Świąteczny obiad - jedzenie i napoje na stole w domu
Krzysztof Słomiak

Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. W normalnych warunkach w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazu – jest to mieszanina powietrza i gazów fermentacyjnych: dwutlenku węgla, azotu, metanu, wodoru i siarkowodoru oraz śladowych ilości innych gazów. Średnio w ciągu jednego dnia z jelit wydalane jest ok. 600 ml gazu.

Sprawdź także leki na wzdęcia.

Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane połykaniem powietrza wraz z pokarmem lub napojami. Drugim ważnym źródłem gazów jest produkcja miejscowa bakterii na skutek fermentacji i trawienia pokarmów. Trzecim jest gaz uwalniany z pokarmów i napojów. Ostatnim sposobem pojawienia się gazu w układzie pokarmowym jest dyfuzja z krwi.

Gaz ten może się uwolnić dwoma drogami. Poprzez odbijanie – wtedy nadmierna ilość powietrza uchodzi przez jamę ustną. Jeśli gaz przedostanie się do dalszych odcinków układu pokarmowego, zalega tam i uwalnia się przez odbyt w postaci gazów jelitowych.

Objawy wzdęć

Objawy związane ze wzdęciami to dość silny, rozlany ból brzucha o charakterze kolkowym bądź kurczowym – utrzymujący się przez dłuższy czas – i uwalnianie gazów jelitowych, często o nieprzyjemnym zapachu.

Wzdęcie jako objaw jest odczuciem subiektywnym. Często u pacjentów, którzy skarżą się na wzdęcia, badania stwierdzają prawidłową objętość gazów, a pierwotną przyczyną bólu są na przykład zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego.

Powiązane produkty

Przyczyny nadmiernej ilości gazów jelitowych

Zwykle wzdęcia mają charakter dietetyczny lub metaboliczny. Sztuką w całym tym szaleństwie jest dbanie o siebie przy nakładanych obowiązkach i częstym braku czasu. Najgorsze, co możemy zrobić w święta, to zapychać się jedzeniem na siłę. Wtedy mamy prawie pewność, że w trakcie jedzenia dotknie nas jakiś objaw ze strony układu pokarmowego i najczęściej są to właśnie wzdęcia.

Jak zwalczyć wzdęcia?

Boże Narodzenie to czas szczególnie trudny dla układu pokarmowego. Dlatego też, przygotowując się do świąt, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach – jedz niewielkie porcje, pij wodę, unikaj potraw wzdymających, ogranicz napoje gazowane, zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Możesz również przyjmować probiotyki.

W każdym przypadku postępowanie u pacjentów z wzdęciami powinno być nakierowane na poszukiwanie przyczyn i odpowiednie leczenie przyczynowe. Niekiedy wystarczy odstawienie napojów gazowanych, innemu pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk regulujący nadmierny przerost flory jelitowej. Jednemu zalecona będzie dieta eliminacyjna ze względu na nietolerancję laktozy lub fruktozy, w innym przypadku wystarczy, że osoba cierpiąca na wzdęcia przestanie pić przez słomkę lub odstawi żucie gumy. Przyczyn i sposobów rozwiązania tego problemu jest mnóstwo.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć brzucha?

  1. Zwiększ ilość błonnika pokarmowego – poprawi to pracę jelit i ułatwi wypróżnianie.
  2. Unikaj roślin strączkowych – fasola, groch i bób. Wszyscy wiemy, jak to się kończy. Nigdy nie jedz za dużo i na siłę. Im więcej pokarmu zjesz, tym więcej gazu uwolni się przy jego trawieniu.
  3. Warzywa gotowane (w szczególności na parze) są lepsze od tych surowych. Surowe warzywa o wiele dłużej zalegają w jelitach i wydzielają o wiele więcej gazów.
  4. Odstaw napoje gazowane. Dwutlenek węgla związany w tych napojach jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie.
  5. Nie żuj gumy. Paradoksalnie poza tym, że żucie gumy dobrze wpływa na higienę jamy ustnej, to w ten sposób wprowadzamy do układu pokarmowego bardzo dużo gazu.
  6. Nie pij przez słomkę. Działa to tak samo jak punkt powyżej.
  7. Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie. Cukry, zarówno te naturalne, jak i sztuczne, w czasie trawienia wydzielają ogromne ilości gazu.
  8. Sport może pomóc. Rozruszanie ciała zwykle pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającego gazu.
  9. Pij wodę. Woda oczyszcza nasze drogi pokarmowe, pozwala na nawilżenie mas kałowych i ułatwia ich usuwanie.
  10. Jeśli nic nie pomaga – zgłoś się do lekarza.
Trzeba pamiętać, że jeśli wzdęcia utrzymują się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Czasami może zdarzyć się, że coś, co wydaje nam się „po prostu wzdęciami”, jest o wiele poważniejszą jednostką chorobową. Nie należy tego lekceważyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij