Naturalny dezodorant a antyperspirant
Pot jest wydzielany przez dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły potowe ekrynowe są aktywne od urodzenia i występują na całym ciele. Wydzielają bezbarwny oraz bezwonny pot. Głównym ich zadaniem jest schładzanie organizmu, aktywują się również w sytuacjach stresowych, ponieważ są zależne od układu nerwowego. Najwięcej potu jest wydzielane przez gruczoły pod pachami, na dłoniach oraz stopach.
Gruczoły potowe apokrynowe uaktywniają się w okresie dojrzewania i są umiejscowione w okolicy pachwin, pach, powiek, brodawek sutkowych, odbytu oraz narządów płciowych. Wydzielają pot o lekkim zapachu, który ulega rozkładowi pod wpływem bakterii na substancje aromatyczne o nieprzyjemnej woni. Ich działanie jest związane z bodźcami emocjonalnymi i hormonalnymi. Funkcja tych gruczołów nie jest do końca poznana, przypisuje się im działanie podobne do feromonów, wpływających na płeć przeciwną pozytywnie lub negatywnie.
Dezodoranty a antyperspiranty
W walce z potem pomagają nam dezodoranty oraz antyperspiranty, w zależności od intensywności wydzielania potu.
Do głównych zadań dezodorantu należy zapobieganie powstawania oraz maskowanie przykrego zapachu. Aby zatrzymać proces rozkładu potu, stosuje się substancje antybakteryjne. W klasycznych dezodorantach wykorzystuje się do tego alkohol etylowy, który może wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne dezodoranty zawierające substancje aktywne takie jak szałwia, lawenda, tymianek, rozmaryn, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa różanego. Oprócz właściwości przeciwbakteryjnych, pielęgnują i nie drażnią skóry. Dezodoranty naturalne zawierają również składniki roślinne o właściwościach maskujących nieprzyjemną woń np. wodę kwiatową z mięty, sosny, róży, jodły, imbiru, olejek cytrynowy. Ponadto bogate są w składniki łagodzące (aloes) oraz absorbujące pot (puder z bambusa, skrobia). Pamiętajmy, że przy stosowaniu naturalnego dezodorantu pot nadal będzie się wydzielał, natomiast pozbędziemy się niekorzystnego zapachu.
Przy nadmiernej potliwości zaleca się stosowanie antyperspirantu, którego działanie polega na blokowaniu gruczołów potowych. Antyperspiranty zawierają alkaiczne sole chlorku glinu (Aluminium Chlorohydrate-ACH, Aluminium Chloride), które łącząc się z potem tworzą żel o właściwościach obkurczających kanaliki gruczołów potowych, dzięki czemu następuje zmniejszenie wydzielania potu. Aby nie doprowadzić do stanu zapalnego gruczołów potowych, powinno się je stosować 2-3 razy w tygodniu na czystą i suchą skórę. Nie zaleca się używać antyperspirantów na noc, aby skóra mogła „odpocząć” oraz przed pójściem na plażę czy do solarium (powodują miejscowe przebarwienia). Nie można także aplikować ich bezpośrednio po depilacji/goleniu, ponieważ mogą podrażniać skórę. W przypadku nadmiernej potliwości można zastosować także naturalne preparaty zawierające garbniki i zioła takie jak szałwia, kora dębu, rozmaryn, tymianek, które również zwężą gruczoły potowe.
Dieta przeciw potliwości
W celu zmniejszenia wydzielania potu oraz intensywności jego zapachu, warto zadbać także o odpowiednią dietę. Należy:
- ograniczyć picie kawy, herbaty oraz alkoholu
- pić minimum 2 litry płynów dziennie, w tym wodę oraz napary ziołowe z mięty, szałwii, pokrzywy lub wierzby białej o temperaturze pokojowej
- zmniejszyć spożycie dań mięsnych smażonych i nabiału (śmietana, sery pleśniowe, mleko) w czasie upałów
- ograniczyć spożycie cebuli, czosnku i pora
- wybierać warzywa i owoce sezonowe
- zrezygnować z ostrych przypraw (pieprz, cynamon, ostra papryka), na rzecz świeżych ziół (bazylia, mięta, pietruszka, koper)