
Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?
Czym są wzdęcia?
Popularnie nazywane wzdęciami, to objaw chorobowy związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. W normalnych warunkach w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazu. Jest to mieszanina powietrza i gazów fermentacyjnych: dwutlenku węgla, azotu, metanu, wodoru i siarkowodoru oraz śladowych ilości innych gazów.
Skąd ten gaz?
Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się na kilka sposobów. Najczęściej jest to spowodowane połykaniem powietrza wraz z pokarmem lub napojami. Drugim ważnym źródłem gazów jest produkcja miejscowa bakterii, na skutek fermentacji i trawienia pokarmów. Trzecim jest gaz uwalniany z pokarmów i napojów. Ostatnim sposobem pojawienia się gazu w układzie pokarmowym jest dyfuzja z krwi. Gaz ten może się uwolnić dwoma drogami. Poprzez odbijanie – wtedy gaz uchodzi przez jamę ustną. Jeśli gaz przedostanie się do dalszych odcinków układu pokarmowego, zalega tam i uwalnia się przez odbyt, w postaci gazów jelitowych.
Dlaczego mnie boli?
Objawy związane z wzdęciami to dość silny w swoim natężeniu, ale często rozlany ból brzucha o charakterze kolkowym, bądź kurczowym – utrzymujący się przez dłuższy czas i uwalnianie gazów jelitowych, często o nieprzyjemnym zapachu.
Przyczyny
Zwykle mają one charakter dietetyczny lub metaboliczny. Sztuką w całym tym szaleństwie, jest dbanie o siebie przy nakładanych obowiązkach i częstym braku czasu. Najgorszym co możemy zrobić w święta, to zapychać się jedzeniem na siłę. Wtedy mamy prawie pewność, że w trakcie jedzenia dotknie nas jakiś objaw ze strony układu pokarmowego i najczęściej są to właśnie wzdęcia.
Jak zwalczyć wzdęcia
Mniejsze porcje o wiele bardziej sprawdzają się, w ten trudny dla układu pokarmowego dzień. Tradycja mówi spróbować, a nie zjeść ile się da. Dodatkowo warto popić wodą spożywane potrawy.
W każdym przypadku postępowanie u pacjentów z wzdęciami powinno być nakierowane na poszukiwanie przyczyn i odpowiednie leczenie przyczynowe. Jedni pacjenci wystarczy, że odstawią napoje gazowane, innym zostanie przepisany antybiotyk, regulujący nadmierny przerost flory jelitowej. Jednemu zalecona będzie dieta eliminacyjna ze względu na nietolerancję laktozy lub fruktozy, w innym przypadku wystarczy, że pacjent przestanie pić przez słomkę lub odstawi żucie gumy. Przyczyn i sposobów rozwiązania tego problemu jest mnóstwo. Oto te najpopularniejsze:
1. Zwiększ ilość błonnika pokarmowego – poprawi to pracę jelit i ułatwi wypróżnianie.
2. Unikaj roślin strączkowych – fasola, groch i bób. Wszyscy wiemy, jak to się kończy. Nigdy nie jedz za dużo i na siłę. Im więcej pokarmu zjesz, tym więcej gazu uwolni się przy jego trawieniu.
3. Warzywa gotowane (w szczególności na parze) są lepsze od tych surowych. Surowe warzywa o wiele dłużej zalegają w jelitach i wydzielają o wiele więcej gazu.
4. Odstaw napoje gazowane. Dwutlenek węgla związany w tych napojach jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie.
5. Nie żuj gumy. Paradoksalnie poza tym, że żucie gumy dobrze wpływa na higienę jamy ustnej, to w ten sposób wprowadzamy o układu pokarmowego bardzo dużo gazu.
6. Nie pij przez słomkę. Działa to tak samo jak punkt powyżej.
7. Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie. Cukry, zarówno te naturalne jak i sztuczne, w czasie trawienia wydzielają ogromne ilości gazu.
8. Sport może pomóc. Rozruszanie ciała, zwykle pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającego gazu.
9. Pij wodę. Woda oczyszcza nasze drogi pokarmowe. Pozwala na nawilżenie mas kałowych i usuwanie ich regularnie i łatwo.
10. Jeśli nic nie pomaga – zgłoś się do lekarza.