Świąteczny obiad - jedzenie i napoje na stole w domu
Krzysztof Słomiak

Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. W normalnych warunkach w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazu – jest to mieszanina powietrza i gazów fermentacyjnych: dwutlenku węgla, azotu, metanu, wodoru i siarkowodoru oraz śladowych ilości innych gazów. Średnio w ciągu jednego dnia z jelit wydalane jest ok. 600 ml gazu.

Sprawdź także leki na wzdęcia.

Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane połykaniem powietrza wraz z pokarmem lub napojami. Drugim ważnym źródłem gazów jest produkcja miejscowa bakterii na skutek fermentacji i trawienia pokarmów. Trzecim jest gaz uwalniany z pokarmów i napojów. Ostatnim sposobem pojawienia się gazu w układzie pokarmowym jest dyfuzja z krwi.

Gaz ten może się uwolnić dwoma drogami. Poprzez odbijanie – wtedy nadmierna ilość powietrza uchodzi przez jamę ustną. Jeśli gaz przedostanie się do dalszych odcinków układu pokarmowego, zalega tam i uwalnia się przez odbyt w postaci gazów jelitowych.

Objawy wzdęć

Objawy związane ze wzdęciami to dość silny, rozlany ból brzucha o charakterze kolkowym bądź kurczowym – utrzymujący się przez dłuższy czas – i uwalnianie gazów jelitowych, często o nieprzyjemnym zapachu.

Wzdęcie jako objaw jest odczuciem subiektywnym. Często u pacjentów, którzy skarżą się na wzdęcia, badania stwierdzają prawidłową objętość gazów, a pierwotną przyczyną bólu są na przykład zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego.

Polecane dla Ciebie

Przyczyny nadmiernej ilości gazów jelitowych

Zwykle wzdęcia mają charakter dietetyczny lub metaboliczny. Sztuką w całym tym szaleństwie jest dbanie o siebie przy nakładanych obowiązkach i częstym braku czasu. Najgorsze, co możemy zrobić w święta, to zapychać się jedzeniem na siłę. Wtedy mamy prawie pewność, że w trakcie jedzenia dotknie nas jakiś objaw ze strony układu pokarmowego i najczęściej są to właśnie wzdęcia.

Jak zwalczyć wzdęcia?

Boże Narodzenie to czas szczególnie trudny dla układu pokarmowego. Dlatego też, przygotowując się do świąt, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach – jedz niewielkie porcje, pij wodę, unikaj potraw wzdymających, ogranicz napoje gazowane, zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Możesz również przyjmować probiotyki.

W każdym przypadku postępowanie u pacjentów z wzdęciami powinno być nakierowane na poszukiwanie przyczyn i odpowiednie leczenie przyczynowe. Niekiedy wystarczy odstawienie napojów gazowanych, innemu pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk regulujący nadmierny przerost flory jelitowej. Jednemu zalecona będzie dieta eliminacyjna ze względu na nietolerancję laktozy lub fruktozy, w innym przypadku wystarczy, że osoba cierpiąca na wzdęcia przestanie pić przez słomkę lub odstawi żucie gumy. Przyczyn i sposobów rozwiązania tego problemu jest mnóstwo.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć brzucha?

 1. Zwiększ ilość błonnika pokarmowego – poprawi to pracę jelit i ułatwi wypróżnianie.
 2. Unikaj roślin strączkowych – fasola, groch i bób. Wszyscy wiemy, jak to się kończy. Nigdy nie jedz za dużo i na siłę. Im więcej pokarmu zjesz, tym więcej gazu uwolni się przy jego trawieniu.
 3. Warzywa gotowane (w szczególności na parze) są lepsze od tych surowych. Surowe warzywa o wiele dłużej zalegają w jelitach i wydzielają o wiele więcej gazów.
 4. Odstaw napoje gazowane. Dwutlenek węgla związany w tych napojach jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie.
 5. Nie żuj gumy. Paradoksalnie poza tym, że żucie gumy dobrze wpływa na higienę jamy ustnej, to w ten sposób wprowadzamy do układu pokarmowego bardzo dużo gazu.
 6. Nie pij przez słomkę. Działa to tak samo jak punkt powyżej.
 7. Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie. Cukry, zarówno te naturalne, jak i sztuczne, w czasie trawienia wydzielają ogromne ilości gazu.
 8. Sport może pomóc. Rozruszanie ciała zwykle pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającego gazu.
 9. Pij wodę. Woda oczyszcza nasze drogi pokarmowe, pozwala na nawilżenie mas kałowych i ułatwia ich usuwanie.
 10. Jeśli nic nie pomaga – zgłoś się do lekarza.
Trzeba pamiętać, że jeśli wzdęcia utrzymują się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Czasami może zdarzyć się, że coś, co wydaje nam się „po prostu wzdęciami”, jest o wiele poważniejszą jednostką chorobową. Nie należy tego lekceważyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

  Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

  Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

 • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

  Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij