Świąteczny obiad - jedzenie i napoje na stole w domu
Krzysztof Słomiak

Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. W normalnych warunkach w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazu – jest to mieszanina powietrza i gazów fermentacyjnych: dwutlenku węgla, azotu, metanu, wodoru i siarkowodoru oraz śladowych ilości innych gazów. Średnio w ciągu jednego dnia z jelit wydalane jest ok. 600 ml gazu.

Sprawdź także leki na wzdęcia.

Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane połykaniem powietrza wraz z pokarmem lub napojami. Drugim ważnym źródłem gazów jest produkcja miejscowa bakterii na skutek fermentacji i trawienia pokarmów. Trzecim jest gaz uwalniany z pokarmów i napojów. Ostatnim sposobem pojawienia się gazu w układzie pokarmowym jest dyfuzja z krwi.

Gaz ten może się uwolnić dwoma drogami. Poprzez odbijanie – wtedy nadmierna ilość powietrza uchodzi przez jamę ustną. Jeśli gaz przedostanie się do dalszych odcinków układu pokarmowego, zalega tam i uwalnia się przez odbyt w postaci gazów jelitowych.

Objawy wzdęć

Objawy związane ze wzdęciami to dość silny, rozlany ból brzucha o charakterze kolkowym bądź kurczowym – utrzymujący się przez dłuższy czas – i uwalnianie gazów jelitowych, często o nieprzyjemnym zapachu.

Wzdęcie jako objaw jest odczuciem subiektywnym. Często u pacjentów, którzy skarżą się na wzdęcia, badania stwierdzają prawidłową objętość gazów, a pierwotną przyczyną bólu są na przykład zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego.

Powiązane produkty

Przyczyny nadmiernej ilości gazów jelitowych

Zwykle wzdęcia mają charakter dietetyczny lub metaboliczny. Sztuką w całym tym szaleństwie jest dbanie o siebie przy nakładanych obowiązkach i częstym braku czasu. Najgorsze, co możemy zrobić w święta, to zapychać się jedzeniem na siłę. Wtedy mamy prawie pewność, że w trakcie jedzenia dotknie nas jakiś objaw ze strony układu pokarmowego i najczęściej są to właśnie wzdęcia.

Jak zwalczyć wzdęcia?

Boże Narodzenie to czas szczególnie trudny dla układu pokarmowego. Dlatego też, przygotowując się do świąt, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach – jedz niewielkie porcje, pij wodę, unikaj potraw wzdymających, ogranicz napoje gazowane, zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Możesz również przyjmować probiotyki.

W każdym przypadku postępowanie u pacjentów z wzdęciami powinno być nakierowane na poszukiwanie przyczyn i odpowiednie leczenie przyczynowe. Niekiedy wystarczy odstawienie napojów gazowanych, innemu pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk regulujący nadmierny przerost flory jelitowej. Jednemu zalecona będzie dieta eliminacyjna ze względu na nietolerancję laktozy lub fruktozy, w innym przypadku wystarczy, że osoba cierpiąca na wzdęcia przestanie pić przez słomkę lub odstawi żucie gumy. Przyczyn i sposobów rozwiązania tego problemu jest mnóstwo.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć brzucha?

  1. Zwiększ ilość błonnika pokarmowego – poprawi to pracę jelit i ułatwi wypróżnianie.
  2. Unikaj roślin strączkowych – fasola, groch i bób. Wszyscy wiemy, jak to się kończy. Nigdy nie jedz za dużo i na siłę. Im więcej pokarmu zjesz, tym więcej gazu uwolni się przy jego trawieniu.
  3. Warzywa gotowane (w szczególności na parze) są lepsze od tych surowych. Surowe warzywa o wiele dłużej zalegają w jelitach i wydzielają o wiele więcej gazów.
  4. Odstaw napoje gazowane. Dwutlenek węgla związany w tych napojach jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie.
  5. Nie żuj gumy. Paradoksalnie poza tym, że żucie gumy dobrze wpływa na higienę jamy ustnej, to w ten sposób wprowadzamy do układu pokarmowego bardzo dużo gazu.
  6. Nie pij przez słomkę. Działa to tak samo jak punkt powyżej.
  7. Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie. Cukry, zarówno te naturalne, jak i sztuczne, w czasie trawienia wydzielają ogromne ilości gazu.
  8. Sport może pomóc. Rozruszanie ciała zwykle pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającego gazu.
  9. Pij wodę. Woda oczyszcza nasze drogi pokarmowe, pozwala na nawilżenie mas kałowych i ułatwia ich usuwanie.
  10. Jeśli nic nie pomaga – zgłoś się do lekarza.
Trzeba pamiętać, że jeśli wzdęcia utrzymują się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Czasami może zdarzyć się, że coś, co wydaje nam się „po prostu wzdęciami”, jest o wiele poważniejszą jednostką chorobową. Nie należy tego lekceważyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl