działały z inną skutecznością u różnych osób.

Zwykłe domowe sposoby nie zrobią nam krzywdy. Dieta wykluczeniowa i utrzymanie higieny pomogą nam na pewno obniżyć ilość wydzielanego potu oraz zmniejszyć nieprzyjemne objawy tego problemu. Nie wolno jednak dać się zwariować – stosowanie jednocześnie kilku antyperspirantów może przynieść więcej szkody niż pożytku. W przypadku dużego problemu, z którym nie potrafimy sobie poradzić warto odwiedzić lekarza, aby sprawdzić, czy nadmierna potliwość nie jest spowodowana inną przyczyną, niż nam się może wydawać.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.