Naturalny dezodorant a antyperspirant
Anna Miros

Naturalny dezodorant a antyperspirant

Pocenie się to jeden z procesów fizjologicznych naszego organizmu. Odpowiada za termoregulację – chroni przed przegrzaniem w czasie upałów, podczas dużego wysiłku fizycznego czy w czasie choroby z wysoką gorączką. Wspomaga wydalanie szkodliwych substancji z organizmu, nawilża i utrzymuje odpowiednie pH skóry. Pomimo wielu korzystnych funkcji pot nie jest mile widziany na naszej skórze, dlatego korzystamy z kosmetyków, które zmniejszają wydzielanie potu lub zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu. Jaki kosmetyk wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania i efektywnie zniwelował nieprzyjemny zapach?

Pot jest wydzielany przez dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły potowe ekrynowe są aktywne od urodzenia i występują na całym ciele. Wydzielają bezbarwny oraz bezwonny pot. Głównym ich zadaniem jest schładzanie organizmu, aktywują się również w sytuacjach stresowych, ponieważ są zależne od układu nerwowego. Najwięcej potu jest wydzielane przez gruczoły pod pachami, na dłoniach oraz stopach.

Gruczoły potowe apokrynowe uaktywniają się w okresie dojrzewania i są umiejscowione w okolicy pachwin, pach, powiek, brodawek sutkowych, odbytu oraz narządów płciowych. Wydzielają pot o lekkim zapachu, który ulega rozkładowi pod wpływem bakterii na substancje aromatyczne o nieprzyjemnej woni. Ich działanie jest związane z bodźcami emocjonalnymi i hormonalnymi. Funkcja tych gruczołów nie jest do końca poznana, przypisuje się im działanie podobne do feromonów, wpływających na płeć przeciwną pozytywnie lub negatywnie.

Dezodoranty a antyperspiranty

W walce z potem pomagają nam dezodoranty oraz antyperspiranty, w zależności od intensywności wydzielania potu.

Do głównych zadań dezodorantu należy zapobieganie powstawania oraz maskowanie przykrego zapachu. Aby zatrzymać proces rozkładu potu, stosuje się substancje antybakteryjne. W klasycznych dezodorantach wykorzystuje się do tego alkohol etylowy, który może wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne dezodoranty zawierające substancje aktywne takie jak szałwia, lawenda, tymianek, rozmaryn, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa różanego. Oprócz właściwości przeciwbakteryjnych, pielęgnują i nie drażnią skóry. Dezodoranty naturalne zawierają również składniki roślinne o właściwościach maskujących nieprzyjemną woń np. wodę kwiatową z mięty, sosny, róży, jodły, imbiru, olejek cytrynowy. Ponadto bogate są w składniki łagodzące (aloes) oraz absorbujące pot (puder z bambusa, skrobia). Pamiętajmy, że przy stosowaniu naturalnego dezodorantu pot nadal będzie się wydzielał, natomiast pozbędziemy się niekorzystnego zapachu.

Przy nadmiernej potliwości zaleca się stosowanie antyperspirantu, którego działanie polega na blokowaniu gruczołów potowych. Antyperspiranty zawierają alkaiczne sole chlorku glinu (Aluminium Chlorohydrate-ACH, Aluminium Chloride), które łącząc się z potem tworzą żel o właściwościach obkurczających kanaliki gruczołów potowych, dzięki czemu następuje zmniejszenie wydzielania potu. Aby nie doprowadzić do stanu zapalnego gruczołów potowych, powinno się je stosować 2-3 razy w tygodniu na czystą i suchą skórę. Nie zaleca się używać antyperspirantów na noc, aby skóra mogła „odpocząć” oraz przed pójściem na plażę czy do solarium (powodują miejscowe przebarwienia). Nie można także aplikować ich bezpośrednio po depilacji/goleniu, ponieważ mogą podrażniać skórę. W przypadku nadmiernej potliwości można zastosować także naturalne preparaty zawierające garbniki i zioła takie jak szałwia, kora dębu, rozmaryn, tymianek, które również zwężą gruczoły potowe.

Dieta przeciw potliwości

W celu zmniejszenia wydzielania potu oraz intensywności jego zapachu, warto zadbać także o odpowiednią dietę. Należy:

  • ograniczyć picie kawy, herbaty oraz alkoholu
  • pić minimum 2 litry płynów dziennie, w tym wodę oraz napary ziołowe z mięty, szałwii, pokrzywy lub wierzby białej o temperaturze pokojowej
  • zmniejszyć spożycie dań mięsnych smażonych i nabiału (śmietana, sery pleśniowe, mleko) w czasie upałów
  • ograniczyć spożycie cebuli, czosnku i pora
  • wybierać warzywa i owoce sezonowe
  • zrezygnować z ostrych przypraw (pieprz, cynamon, ostra papryka), na rzecz świeżych ziół (bazylia, mięta, pietruszka, koper)
Pamiętajmy, aby przy wyborze kosmetyku przeciw potliwości zwrócić uwagę, jakie składniki aktywne zawiera i jakie ma dobroczynne właściwości dla skóry. Ponadto zadbajmy o odpowiednią dietę, aby nieprzyjemny zapach nie sprawiał nam dyskomfortu w okresie wakacji, a także przez cały rok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Kosmetyczne last minute przed Sylwestrem

    Sylwester to dzień, w którym chcemy czuć się wyjątkowo. Oprócz dobrego humoru, pięknego stroju potrzebujemy jeszcze odpowiedniego wyglądu, na który składa się perfekcyjna fryzura i makijaż, zadbane dłonie i stopy oraz gładkie ciało. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz zorganizować domowe SPA.

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Dzień Kobiet – pomysł na prezent dla Niej

    Dzień Kobiet już wkrótce! Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku w celu uczczenia pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet. W Polsce Święto Kobiet stało się popularne w okresie PRL. W tamtym czasie najpopularniejszym prezentami były goździki oraz towary deficytowe takie jak: kawa czy rajstopy. W dzisiejszych czasach goździki zastąpiono tulipanami oraz różami, a dostępność różnorodnych produktów, pozwala na nieograniczone możliwości w wyborze miłego upominku. 

  • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

    Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij