Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?
W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?
Czym są wzdęcia?
Wzdęcia to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. W normalnych warunkach w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazu – jest to mieszanina powietrza i gazów fermentacyjnych: dwutlenku węgla, azotu, metanu, wodoru i siarkowodoru oraz śladowych ilości innych gazów. Średnio w ciągu jednego dnia z jelit wydalane jest ok. 600 ml gazu.
Sprawdź także leki na wzdęcia.
Gaz ten może się uwolnić dwoma drogami. Poprzez odbijanie – wtedy nadmierna ilość powietrza uchodzi przez jamę ustną. Jeśli gaz przedostanie się do dalszych odcinków układu pokarmowego, zalega tam i uwalnia się przez odbyt w postaci gazów jelitowych.
Objawy wzdęć
Objawy związane ze wzdęciami to dość silny, rozlany ból brzucha o charakterze kolkowym bądź kurczowym – utrzymujący się przez dłuższy czas – i uwalnianie gazów jelitowych, często o nieprzyjemnym zapachu.
Przyczyny nadmiernej ilości gazów jelitowych
Zwykle wzdęcia mają charakter dietetyczny lub metaboliczny. Sztuką w całym tym szaleństwie jest dbanie o siebie przy nakładanych obowiązkach i częstym braku czasu. Najgorsze, co możemy zrobić w święta, to zapychać się jedzeniem na siłę. Wtedy mamy prawie pewność, że w trakcie jedzenia dotknie nas jakiś objaw ze strony układu pokarmowego i najczęściej są to właśnie wzdęcia.
Jak zwalczyć wzdęcia?
W każdym przypadku postępowanie u pacjentów z wzdęciami powinno być nakierowane na poszukiwanie przyczyn i odpowiednie leczenie przyczynowe. Niekiedy wystarczy odstawienie napojów gazowanych, innemu pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk regulujący nadmierny przerost flory jelitowej. Jednemu zalecona będzie dieta eliminacyjna ze względu na nietolerancję laktozy lub fruktozy, w innym przypadku wystarczy, że osoba cierpiąca na wzdęcia przestanie pić przez słomkę lub odstawi żucie gumy. Przyczyn i sposobów rozwiązania tego problemu jest mnóstwo.
Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć brzucha?
- Zwiększ ilość błonnika pokarmowego – poprawi to pracę jelit i ułatwi wypróżnianie.
- Unikaj roślin strączkowych – fasola, groch i bób. Wszyscy wiemy, jak to się kończy. Nigdy nie jedz za dużo i na siłę. Im więcej pokarmu zjesz, tym więcej gazu uwolni się przy jego trawieniu.
- Warzywa gotowane (w szczególności na parze) są lepsze od tych surowych. Surowe warzywa o wiele dłużej zalegają w jelitach i wydzielają o wiele więcej gazów.
- Odstaw napoje gazowane. Dwutlenek węgla związany w tych napojach jest uwalniany w żołądku i jelitach bardzo intensywnie.
- Nie żuj gumy. Paradoksalnie poza tym, że żucie gumy dobrze wpływa na higienę jamy ustnej, to w ten sposób wprowadzamy do układu pokarmowego bardzo dużo gazu.
- Nie pij przez słomkę. Działa to tak samo jak punkt powyżej.
- Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie. Cukry, zarówno te naturalne, jak i sztuczne, w czasie trawienia wydzielają ogromne ilości gazu.
- Sport może pomóc. Rozruszanie ciała zwykle pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającego gazu.
- Pij wodę. Woda oczyszcza nasze drogi pokarmowe, pozwala na nawilżenie mas kałowych i ułatwia ich usuwanie.
- Jeśli nic nie pomaga – zgłoś się do lekarza.